NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. /ff T 1854. No. 56. den 15 Julij. ZATURDAG Ude.’Jtiar^ini;. t 1 I 1 1 SNEEKER 'J s l BINNEN- EN BUITENLAND. I I ■t !- d h P Eene en de der vereeniging ter bevordering en handwerk-nij verheid in Ne- bij de sub-commissie voor de COURANT. het athenaeum te Luik van Antwerpen betrek- van onderwijs in de gods- verworpen en een ander reglement Dit laatste reglement bekrach- van kerk en BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKgelet op de missive van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 27 Junij 1854 (Prov. blad no. 95), betrekkelijk eene in den jare 1855 te Parijs te houdene tentoonstelling van voor werpen van landbouw en nijverheid en van schoone kunsten; brengen door deze ter ken nis van de hierbij belanghebbenden Dat de voor die onderneming bestemde voorwerpen aan het gebouw der tentoonstel ling in ontvangst zullen worden genomen van 15 Januarij 1855 tot en met 15 Maart; Dat evenwel voor zoodanige manufacturen, die door eene langdurige in pakking zouden lijden, een uitstel zal worden verleend, dal in geen geval langer zal kunnen zijn dan tot 15 April; op voorwaarde nogtans, dat de noodige maatregelen en schikkingen tot hare tentoonstelling beraamd en getroffen zijn; Dat zware en veel plaats innemende voor werpen of alle anderen, waarvan de plaat sing belangrijke werkzaamheden zouden ver- eischen vóór het einde der maand February ingezonden moeten worden Dat voorts nadere inlichtingen, die men ten deze mogt verlangen, verkregen kunnen worden bij de Kamer van Koophandel en Fabrijken te dezer Stede; bij de afdceling Leeuwarden van fabrijk- derland, en Parijsche tentoonstelling te Leeuwarden ter wijl mede een exemplaar van het algemeen reglement voor de belanghebbenden ter inzage ligt aan het locaal voor het provinciaal be stuur en aan de Gemeente-Secretary te Leeu warden. En opdat deze kome ter kennisse van de belanghebbenden, zal dezelve worden afgekon- digd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 10 Julij 1854. Burgemeester en II'et houders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris 1IAGA. SNEEK, 14 Julij. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van den 11 dezer, zijn ingekomen drie ontwerpen van wet, als: 1) tot afschaffing van de regten op het goud en zilver in Nederl. Indië; 2) hou dende regeling van het gebruik van het ko loniaal batig slot over 1852; en 5) over 1855. Op voorstel van den voorzitter werd be sloten, de beraadslagingen over het ontwerp nopens de onteigening van gronden in Arn hem, op woensdag den 12den te doen plaats hebben ey die over het voorstel van den heer Groen, nopens de oprigting van bijzondere scholen, te bepalen op aanst. vrijdag; terwijl de discussiën over het ontwerp-reglement voor Nederl. Indië op aanstaanden maandag zullen gehouden worden. In de zitting der tweede kamer van den 12 dezer, is het ontwerp van wet, tot ontëi- gening van perceelen ter uitbreiding van de stad Arnhem, met algemeene stemmen aan genomen. De tentoonstelling van voorwerpen van nijverheid en van gewrochten van kunst en smaak, door Friezen vervaardigd, is te Leeu warden op den 15 dezer geopend. Omtrent den staat der veldgewassen wor den uit alle gewesten des vaderlands de gun stigste berigten medegedeeld. Al de granen staan sterk en krachtig, en in vele jaren zijn de vooruitzigten op den oogst niet zoo veel belovend geweest, als tegenwoordig. Ook ten aanzien van de aardappelen zijn de berigten op eene enkele uitzondering na, zeer gunstig. De berigten uit het zuiden van Frankrijk, Algerie, Spanje, de Levant, kortom, uit het geheele westergebied van de Middellandsche Zee, luiden zeer gunstig omtrent den staat van het graan. In Spanje begint de prijs van het brood te dalen. In het zuiden van Frankrijk is de oogst begonnen. In weerwil van de waarschuwing en de vreesinboezeming der bisschoppenheeft de koning van Sardinië de nieuwe bepalingen van het strafwetboek tegen de geestelijkendie zich den staat of zijner instellingen vijandig toonenbekrachtigd. Daarentegen heeft de regering vooralsnog de wet op het burgerlijk huwelijk en die op de geestelijke goederen niet in werking doen komen. Men leest in de Fransche Moniteur Wij vernemen dat de twee handels-so- cietenwelke de fondsen-notering der Ain- sterdamsche beurs vaststellen uit vrijen wil besloten hebben, om voorloopig de notering van de laatste Russische leening op hunne lijst der publieke fondsen niet op te nemen. Wij kunnen niet anders dan de billijkheid en wijs heid van den publieken geest in Holland toe juichen, even als wij ten volle regt moeten doen wedervaren aan den goeden wil van de regering van dat laud.” Een telegrafisch berigt uit Weenen van 8 dezer aan de Frankf. Postz. luidtaldus De Russen dralen met de ontruiming van Wallachije. Vorst Paskewitsch is, naar men zegt, in ongenade gevallen en naar zijne land goederen in Podolië vertrokken. Het Oosten rij ksche stoomschip Aspad is bij Flamunda door de Russen beschoten.” Na het vertrek van prins Napoleon met zijne brigade (25 Junij), en van maarschalk de Saint-Arnaud met zijnen ganschen staf (25 Junij), zijn slechts eenige geïsoleerde detache menten Engelschen en Franschen te Konstan- tinopel gebleven, aldaar gelaten voor de dienst der hospitalen enz. Horace Vernet is met den maarschalk naar Varna vertrokken. Met betrekking tot het Oostenrijksch- Pruissisch verdrag van 20 April verneemt men datin weerwil van de toetreding der te Bamberg vertegenwoordigde staten de twee groote Duitsche mogendheden de goedkeuring van haar verdrag door den bondsdag niet zul len vragenvóór dat zij de zekerheid heb ben dat die goedkeuring met algemeene stem men verleend zal worden. Men weet, dat niet alle staten van het Duitsche verbond zijn toegetredenen uit dien hoofde zouden Oos tenrijk en Pruissen zich tot eene bloote me- dedeeling aan den bondsdag bepalen. In eenen te Koningsbergen ontvangenen brief uit Petersburg leest men aan het slot; Het hangt slechts van één werk onzes al- mogenden en verhevenen keizers af, de ben den roovers en plunderaars (Engelschen en Franschen) met éénen slag te vernietigen.” Omtrent de aanwezigheid der vereenigde vloten van Kronstadt wordt berigtdat de Russen van Petersburg naar Pctershof gaan om de Fransche en Engelsche schepen met verrekijkers te bezien. Er gaan zelfs booten uit, om naderbij te komen. De czaar zelf moet met prins Gortschakotl’ dat genoegen ge smaakt hebben, vóór deze met het antwoord naar VVeenen ging. Toen de prins den czaar wees op het gevaar, dat kon dreigen door die nabijheid des vijands, zou deze hebben geant woord Reis, prins! met Gods zegen af; het gevaar is nog niet groot.” De overwinning van Andronikoff in Azië met 22,000 man op de Bachibouzouks wordt bevestigd. De Turken hebben 5000 man ver loren; Selim- en Achmed-pacha, de gouver neur van Batoun zijn gekwetst; hun terug- togt is door geregelde troepen gedekt. Den 5 dezer werd te Petersburgin het keizerlijk winterpaleis een plegtig dankgebed uitgesprokenwegens de door vorst Androni koff aan de rivier Tscholokop de grenzen van Gurië, op de Turken behaalde zege. Den- zelfden dag werden de op den vijand verover de vaandels door eene afdeeling van het 59ste reg. huzaren der lijfwacht door de straten der residentie gedragen. De gezondheidstoestand van den Russi- schen troonopvolger veroorzaakt de grootste ongerustheid te Petersburg. Zijne kwaal is eene zich snel ontwikkelende tering. Volgens een aan de geneeskundige zaken gewijd Londensch nieuwsblad, zijn aan boord van het vlaggeschip van den admiraal Napier vier gevallen van cholera voorgekomen. Twee Naar men verneemt, is er regtsingang verleend tegen de acht personen welke zich bij de ongeregeldheden te Naaldwijk, veroor zaakt door het afschaffën der kermis aldaar aan verzet tegen de openbare magt hebben schuldig gemaakt. De kloeke houding van den burgemeester, den heer v. d. G.is oor zaak geweest, dat het oproer geene noodlot tige gevolgen heeft gehad. Toen hem name lijk een der belhamels eenen slag had toege- bragthaalde hij eene pistool te voorschij n en dreigde den eerste, die hem te lijf wilde, ne der te schieten. Dit maakte den gewenschten indruk en redde welligt den heer v. d. G. hel leven. Niet onaardig is, bij die algemeene afschaf fing der kermissen, het antwoord van den ge meenteraad van Noord-Waddinxveen op de uitnoodiging van den commissaris des konings, om de kermis ook in die gemeente te doen ophouden. Een zijner argumenten, om niet af te schaffen, luidt: «overwegende, dat in de meeste naburige gemeenten tot die afschaf fing is overgegaan, en het houden van kermis aldus van dubbel belang voor Noord-Wad dinxveen geworden is,” enz. enz. Men verneemt datingevolge lastgeving, de hoofd-ingenieur der provincie Utrecht, op den 4 dezer, te Koekengen den afstand heeft gemeten die tusschen het sedert lang reeds bestaande kerkgebouw der Christelijke Afge scheidenen en de nog in aanbouw zijnde kerk der Roomsch-Katholieken bestaat en dat hij bevonden heeft, dat die afstand niet grooter is dan twintig ellen. De Utr. Ct. berigtdat Z. M. de jeug dige koning van Portugal, bij gelegenheid van het muzijkfeest te Rotterdam die stad denkt te bezoeken en van daar over enkele andere plaatsen van ons rijk Hd. reis naar Duitsch- land voort te zetten. Men schrijft uit ’s HertogenboschDe vroege aardappelen zijn in de Meijerij en aan den Maaskant buitengewoon goed gelukt, zeer overvloedig en van goede kwaliteit en smaak; door de minvermogenden werden Verledene week hier ter markt de minste soorten dooh goede kwaliteit, voor 10 cents de 5 Ned. kop, op- gehoopt, verkocht; terwijl de beste soorten niet meer dan 15 cents de 5 kop opgehoopt, kostten. En wat de late aardappelen aangaat déze, zoowel als alle andere graan- en veld vruchten, beloven eenen rijken oogst, wan neer wij van de zoo zeer gevreesde ziekte be vrijd blijven, welke ziekte door velen meteen vergrootglas gezocht, nog niet merkelijk vind baar is, want of men hier en daar al roept: hier is zij al is het dan ook werkelijk zoo, dan zal dit bij het overvloedige van het gewas weinig afdoen. Curatoren van hebben de conventie kelijk het geven dienst aangenomen. tigt het beginsel der scheiding staat. De maatschappij der bad- en waschhui- zen van St. Leonard te Luik heeft haar tarief bekend gemaakt. Dit etablissement bevat 22 badkamers en 20 waschvertrekken met toe stellen tot droogenstrijktafels enz. De per sonen die van de waschvertrekken gebruik maken, betalen 10 centimes per uur en kun nen zich dan naar genoegen van stoom van koud water, van de droogtoestellen en strijk tafels bedienen. Het tarief der baden is, voor baden van de 2de klassemet gebruik van eenen droogdoek, 15 centimes en van de 1ste klassemet gebruik van 2 doeken 50 centi mes. Des winters worden de badkamers door stoom verwarmd. Een arme boerBaume genaamd (uit het departement Tarn-et-Garonne, in Frank rijk), die lezen noch schrijven kan, heeft met een mes het model gesneden van een werk tuig, bestemd om den stoom door den wind te doen vervangen voor het in beweging bren gen der raderen van een schip op zee. commissie van onderzoek is benoemd, arme boer heeft reeds eene groote belooning in geld gekregen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1