NIEUWS- EN ADMTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1854. No. 4<. den 14 Junij. WOENSDAG Jaargang p te V ZEGLLL SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. de De zesender- hu - :G en dat al der porie eenen serjant bij de expeditie wordt het volgende mede- De Turken hebben ons zeer goed na- en zal van Groningen over daardoor de geheele eenen kikvorsch en den anderen te De invoer geschiedt uit Champagne Wat dit artikel betreft, met alle volken de mededinging en het moet ons niet be- aalschuiten in plaats van COURANT. SNEEK, 15 Junij. Den 9 dezer is uit de residentie vertrokken Z. Exc. de heer baron van Zuijlen van Nijevelt, nieuw benoemd Ne- derl. gezant te Konstantinopel. Van den 5 tot en met den 9 dezer, zijn 65 gevallen van besmeitelijke longziekte in deze provincie voorgekomenbedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja- nuarij dezes jaars 2147. Men meldt van Zwolle, 8 Junij. Met innig genoegen deelen wij mede, dat gisteren middag, namens de erfgenamen van een hoog geacht en aanzienlijk ingezeten dezer stad, de aanzienlijke gift van 5000 aan het arm bestuur der Hervormde gemeente alhier is uit gereikt, om, zoo wij vernemen, onder de ver schillende gezindten naar het zielental te wor den verdeeld. De telegraafdraad van Overijssel is genoeg geheel tot Meppel genaderd alzoo eerstdaags met dien Drenthe verbonden en lijn gespannen zijn. Men zal zich herinneren de veel bespro kene zaak van het stembureau te Tubbergen (district Almelo), bij gelegenheid der verkie zing van leden voor de tweede kamer der sta ten-generaal op 17 Mei 1855. De leden van dat stembureau, waaronder de burgemeester van Tubbergen, zijn te dier zake in eene ge- regtelijke vervolging betrokken geworden, be schuldigd van valschheid door hen als ambte naren gepleegd. Na een langdurig en zeer omslagtig onderzoek, is onlangs eene eindbe slissing in deze zaak geveld, en die men zeer zorgvuldig getracht heeft geheim te houden doch die evenwel aan enkelen is bekend ge worden. Het hof van Overijssel heeft bij ar rest van 7 April jl. beslist, dat, koeweide fei ten aan de beklaagden ten laste gelegd (name lijk de valschheden) volkomen waren bewezen, het evenwel niet voldoende bewezen was, dat de beklaagden die feiten ter kwader trouw of met boos opzet hadden gepleegd, en op dien grond zijn de beklaagden buiten vervolging gesteld. Gedurende de maand Mei 1854 zijn de nieuw verbeterde Hoogeveensche vaart der Drentsche kanaalmaatschappij afgevaren Uit Hoogeveen 757 vaartuigen metende te zamen 20,674 tonnen boven sluis 2 en 5 of Roogat en Ossesluis 192 vaartuigen, melende te zamen 4025 tonnen 5 boven de Meppeler Sluis 282 vaartuigenmetende te zamen 7758 tonnen. Totaal 1251 vaartuigen, metende te zamen 52,457 tonnen, behalve 125 kleine of onge meten vaartuigen terwijl het totaal der af- vaartsgelden over die maand bedraagtƒ2857.96. In de N. Rolt, Cour, leest men, dat de spoortrein van Antwerpen op Roosendaal aan de grenzen is in beslag genomenomdat er hout mede werd vervoerd over de grenzen waarvan niet twee dagen te voren zoo als de overeenkomst van de directie met het gouver nement luidt, aangifte was gedaan. Ten ein de den trein het verder gaan te beletten heb ben de ambtenaren een’ balk over de rails ge legdwelke echter dadelijk door de spoorweg directie is weggenomen, terwijl de trein, vóór flat de ambtenaren het konden voorkomen weder naar Antwerpen is vertrokken. De spoorweg-directie heeft proces-verbaal doen op maken wegens het in gevaar brengen der pu blieke veiligheid door de rijks-ambtenarenen deze laatsten wegens het gebeurde. De geneeskundige vereeniging voor oog ziekten te Hannover heeft een 14jarig meisje onder behandeling genomen, dat doofstom en blind is. Het meisje is naauwelijks meer dan een dier: het slaat, bijt, krabt en schopt, als men het aanraakt. Het is aan die edele geneesheeren gelukt, het meisje, onder aanwen ding van chloroforme, te opereren en zooda nig vast te binden, dat het niet aan de oogen kan komen. Het eene oog, dat geopereerd is, schijnt deze bewerking met gelukkig ge volg te hebben ondergaan zoodat het meisje het haar gegeven speelgoed met kinderlijke nieuwsgierigheid beschouwt. Men hoopt bet kind met der tijd tot een’ mensch te maken. Te Londen zijn twee Holl. kapiteins R. Rijkens, van de Jantina Annechinaen A. de Haan, van de Henrietta, aangehouden; beschuldigd van verbreking hunner charter- partijen. Deze regtskwestie zal eerstdaags voor het hof van den kanselier gebragt worden. De Shipp, en Merc. Gazette meentdat zij zich volkomen zullen kunnen regtvaardigen. Ook de invoer van kikvorschen is in En geland op eene vrij beduidende schaal aan gevangen. In de Engelsche dagbladen vindt men die te koop aangeboden, soms met bijvoe ging van eerste kwaliteit; men schijnt dus reeds onderscheid tusschen de smakelijkheid van den maken. en zouden BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken hiermede bekend, dat door den Gemeente-Raadin zijne vergadering van den 10 dezer maand, tot Wethouder is benoemd de Heer Mr. Simon Andreas Kerweij en zulks in plaats van den Heer Mr. Bouwe Sjoerds Stienstra die als zoodanig zijn ont slag heeft genomen. En opdat zulks kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 15 Junij 1854. Burgemeester en TEethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris 1IAGA. veld, althans eene uit Hamburg ontvangene dépêche deelt het feit als zeker mede. Het bedrag der vrijwillige giften door par ticulieren corporation enz. in de Russische schatkist gestoft, ter tegemoetkoming int de bestrijding der oorlogskosten en ter voorzie ning in de behoeften van invaliden en van hunne vrouwen en kinderen was op 51) Mei reeds drie millioen roebels zilver (ongeveer zes millioen gulden). Keizei- Nicolaas heeft onlangs bevolenaan merkelijke bezuinigingen te brengen in al de uitgaven van het hof en van de leden des kei zerlijken gezins. Generaal Guyon, belast met de reorganisatie van het leger in Aziëis te Konstantinopel terug ontboden en zal in Azië door eenen an deren generaal vervangen worden. Silistria blijft steeds, wat de krijgsge- beurtenissen betreft, het voornaamste onder werp der mededeelingen en beschouwingen in de dagbladen. De door de Russen geledene nederlagen, bij hunne herhaalde poging, om de stad te bestormenworden bevestigd door den Franschen Moniteurdie het getal doo- den op 1509 en dat der gekwetsten op 5000 telt. Volgens de Oest. Corr. hebben de Rus sen den 28 en 29 Mei storm geloopenen telden zij daarbij slechts 186 dooden en 579 gekwetsten. Laatstgenoemd blad berigt wij ders dat de zoon van graaf Orloff niet ge sneuveld is, maar een’ kogel heeft gekregen bij het oog, waardoor zijn leven in gevaar is gebragt. Eene derde editie van de Mor ning-Chronicle berigtte den val van Silistria, welke tijding echter niet wordt geloofd. Het Journal de Constantinople van 29 Mei zegt dat de vesting zich nog drie maanden kan staande houdenin dit geval heeft Onier- pacha ruim den tijd, zijne krijgsmagt genoeg zaam te versterken, om de stad te hulp te komen. Generaal Brown is met eene divisie van 7000 man naar Varna vertrokken. Men berekent, dat den 10 Junij 25,000 man En- gelschen op laatstgenoemde plaats kunnen ver- eenigd zijn. Te Gallipoli zijn ook Fransche troepen naar Varna ingescheept, doch de di visie van prins Napoleon heeft zich den 26sten langs den landweg naar Konstaiïtinopel be geven. Uit een’ brief van Fransche gedeeld. opgenomen en wij hebben onze bondgenooten de Engelschentoen zij aan deze kust kwa men, insgelijks zeer goed ontvangen. Wij zijn door onze levendigheid, werkzaamheid en vrolijkheid voor deze brave lieden, Turken en Engelschen, een voorwerp van bewondering. Wij hebben, om zoo te spreken, zingende een leger opgerigt, dat zij als een wonderwerk aanzien. Onze tenten, onze straten de kleine tuinen en bloembedden, die onze woonplaat sen versieren, zijn duurzaam het doel van de nieuwsgierige bezoeken der Muzelmannen. Het kanaal, dat wij aangelegd hebben, om eene uitstekende bron van drinkwater in ons leger te leiden hebben zij voor een Romeinsch werk aangezien. In éénen dag hebben 5000 Fran sche soldaten eene uit eene rots komende voor treffelijke bron, die zich in de vlakte verloor, waar zij slechts slangen en kikvorschen voed de, anderhalf uur ver geleid. Zij vloeit nu in ons leger, waar zij ieder drenkt en al onze tuinen bevochtigt. De Turksche burgers, die in hunne slaperigheid er alleen aan denken om uit te rusten en hunne pijpen te stop pen, zijn over dit werk verbaasd, dat zij zich te nutte makenzij drinken niet meer van het vuile water hunner bakkenmaar komen bij ons, om water te halen. Zij zijn over ons karakter en onze manieren verrukt. Hunne vrouwen, die van de mannen onop houdelijk onzen lof hooren, zijn er den gan- schen dag mede bezig, het gezigt tegen de tralievensters der woningen te leggen, om ons te zien voorbijkomen. Uit Athene wordt berigt, dat de nieuwe ministers den eed hebben afgelegd hunne handelingen strekken om algeheele voldoening te schenken. ’s GRAVENHAGE7 Junij. wel in zakken. wij kunnen trotseren vreemden, dat onze met visch eerlang met kikvorschen vertrekken. {Tijdschrift voor Staathuishoudkunde.') Uit Rome verneemt men van 5 dezer, dat H. K. H. prinses Marianne der Nederlan den na eene lange afwezigheid, aldaar is te ruggekeerd, om gedurende dezen zomer de haar toebehoorende villa Mattei te bewonen. De Oostenrijksche regering heeft aan Pruissische openlijk te kennen gegeven, dat zij wel verre van den aartsbisschop van Frei burg in zijn verzet tegen het Badenscbe be wind te ondersteunen, het gedrag van dien kerkvoogd ten hoogste afkeurt. Men meldt uit ToscaneTe Menton is een korporaal gearresteerd, omdat hij den Bij bel bezat. De regtbanken hebben van zijne vervolging afgezien. Evenwel zal hij eene maand provoost moeten ondergaanvoor de misdaad, waartegen bij de militaire wetge ving niet was voorzien.” In Petersburg waren blijkens berigten van daar van den 21 Mei, maatregelen veror dend voor het geval dat Kroonstad genomen en de hoofdstad belegerd of liever geblok keerd en eventueel gebombardeerd mogt wor den. Mogt Kroonstad den vijand in handen vallen dan moeten vrouwengrijsaards en kinderen Petersburg onmiddellijk verlaten de gewijde klokken en beelden der heiligen wor den naar Moscou gevoerd en aldaar in veilig heid gebragt. Bij dezelfde verordeningen wordt echter de verwachting uitgesproken dat de Engelsche vloot voor Kroonstad zal te gronde gaan. Den 50 Mei jl. heeft de blokkade der haven van Riga eenen aanvang genomen ne gen onzijdige handelsschepen die op dien dag nog beproefden in de haven te komen, wer den afgewezen en moesten in de Pruissische haven Memel binnenloopen. Ten gevolge der oorlogsgebeurtenissen wordt het internationale verkeer tusschen Zweden en Finland van dag tot dag moeijelijker, en men bespeurt, dat de Russische militaire gezagvoerders sedert eeni- gen tijd met eene meer dan gewone gestreng heid te werk gaan ten opzigte van de per sonen, die van Zweden naar Finland komen of Finland willen verlaten. Het gerucht, dat Zweden tot de Westersche mogendheden is toegetreden en de Zweedsche gezant Petersburg reeds heeft verlaten, wint

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1