NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 Ï2&S 5' 1854. No. 54. den 8 Julij. ZATURDAG 9de Ja I VERGADEPJNG AAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK ^an BINNEN- EN BUITENLAND. het onder- De Walla- van belangstel- ZEd. in alles wat den bloei en de SNEEK 7 Julij. Men meldt uit Leeuwar den Met genoegen verneemt men, dat aan de lieeren H. J. Heuveldop alhier, voor hun ne naar de tentoonstelling te New-York ge zondene fabrijkaten, de Amerikaansche zilve ren medaille van verdiensten voor industrie en handelis toegewezen. Bij Zijner Majesteits besluit van den 6den der vorige maand, no. 85, is bepaald, dat het handgeld voor de rekruten, die zich voor de koloniale dienst verbinden hetwelk thans voor Nederlanders ƒ40, en voor vreemdelin gen ƒ24 bedraagt, voor de eersten tot ƒ60 en voor de laatsten tot 40 zal worden ver hoogd, van welk bedrag den belanghebbenden al dadelijk, vóór hunne opzending naar Har derwijk, zal kunnen worden uitbetaald. Bij koninklijk besluit van den 15 Junij jl.-, no. 65, is bepaald, dat de miliciens der ligting 1855, behoorende tot het wapen der infanterie en tot het bataljon mineurs en sap- peurs, die voor den tijd van vier maanden tot de werkelijke dienst waren geroepen, gedu rende één jaar onder de wapens zullen moe ten blijven. Z. M. heeft den heer mr. G. C. J. van Reenen, minister van binnenlandsche zaken, benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw. De raad der Koninklijke Nederlandsche Yacht-club te Rotterdam heeft bekend ge maakt, dat de wedstrijd voor kotters en schoe ners dingende naar den prijs van Z. M. den koning, zal plaats hebben, in zee, den 15 Julij ek. Er zal nog eene afzonderlijke wed strijd, onder no. 19 van bet programma, voor dezelfde vaartuigen welke aan den wedstrijd in zee zullen deelnemen gehouden worden op de rivier de Maas, den 12 Julij ek. De prijs daarvoor zal bestaan in een fraai voor werp in zilver, te geven door de Koninklijke Nederl. Yacht-club. De voorwaarden daarvan zullen bij de loting der vaartuigen bekend ge maakt worden. Naar men verneemt, heeft Z. M. goed gunstig het beschermheerschap aangenomen van het te Veendam en omgelegene plaatsen bestaan de genootschap van den landbouw in de pro vincie Groningen. De werkzaamheden van het te Gronin gen vergaderde congres voor het Armwezen zijn den 27 Junij jl. voortgezet en ten einde gebragt. Onder de belangrijke punten, welke toen behandeld zijn, behooren het gebrek aan werk, hetzij door, of zonder eigeue schuld; de gebrekkige voeding; de intellectuele, mo rele, induslriêele en physische ontwikkeling der ingezetenen in hoogeren en lageren maat- men wijze loopen zij te bedelen, stelen zij en ma ken het land onveilig. Aan de Londensche graanmarkt heerschte in de afgeloopene week, bij ruimen aanvoer van binnen- en buitenlandseene neiging tot prijsverlaging. Tarwe werd in het laatst der week, bij geringen omzet, 2 shilling per quar ter lager verkocht dan in het begin der week. Uit Portsmouth is berigt ontvangen, dat een Russisch koopvaardijschip, met eene la ding zijden goederen en thee van Shanghae komende, zich in het Kanaal bevindt. Drie vaartuigen zijn er op afgezonden. Kossuth, die voornemens was, dezer da gen eene openbare vergadering te Newcastle bij te wonen, is zoo ongesteld geworden, dat hem zulks denkelijk vooreerst niet mogelijk zal zijn. Dezer dagen heeft men te Londen op de werf der HH. Robertson en Listertwee voor Australië bestemde ijzeren kerken opge zet. De eene heeft twee torens, een aan ei ken kant, de andere slechts één toren in het midden. Omtrent den Russischen groothandel ont vangt men bedroevende berigten. Nu de zee vaart gesloten is en eene massa koopvaardij schepen is genomenvolgt het eene failliet op het andere. Het huis S te Petersburg is gefailleerd met een tekort van 21/, millioen gulden. Vóór Silistria was den 26 Junij geen vijand meer te zien. Omer-pacha heeft den lOden zijnen marsch begonnen, met het doel, om de Russen te ontmoeten. Den 15den bevond zich het gros zijns legers reeds op vijf mijlen afstand van Schumla, in de rigting naar Silistria. De bachi-bozouks dekten ge heel het front des legers en waakten tegen de Russen. De Engelsche troepen waren het meer Devna nog niet overgetrokkenen nog gelegerd op het punt waar de weg van Schum la en die naar Adrianopel elkander snijden. De Fransche troepen kampeerden in de om streken van laatstgenoemde stad, nabij het dorp Franka. Uit Belgrado wordt van den 29 Junij aan den Franschen Moniteur gemeld, dat de regter-oever van den Donau geheel ontruimd is door de Russische troepen met uitzonde ring slechts der versterkte stellingen te Mat- schin, Isactcha en Tultscha. Uit Odessa wordt van 14 Junij berigt, dat de zeeëngte van Kertsch voor oorlogsche pen onbruikbaar is gemaakt. De Russen heb ben daar 52 met steenen beladene kustvaartui gen laten zinken. Tusschen de Engelschen en de Russen zal eene gedeeltelijke uitwisse ling van krijgsgevangenen plaats hebben. De porie heeft de oprigling van een Wal-- lachijsch legioen, onder den bekenden gene raal Maguero, bepaald. De militaire organi satie van een krijgshaftig volk van 5 b„... zielen is zeker een gewigtig feit, chen vragen slechts wapenen. De nijverheid der byouteriën- en horolo- giemakers in het kanton Genève en Neufcha- tel, welke in den jongsten tijd zoo gedrukt ging onder de staatkundige verwikkelingen verheugt zich tegenwoordig over talrijke on verwachte bestellingen uit Turkije. Men verneemt, dat de Westersche mo gendheden het welslagen van eene Turksche leening van 400 millioen piasters bevorderlijk zullen zijn. Betreffende de onderhandelingen tusschen. Zweden en de Westersche mogendheden wordt gezegd, dat Zweden voor de medewer king eener armee van 60,000 man eischt, be halve het behoud van de tegenwoordige be zittingen, teruggave van Finland en een maan- delijksch subsidie ten behoeve van het onder houd van dit leger. Er bestaat te Konstantinopel sinds eeni- gen tijd een Protestantsche boekwinkel. In het jaar 1855 zijn aldaar 10,000 Bijbels in 12 verschillende talen verkocht, benevens een aan zienlijk getal Protestantsche boeken. De Sardinische kamer der afgevaardigden heeft in hare zitting van 50 Junij met 89 tegen 27 stemmen, en ten spijt van de oppo sitie der uiterste regterzijde, het wetsontwerp de maatregelen voorkomenen statistiek maal eerste vraag, nopens de oorzaken ming en armoede, te laten blijven. Vóór dat de vergadering uiteen ging, is be sloteneen tweede congres in het volgende jaar te houden, en wel te Amsterdam. Uit eenen staat der bevolking van de provincie Groningen blijkt, dat dezelve in het jaar 1855 bestond als volgt: Nederduitsche Hervormden 158,771 Fransche of Waalsche idem 161 Engelsche of Presbyteriaansche 1 Anglikaansche of Episcopalen 1 Evangelische Lulherschen 2051 Herstelde idem 5 Doops gezinden 4750; Remonstranten 16 Christelijke Afgescheidenen 11,755; Roomsch-Katholieken 14,270 Oud-Roomschen of die van de bis schoppelijke clerezy 5; Nederduitsche Israëli- ten 5950, Portugesche idem 5 tot geene der genoemde gezindten behoorende 95 totaal 195,792. De landbouwers te Zuid wending en Om- melanderwijk hebben zich onderling veree- nigd, om elk jaarlijks eene hoeveelheid vlas te verbouwen, en daardoor de minvermogende klasse in den winter arbeid te verschaffen. Op den 21 Junij jl. is door den heer baron Van Dedem zoon van den stichter der Dedemsvaartde eerste steen gelegd aan de bevloering van den grindweg langs gemel de vaart, en heeft ZEd. de werklieden aan denzelven eenen genoegelijken avond verschaft, die in de beste orde is afgeloopen. Aange naam is ook weder dit blijk ling van welvaart dezer streken kan bevorderen nog meer als men in aanmerking neemt de offers, die door de familie Van Dedem daaraan zijn gebragt, waardoor zulke gunstige uitkomsten voor het algemeen zijn verkregen. Men verneemt, dat er sedert eenigen tijd in de buurschap Lutten (ambt Hardenberg) eene ziekte heerscht onder de varkens. Na eenigen tijd het voeder geweigerd te hebben, krijgen zij blaauwe vlekken, voornamelijk on der den buik en achter de ooren, en sterven dan na een paar dagen. Met de komst der vlekken schijnt de ziekte doodelijk te wor den. Slechts weinige der aangetasten behou den het leven. Verscheiden, zoo ouden als biggen, zijn reeds aan deze ziekte bezweken. Gedurende het eerste halfjaar van 1855 zijn Nederlandsche zeebrièven uitgereikt voor 91 schepen, metende 10,269 lasten: gedu rende het eerste halfjaaï* van 1854 aan 150 schepen, metende 11,617 lasten. Van deze laatsten waren 116 binnenlands gebouwd. Een Hamburger correspondent verwon dert zich over het aantal Nederlandsche sche pen dat in de Oostzee door de Engelsche kruisers is genomen. Wij zouden vermoeden dat de Hollandsche winzucht daarvan de schuld is. Wat echter de reden zij wij vermelden de bijzonderheid, om onzen handel en onze zeevarenden tot voorzigtigheid aan te manen. (Utr. Cour.) Volgens eene aan de beurs te Konings bergen den 22 Junij gedane en door Zr. Ms. consul aldaar medegedeelde kennisgeving, heeft de Pruissische regering bij uitzondering toege staan dat gedurende drie maanden te reke nen van den 20 Junijde kustvaart van die haven naar andere binnenlandsche plaatsen niet slechts door binnenlandsche, maar ook door buitenlandsche zeeschepen zal kunnen worden uitgeoefend. In Bern is de nood zeer hoog gestegen, ten gevolge van de heerschende duurte. In dit zoowel als in de overige kantons vertoont de armoede een vreesselijk karakter. De ar- hebben niets meer te eten en troepsge- ZATURDAG DEN 8 JULIJ 1854, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Rapport over de muzijkschool. Besluit betrekkelijk het verstrekken van eene toelage aan eene Fransche school voor meisjes. Idem omtrent het reglement voor het beurt- veer op Groningen. Idem houdende arrestering der gemeente- begrooting voor 1854. Begroetingen van de gesubsidieerde armbe sturen, dienst 1854. Adres van den heer L. P. Ouwersloot, om verhooging van jaarwedde als conrector. Missive van de plaatselijke schoolcommissie omtrent het verstrekken van eene toelage aan te rigtene Fransche school voor jongens, van de gemeen te-reke- 1 Januarij tot 51 Decem- schappelijken stand; de voor- en nadeelen van het werken van vreemde arbeiders hier te lande; het wenschelijke eener bevordering of aanmoediging van de opleiding tot den ma- trozen-stand enz. Nadat door de behandeling van de onder werpen de voor het congres bepaalde tijd ver streken wasis besloten geene discussie te houden over de overige in het concept-pro- gramma voorgestclde vraagpunten, namelijk om armoede of verarming ie over de armenverzorging en het bij de beantwoording der van verar de op Missive, ten geleide ning, loopende van her 1855. Voorstel betrekkelijk den muur van het huis bezijden het nieuwe waaggebouw, door de heeren Veen bewoond. Proces-verbaal van verificatie van de ge- meente-kas. co illl.WI!l)llllillllilll 5 millioen SNEEKER .‘A» NT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1