NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1834. No. 52. rr ZATURDAG den 1 Julij. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. r 1 3 Dezer dagen werd r6 6 hier te lande Niet alleen katoen, direct wees met klem het misbruik zoo r-’C courant. Het gehucht Spoordonck tusschen Moer- Oisterwijk, werd mede door den jl. zondag geteisterd. Het water aldaar gelegene vrij diepe en om omtrek hebbende ven van wege de afdeeling Kampen der Overijsselsche Maatschappij van Landbouw een wedstrijd in het grasmaaijen gehouden te Genemuiden. 9 inaaijers don gen naar de uitgeloofde prijzen van ƒ5 en ƒ2. De baan was 44 ellen lang en 4 ellen breed, welke in den korten tijd van 8 min. 50 sec. heen en terug is afgemaaid. De oudste maaijer was de 87jarige Hennephoff uit het armen-werkhuis te Genemuiden, die nog met jeugdig vuur naar de prijzen dong en keurig maaide. Als leeraren aan de te Kampen voor de Christelijke Afgescheidenen op te rigtene hoo- geschoolzijn gekozen de heeren T. F. de Haan, te Groningen; S. van Velzen, te Am sterdam A. Brummelkamp, te Arnhem, en J. Bavink, te Hoogeveen. Te Middelburg is den 21 dezer een jong mensch van 21 jaren door het hof veroor deeld tot de straf van het zwaaijen van een zwaard over het hoofd en 12 jaren gevange nis, omdat hij ofschoon herhaald bekennen de, dat bij in het dagelijksch leven geen kind zou kwaad doen,” in dronkenschap een’ doodslag heeft begaan. De voorzitter sprak {Jen veroordeelde, na de uitspraak V3P dit regter dijbeen bekomen, die Weldra in eene algeheele verlamming van den regtervoet en van bijna geheel de regterzijde overging. Niet tegenstaande de dadelijk aangewende aderla ting en het toedienen van alle mogelijke mid delen was tot den 15den geene beterschap in des veldmaarschalks toestand te bespeuren. Op dien dag werd ook door zijne geneeshee- ren een bulletin uitgegeven, waarin de toe stand van den lijder als bedenkelijk was voor gesteld. De inhoud van dat bulletin heeft in de geheele stad eenen diepen indrnk ge maakt. In den nacht van 8 op 9 dezer zijn de Russische krijgskassenarchieven en goederen op 115 paarden van Bucharest naar Fokschan, in Moldavië, overgebragt. Deze maatregel be vreemde en ontstelde niet weinig de kleine Russisch-gezinde partijwaartoe de door kei zer Nicolaas gedecoreerde Bojaren behooren die vrienden en voorstanders van Rusland be gonnen reeds zich van reispassen te voorzien, De Witte Zee zal ook door Fransche en Engelsche schepen geblokkeerd worden; er zal dan genoegzaam nergens een Russich schip ee ne Russische haven meer kunnen verlaten of daar binnen komen. Ten gevolge van de bezwaren door den Oostenrijkschen handel ingebragt, heeft vorst Paskewitsch den 17den ingetrokken het den 12den bij zijne aankomst te Jassy uitgevaar digd verbod van granen-uitvoer uit Moldavië. Sedert zes weken worden dagelijks 80 tot 150 ossen van Triëst naar de Levant in gescheept, uitsluitend bestemd ter proviande-* ring der Fransche vloot. Met de jongst aan gekomene stoomboot van Konstantinopel is be-* rigt ontvangen dat de eerste schepen met zeer gezonde ossen in de Zwarte Zee zijn aange komen. Men heeft berekenddat het pond vleesch dier ossen op de bestemmingsplaats op één gulden (Conv. M.) te staan zal komen. Zoodra Oostenrijksche troepen in de Do- nau-vorstendommen zullen rukken, zullen Pruis- sische troepen naar de ontbloote gedeelten van het Oostenrijksch grondgebied worden gezonden om deze te dekkenkrachtens de tusschen de beide mogendheden geslotene over eenkomst. De Engelsch-Fransche Oostzee-vloot be vond zich blijkens eene door de Engel sche dagbladen medegedeelde dépêche uit Stet tin van den 22sten 40 schepen sterk, waarvan 16 of 17 driedekkers in het gezigt waren van den westelijken uithoek van het eiland voor Kronstadt. Volgens genoemde bla den zou de aanval op de vesting spoedig vol gen. Men leest in het Tijdschrift voor Staat huishoudkundedat het bij een onderzoek naar de godsdienstige gezindten in Engeland is gebleken, dat de gezindte der Broeders reeds in het bezit van honderd tweeëndertig kerkgebouwen is. De Broeders maken alleen onderscheid tusschen Christenen en niet-Chris- tenen, en hun doel is, om alle Christelijke gezindten met elkander te vereenigen. Zij* binden de vrijheid van onderzoek aan geene formulieren, en hunne geloofsbelijdenis isIk geloof in Christus. Mannen van doorzigt in genoemd tijdschrift staat doorzigtige man nen in Engeland voorspellen aan deze ge zindte eene spoedige uitbreiding. Uit de tabellen der onlangs gehoudene volkstelling blijkt, dat er in 1850 in de Ver- eenigde Staten 56,011 kerken waren, te za- men met 15,849,896 zitplaatsen, dus voor on geveer drie vijfden der bevolking. Als men nu nagaatdat in dit jonge land circa een vijfde der bevolking beneden de zes jaren is, en dat er bovendien moet gerekend worden voor diegenen die door ziekte, hoogen ouder dom of andere oorzakenverhinderd worden de openbare godsdienstoefening bij te wonen, zoo komt men tot het besluitdat de genoemde cijfers wezenlijk gewigtig zijn, en dat men in Amerika alzoo het verschijnsel ziet, dat het geheele volk te gelijk naar de kerk kan gaan. GRONINGEN, 28 Junij. Heden is van hier een schip met 2000 Ned. ponden bus kruid verzonden naar de vesting Delfzijl, en vonnis, treffend toe, en wees met klem op de treurige gevolgen van het misbruik van sterken drank, waardoor zoo vaak hij, die vreedzaam eene herberg binnentreedt, dezelve als moordenaar verlaat. Op den 26 Junij werd te Antwerpen de internationale Nederlandsch-Belgische spoorweg zeer plegtig geopend. De heeren Borretcom missaris des konings in de provincie Noord- Brabant, en Van der Kun, hoofd-ingenieur van den waterstaathebben namens Neder landen de heer Van Hoornbecque namens Belgiebij die gelegenheid het woord gevoerd. In het zuiden van ons land hebben de zer dagen hevige onweders gewoed, en hebben hier en daar waterhoozen eenige schade aan- gerigt; uil Noord-Braband schrijft men dien aangaande gestel en storm van van eene trent vijf minuten in verhief zich eensklaps, als eene hoos, in de lucht en stortte met geweld op de heide ne der, met dat gevolg, dat ruim 100 masthoo rnen, waaronder vrij dikke, letterlijk ontwor teld en omvergeworpen werden. Gelukkig dat de hoos hare rigting niet naar de bewoon de streek nam anders waren de rampen schier onberekenbaar geweest. Bij den vreesselijken plasregen, diejl. zon dag ook te Breda gevallen isis ook over die stad eene windhoos gegaan welke in het dak van het oude-mannenhuisop de Bosscher- straatverscheidene gaten geslagen en hier en daar glasruiten verbrijzeld heeft.” In eenen brief uit Bordeaux komt het volgende voor De eigenaars verhoogen da gelijks hunne eischen op grond der vcor- uitzigten van den aanstaanden wijnoogst, wel ke zoo slecht mogelijk zijn, want niet alleen vertoont zich weinig zoogenaamd manne, maar ook wordt de oogst bedreigd door de ziekte, welke zich reeds op verschillende plaatsen heeft vertoond, zoodat het te vreezen is, dat niet alleen de oogst van dit jaar te loor zal gaan maar dat ook onze wijngaarden voor het vervolg ernstig bedreigd worden.” De bevelhebber van het Turksche leger, Omer-pacha, heeft zijnen broeder, Mustapha- bey, zijnen neef, Omer-bey, en Hussem-bey, zoon van den kolonel Emir-bey, zijn’boezem vriend, naar Parijs gezonden. Deze jeugdige Muzelmannen zullen op de verschillende Fran sche militaire scholen onderrigt ontvangen. Volgens deskundigen is de tegenwoordige tijd des jaars gunstig voor krijgs-operatiën in de Oostzee, omdat op die hemelsbreedte thans de nachten uiterst kort en helder zijn. In een’ dezer dagen ontvangen brief van de Brit- sche Oostzee-vloot leest men dat te midder nacht de seinen van het admiraalschip voor de gansche vloot duidelijk zigtbaar waren. Aan boord van de Oostzee-vloot houdt men zich volkomen overtuigddat het groote dwaasheid zou zijn van sir Ch. Napier, om eenen aanval te beproeven tegen de Russische vestingen van graniet in de Oostzeedaar men bijna de volkomenc zekerheid heeft van ont redderd te moeten terugkeeren. In een’ brief uit Weenen leest men met betrekking tot het antwoord van Rusland op de Oostenrijksche nota het volgende, door den briefschrijver, zoo hij zegt, uit echte bron ge put: Rusland zou zich bereid verklaard heb ben om gevolg te geven aan de opeisching van Oostenrijk, doch op voorwaarden, welke de Oostenrijksche regering niet kon aannemen verlangende deze de onvoorwaardelijke toe treding tot hare voorstellen. Daarop zou Rus land verzocht hebben op het slagveld te on derhandelen welke eisch door Oostenrijk ook niet werd ingewilligd. Eindelijk zou Rusland hebben voorgesteld onderhandelingen te ope nen op onzijdig gebied doch ook dit voorstel vond geenen ingang bij het Weener kabinet, dat verlangde voor alles de ontruiming der vorstendommenen voortzetting der onderhan delingen te WEENEN.” Den 9den heeft de prins van Warschau bij eene yerkenning eene kneuzing aan het SNEEK, 50 Junij. In de zitting van de eerste kamer der staten-generaal van 24 Junij zijn aangenomen de navolgende wets-ontwer- pen als: dat, houdende veranderingen in de straffen op misdrijven, door het krijgsvolk te water gepleegd; voorts die, tot verhooging van hoofdstuk IV van de begroetingen voor 1855 en 1854, en van hoofdstuk X voor 1855. Nadat op den 26 Junij de armenwet was aangenomen, is nog in eene avondzitting van dien dag het ontwerp tot wijziging der wet ten nopens de heffing van accijns op het ge maal mede aangenomen. In de zitting van den 27sten zijn aangeno men: het ontwerp van wet omtrent de be straffing van misdrijven alsmede dat tot uit breiding van de regtsmagt der kantonregters in strafzaken. Bij eene herstemming te Amsterdam tus schen de heeren Baud en jhr. Cornets de Groot van Kraaijenburgis de heer J. C. Baud verkozen tot lid van de tweede kamer; te Utrecht is, bij eene herstemming tusschen de heeren jhr. mr. Van Asch van Wijck en mr. Kien als zoodanig gekozen de heer mr. N. P. J. Kienen te Dordrechtbij eene herstemming tusschen de heeren mr. Sander en mr. Blussé, de heer mr. P. A. Sander. Door de Ned. Handel-Maatschappij zijn wederom 45 schepen bevracht. Opmerking verdienen de loffelijke pogin gen, welke door de Nederl. Handel-Maat schappij worden aangewend, om eene katoenmarkt te vestigen, zijn dezer dagen twee ladingen uit New-Orleans voor rekening der Handel- Maatschappij te Amsterdam aangevoerd, maar eerstdaags zal zelfs een bekwaam jong koop man voor hare rekening naar Noord-Amerika vertrekken, met het doel, om aldaar relatiën aan te knoopen of uit te breiden. Daarbij trekt ook de aandacht de in den handel merkwaardige omstandigheid, dat spoe dig te Amsterdam verwacht wordt eene lading koffij direct van Ceylon. Men weet zich niet te herinneren, dat in de laatste vijftig jaren eene lading Ceylon-koffij bij regtstreekschen aanvoer aldaar is aangebragt. Sedert eenige dagen is het in de visch- kweekerij op het Loo gelukt, eene menigte visch-eijeren uit te broeden welke tot het geslacht der vorens behooren. Het is zeer opmerkelijk de vischjes met geheele scholen in de daarvoor vervaardigde bakken te zien zwemmen. De uitkomst dezer proeve is een bewijs te meer voor de uitvoerbaarheid eener zaak, van welke veel goeds is te verwachten. Men schrijft uit Vlaardingen, dat de eer ste haringjager den 19 dezer te Lerwick is aangekomen. Er was veel haring op de kust. De vloot was er nog nietmaar zij had zeer goeden wind.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1