NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 48. ZATURDAG SNEEKER 1 BINNEN- EN BUITENLAND. O J. Bieruma W. Wintgens her- t K. A. Meeussen F. J. Jespers den n e a t •h u n i, 1- te ii t. ’.e n ie e et ik et xl e. ld is de heer mr. Heden middag fgezant der Evange- Nice en Italië, in het voordragt over den boden zich aan en de commissie van beoor deelaars heeft den zegepalm toegewezen aan eene vrouw, mevrouw Ahlbom geboren Lea Lundgreen, die inderdaad is aangesteld en reeds sedert den 1 April jl. hare betrekking te Stokholm waarneemt. Met betrekking tot de jongste voor Si- listria geleverde gevechtenbevat der Solda~ tenfreund een berigt, waaruit blijkt, dat van 25 tot 51 Mei, en bepaaldelijk de vijf laatste dier dagen, geen dag is voorbijgegaanzonder dat de belegeraars met de belegerden slaags waren, hetzij bij bestorming der eersten, het zij bij uitvallen der laatsten. Dat grootvorst Konstanlijn zich met vorst Paskewilsch voor Silistria bevond, zoo als de Engelsche bladen hebben berigt, wordt thans bevestigd door de Turksche bladen en vele brieven uit de Donau-streken. Er wordt zelfs bij gevoegd dat de grootvorst werd terugge slagen bij eenen aanvaldien hij in persoon bestuurde. De verwachting van eenen grooten slag in deze maand of in den aanvang der vol gende, wint meer en meer veld. De maar schalk de Saint-Arnaud zal dien aan de Rus sen leveren, met eene krijgsmagt van 140,000 man, namelijk 40,000 Franschen, 50,000 En- gelschen en 70,000 Turken. De nieuwe beweging der Russische troe pen in de Donau-vorstendommen wordt thans meer algemeen als eene Oostenrijk vijandige handeling, dan als een voorafgaande maatre gel tot de ontruiming dier vorstendommen be schouwd. De Weener Pressehet ontslag van den grootvisier Mustapha-pacha en zijne vervan ging door Mehemed-pacha vermeldendevoegt er bij dat eerstgenoemde zich er over onte vreden had bgtoond, datvolgens de te Schum- la getroffene overeenkomsteen Christende maarschalk De St. Arnaud namelijk het op perbevel over de gezamenlijke troepen zou voeren. Aan de breuk tusschen Rusland en Per- zië is niet meer te twijfelen. De Perzische gezant bij het Russische hof is op zijne te rugreis van Petersburg naar Taheran den 13 Mei te Erzeroum aangekomen. Verscheidene Perzen, die in Rusland gevestigd warenheb ben ook reeds dat land verlaten. Uit Athene wordt van 4 dezer berigt, dat de vriendschapsbetrekkingen tusschen Grie kenland en de Westersche mogendheden vol komen hersteld zijn. De heer Sauzet, oud-voorzitter der kamer van afgevaardigden onder Lodewijk Philips, dezer dagen te Parijs gevraagd zijnde, of do oudere tak der Bourbons voor Rusland dan wel voor de Westersche mogendheden gezind was, antwoordde daarop; De graaf van Chambord oordeelt, dat, aangezien Rusland het hechtste bolwerk is tegen de omwenteling in Europa, het een misslag is, het te ver zwakken.” Dat de heer Sauzet zelf dit gevoe len deelt, is bekend. Krachtens de conventie van 181a, delgt Engeland de Russisch-Hollandsche schuld te gen 1 pCt. ’s jaars met de rente a 5 pCt. der niet geamortiseerde som. Berekend naar den wisselkoers van 1 Jan. jl., heeft Engeland tot heden betaald 4,110,968 p. st., en blijft hetzelve nog te betalen over 5,586,889 p. st. ’s GRAVÈNHAGE15 Junij. Men verze kert dat de tweede kamer der staten-gene- raal vroeger, dan men eerst gemeld had, hare werkzaamheden zal hervatten. Men spreekt van woensdag 5 Julij aanstaande. AMSTERDAM, 12 Junij. De weleerw. heer dr. B. ter Haar, door Z. M. den koning tot hoogleeraar in de godgeleerdheid aan de hoo- geschool te Utrecht benoemd, hield gisteren avond in de Nieuwe Kerk eene indrukmaken de leerrede, naar aanleiding van 2 Tim. 2, vs. 19, waarmede de geliefde leeraar van zijne gemeente afscheid heeft genomen, Eene bui tengewoon talrijke schare toehoorders woonde de plegtigheid bij. GRONINGEN, 12 Junij. hield de heer Desidéria lische gemeente van Copcerlhuis alhier eene Volgens de Staats-Cozirantzijn gedu rende het jaar 1855 als landverhuizers uit Ne derland over zee vertrokken 647 hoofden van huisgezinnen en op zich zelven staande per sonen, vertegenwoordigende een getal van 1646 zielen. Van de Hervormde godsdienst 558 Protestanten 8 Evangelisch-Lutherschen 6 Doopsgezinden 15, Christelijk-Afgescheidenen 58, Roomsch-Katholieken 258 ïsraëliten 4, Hernhutter 1, en geloof onbekend 1. De ge goedheid dier personen verdeelt zich als volgt 58 welgestelden407 mingegoeden, 181 be- hoeftigen en 1 onbekend. Uit Zeeland vertrok 1 landverhuizer met vermoedelijk f 4000uit Friesland met ƒ200; uit Groningen met 550 enz. De redenen, welke deze landverhuizers noopten hunne haardsteden te verlaten wa ren verbetering van stand bestaan en ver mogen armoede of gebrek aan middelen van bestaan; achteruitgang van zaken; wegens godsdienstige begrippen; als zendelingen enz. De Volksvriend deelt eene opgave mede van het verbruik van binnenlandsch gedis tilleerd, in de onderscheidene provinciën des rijks.” Daaruit blijkt, dat er per hoofd on geveer gebruikt wordt: in Zuid-Holland 11'/ kan; in Groningen 92/ k.in Noord-Holland 9’/s k. in Overijssel 6'/2 k. in Friesland 6'/12 k. in Zeeland 5'/6 k. in Gelderland 5'/s k. in Utrecht 5 k. in Noord-Braband 4S/, k.in Drenthe 4'/? k. in Limburg 4 k. De opbrengst der accijnsen wegens het bin nenlandsch gedistilleerd bedroeg in 1852 in hoofdsom ƒ2,721,558.75. Volgens de Waakzaamheid wordt men thans te Amsterdam reeds zoo driest, dat men zich niet ontziet, bij dag, op de openbare straat, tegenover R. K. kerken te knielen, kruisen te maken en met den hoed te salue ren, en tevens naar de in het gezigt staande Protestantsche kerken verachtelijk te spuwen en daartegen met den voet te schoppen zelfs gaan sommige dier zoogenaamde plegtighe- den” zoo verdat ze om derzelver gemeenheid i niet vermeld kunnen worden. En datspecta- kel duurt aldaar reeds eenige weken voort en ziet men gedurig herhalensoms tot twee- en driemalen toe op éénen dag, als, onder an deren: op vrijdag den 9 dezer, tusschen half 12 en 12 uur, op het Spui, driemalen; op den Singel, tegenover de Krijtberg,” twee malen op het Rokinvoor de Boomskerk éénmaal. Het blad eindigt dat artikel met de vraagIs men te Amsterdam niet verbazend verdraagzaam Het regtsgeding tegen den aartsbisschop van Freiburg neemt thans zijn’ gewonen loop. De strekendie eenige beweging deden vree- zenzijn bezet en de troepen bij de inwo ners ingekwartierd. Dit maakt de boeren ge heel gedwee. De Protestantsche gemeente te Napels, die onder de bijzondere bescherming van den koning van Pruissen staat, heeft den 14den der vorige maand hare jaarlijksche algemeene vergadering gehouden en tevens het feest van haar 28jarig bestaan gevierd. Uit het te dier gelegenheid uitgebregte verslag deelt de Preus- sische Correspondenz eenige bijzonderheden me de. Daaruit blijkt, dat deze gemeente onder de leiding van eenen Duitschen en eenen Fran schen predikant staat, een eigen weeshuis, eene school voor jongens en eene voor meis jeseen ziekenhuis, eene armenkas, eene be grafeniskas voor armen en aanzienlijke fond sen ten behoeve van het ziekenhuis bezit. Gedurende het afgeloopen jaar waren 20 kin deren gedoopt. Uit Hannover wordt gemeld, dat dezer dagen nabij Holzgau een kind van vier maan den dat in eenen tuin achter de woning der ouders voor eene wijl onbewaakt was gelaten, door een lammergier is opgenomen en naar het gebergte gevoerdalle nasporingen om den roover en hel kind te ontdekken, zijn tot dus ver vruchteloos gebleven. Als eene zeldzaamheid verdient het vol gende vermelding. De post van eerste graveur aan de koninklijke munt van Zweden zijnde opengevallen besloot de regering dat tot het begeven dier betrekking een wedstrijd zou worden uitgeschreven. Talrijke mededingers SNEEK, 16 Junij. In het hoofdkiesdistrict Sneek zijn uitgebragt 1559 geldige stemmen gekozen de heer mr. H. U. Huguenin met 715; voorts erlangden de heeren mr. B. Rinia van Nauta 584, Groen van Prinsterer 54, J. Bieruma Oosting 10, J. J. van Zuylen van Nyevelt 6, Jan Alberda 5, Manger Cats en C. Sleeswijk Vening ieder 2, G. vanderFeer, A. F. Jongstra, S. A. Verweij O. E. Houts- ma en K. Althusius ieder 1 stem. Daar nu het getal kiesgeregtigden in dit dis trict 2692 bedraagt, zoo ontdekt men, dat bij na de helft van dit hun regC in dezen geen gebruik gemaakt hebben Te Leeuwarden Oosting herkozen. Te Dockum is de heer I. T. ter Bruggen Hugenholtz herkozen. Te Amsterdam zijn de heeren S. R. van Frank en prof. Joh. Bosscha herkozen terwijl eene herstemming zal moeten plaats hebben tusschen de heeren J. C. Band en J. P. Cor nets de Groot van Kraaijenburg. Te Haarlem is de heer mr. J. Heemskerk is de heer P. H. baron Taets van der Veen Bz. herkozen. Te Leyden van Amerongen tot Natewisch herkozen. Te ’s Gravenhage Is gekozen de heer J. P. Del prat. Te Rotterdam is gekozen de heer mr. A. Hoynck van Papendrecht. Te Delft is de heer mr. kozen. Te Dordrecht herstemming tusschen de hee ren P. A. Sander en mr. P. Blussé van Oud- Alblas. Te Utrecht heeft geen der kandidaten de meerderheid erlangd, en zal aldaar eene her stemming moeten plaats hebben tusschen de heeren jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wijck, aftredend lid, en mr. N. P. J. Kien. Te Arnhem is de heer /E. baron Mackay herkozen. Te Zutphen is gekozen de heer mr. W. H. Dullert. Te Zwolle is gekozen de heer mr. J. P. P. baron van Zuylen van Nyevelt. In het hoofdkiesdistrict Zuidhorn is de heer G. Reinders herkozen. In het hoofdkiesdistrict Appingadam is de heer J. F. Zijlker herkozen. Te Assen is de heer mr. P. herkozen. Te Breda is de heer mr. herkozen. Te Tilburg is de heer mr. herkozen. Bij besluit van 2 dezer, heeft Z. M. be paald dat bij het korps diplomatiek zullen worden benoemd twee attachés, hetzij bij het departement van buitenlandsche zaken hetzij bij de gezantschappen buiten ’s landsieder op eene jaarwedde van ƒ1000, en tot leden der commissie, belast met het afnemen van het te houden examen benoemd de heeren J. J. Rochussenminister van staat, lid van de tweede kamer der staten-generaalvoorzitter; mr. H. Cock, hoogleeraar te Leyden mr. G. W. Vreedehoogleeraar te Utrecht; jhr. mr. J. de Bosch Kemper hoogleeraar te Amster dam en mr. E. J. H. Borretlid van den raad van state. Het examen zal, op nader te bepalen dagaan het locaal van het departe ment van buitenlandsche zaken vóór 1 Au gustus ek. plaats hebben; terwijl de belang hebbenden worden uitgenoodigd, zich vóór 1 Julij ek. bij voornoemd departement aan te melden, met opgave hunner namen, voorna men en woonplaatsen, en onder overlegging van het bewijs, dat zij aan eene van ’s rijks hoogescholen tot doctor in de regten zijn be vorderd. Blijkens een berigt van Zijner Majesteits consul te Elseneur, is aldaar den 4 dezer be kend gemaakt eene door den bevelhebber der Engelsche Oostzee-vloot aan het Britsche ge zantschap te Stokholm gedane mededeeling, volgens welke alle schepen, die trachten eene geblokkeerde Russische haven aan te doen zullen yyordep opgebragt. Illllllliilllll f TE 3 ZEGELEN.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1