NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 46. ZATURDAG den 10 Junij. r. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER Tt Is- h BINNEN- EN BUITENLAND. n >o ie V e n n n n e VL Naar men heeft het H. M. de koningin be- voormaligen stadgenootden van Appelscha. Almelo. van de stedelijke muzijkschool. de commissie van spijsnildeeling. J. Noyon en Comp.betrekkelijk van eenen opslag, grondrenten. De te Winschoten gevestigde kiesveree- niging voor Vaderland en Koningheeft een parig tot haren kandidaat voor het lidmaat schap van de tweede kamer, ter vervanging van den heer J. F. Zijlker, verkozen mr. G. Diephuisregter in de arrond.-regtbank te Winschoten. Te Appingedam heeft de kies- vereeniging Concordia mede den heer Diephuis tot kandidaat verkozen. Als een in menig opzigt vreemdsoortig voorval, deelen wij het volgende mede: Voor een paar jaren ging te Assen een raëlitisch huisgezin, bestaande uit man, vrouw en kinderentot het Hervormde kerkgenoot schap over; thans zijn zij weder in den schoot der Israëlitische kerk teruggekeerd en brengt het hoofd des gezins in het 11 an dels blad van den 50 Mei jl. dat ter kennis van het publiek. Uit Goes wordt van den I dezer gemeld, dat de eerste nieuwe aardappelen daar gerooid zijn en tegen ƒ1.50 de 5 kop verkocht wor den. De smaak is goed en zal zeker nog veel verbeteren. Bij gunstig weder, zouden zij over drie weken aldaar in overvloed voor de con- sumtie te verkrijgen zijn. De ultramontaansche p^olkshalle durft het publiek voordisschendat op het oogenblik toen de regter aan den aartsbisschop van Frei- ZATURDAG DEN 10 JUNIJ 1854, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Benoeming van eene commissie, betrekkelijk het besluit tot herziening der PI. belastingen. Beurtveer Idem van Rekening Idem van Adres van het vergrooten Afkoop van Voorstel betrekkelijk de Fransche school voor meisjes. Kennisgeving, dat de heer mr. B. S. Stien- stra zijn ontslag neemt als wethouder. Benoeming van eenen wethouder. Idem van leden en plaatsvervangers in het stem-bureau, ter vervulling van ééne of twee buitengewone vacatures in de tweede kamer der staten-generaal. Idem van een lid in de commissie van spijs- uitdeeling. Idem van twee leden in de directie van het stads werkfabrijk. Rapporten. toen de regter burg kennis gaf, dat hij in hechtenis werd gesteld eene sterke aardbeving in de vertrek ken van den prelaat wérd gevoeld ’s GRAVENH AGE 2 Junij. Met leedwe zen moeten wij mededeelendat heden mor gen in deze residentie in ruim 80jarigen ou derdom overleden is jhr. Rijnholt Antonij Klerk, luitenant-generaalbuitengewoon ad judant des konings en chef van Zr. Ms. mi litair huis. Door de Noord-Amerikaansche ambassade alhier is aan het gemeente-bestuur van Rot terdam toegezonden een kostbare gouden zak en scheepskijkerten einde als te worden uitgereikt aan kapt. Marmelsteinvoerende het barkschip zijn kloekmoedig en mensch- de equipa- Condor en SNEEK, 9 Junij. In de zitting van de 2de kamer der staten-generaal van 50 Mei is het wetsontwerp tot wijziging der wettenbetref fende den accijns op het gemaal, aangenomen met 56 tegen 24 stemmen. In de zitting van den 5 dezer zijn achter eenvolgens aangenomen met algemeene stem men 1) het wetsontwerp tot verhooging van hoofd stuk IV der staatsbegrooting voor 1854, nadat deswege eene korte beraadslaging gevoerd was 2) het wetsontwerp tot wijziging van hoofd stuk IV der staatsbegrooting van 1855, zonder beraadslaging 5) het wetsontwerp tot verlenging van den termijn, bij art. 295 der gemeentewet gesteld mede zonder beraadslaging. De tweede kamer der staten-generaal is den 5 dezer op reces, men zegt tot den 15 Julij ek., uiteengegaan. Bij koninklijk besluit van 5 dezer, no. 55, zijn benoemd tot arrondissements-betaalmees- ters te Maastricht de heer jhr. mr. H. Repe- laer van Drielthans betaalmeester te Sneek en te Sneek de heer J. H. Paehlig, thans hoofd ambtenaar bij het provinciaal gouvernement te Groningen. De pinkster-collecte voor het Nederlandsch Zendelinggenootschap heeft ditmaal alhier op- gebragt ruim ƒ101. Men leest in de Staats-Courant De koning heeft vergund, het stoomschip Cycloop, onder bevel van den luitenant ter zee der 1ste kl. C. V. Zwaanshals, thans te Hellevoetsluisin dit jaar te bezigen, tot het afhalen van den eersten jaagharing. De schoenerbrik Rembang, onder bevel van den luitenant ter zee van de 1ste kl. T. Flansen en de onder hare bevelen staande schoener A.talanteonder bevel van den luit, ter zee van de 2de kl. N. M. J. Kroef, zijn bestemd om de haringvloot te begeleiden en te bewaken. Heden (5 Junij) worden door het depar tement van binuenlandsche zaken aan gede puteerde staten van Zuid-Holland ter mede- deeling aan het collegie der groote visscherij de instruction voor de kommanderende officie ren verzonden. De zeiltijd dier bodems zal worden bepaald op den dag, dat de overtuiging van het uit zeilen der eerste haringschepen zal zijn ver kregen.” Naar men verneemt, zal aan de konink lijke militaire akademie te Breda eene meer dere uitbreiding gegeven worden waardoor het getal kadets voor de marine met een 50lal zou kunnen worden vermeerderd, vereenigingen overgekomenwelke met die der beide alhier gevestigden zichin opge ruimde en ongedwongene stemming onledig hielden met het aanhooren der beknopte ver slagen en besprekingen van hoogst verblijden de zaken aangaande Gods koningrijk; een en ander onder afwisseling van toepasselijk ge zang. Tegen 10'/2 ure gingen de ruim 150 tegenwoordig zijnde jongelingen uiteen, dank baar voor al het goede, door hen zoo ruim schoots ondervonden.” Wel ligt zal onderstaande opgave velen onzer lezers aangenaam zijn: Den 11 Junij aanst. zal in ’s Hage worden gehouden de groote vergadering der broederen vrij metselaren. Den 15 Junij, de algemeene vergadering der Maatschappij van Nederlandsche Letter kunde, te Leyden. Den 27 Junij, de algemeene vergadering van het Provinciaal Utrechtsch Genootschapte Utrecht. Den 27 Junij tot 1 Julij, het Landhuis- houdkundig Congres, te Assen. Den 1820 Julij, de algemeene vergadering der Nederl. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, te Haarlem. Den 8 en 9 Aug., de algemeenevergadering der maatschappij Tot nut van ’t Algemeen te Amsterdam. Den 20 22 Sept., de zamenkomst van het Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres, te Utrecht. Den 4 Oct. zal de opening plaats hebben van de koninklijke Nederl. tentoonstelling van Landbouw, te Arnhem. Daarenboven zullen dit jaar, behalve te Sneek wedstrijden van de onderscheidene zeil- en roeivereenigingen plaats hebben; als: te Zaandam 1 Julij, te Rotterdam 15 Julij en te Amsterdam 12 Augustus. DEDEMSVAART5 Junij. Gedurende de afgeloopene maand zijn van dit kanaal afgeva- ren 851 vaartuigen uitmakende met dat der vorige maanden in 1854 een totaal van 2715, waarvan de afvaartsgelden bedragen de som van negentienduizend driehonderd zesenvijftig gulden vijftig cents daaronder zijn echter niet begrepen de afvaartsgelden boven sluis no. 6. ALMELO51 Mei. De ingezetenen dezer stad werden gisteren morgen door het geroep van brand en het luiden der klokken ver schrikt; het gerucht verspreidde zich, dat een der fabrijken van de heeren Hofkes in brand stond men verbeelde zich den schrik van een groot aantal rnenschendie kinderen of be trekkingen op de fabrijken werkzaam had den ieder spoedde zich derwaartsook de brandspuiten waren in aantogt, doch tot aller geluk ontwaarde men geen’ brand en was de verwarring toe te schrijven aan het loslaten van den stoom, waartoe men plotseling was genoodzaakt door het springen van het deksel van den stoomketel, dat een knal veroorzaakte zoo hevig, dat men dien duidelijk in de stad heeft kunnen hooren. VL1SSINGEN50 Mei. Als eene bijzon derheid kan uien melden, dat gisteren alhier, voor Antwerpen bestemd passeerde een Rus sische schooner genaamd Junogezagvoerder Burgman komende van Sierra Leona en ge laden met notenmuscaatwelke het had mo gen gelukken te ontsnappen aan de Engelsche oorlogschepen, die in het kanaal en voor onze kusten speciaal op onder die vlag varende schepen kruisen. Eene stoomboot benevens een zeilschip moeten bepaald jagt hebben ge maakt op dien bodem, doch juist toen zij hem achterhaald hadden had de schooner de Schel de bereikt en moest de vervolging dus worden gestaakt. VLISSINGEN, 5 Junij. Heden in den na middag werd alhier door de loodskotter no. 5 uit zee masteloos en in ontredderden toestand binnengesleept de Nederlandsche kof Alida* kapitein Peper, met ballast van Schiedam naar Archangel. Het schip is in zee drijvende ge vonden de bemanning is behouden gebleven. ZEVENAAR, 2 Junij. De boekweit- en tabaksteelt zal dit jaar in deze streek buiten gewoon zijn. Het eerstgenoemde staat over- ch ronometer geschenken a. f. r Schoonderloovoor lievend gedrag, bij het redden van giën der Amerikaansche schepen Edward Fletcher. ’s GRAVENHAGE, 4 Junij. verneemt, haagdonzen pianist A. J. van Gelder, die zich thans in Frankrijk bevindt, een fraai gouden horologie met ketting ten geschenke te geven wegens een door dien heer aan H. M. aangeboden album musical. AMSTERDAM, 5 Junij. Dingsdag had hier ter stede een allertreurigst voorval plaats. Een vijftienjarig meisje van eene welgestelde fami lie wandelde met hare gouvernante langs de Wetering. Juist passeerde een boerenkar, waar voor het .meisje met de gouvernante ter zijde ging. Door een ongelukkig toeval, bleef het meisje met hare kleederen aan de as van den wagen hangen, waardoor zij een eind wegs werd voortgesleept. Een voorbijganger hield het paard vast, terwijl men het meisje op nam, dat verklaarde zich niet bezeerd te heb ben. Hetzelve werd daarna naar de ouder lijke woning gebragt. Wie schetst echter den schrik der ouderstoen het kind ’s nachts even over hoofdpijn klaagde en eenige minu ten daarna overleed Een veelbelovend jongeling, die zich eer gisteren te Leenders in het zwemmen oefen dezonk plotseling. Alhoewel hij spoedig uit het water werd gehaaldwas het echter reeds te laat. AMSTERDAM, 7 Junij. Volgens opgave van het ministerie van financiën, is van de verschillende kantoren van ’s rijks-accijnsen over de maand Mei jl.op nieuwe rekening aan suiker-accijns ontvangen, in hoofdsom, opcenten en zegel, een bedrag van 11,004.84. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen Het eerste jaarfeest van het Nederlandsch Jongelings-Verbond, alhier öp maandag avond jl. in het locaal de Eensgezindheid gevierd, is tot algemeen genoegen afgeloopen. Uit Al- phenZwolle, Haarlem, Rotterdam, Harder wijk en Nieuwer-Amstel waren verscheidene afgevaardigden en leden van aldaar bestaande ZEGEL SNEEKER COU II n i- it 6 1 is k id n ii y ie ie 120 st >lie lie I n n. d. of LIS 16 1 16 16

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1