NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. CS te 1854. No. 44. den 3 Junij. ZATURDAG BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. iMmiimi I I e n Is ar- lid 1 t e e van bij- MO De Minister van Oorlog herinnert bij deze alle houders van pretentiën ten laste van het ministerie van oorlog, over het jaar 1855, dat de tijd, tot het indienen van hunne re keningen, memoriën of declaratiënvolgens de wet van den 8 November 1815 {Staatsblad no. 56), met den laatsten Junij aanstaande fi naal zal zijn verstreken, na welken dag geene derzelve meer kunnen worden aangenomen, en noodigt hen mitsdien, om dit uiterst tijd stip van indienen niet af te wachten, maar hunne stukken onverwijld aan het ministerie van oorlog in te zenden. ’s Hage den 5 Mei 1854. Baron FORSTNER van DAMBENOY. Servisch grondgebied zoo lang zal geëerbiedigd worden als, geene onlusten zich in dat land zullen voordoenof geene andere kenteekenen merkbaar zullen zijn, die eene gewapende tus- schenkomst van Oostenrijk noodig maken. Ook zal de Servische militie onder de wapens worden gebragtmen schat het cijfer dier militie op 90,000 man. Vorst Alexander van Servië is door het hof van Petersburg op nieuw uitgenoodigd zich bij Rusland aan te sluiten, welke uit— noodiging van de schitterendste beloften ver gezeld ging. Het besluit der Servische rege ring is nog niet bekend. Mogt vorst Alexan der zich door Rusland laten verleiden dan zal eene gewapende tusschenkomst van Oosten rijk op Servisch grondgebied onvermijdelijk zijn. Volgens de Moniteur bouwen de Russen bij Riga nieuwe vestingwerken. HELLEVOETSLÜ1S29 Mei. Ter reedë is gekomen Zr. Ms. schoenerschip Rembang kommandant-luit. ter zee 1ste kl. Hansenvan Vlissingen en wordt verwacht Zr. Ms. stoom schip Cycloop, kommandant-luit. ter zee 1ste kl. Zwanenhnis, van het Nieuwe Diep, welke schépen met Zr. Ms. schoener Attalantekom mandant-luit. ter zee 2de kl. Kroef, de ha ringvloot zullen vergezellen. Men wil de komst van deze schepen in verband brengen met de geruchten, dat nog twee Fransche en twee Engelsche oorlogschepen ter reede worden ver wacht. en ontvoerden Ter voorkoming van verdere de Turksche krijgsmagt in die man versterkt worden. men de volgende de pêche: Weenen, 25 Mei. Men verzekert, dat Oostenrijk en Pruissen aan Rusland de nota hebben gezondenhoudende opeisching tot ontruiming der vorstendommen. De Go mer heeft vier kapers prijs gemaakt en ze naar Rhodes opgebragt. In het door de Wester- sche mogendheden aan Griekenland gestelde ultimatum wordt geëischt eene stipte onzijdig heid en een geregtelijk onderzoek der perso nen die zich bij den opstand hebben aange sloten. De Grieksche officieren en ambtena ren die bij den opstand betrokken zijn, moe ten onmiddellijk worden teruggeroepen en ont slagen geen hunner mag ooit weder in staats dienst worden gebruikt. Tusschen Turkije en Oostenrijk is ter zake van Servië eene definitieve schikking tot stand gekomen, waarbij bepaald is, dat het SNEEK2 Junij. Naar wij vernemen, is door den raad dezer gemeente het besluit ge nomen, alle nog bestaande verordeningen aan gaande den verkoop van brood in deze gemeen te af te schaffen zoodat de bereiding en han del van dat artikel alhier weldra geheel vrij zullen wezen. Bij Z. M. besluit van den 29 Mei jl. no. 17, is benoemd tot raadsheer in het pro vinciaal geregtshof in Friesland de heer mr. C. Sleeswijk Veningthans regter in de rondissements-regtbank te Leeuwarden en van de tweede kamer der staten-generaal. Door Z. M. is benoemd tot ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande reg- ten en accijnsen te Lemmer de heer S. F. van Berg, thans ontvanger dér directe belastingen en accijnsen te Ternaard. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van 27 Mei zijn ingekomen de navolgende wets-ontwerpen een, verklarende het algemeen nut der onteigening van percee- len tot uitbreiding van de gemeente Arnhem een, tot voorloopige indeeling der gronden van het Haarlemmer-meer onder de aangrenzende gemeenten tien wets-ontwerpen tot het ver- leenen der hoedanigheid van Nederlander aan even zoo vele personen. In deze zitting is mede in gekomen een adres van de hoofdvereeniging van het onderwij zersgenootschap te Groningen, tot afwijzing van het voorstel van den heer Groen Prinstererbetrekkelijk de oprigting van zondere scholen. In de zitting van 50 Mei is de wet op de wijziging van de verordeningen, betreffende de heffing van de belasting op het gemaal, met 56 tegen 24 setmmen aangenomen. De eerste kamer der staten-generaal is tegen donderdag 15 Junij aanstaande bijeen geroepen, tot hervatting barer werkzaamhe den. In Drenthe maakt men steeds toebereid selen voor Z. M. gewenschte komst in die provincie. Hoewel Z. M. dienaangaande nog geen besluit heeft genomenmag men toch gelooven, dat die provincie dezen zomer, als geene onvoorziene gebeurtenissen dit verhinde ren, met een bezoek zal vereeren. Te Hellevoetsluis is een Fransche oor- logskotter aangekomen, die aldaar provisioneel gestationeerd zal blijven en nog door twee oorlogschepen staat gevolgd te worden terwijl te Vlissingen, zoo men zegt, een Engelsch oorlogsvaartuig is aangekomen. Wat de reden isdat de Engelsche en Fransche gouverne menten deze oorlogschepen naar onze havens hebben gezonden is onbekend. Op Hemelvaartsdag prijkte het beeld van Onze Lieve Vrouwe van den Bosch in de ka thedraal aldaar met eene prachtige en kostbare diadeem, afkomstig uit de fabrijk van gouden en zilveren werken van den heer B. Visser, te ’s Hertogenbosch en door onbekender! ten geschenke gebragt. De diadeem is van gedre ven rood en geel goud, met edelgesteenten be zet, waaronder drie echte groene smaragden, drie roode karbijnen en in het midden een groote parel, welke door middel van eeneveer in gedurige beweging wordt gehouden. Over Triëst zijn tijdingen uit Konstan- tinopel ontvangen, loopende tot den 16 Mei. Zij bevestigen dat de Russen nu alle posiliën op de Oostenrijksche kust van de Zwarte Zee tusschen Batun en Anapa, zijnde eenen afstand van 200 mijlen, hebben opgegeven, na eerst al de verlatene forten in brand gestoken te heb ben. Zij hebben zich daarna te Kutaïs ge concentreerd doch konden die beweging toch niet zoo spoedig bewerkstelligen of de Cir- cassiërs, die onmiddellijk van hunne bergen kwamen, om de verlatene Stellingen te bezet ten, vonden gelegenheid, te Soukoun Kale een Russisch korps van 1500 man af te snijden en gevangen te nemen. Nu in het bezit van de geheele kust, hebben de Circassiërs onmid dellijk een provisioneel gouvernement gecon stitueerd aan welks hoofd een schoonbroeder van den dapperen aanvoerder der Circassiërs, Schamyl, staat. Op den 11 Mei kruiste het vereenigd es kader nog altijd voor Sebastopol zonder iets tegen die plaats te ondernemen. Er heerschte overigens in die streken een zoo zware mist dat elke operatie onmogelijk was. Het berigt, dat Silistria zou gevallen zijn heeft zich nog niet bevestigd, althans maken berigten uit Bucharest tot den 20 Mei daar van geen gewag. In een berigt uit Bucharest van viel’ dagen vroeger wordt medegedeeld, dat de operatiën tegen Silistria, Turtukay en Rustschuck op groote schaal werden voortge zet. Den 15den was in de nabijheid van Si listria hevig gestreden welke strijd tot laat in den avond werd voortgezet. Aan beide zijden werd het verlies op 2000 dooden be groot. Om Silistria ook van de landzijde te kunnen insluiten had generaal Luders Ras- sova moeten omtrekken, waaruit dus blijkt, dat het de Russen tot op dat tijdstip niet had mogen gelukkenlaatstgenoemde plaats in te nemen. Den 16den was er een wapenstilstand van 24 uur tot stand gekomen ten gevolge van voorslagen tot overgave, van de Russische zijde aan Mussa-pacha, den moedigen verde diger van Silistria, gedaan. Daar deze voor stellen echter alle on voorwaardelijk waren verworpen was het beschieten der vesting den 17den met verdubbelde, hevigheid hervat. Van het tooneel des oorlogs aan den Donau zijn geene bijzonderheden bekend ge worden. Het berigt, dat de Russen een der voorwerken van Silistria hebben bemagtigd wordt niet in twijfel getrokken hoezeer nog niet bevestigd. Het bezit van Silistria zal de Russen van groot voordeel zijn eens meester van die vesting, zal het hun gemakkelijk val len Rutschuk te nemen, en op deze wijze zullen zij zich op den regter Donau-oever kunnen versterken en er den aanval van het verbonden leger afwachten; immers die aan val is wel denkbaar, en daartoe zullen de Fransch-Engelsche veldhceren welligt eerder overgaan dan tot een oprukken naar den Bal kan om dusdoende de gewapende interventie van de Duitsche mogendheden niet onvermij delijk te maken. Volgens een berigt in den Franschen Moniteur, hebben 2000 Montenegrij nen de grenzen van Herzegowina overschreden en zijn op Turksch grondgebied verschenen. De door de Albanezen verdedigde sterke punten durf den zij niet aantasten doch zij doodden zes tig personen op het platteland 1000 stuks vee. strooptogten zou streek met 1500 In de Times leest Weenen WEENEN, 27 Mei. Oostenrijk gaat steeds voort zijne krijgsmagt op zoodanigen voet te brengen, dat zij volkomen gereed is, om,zoo- dra het noodig wordt bevonden, in het veld te rukken. Onder de overige belangrijke maatregelen die in verband met de krijgs toerustingen worden genomen behoort het instellen van eene keizerlijke garde, bestemd, tot een reserve-korpsvoort zegt mendat eene buitengewone belasting zal worden uit geschreven van 1 pCt. der waarde van den grondeigendom. WEENEN, 28 Mei. Er is hier een berigt uit Bucharest ontvangen van den 22 dezer, te middernacht, bevattende tijdingen uit Ka- laraschwelke meldendat de voorwerken van Silistria door de Russen zijn ingenomen. De kommandant der vesting had een parle mentair aan den veldmaarschalk Paskeyvitsch gezonden. Een brief uit Odessa van den 16 Mei meldt, dat de vlootvoogden der vereenigde smaldeelenin eenen brief aan den generaal Osten-Sackende uitwisseling der gevangene bemanning van het gestrande schip de Tiger1 gevraagd badden tegen gevangene Russen. Os ten-Sacken antwoordde, instruction van den veldmaarschalk Paskewitsch te moeten afwach ten waarop de admiralen den 20sten als ter- mijn stelden voor een bepaald antwoord, en dreigden, als de gevangenen op dien dag niet uitgeleverd waren, Odessa in puin te zullen doen verkeeren. WEENEN, 51 Mei. Volgens alhier uit Schumla ontvangene tijdingen van den 25sten zijn de Russen vier malen met aanzienlijk verlies voor Silistria teruggeslagen. FRANKFORT26 Mei. Uit Manheim is den 15den per spoorweg 1 bataljon infanterie, gevolgd door 2 eskadrons kavalerienaar het zoogenaamde Odenwald vertrokken, ter beteu geling der buitensporigheden die aldaar door het volk bedreven zijn. Door de regering zijn naar onderscheiden districten buitengewone commissarissen gezonden, voorzien van uitge breide volmagtter handhaving van de open bare rust. In het Nassausche heeft nu de bis- schop van Limburg den banvloek tegen on derscheidene ambtenaren doen afkondigen. Brieven uit Freiburg melden, dat bij het in hechtenis nemen van den aartsbisschop ee- nige studenten van de theologische faculteit zich vóór het aartsbisschoppelijk paleis hebben verzameld en sommigen uit hun midden «leve de aartsbisschop 1” hebben geroepen. Depolicier trachtte herhaalde malen de jongelieden te be wegen om zich te verwijderen, doch te ver- Vr SNEEKER k L S e s 1 1 I 1 l 16 6 6 ii i i r i t In- ck- in J8; COÜRA

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1