NIEUWS- EN ADVERTENTIE-1ILAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1854. No. 51. WOENSDAG den 28 Junij. a-'Tj: SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. De koning is, op i we van aan u- Grünwald namens keizer Men twijfelt dus zeer aan za menkomst der beide gekroonde hoofden. Het voorstel der financiëele betrekkelijk de organisatie eener Duitsche vloot, eene Duitsche diplomatische reeds door guenin. Men beweert echter, dat die verkie zing niet kan gelden, aangezien de heer Ve- ning den oden maandag in September geen lid der tweede kamer is, en er dus geene ver kiezing in zijne plaats kon plaats hebben, in verband met de algemeene verkiezing van le den van de tweede kamer der staten-generaal van voorledene week; Dat de regering dit zoo begrijpt, blijkt uit het berigt in de Slaats-Courantdat de ver kiezing te Sneek in de plaats van den heer Sleeswijk Vening, die zijn,, ontslag als lid der tweede kamer genomen heeft, zal plaats heb ben vrijdag den 50 Junij aanstaande. KAMPEN, 21 Junij. In de synode der Afgescheidenen gehouden te Zwolle, is be sloten om te Kampen eene akademie op te rigten onder de leiding van drie professoren zullende alsdan de drie akademiën die nu té Arnhem, Groningen en Hoogeveen bestaan in één worden gesmolten. ASSEN, 21 Junij. Heden middaïg is de officiëele tijding gekomen dat Z. M. de ko ning het congres met een bezoek zal veree- ren Hoogstdezelve zal maandag den 26sten te 8 ure ’s avonds, te Assen komen en daar verblijven tot woensdag avond te 9 ure. Z. M. komt bepaaldelijk voor het congres. WEENEN 21 Junij. Een brief uit PeJ tersburg van 12 dezer bevat het berigt, dat, hoe ongeloofelijk, evenwel waar schijnt te zijn dat het aan al de Joodsche gemeenten door geheel Rusland nl. verboden isgebeden te doen voor het geluk der Russische wapenen. Verder kan men wel niet gaan met de ortho doxe geestdrijverij. BERLIJN, 22 Junij. De koning is, op zijne reis door de provincie Penissen, op de Pruissisch-Poolsche grenzen door den adj dant-generaal von Nicolaas begroet, eene HANNOVER, commissie, Duitsche vloot, eene vertegenwoordiging enz., is, na de eerste kamer te zijn goedgekeurd, thans ook door de tweede kamer met eene grootef meerderheid aangenomen. SARDINIË. De senaat heeft, na eene le vendige beraadslaging, op 21 dezer met 44 tegen 56 stemmen het wetsontwerp tot wij ziging van het strafwetboek aangenomen, zoo als het reeds was vastgesteld door de tweede kamer. Men zal zich herinneren, dat de voor naamste wijzigingen ten doel hebbenstraffen te bedreigen tegen de bedienaars der godsdienst, die in hunnen stand misbruik maken, om de onderdanen van den staat tot ongehoorzaam heid aan de wetten en verachting der staats instellingen aan te zetten. Met een voorstel der senaats commissie, strekkende, om aan de wet het speciale karakterdat zij tegenover de bedienaren der godsdienst heeftte ontne men heeft de regering zich niet kunnen ver- eenigen. BUCHAREST, 20 Junij. Door de Russische legerhoofden zijn alle maatregelen tot den te- rugtogt genomen, en men verzekert, dat deze den 27 dezer zal aan vangen. LONDEN, 24 Junij. Heden alhier ontvan- gene berigten uit de Donau-vorstendommen houden in, dat, aangezien zoo vele Russische generaals gekwetst zijn, generaal Dannenberg, het opperbevelhebberschap der Russische troe pen in Wallachije en Moldavië heeft op zich genomen. De volkomene nederlaag der Rus sen op den 16 wordt bevestigd. Een deel der belegeraars werd teruggedreven tot Kuzgun, en de overigen werden tot den overhaasten te- rugtogt over den Donau genoodzaakt. Ver scheidene vaandels en een groot gedeelte van den legertros zijn den Turken in handen gevallen. PARIJS, 20 Junij. De synodale commissie der Evangelische kerk in Frankrijk heeft drie brieven geschreven aan den bisschep van Up- salprimaat der kerk in Zwedenom dezen met aandrang te verzoeken de vervolgingen te doen ophouden die tegen verscheidene Zweed- rijk van gewigt, omdat de velden aldaar, door onbekende ziekten geteisterdwaarvoor de wetenschap geen middel weet, aan eene he- melsche en afdoende bescherming dringende behoefte hebben. Naar (Unieert te hoorenis het wel, als of er geen God meer in den hemel is. {Archives.) Volgens de Weener Preste zijn voor Si- listria vijf Russische generaals gedood of ge kwetst, bij het gevecht op den 15den. Het zelfde blad berigt, dat de bezetting van Schum- la, onder Mehemed-pacha, de Russen geheel verslagen heeft. Ook wordt verhaald, dat de Engelsch- Fransche voorhoede lot het ontzet van Silis- tria heeft medegewerkt, en dat bij deze ge legenheid twee Fransche officieren in handen der Russen zijn gevallen. Ook generaal Luders is op den voor de Russen noodlottigen dag van 15 Junij voor Silistria gekwetsteen kanonskogel trof hem in den kinnebak. Voorts is de wond van ge neraal Gortschakoff van weinig beteekenis doch is de toestand van generaal Schilder, na de door dezen ondergane amputatienog zorg wekkend. De Oest. Corr, van 20 dezer bevestigt de aankomst van vorst Paskewitsch te Jassy op den 16den. Zijne eerste handeling was het verbieden van den uitvoer van granen uit Moldavië: een maatregel, gegrond op de be hoefte des Russischen legers, en waaruit blijkt, dat men vooreerst in die streek nog denkt te blij ven. De sultan heeft aan het gezin van den onvermogend gestorvenen Mussa-pacha, komman- dant van Silistria, een jaargeld van 50,000 pias ters toegelegd. De Parijsche correspondent van den Times schrijft, dat de czaar het voorne men hebben zoude,afstand van den troon te doen. Circassië is geheel in de wapenen. De bergbewoners wilden met gezamenlijke magl de Krim aanvallen. Het kamp van Schamyl was door Europescbe officieren versterkt. De Emir zou weldra offensief tegen de Russen gaan handelen. Uit Azië verneemt men weinig en dan nog veelal geruchten. Echter schijnt ook daar de toestand der Russen bij de meer en meer vijandige houding der bergbewoners, niet zeer ben ij deus waardig. De sultan heeft op nieuw een loffelijk voorbeeld van godsdienstige verdraagzaamheid' gegeven. Hij heeft namelijk, uit eigene bewe ging, den Griekschen patriarch te Jeruzalem gemagtigd, om niet alleen den koepel van het Heilige Graf te doen herstellen, maar te vens, om aldaar eene nieuwe Grieksche kerk alsmede een ziekenhuis, te doen bouwen. Men zal zich herinneren dat dit onder de eischen van het Russische ultimatum behoorde, dat alstoen werd verworpen. X olgens het Journal des Débat», zouden de twee monarchen aan keizer Nicolaas nieu- nota’s hebben gezonden tot ondersteuning die van 2 Junij om hem over te halen hunne eischen toe te geven welke ei schen bestaan in de onmiddellijke en onvoor waardelijke ontruiming der vorstendommen en de toestemming, om over den vrede te onderhandelen in een congres van Oostenrijk, Pruissen, Rusland, Frankrijk, Engeland en Turkije. Door middel van die twee conces- siën zouden Oostenrijk en Pruissen, als be middelende mogendheden optredende, zich te genover Rusland verbinden, om aan dien staat eenen eervollen vrede te verschaffen. Wij noemen nog eens het Journal des Déhatsom te berigten dat dit blad het zich evenwel niet ontveinst, dat er groote bezwaren bestaan tegen het verkrijgen van den vrede zonder oorlog. De krijgsmagtwaarover Oostenrijk, ge rugsteund door Pruissen, op dit oogenblik aan zijne Russisch-Turksche grenzen kan beschik ken is inderdaad indrukwekkend, en dien ten gevolge het gewigtdat Duitschland op dit oogenblik in de schaal legt, van het hoog ste belang. AMSTERDAM, 22 Junij. Te Sneek is in de plaats van den heer Sleeswijk Vening tot lid van de tweede kamer gekozen de heer Hu- SNEEK27 Junij. Door de eerste kamer der staten-generaal zijn aangenomen de vol gende wets-ontwerpen 1. Tot verlenging van den termijn, bij art. 295 der gemeentewet gesteld. 2. Tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot over 1851. 5. Tot vaststelling der raming van uitga ven wegens verstrekkingen voor het departe ment van marine, dienst 1854. 4. Tot goedkeuring eener dading tusscheu het bestuur der domeinen en -het heemraad schap van Mark en Dintel. 5. Tot het verleenen van pensioen aan min dere geëmployeerden werklieden en bedien den op daggeld, werkzaam bij inrigtingen van ’s rijks zee- en landmagt. 6. Tot vaststelling der raming van uitga ven wegens verstrekkingen voor het departe ment van oorlog, dienst 1854. Op den 26 dezer is ook de armenwet door de eerste kamer aangenomen. In de vergadering van den gemeente-raad alhier op gisteren heeft de edel achtb. heer S. ten Cate burgemeester dezer stadbekend gemaakt, dat hij zijn ontslag als zoodanig aan Z. M. den koning heeft ingediend. Wij twij felen geenszins, of zeer vele ingezetenen zul len even als wijdit berigt met leedwezen vernemen. Van den 17 tot en met den 25 dezer, zijn 52 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomenbedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuary dezes jaars 2264. De minister van financiën heeft bepaald, dat de 224ste Staats-loterij zal bestaan uit 20,000 loten 10,000 prijzen en 2 premiën. De collecte dier loterij zal geopend worden op den 17 Julij aanst. en den 29 dier maand ge sloten. De trekking zal eenen aanvang nemen op den 14 Augustus, terwijl de laatste 100 nommers op den 5 November zullen getrokken worden. In het kiesdistrict Tilburg is tot lid der tweede kamer verkozen de heer mr. C. C. A. Beens, aftredend ‘lid, met 952 van de 1268 uitgebragte geldige stemmen. Bij de verkiezingen in 1855 werden in het geheel uitgebragt 56,177 geldige stemmen; in 1854 heeft dit getal beloopen 41,756; zijn de 14,144 minder dan ten vorigen jarë. In 1855 werden op de gekozene leden uitgebragt 55,662 stemmen, en 1854 slechts 29,475; zijn de 6189 minder dan in eerstgemeld jaar. Het getal kiezers, dat aan de stemmingen had kun nen deelnemen, beloopt 82,595; niet minder dan 40,857 hebben dus deze hunne gewiglige taak aan anderen overgelaten. De kerkbouw door de Roomschenin de onmiddellijke nabijheid van het kerkgebouw der Christelijke Afgescheidenen, te Kocken- gen benevens het begraven op de onwettig aangelegde begraafplaats, gaan ongestoord voort. L'Univert verhaalt: Een beeld der Al lerheiligste Maagd in eene kerk der conven- tueele kloosterlingen te Civita-Vecchiais het voorwerp van eene algemeene godsvrucht ge worden sedert het, van het einde van de maand April, zijne oogen heeft beginnen te draaijen. Mgr. de bisschop en het eerwaar dig kapittel hebben na het door de voorzig- tigheid geboden onderzoek, aan den H. Vader geschrevenom de waarheid des wonders te getuigen. Onze correspondenten hebben te Rome alle vertrouwen waardige mannen ge zien die verzekeren ooggetuigen van het feit te zijn geweest. Wij znllen er niet meer van zeggen, aan onze lezers de zorge overlatende het gevolg er uit te trekken hetwelk hunne godsvrucht en hun vertrouwen in Maria zul len inboezemen. Wat zeker is, is, dat de godsvrucht tot de koningin des Hemels iederen dag aangroeit, en de verwachtingen der wereld zich algemeen naar haar rigten als naar het vaste steun punt en de zekerste hulp.” De heiligverklaring van Germaine Cousin Jeene herderin] is, volgens den heer Barrier, in het dagblad (Unieert, bijzonder voor Frank-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1