NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. Ode 1854. No. 53. WOENSDAG den 5 Julij. «r te r BINNEN- EN BUITENLAND. m ie in ns er It- ste ;en bij R, Ifs n n le de nz. el- N, E- of an en r- en I; ke ds a. Iv- z. 'au en met den 50 dezer, besmettelijke longziekte i schrijven uit Warschau leest men eene maand worden ten gevolge aan de post open- Warschau wordt versterkt. Eene geheel afgebrokenen op de ledige een nieuw fort gebouwd tegen- Familiën uit de provinciën, SNEEK, 4 Julij. Jl. vrijdag avond tus- schen 5 en 6 uur werden bij den lakenkoo- per J. Bakker, op het Grootzand alhier, twee stukken lakennaar men zegt ter waarde van p. m. ƒ150, gestolen, zonder dat daarvan oo- genblikkelijk door iemand iets bespeurd werd. Echter is het aan de ijverige nasporingen van onze waakzame policie gelukt, reeds den vol genden morgen, omstreeks half vijf uur, den vermoedelijken dief te arresteren, zijnde de alhier wel bekende H. B.die, met liet pak laken bij zich zich op weg bevond naar de trekschuitwelke te 5 ure van hier naar Leeuwarden vertrekt. Genoemde persoon is reeds meermalen wegens diefstal gestraft ge worden. Ook is alhier op den 27 Junij jl. gear resteerd zekere Evert Zoutman, afkomstig uit Leeuwarden, die eene week vroeger uit de gevangenis te Oldeberkoop was ontsnapt, al waar hij zich bevond wegens diefstal, gepleegd te Leeuwarden. In de plaats van den heer mr. Sleeswijk Vening is op den 50 Junij 1854 in het hoofd kiesdistrict Sneek tot lid van de 2de kamer der staten-generaal verkozen de heer mr. H. U. Hugueninmet 497 van de 684 geldige stem men. Zondag morgen jl., kort vóór dat de openbare godsdienstoefening in de kerk der Hervormde gemeente alhier zou aan vangen brak 'de klepel uit de groote klok, welke bij zoodanige gelegenheid geluid wordtdoch bleef gelukkig op eene zich daaronder bevindende zoldering liggen, evenwel zoo, dat dezelve wel drie voet lang over de opening lag, waar door de touwen loopen. Ware het zwarestuk metaal naar beneden gekomen, dan had zulks waarschijnlijk meer dan één menschenleven gekost. Door de arrondissements-regtb. te Leeu warden is eene aanbevelingslijst opgemaakt van drie kandidaten, voor de betrekking van reg ter, opengevallen door de benoeming van den heer mr. C. Sleeswijk Vening, tot raadsheer in het provinciaal geregtshof van Friesland. Op die lijst zijn geplaatst de heerenmrs. W. W. Kutsch, regter-plaatsvervanger in genoem de regtbank G. E. le Maire, regter in de arrondissements-regtbank te Heerenveen, en J. H. de Sitter, regter in de arrondissements- regtbank te Sneek. Op vrijdag den 50 Junij jl. had te Leeu warden de jaarlijksche algemeene vergadering der Friesche Onderwijzers-Vereeniging plaats. Er waren ongeveer 150 gewone leden aanwe zig, behalve eenige donateurs of voorstanders van het volksonderwijs en afgevaardigden van de departementen der maatschappij Tot Nut van 't Algemeen: Leeuwarden, Huizum, Kol- lum en Menaldumadeel. Van den 24 tot zijn 57 gevallen van in deze provincie voorgekomenbedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja- nuarij dezes jaars 2501. De tweede kamer der staten-generaal is, naar men thans stellig verneemt, tot hervat ting van hare werkzaamheden bijeengeroepen tegen dingsdag den 11 Julij, des namiddags te twee ure. Gedurende de maand Augustus zullen bij Zeist 525 man kamperenen van 1 tot 20 September 6500 man troepen. Het aantal paarden bij deze troepen zal 80 bedragen. Van den 15 Augustus tot 20 September zul len <te Tilburg 500 kavalerie-paarden veree- nigd zijn te Rijen Oosterhout enz. 480 paar den en te Dorst 100 artillerie-paarden. Ge durende dienzelfden tijd zullen te Tw’elle en in bijgelegene plaatsen 240 kavalerie-paarden worden gekantonneerd. De Fransche oorlogs-kotter Favorite is weder te Hellevoetsluis voor anker gekomen. Dat schip schijnt voortdurend kruistogten langs onze kusten te doen. Men schrijft uit Rijp, dd. 26 dezer: Heden verlieten alhier in den vroegen mor gen eenige grasmaaijers het dorp, om zich naar Spijkerboor te begeven; daar zij vrij be schonken warenkregen zij onderweg hevige twist, en bragten met hunne messen, die zij ge trokken haddeneen hunner zware wonden toe; deze viel ter aarde, gene lieten hem lig gen en vervolgden hunne reis. Ruim één uur later vonden twee vrouwen den gekwetste, in wien alle levensadem was uitgebluscht. Sedert vier jaren is men in den Planten tuin te Parijs bezig met het kweeken en ver breiden van een knolgewas, uit China afkom stig en Diascorea Japonica genoemd dat de aardappelen vervangen zal. De knol kan zelfs 14 graden koude overwinnen en levert vruch ten tot twee ponden zwaar, wier smaak fij ner is, dan die der gewone aardappelen. Zij komt het best in zandigenvochtigen grond voort. In de Moniteur komt voor een door den vice-admiraal Parceval-Deschènes ingediend ver slag van de plegtigheid der wijding van het Maria-beeld, aan boord van het admiraalschip l'Inflexible der Oostzee-vlootwelk beeld door den keizer aan dien bodem is geschonken. Men schrijft uit Konstanlinopel aan den Morning Herald: Het Engelsche gouverne ment geeft zich vele moeite, om steenkolen uit de mijnen van Eréch aan de kust van de Zwarte Zee gelegen te trekken. De heer Langridgeeen bekwaam mijnwerkkundige is gekomen, om de werkzaamheden te bestu ren. Doch er is gebrek aan geld de Turken hebben het niet. Indien de heer Langridge nu 5000 pond sterk medebrengtdan kan hij per maand 8 a 10,000 tonnen steenkolen be komen. Dit is meer dan voldoende voor de dienst der vereenigde eskaders. Te Konstan- tinopel is de prijs der Newcastle steenkolen 70 a 80 shilling de ton twee of drie maan den geleden was de prijs slechts 20 a 50 shil ling per ton.” Volgens het Journal des Débats waren den 15 Junij reeds meer dan 50,000 Fran- schen en bijna 50,000 Engelschen in Turkije, zoodat, met insluiting der Turksche troepen binnen kort 150,000 man tusschen Varna, Schumla en Silistria aan den Balkan of in het Donaudal geplaatst zullen zijn. De vereenigde Oostzee-vloten hebben den 21 Junij hunne ligplaats bij Baroesund verla ten om verder in de golf van Finland door te dringen. De beide admiralen hebben eene sterke scbeepsdivisie voor Sweaborg achterge laten om de Russische flotille in het oog te houden. De vloot zelf gaat naar Kroonstad om zoo digt mogelijk nabij die haven post te vatten de vereeniging der beide Russische scheepsdivisiën wordt daardoor geheel onmo gelijk gemaakt. De vereenigde vloten verte genwoordigen thans eene ontzagwekkende krijgs- magt, voorzien als ze zijn van alle noodige oorlogs-materie. Er zijn thans 50 schepen bijeen, waarvan 50 groote linieschepen, met 5000 stukken geschut. Men zou bijna zeggen, dat zulk eene scheepsmagtin eene zoo kleine zee geenen langdurigen weerstand zou kunnen vinden. De keizer van Rusland en vorst Paske- witsch zullen te Kiew bijeenkomen om een bepaald besluit te nemen ten aanzien van de verdere krijgsbedrijven. Reeds heeft deczaar, blijkens een brief uit Berlijn, Petersburg ver laten om naar Kiew te reizen. Volgens een schrijven uit de Donau-vorstendommen zal de veldmaarschalk eerlang naar Kichenew, de hoofdstad van Bessarabiëvertrekken, om het legercorps onder generaal üchakolf, de reserve namelijk des Russischen legers, te inspecteren. Volgens eene in de Engelsche bladen voorkomende dépêche uit Kalarash van den 20 Junijheeft een hevige storm de pon- tons-brug vernield, terwijl 500 Russische ar tilleristen ze met hunne kanonnen en ammu- nitie-wagens overtrokken; allen zijn omge komen. In een Sedert van eene bekomene order, alle voor het bui tenland bestemde brieven gebroken, straat is plaats wordt over de citadel. welke vroeger de toestemming haddenom in Warschau te wonen, zijn thans op hoog bevel genoodzaakt te vertrekken. De Russische generaal-majoor Orloff-De- nissoff, opperbevelhebber der Kozakken, is bij eene verkenning zeer ernstig gekwetst ge worden. De openbare meening in Griekenland is Rusland niet gunstigen de krachtige hou ding van het nieuwe kabinet doet de Rus- sischgezinde partij veel aan crediet en in vloed verliezen. Verscheidene Russische fa- miliën, betrokken in de jongste gebeurtenis sen hebben het land verlatenen men ver zekertdat de Russische gezant te Athene een verlof zal vragen en zich voor eenige maan den verwijderen. Te Singapore is den 15 Mei een ernstige opstand door de gemeld door de Chinezen bewerkt. Nog wordt overland mail, dat de Russi sche oorlogsvaartuigen Batavia hebben verla ten en dat Engelsche schepen last hebben ont vangen hen te vervolgen. ’s GRAVENHAGE, 29 Junij. In de zitting van het provinciaal kerkbestuur van 15 dezer is eene afwijzende beschikking genomen op het aan dat collegie ingezonden adres van ee nige leden van de Hervormde kerk, bezwaren inhoudende tegen het gedaan beroep van den grooten kerkeraad op den weleerw. heer ds. Zaalberg van Deventer. Het verdient echter opmerking, dat tot heden bij den kerkeraad van die genomene beschikking geene officiëele kennisgeving is ingekomen. VLAARDINGEN, 29 Junij. Heden avond te half acht ure arriveerde alhier de eerste haringjager, zijnde Zr. Ms. stoomboot Cycloop met 56 tonnen maatjes- en 17 tonnen volle haring, waarvan de gebruikelijke cadeaux on middellijk aan Z. M. zijn afgezonden. Deze haring was door een betrekkelijk gering aan tal schepen overgegeven zoodat er aangaande de vangst over het algemeen nog weinig te zeggen is. De stoomboot is zondag jl. van de visscherij vertrokken. ENKHUIZEN, 26 Junij. De ansjovis-vangst op de Zuiderzee was in de laatste weken zeer ontmoedigend. In de jongstverloopene week was daarentegen die onderneming wreder eeni- germate voordeeligeraangezien er door de Markers van voerd, derneming wreder aangezien er de en Vollendammers eene hoeveelheid m. 500,000 stuks ansjovis werd aange- welke voor eenen vrij aanzienlijken prijs werden verkocht. ZWOLLE, 29 Junij. Woensdag den 5 Julij ek.des avonds te 6 ure, zal in de Bethlehemsche kerk alhier, in den trant eener meeting, plaats hebben de opneming van de algemeene vergadering der vereeniging tot af schaffing van sterken drank, welke den 5 en 6 Julij in deze stad zal gehouden worden onder voorzitting van den president van dat hoofdbestuurden heer mr. C. C. d’Engel- bronner, secretaris-generaal bij het departe ment van justitie. Wij ontvangen uit Steenwijk, Deventer, Dedemsvaart, Holten en andere plaatsen de gunstigste berigten omtrent den stand der veld gewassen. Granen aardappelen en oliezaad staan overheerlijk, alles belooft eenen gezegen- den oogst. Gebrek aan genoegzaam werkvolk is ook eene der oorzaken, waarom sommige bedrijven zich hier niet naar vermogen ontwikkelen kunnen. Dit is vooral het geval met onzen scheepsbouw. Immers zouden op de werf van onzen bekwamen scheepstimmerman Van Goor nog meerdere groote schepen op stapel gezet worden ware het nietdat gemis aan goed werkvolk een hinderpaal in den weg stelde. Het ware te wenschendat de armbesturen hunnen invloed gebruiktenom verpleegde kinderen in zulke nuttige bedrijven te steken, terwijl het meer en meer onder de geringste klasse in zwang komtom geen ambacht meer te leeren in het vooruitzigt van zichop!8ja- rigen leeftijd als plaatsvervanger of nommer- verwisselaar bij de nationale militie te kunpen verkoopen. GRONINGEN 29, Junij. Omtrent den te- genwoordigen toestand der veldgewassen in deze provincie, strekt het ons tot genoegen \V.,; im- COURANT. SNEEKER ?r- j i 16 5 16 ld )U IDS 'er 16 34 ■I- n. >P >P >of-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1