NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I I ps ïl MS 1854. No. 55. WOENSDAG den 12 July. 9de Jaargang. I COURANT. SNEEKER 10 huis- daaraan is BINNEN- EN BUITENLAND. 1 iiijiwmiiniiiiii^iifliiEMi komen. aanval berigten bombardement jongste tijdingen en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris HAGA. Wethouders voornoemd, S. TEN CATE. De Secretaris IIAGA- ver ge- Stettin van 7 dezer De postpaket Nagier 1 van Stokholm aange- men van eenen niets vernomen. De binnen te brengen, ook in de overige eene sterke daling De oogst van dit overvloedig te zijn als sinds jaren het geval niet is gebied op te houden. ingetrokken en een vreemd alleen in F vooraf eene speciale vergunning verkregen heeft, die echter zeer zelden gegeven wordt.” In de aanspraak, waarmede de koning van Pruissen dezer dagen den staatsraad open de heeft hij aan dat ligchaam niet onduide- SNEEK, 11 Julij. Een dbzer dagen geno men koninklijk besluit bepaalt eene wijziging in dat van den jare 1827, namelijk, dat de miliciensgeschikt bevonden wordende voor ligt matroos in stede van vijf, voor acht ja ren in zeedienst kunnen gaan. Z. M. heeft de wets- ontwerpen hou dende verandering der straffen op misdrij ven gesteld en uitbreiding van de regtsmagt der kantonregtersbekrachtigd, en den minister van justitie gemagtigd om aan deze zoodani ge dagteekening te geven, dat zij gelijkelijk 1 September ek. in werking zullen treden. De Staats-Courant van den G dezer be helst onder hare binnenlandsche berigten de volgende mededeeling Men is op eene vrij stellige wijze geïnfor meerddat de blokkade van Archangel en andere havens aan de Witte Zee, op 1 Au gustus aanstaande zal beginnen.” Bij het examen der jongeliedendie als kadetten voor de landmagt op de militaire akademie wenschten geplaatst te worden heb ben van de 100 adspiranten, welke dat exa men hebben afgelegd slechts 48 aan de ver- eischten voldaan. Door de verschillende provinciale com- missiën van onderwijs in ons land zijn in de voorjaarsvergaderingen geëxamineerd en_ toege laten 57 onderwijzers van den 2den90 van den oden en IG1 van den 4deji rang; 5 huis BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend aan alle ge bruikers van Maten en Gewigten binnen deze gemeente, dat door den arrondissements-ijker alhier ten zijnen huize voor den herijk zal worden gevaceerd op maandagen woensda gen, donderdagen, vrijdagen en zaturdagen den 10, 19, 15, 14, 15, 17, 19, 20, 21, 22 en 24 dezer maand, telkens van ’s mor gens 6 tot ’s avonds G ure. En opdat zulks algemeene bekendheid krijge, zal deze worden afgekondigd en plaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 10 Julij 1834. Burgemeester en BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken aan de belangheb benden bekend, dat de commissie uit het plaatselijk bestuur, ingevolge art. 15 der wet belast met het onderzoek, nopens de al of niet gegrondheid der redenen, welke tot vrij stelling of uitsluiting van de dienst der Schut terij zijn ingebragt, dit jaar hare tweede zitting zal houden ten Raadhuize alhier, op donderdag den 15 Julij aanstaande, des mid dags te 12 ure, tot onderzoek van alle re clames door de ingeschrevene en geloot heb bende personen van dit jaar en door de reeds vroeger ingelijfden ingebragt, alsmede tot onderzoek van Een, die bij nommerwis- seling voor anderen verlangen op te treden. De belanghebbenden worden gewaarschuwd, om alsdan op te komen vermits zij anders zullen gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben, en, voor zoo verre zij dienslpligtige nummers getrokken hebbende, niet vallen in de termen van art. 5 der wet van den 11 April 1827, sub lett. a, h, c l en in en van art. 4, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd; blijvende het hun evenwel vrij, om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. En opdat zulks kome ter algemeene ken nis, zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 10 Julij 1854. Burgemeester en onderwijzers; 95 schoolhouderessen en onderwijzeressen. Uit Amsterdam wordt gemelddat de som van 40,000tot gedeeltelijke dekking van de successie-regten voor de verzameling van schilderijen, door den heer A. van der Hoop aan die stad gelegateerd, op den 5 dezer, dus op den door den gemeente-raad bepaalden tijddoor vrijwillige inschrijvingen was bij- eengebragt. Uit eenen staat der 'Nederlandsche sche pen welke in de eerste zes maanden van 1854 uit Engeland naar Australië zijn ver trokken, blijkt, dat er zijn uitgezeild van Londen 57Liverpool 11 Swansea 1 Hart lepool 1; Hull 1; en dus te zamen 51 sche pen. De 59ste vergadering van de algemeene Synode der Nederlandsche Hervormde kerk is op den 6 dezer te ’s Gravenhage geopend, door Z. E. den minister van eeredienst. Het voorzitterschap wordt waargenomen door den weleerw. heer ds..Molhuizen pred. te Deventer. Van den 1 tot en met den 7 dezer, zijn 29 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomenbedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuary dezes jaars 2550. Te Emden is dezer dagen, op voorstel van den burgemeester, den heer Hantelman eene nieuwe inrigting tot stand gebragt, na melijk, een kantoor, waar ieder burger zich kan vervoegen om arbeiders te erlangen. Die inrigting draagt den naam van Arheits-Nach- weisungs-Comptoir, en daaraan is een locaal verbonden waar de werkzoekende arbeiders zich kunnen verzamelen in plaats van ge lijk tot nu toe, op de raadhuisbrug te staan, waar hunne tegenwoordigheid soms vrij lastig werd. Tevens is er, in verband met de in rigting, een tarief van arbeidsloonen vastge steld. Het verbeterde weder van de laatste da gen heeft in staat gesteld, om den rijken oogstwelke in geheel zuidwestelijk Duitsch- land de velden bedekteI Even als in Beijeren, is Zuid-Duilsche staten reeds der graanprijzen begonnen, jaar belooft zoo eene lange reeks van geweest. De aardappelen staan voortreffelijk. Brieven uit Galatz van 28 Junij houden in, dat de blokkade der Donau-monden feite lijk eenen aanvang heeft genomen. Vier sche pen der vereenigde vloten zijn bij het kanaal van St. George, drie anderen voor de Sulina- monding, en nog twee voor de Kilia-mondi ng geankerd. Vier Turksche vaartuigen zijn door de Pontizza-monding gekomen, om eene ver kenning te doen zonder door de op den oe ver opgerigte Russische batterijen daarin be let of zelfs gehinderd te worden. Eene dépêche uit meldt het volgende: is gisteren (donderdag) avond welke stad zij maandag verliet, hier Op dien dag had op Kronstadt nog uit Nystadt bevestigen het tweede van Bomarsund; volgens de was het kasteel vernield ontscheepten de troepen van het Engelsch- Fransch smaldeel. Men verzekerde, dat ad miraal Napier voornemens was, de eilanden gedurende den geheelen winter te doen be zetten.” Op bevel van den keizer van Rusland is den 29 Junij te Petersburg het volgende be kend gemaakt: Het vijandelijke smaldeel, ongeveer 50 zeilen sterk, is den 25 Junij in het gezigt van den Ssoikin-bergop 80 wers ten van Kronstadtverschenen en den 26sten Krasnaja-Gora genaderd. Verscheidene stoom schepen zijn reeds nabij den vuurtoren van Tolbuchin gekomentot den 27sten echter had men nog niet bemerkt, dat het in ’s vij ands bedoeling lag, iets tegen Kronstadt te on dernemen alwaar overigens alle maatregelen genomen zijn, om hem te ontvangen.” De kardinaal-aartsbisschop van Lyonin zijnen herderlijken brief, betrekkelijk den oor log in het Oosten, zegt: Dat van allerwege smeekingen worden op gezonden tot den Heer der Heerscharenvoor den goeden uitslag onzer wapenen in het Oosten maar vooral, roepen wij over onze vanen de bescherming in van de magtige Moedermaagd, aan wie sedert lang Frankrijk is toegewijd.” Onder de personendie thans met groo- te onderscheiding in Konstantinopel worden bejegend moet de echtgenoot van den maar schalk de Saint-Arnaud worden genoemd. De sultan heeft ter barer beschikking gesteld een keizerlijk buitenverblijf te Theraphiadat eerlang door haar zal worden betrokken. Bij eene revue, die de sultan over de divisie van prins Napoleon heeft gehouden, reed de echt genoot des maarschalks ter zijde van den sul tan te paard langs de gelederen. Men be schouwt welligt niet ten onregte de tegen woordigheid van eene Christen-vrouw bij die revue, naast het opperhoofd der Muzelman nen als een zeer buitengewoon schouwspel. Het ontbreekt niet aan personen die van meening zijn, dat het een niet minder bui tengewoon schouwspel is, dat een der Ka tholieke hoofdorganen (het Fransche blad lUnivers') openlijk en nadrukkelijk partij trekt voor de Halve Maan welke strijdt tegen eene Christen mogendheid. De Russen hebben eene buitengewone be lasting voor de Donau-vorstendommen bepaald. Deze bestaat in 100,000 kile’s koren (1 kile~50O kilo). Zij moet binnen eenen zeer korten tijd voldaan worden te Galatz en Ibraila alwaar zich de twee groote voorraad-magazijnen van het Russische leger bevinden. In Russisch-Polen is eene nieuwe ligting bevolen. Ieder grondeigenaar moet 24 man leveren, waarvan 12 met lansen gewapend. Een telegrafisch berigt uit Berlijn meldt dat de cholera is uitgebarsten onder de bezet ting van Kronstadt. Een telegrafisch berigt uit Weenen houdt in dat ook in Azië de vijandelijkheden her vat zijn. De Russische generaal Andronikoff heeft het Turksche leger onder Selim-pacha 52,060 man sterk, geheel verslagen, en 15 stukken geschut, benevens 55 vaandels en het materieel van drie kampen op den vijand ver overd, die geheel verstrooid geraakte. Volgens de ministeriëele Berlijnsche Ztg. zijn de Russische berigten of die welke in het belang van Rusland verspreid worden aangaande de groote strijdkrachten, die aan de westelijke grenzen des rijks worden verzameld zeer overdreven. «Even weinigzegt genoemd blad, als de opgegevene sterkte van het Russi sche leger in de Vorstendommen met het ware getal der aldaar aanwezige troepen overeen komt, even weinig kan men op de opgaven aangaande de overige Russische legers staat maken. Zoo heet het, dat aan de Oostzee eeu leger van GO,000 man wordt bijeengetrokken deze GO,000 man reduceren zich, volgens echte berigten, tot weinige duizenden, die in kleine afdeeliogen verstrooid zijn. Even overdreven is wat omtrent de aanzienlijke strijdkrachten in het koningrijk Polen gemeld wordt. Van het talrijke legercorps, dat in de omstreken van Warschau verzameld zou zijn, bestaat in de wezenlijkheid niets, hoewel in andere dee- len van Polen troepen verwacht worden. Het Russische gouvernement schijnt er op gesteld te zijn, dat buitenslands ongeloofeijk groote getallen over de Russische legers worden be kend gemaakten ten einde de waarheid niet aan het licht zou komenwordt het verkeer over de grenzen zoo veel mogelijk bemoeije- lijkt. Tot dusver hadden de bewoners der grensdistricten in Pruissen en Oostenrijk de vrijheid, om met opzettelijk daartoe afgegevene paskaarten de grenzen te passeren en zich voor hunne zaken eenige dagen öp Russisch grond- Die paskaarten zijn alle “crr.deling wordt thans Rusland toegelaten, wanneer hij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1