NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER'. I 1854. No. 49. WOENSDAG den 21 Junij. Naar men hebben de BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. P<1. I t t 1 verneemt, te Kessel nopens In de buurschap afstand van hier, hevig onweder los de hand geduwd, geheel geworpen te worden. van 29 op 50 Mei zijn van Nuillé-sur-Vicoinin en hebben onder ande- en de kandelaars op het en. Als blijk, dat zij aangeteekend of daarvan weggelaten, aan het Stedelijk Bestuur kennis te BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK verwittigen bij deze de In gezetendat de alphabetische naamlijst van de personen die in dit jaar aan de loting voor de Schutterij moeten deel nementer visie van elk en een’ iegelijk zal liggen, op de Secretarij van de Stad Sneek, van zatur- dag den 17 tot donderdag den 22 Junij 1854, des morgens van 9 tot 12 uur, ten einde ie der in staat zal zijn, om, ingeval hem eenige personen of omstandigheden mogten voorko men die op de lijst nog zouden behooren te worden daarvan geven. Dat de loting zal plaats hebben op het Stadshuis vrijdag den 25 Junij 1854, des voormiddags ten elf uur, voor diegenenwel ke geboren zijn in 1829, terwijl daarna da delijk zal worden overgegaan tot de naloting der ingeschrevenen Wordende roepenom BERLIJN, 15 Junij. Men verneemt, dat de prins van Pruissen al zijne hooge betrek kingen weder heeft aanvaard en eerstdaags als inspecteur-generaal der infanterie eene reis door de oostelijke provinciën des rijks zal vol brengen. KARLSRUHE, 15 Junij. Men hoort thans dikwijls vragen, welke straf den aartsbisschop van Freiburg treffen zal, als de tegen hem ingebragte beschuldiging gegrond wordt be vonden. De Schw. Merk, antwoordt op de vraag, dat de aanklagt tweeledig is, namelijk: wegens misbruik van gezag, en wegens het aanzetten van derden tot ongehoorzaamheid aan de regering. De straf, welke bij de Ba zen van de inwoners van Moscou van alle standen ten einde inzamelingen tot gezegd doel te doen. Om dit geregeld uit te voeren, is de stad in 18 kreitsen verdeeld een kreits voor elke dame. De Engelschen hebben te Aleaborg en Brahestad 28,000 tonnen teer, de houtwerven en alle daar liggende schepen verbrand. ’s GRAVENHAGE12 Junij. Hoe vervuld men hier is met de afgeloopene en aanstaande verkiezingen, kan daaruit blijken, dat men den naam van het nieuw benoemde lid der tweede kamer, den heer Delpratthans in bijna al onze dagbladen geschonken vindt aan den laagsten inschrijver op de aanbesteding tot herstel van de Remonstrantsche kerk. Die laagste inschrijver heet evenwel H. J. de Groot; maar zeker hebben zetter en corrector den naam van Delprat zóó voor den geest gezw’eefd, dat de een hem verkeerdelijk heeft gelezen en ander de fout niet heeft opgemerkt. AMSTERDAM, 17 Junij. Naar wij verne men heeft de procureur-generaal bij het hof in Noord-Holland zich in cassatie begeven te gen het arrest van het hof, waarbij de ver volging tegen jhr. M. Salvador en S. Fongers is geschorst. ZUTPHEN, 15 Junij. Eefdeop een half uur barstte gisteren avond een hetwelk omstreeks 7 ure in den molen aldaar sloeg; de slag trof den molenaar, een in den molen aanwezigen boer en diens paarddie. allen onmiddellijk op de plaats dood bleven. De molen is totaal afgebrand. TIEL 14 Junij. Gisteren avond brak eene geweldige hoos boven het naburige dorp Op- hemert los, en heeft daar ontzettende schade aangerigt. Niet alleen dat honderde vrucht en andere hoornen uit den grond zijn gescheurd of gespleten hebben verscheidene huizen groo- te schade geleden. Dikke muren zijn inge stort gevels van huizen verzet enz. Men- schenlevens zijn niet te betreuren. HARDENBERG, 15 Junij. Het negenjarig meisje van eenen landbouwer in deze nabij heid verliet zaturdag morgen jl. de ouderlijke woning, om haren stiefvader iets ten eten te brengen. Het kind kwam echter noch dezen noch den volgenden dag terug. Alle naspo- ringen bleven vruchteloos, toen iemand in het veld den derden dag een menschel ijk wezen ontdekte, dat, hem bespeurende, voor hem scheen te vlugten en zich in eene sloot ver borg. Uit vrees wederom door haren stiefva der mishandeld te zullen worden omdat zij het, door honger gedreven, weder gewaagd had van zijn eten te snoependurfde het meis je niet weder huiswaarts keeren. Gedurende de omzwerving van bijkans drie dagen en twee nachten, heeft het kind van eenige kruiden geleefd. BERGEN OP ZOOM, 14 Junij. Heden is gevankelijk binnengebragt de doodgraver van het Roomsch-Katholieke kerkhof. Langen tijd heeft men het schenden van het grafheilig- dom vermoed, en is het een der veldwach ters in het oog gevallendat de gemelde doodgraver onderscheidene stukken van stal lingen van eikenhout, doorgaans nieuw eiken hout, maakte, totdat het hem gisteren gelukt is, den misdadiger te betrappen op het schen den van eene kist met een lijk, dat voor acht dagen begraven is. SNEEK, 20 Junij. Bi de jongste verkie zingen van leden voor de 2de kamer zijn nog herkozen: te Alkmaar de heer J. J. Rochussen; te Middelburg de heer mr. J. J. Slicker van Domberg; te Roermond de heer mr. P. L. de Lom de Bergen is gekozen te Zierikzee de heer mr. S. H. Anemaet. Ook hier is jl. zaturdag de verjaardag van H. M. onze koningin op de gebruikelijke wijze gevierd, daarbij tevens gedenkende aan ’s ko nings verjaardag terwijl zondag daaraanvol gende, bij de herinnering aan de overwinning in de velden van Waterloo in het jaar 1815 en de daardoor herkregene zelfstandigheid van Nederland, in de onderscheidene openbare godsdienstoefeningen, tegelijk met die voor het vaderlandook voor H. M. en den koning benevens het gansche vorstelijk Huis, plegtige gebeden werden opgezonden tot den Koning der koningen, voor het waarachtig heil van allen. Van den 10 tot en met den 16 dezer, zijn 64 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomenbedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuari) dezes jaars 2212. In de op den 15 dezer gehoudene zitting van de eerste kamer der staten-generaal zijn van de tweede kamer ontvangen 14 wets-ont- werpen waaronder dat, tot regeling van het armbestuur. Al deze ontwerpen werden naar de afdee- lingen verzonden. Bij beschikkingen van 15 Junij heeft de minister van binnenlandsche zaken bepaald dat de herstemming ter benoeming van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal, in elk der hoofdkiesdistricten Amsterdam Dord recht en Utrecht, zal geschieden op dingsdag 27 Junij. De minister van justitie heeft, bij cir culaire van den 10 Junij 1854, aan de com- missiën van administratie over de gevangenis sen in Nederland het wenschelijke doen ken nen, om, bij ontslag van gevangenendeze op eene indrukwekkende wijze toe te spreken en hen te vermanen den vroeger door hen inge- slagenen verderfelijken levenswandel vaarwel te zeggenalsmede om aan de mindere beamb ten in de gevangenissen ten strengste te ver biedenom van de gevangenen eenige kleine diensten te vragen, als wordende daardoor de goede orde en tucht zeer in de waagschaal gesteld. Volgens de Nederlanderzullen de op posanten tegen het beroep van ds. Meijboom, te Amsterdam van de uitspraak van het klas sikaal bestuur, waarbij zij in het ongelijk ge steld zijn, bij de Synodale commissie vernie tiging vragen. Men schrijft uit Roermond: heeft de heer Beekman, med. dr. zich tot de hooge regering gewend zijne uitvinding, bestaande in een voorbehoedmiddel tegen de longtering, en wel door middel van inënting met de stof van aan die kwaal lijdenden. Dr. Beekman heeft, zoo het schijnt, op een onderzoek zijner uitvinding aangedrongen. Op den avond van den 5 Mei werden te Berlijn, op plegtige wijze, 22 jonge hand werkslieden ingezegend als Luthersche hulp- zendelingen van Pruissen in Zuid-Afrika. Zij zullen de moeijelijke taak’ aanvaarden om de Afrikaansche inboorlingen te onderwijzen in de Europesche handwerken en tegelijk hen bekend te maken met de beginselen der Chris telijke godsdienst. Op het Pruissische budget voor 1854 komt de Evangelische eeredienst voorvoor 402,675 en de Roomsch-Kathol. voor 755,210 daalders. Tot verbetering van schrale tractementen, is op het budget eene som uitgetrokken van 175,916 daalders. In den loop dezer maand Junij zal te Berlijn eene inrigting worden geopend voor kandidaten tot de H. dienst. Er zullen acht kandidaten geplaatst wordendie, behalve huis vesting, 100 a 200 daalders in het jaar zullen ontvangen. Een gedeelte zal werken als hulp predikers in de hoofdkerk, terwijl de anderen bij het werk der inwendige zending zullen gebezigd worden. Deze inrigting is bestemd, om als model te dienen voor anderen van die soort. Het bestuur is opgedragen aan den heer Hoffman, kapellaan des konings. Men leest in VIndépendance Beige: Zon dag morgen heeft de pastoor van Sint Job (tussehen Ixelles en Uccle) den kansel beste gen en tot onderwerp zijner herderlijke ver maningen de verkiezingen genomen. Bij het uitgaan der kerk heeft de sacristain zich aan de deur gesteld en elk die vertrok een inge vuld stembiljet in gereed, om in de urn In den nacht dieven in de kerk Frankrijk, gedrongen ren de gewijde vaten altaar van Maria gestol bon Catholique Romain" zijn hebben zij de hostiën uit de cibori op het altaar uitgeschud en met een schaaltje overdekt. Den 10 dezer hebben de Russen eenen nieuwen aanval gedaan op Silistria, die echter even als de vorigen vruchteloos afliep. Bij deze gelegenheid werd vorst Paskewitsch zeer ernstig gekwetst, zoodat het opperbevel is over gegaan op vorst Gortschakóff. Volgens een Russisch blad bevinden zich op dit oogenblik in de haven van Kroonstad 18 Russische oorlogschepen. De admiraal Ri- cord heeft, behalve de ontvangst van een ta lisman voor de vloot, van den metropoliet van Moscou, en een dagorder aan de twee divi- siën, die onder zijne bevelen staan melding gemaakt van de hem wedervarene eer, om na GOjarigen diensttijd met het opperbevel be loond te worden, en de troepen aan hunnen pligt herinnerd, om voor godsdienst, keizer en vaderland te sterven. Sterven,” zegt hij onder anderen in die dagorder, moet ieder een maar slechts de uitverkorenen Gods hebben de eer, voor godsdienst, czaar en vaderland het leven te kunnen laten en deelen in de zegepraal der waarheidin de eer der Russi sche zaak en in den onsterfelijken roem des keizers en van Rusland.” Ook onder de Russische dames heerscht groote geestdrift en bereidwilligheid, om door vrijwillige giften in de oorlogskosten tegemoet te komen. De vrouw van den gouverneur van Moscou, gravin Zakrewska, heeft zich aan het hoofd gesteld van eene commissie van 18 dames uit de hoogste kringen welke in eigen persoon bezoeken zullen afleggen aan de hui- van de jaren 1820 1828. een ieder ingeschrevene opge- daarbij tegenwoordig te zijn en redenen van vrijstelling hebbende, die alsdan op te geven. En opdat zulks kome ter kennis van een’ ieder, dien het aangaat, zal deze worden afge- kondigd en aangeplakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 17 Junij 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris t HAGA. COÜRA SNEEKER i t i i. 3 1 6 6 6 L 5 5 l •pk ap- w. Ie 5 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1