NIEUWS- EN ADÏERTENTIMLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 45. WOENSDAG den 7 Junij. a arm BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. pen die Silistria tasten en de stad reker j, dat lord John Russelldat strek- de uitsluiting van Israëlitische aangevallen een mes gebragt. teerd en De gewonde verkeert zorgelijke omstandigheden. WEENEN, 5 Junij. Men verneemt, dat, ten gevolge van de gehoudene bijeenkomst van Omer-pacha met de opperbevelhebbers der En- gelsche en Fransche expeditie-legers, de Turk- sche generalissimus den 26 Mei met 90,000 man tot het ontzet van Silistria is opgerukt. KARLSRUHE, 1 Junij (per telegraaf). Het tegen den aartsbisschop van Freiburg inge steld geregtelijk onderzoek is reeds afgeloopen en de stukken zijn naar het hoog geregtshof opgezonden welk hof de klagt van den aarts bisschop wegens onwettige arrestatie heeft ver klaard te zijn ongegrond, doch tevens het arrest heeft opgeheven, zoodat de prelaat we der op vrije voeten is gesteld. SILISTRIA, 28 Mei. De stad is den Rus sen nog niet in handen gevallen. De Turk- sche bezetting verdedigt de vesting met bui tengewone dapperheid. LONDEN, 27 Mei. Eergisteren avond hield sir Frederick Thesiger in het huis der ge meenten eene rededen beroemden spr waardig, die zoo veel invloed uitoefende het voorstel van ken moestom volksvertegenwoordigers af te schaffen geheel onverwachts werd afgestemdmet eene meer derheid van 4 stemmen (251 tegen 247)na dat gedurende verscheidene jaren het beginsel in elke zitting herhaaldelijk goedgekeurd, doch telkens door de lords verworpen was. De nederlaag van het gouvernement kan nogtans niet beschouwd worden als voortsprui- SNEEK, 6 Junij. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 1 Junij is het ontwerp, houdende veranderingen in de bestraffing van misdrijvenna aanne ming van twee en verwerping van twee amen dementen op de artikelen aangenomen met eene meerderheid van 46 tegen 5 stemmen. In de zitting van den 2 Junij is het wets ontwerp tot uitbreiding van de regtsmagt van kantonregters in strafzaken, zonder discussie, met 45 tegen 4 stemmen aangenomen. De heer Thorbecke heeft eene interpel latie gedaan over het toezigt, dat door Enge land en Frankrijk op onze zeehavens schijnt gehouden te worden. De minister Van Hall gaf te kennen, dat hij niet geloofdedat eene Fransche oorlogskotter te Hellevoetsluis gesta- tionneerd was, om onze uitgaande schepen te onderzoeken; dat althans niets van onze zijde zoodanigen maatregel regtvaardigdemeer kon en mogt hij niet zeggen. De heer G. graaf Schimmelpennincklid van de tweede kamer der staten-generaal, verte genwoordiger uit Amsterdam, heeft om gewig- tige redenen zijn stellig besluit genomen, gee- ne zitting in de staten-generaal, ook niet voor het district Amsterdam te hernemen. Van den 27 Mei tot en met den 2 Junij, zijn 69 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomenbedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuary dezes jaars 2084. Uit Franeker schrijft men van den 51 Mei Gisteren had bij het naburige Kubaard een treffend ongeval plaats. Twee chaisen die elkander op den smallen rijweg wilden passeren geraakten met de wielen in elkan der met het ongelukkig gevolgdat beiden omkantelden. Het eene rijtuig geraakte van den vrij hoogen weg in eene vaart; van de beide personendie er inzatenwerkte de een zich uit het water, doch de ander, een braaf en oppassend jongeling, vond er zijnen dood; hij was in het slijk gestikt. Ook de personen uit de tweede chais ont vingen belangrijke kwetsuren een hunner moet den arm en de ander de hand gebro ken hebben. In de zitting van den stedelijken raad van Utrecht is maandag jl. een rapport uit- gebragt door de commissie, betreffende het vraagpunt over de kermis. De commissie is van oordeel, dat deze van ouds bestaande in stelling als volksfeest bezwaarlijk kan worden afgeschaft. Een langdurig onderzoek heeft haar de overtuiging gegeven, dat het volk eene jaarlijksche uitspanning wil, en dat het dus beter ware, het bestaande te behouden, doch zoodanig te wijzigen, dat de zedelijk heid er niet door wordt gekwetst en de uit spanning binnen zekere grenzen beperkt blijve. Naar men verneemt, zullen de algemeene vergaderingen der Protestantsche maatschap pijen dit jaar gehouden worden te Amster dam, en wel: van Unitas den 21, Christelijk Hulpbetoon den 22, en Welstand den 25 Junij. Men schrijft onder dagteekening van 28 Mei uit Groningen aan het Handelsblad het volgende: Als ten vervolge op hetgeen wij in der tijd dienaangaande in dit blad hebben medegedeeld, nopens het eten van paarden- vleesch alhier, kan strekken, hetgeen in de algemeene vergadering van de vereeniging te gen het pauperisme alhier, eergisteren door den heer Ali Cohen werd medegedeeld, als het resultaat van zijne onderzoekingen daar omtrent, en waaruit blijkt, dat dezen winter althans het paardenvleesch hier bij duizenden ponden door den minderen man is gebruikt, dat het tegen 5 a 4 cents het Ned. pond een zeer gewild artikel was, dat zeer waar schijnlijk ook veel paardenvleesch wordt ge geten, dat afkomstig is van dieren, die door ziekten zijn gestorven, en dat hier ook van dat vleesch gerookt wordt, om het later, denkelijk onder een’ anderen naamin den handel te brengen. Wijders is gebleken, dat J ook het artikel katten zeer gewild was, heb bende men voor de rompen, naarmate van de vetheid dep dieren, 5 a 10 cents betaald, zoodat door één enkel huisgezin b. v. niet minder dan eenige honderd afgestroopte kat ten werden opgekocht, in den schoorsteen gerookt en vervolgens regelmatig opgegeten. Te Genève zijn den 15 April jl. twee ënvijftig Roomsch-Katholieken tot de Evange- lisch-Hervormde kerk overgegaan. De pleg- tigheid hunner aanneming werd bestuurd door den eerw. heer Duby, vice-president van het kerkbestuur, die hen met roerende toespraak aan de gemeente voorstelde en opwekte, om hunne belijdenis te versieren door eenen god zaligen wandel. De ullramontaansche partij is onuitputtelijk in scheldwoorden over den voortgang van Evangelie-licht en leven. Te Turyn, waar de Protestantsche pro paganda zoovele vorderingen maakt, wordt zij heftig bestreden door de vereeniging van den II. I incentius van Paulodie overal trac- taatjes rondzendt. Het Loretto-klooster te Dollymount, in Ierland, is op Hemelvaartsdag afgebrand, ten gevolge van het vuurvatten van eenige feest- draperiën. Men schat de schade op meer dan 80,(100 gulden. Een ultramontaansch blad van Leuven de Belg, kondigt af, dat alle liberalen formeel in den ban der kerk zijn. De Moniteur zegt, dat de Russische krijgs- magt, om Silistria zaamgetrokken90,000 man bedraagt. Waarschijnlijk zijn, behalve de troe pen, die Silistria van de zijde der rivier aan- van de landzijde belegeren, onder dat cijfer ook al dezulken begrepen, die thans van Dobrutstha tot Turtnkai langs den oever van den Donau staan. Maarschalk de Saint-Arnaud is benoemd tot algemeenen opperbevelhebber (generalissi mus) van al de verbondene Fransche, Engelsche en Turksche troepen in den oorlog tegen Rus land. Het bevestigt zich dat in Polen de Rus sische troepen binnen kort op 200,000 man zullen gebragt worden. De Russisch-Pruissi- sche grenzen zullen mede bezet worden. Volgens een te Berlijn ontvangen berigt zijn de vier vrije steden van Duitschland tot het tusschen Oostenrijk en Pruissen gesloten verdrag toegetreden. In het koningrijk Polen is de uitvoer van paarden, hoornvee en schapen verboden, tot welken maatregel de regering zich genood zaakt zag wegens de verschrikkelijke duurte van het vleesch. Onder de Israëlitische bevolking van Pa lestina heerschtgedeeltelijk ten gevolge van het laatste misgewas, gedeeltelijk door de strem ming van het verkeer, die de oorlog veroor zaakt, hongersnood in den letterlijken zin van het woord. Volgens het geschrei om hulp dat van JeruzalemZaphedHebron en Ti berias komtis de nood grenzenloos. De Pa- lestijnsche Joden werden anders door hunne geloofsgenooten in Rusland naar vermogen on dersteund maar deze bron is geheel afgesne den daar de Russische Joden zelven door de ondragelijke lasten, die hun de czaar opgelegd heeft, in diepe ellende geraakt zijn. Er wor den in Engeland onder hunne geloofsgenooten collecten gedaan, waartoe zeker ook van de zijde der Christenen zal bijgedragen worden. Uit de laatste volkstelling in de V. Sta ten van Noord-Amerika is gebleken dat bet getal inwoners der Unie tegenwoordig een ge zamenlijk cijfer van 23,647,000 zielen aantoont. s GRAVENHAGE 50 Mei. Onderscheide ne personen die belang stellen in de welvaart en den bloei der koloniën, hebben in deze re sidentie eene vereeniging gevestigd, met het oogmerkde belangen van Nederl. Indië, in verband met die van het moederland,, te be vorderen, en de kennis te verspreiden, die gevorderd wordt voor eene juiste waardering van onze schoone Overzeesche bezittingen. De vereeniging heeft reeds een voorloopig bestuur benoemd, aan hetwelk de taak is opgedragen, zoo spoedig mogelijk een bepaald reglement te ontwerpen. ’s GRAVENHAGE, 50 Mei. Z. M. heeft benoemd tot gewoon lid in het comité van defensie Zijne Doorluchtige Hoogheid den her tog C. B. van Saksen-Weimar-Eisenachge pensioneerd generaal der infanterie. AMSTERDAM, 1 Junij. De Onlangs alhier gehoudene veiling der schoone boekerij van wijlen den pastoor M. A. van Steenwijk heeft opgebragt de belangrijke som van ƒ20,400, namelijk de theologische en wetenschappelijke werken f 14,700 de plaatwerken ƒ3700. ZWOLLE, 51 Mei. Naar wij vernemen, is op den 29 dezer door den heer burgemees ter van Hasselt bevel tot voorloopige aanhou ding verleend tegen den persoon van H. W. van beroep schoenmaker, wonende te Hasselt, die zich moet hebben schuldig gemaakt aan moedwillige verwonding van zijne vrouw en zoon, welke laatste hij poogde te vermoorden, en aan verregaande weerspannigheid tegen de policie, hebbende hij in zijne woede den ad- sistent policie-bediende W. D. een stuk uit de hand gebeten. Hij is naar het huis van verzekering alhier' overgebragten heeft de arrondissements-regt- bank alhier bevel van gevangenhouding ver leend, met last van eene nadere instructie. HARDENBERG1 Junij. Heden morgen is hier een valsch dubbeltje gepresenteerd, doch geweigerd. Deze nagemaakte munt is1 duidelijk te herkennen aan de slechte na bootsing van den kop op de eene, en van de 10 cents” op de andere zijde. Ook de rand is grover gekarteld. VLISSINGEN, 51 Mei. De zoo dikwerf in verschillende dagbladen besprokene keizérlijk- Russische oorlogskorvet Navarin, geheel afge takeld in ’s rijks dok liggende, is heden op de maritieme werf alhier in het openbaar tot sloping geveild en als zoodanig aangekocht door den heer F. Wibaut, koopman in brand hout te dezer stede, voor eene som van ƒ10,430, behalve de 10 pCt. opgeld. De inventaris, victualie, meubelen enz. zijn tot vrij hooge prijzen door verschillende particulieren aan gekocht. WOUDRICHEM, 29 Mei. Gisteren avond heeft alhier een treurig ongeval plaats gehad ten gevolge van verregaande dronkenschap. Twee schippers, in beschonkenen staat, kregen twist in eene herberg, doch gingen eenige oogenblikken later schijnbaar bevredigd huis waarts, toen even daarna de een Van Raams- donkdoor den ander op eene moorddadige wijze werd aangevallen en hem belangrijke wonden met een mes op den rug werden toe- De dader is onmiddellijk gearres- zal morgen naar ’s Hertogenbosch ge transporteerd worden, in 1 wp TE<I J^ZEGEU NO 4 SNEEKER COUR

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1