EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1c- 1854. No. 57. 3' WOENSDAG den 19 Julij. /T 9do,.j^ang; BINNEN- EN BUITENLAND. koningswege de theg midden was wers paar dagen Een kinderwa- over dien om en boven De moeder, nit Rotter- bedragen. Tevens is de last uitgevaardigd, dat vóór die opkomst de miliciens en plaats vervangers van 1832, die zich thans ouder de wapens bevinden, in het genot van groot ver lof moeten worden gesteld. Dat getal zal min der dan de helft der opkomenden bedragen. De Arnh. Cour, zegt uit eene goede bron te vernemen dat de heer baron Van Lynden verklaard heeft bereid te zijn, tegen het einde dezer zitting, zijn mandaat als volksvertegen woordiger neder te leggen ten einde de kie zers der Veluwe in de gelegenheid te stellen den heer Groen van Prinstercr tot afgevaar digde te verkiezen. Ten opzigte der ontsnapping van het schip van kapitein Van der Zee dat, door een Engelsch oorlogschip buit gemaakt, dochdoor eenen storm beloopen aan vier Engelsche ma riniers werd toevertrouwd met bevel om het in eene Engelsche zeehaven op te bren gen maar hetwelk, in plaats daarvan, te Harlingen binnenkwam verneemt men thans, dat de kapitein zelf geheel onschuldig aan de zaak moet geweest zijn. Zijn wij wel onder- rigtzegt de Pr. J)r. en Asser Cour. dan heeft hij gedurende de gansche reis opgesloten gezeten terwijl de ontsnapping het gevolg is van de daad des stuurmansdie hel groote kompas had vastgezet, en naar een klein kom pasdat hij in den zak had zijnen koers rigt- te. Er moeten drie Hollandsche en vier En gelsche matrozen aan boord zijn geweest, zoo- dat de Engelschen de meerderheid zouden ge had lebben, indien niet één der mannen in Engelsche dienst, die lont begon te ruiken, aan den stuurman had te kennen gegeven dat hij eenen Oost-Fries was en, wanneer er iets mogt voorvallen de zijde der Hollanders zou kiezen zoo als hij dan ook werkelijk deed. De zaak is voor hooger autoriteit gebragt en kan slechts door de gouvernementen van Groot-Brittanje en de Nederlanden geschikt worden. Te Deventer bad voor een een treffend ongeval plaats, geutje reed bezijden eenen boerenwagen het val van de IJsselbrug. De as van wagen kantelde het kleine wagentje een kind van elf maanden stortte van neder in den IJssel. dam aldaar gelogeerd, zag haar kind door den stroom medegesleepten ijlde, onder een vrees- selijk jammergeschrei, als eene krankzinnige her- en derwaarts. Al spartelende bleef het kind bovendrijven tot aan de Vischpoortom streeks honderd schreden van de brug. Daar werd hetzelve gegrepen door den kloeken sjou wer Foppe, die met een bootje den stroom op voer, en gaf hij het ongedeerd aan de moeder terug. Het schijnt niet het minste letsel te hebben bekomen. Men leest in het Weekblad der: «Het volgende wordt ons riositeit in de natuurlijke historie Cocksdorp te Texel medegedeeld. Een knaapje had twee jonge haasjes ge vangen en, te huis komende, dezelve in eene ledige kreb gelegd welke in de bedstede van zijne moeder was. Hij had deze plaats geko zen, om de haasjes buiten het bereik van de kat te honden. Den volgenden morgen liet zijne moeder bij het af halen van het bed de deuren openstaan en de knaap die van tijd tot tijd naar zijne haasjes kwam kijken, vond de kreb tot zijne droefheid ledig. Men zocht langen tijd te vergeefs doch vond eindelijk toe vallig de haasjes, waar men ze nimmer zou gezocht hebben nl. bij de kat. Deze had eenige dagen geleden jongen geworpen, die men kort na de geboorte had verdronken. De kat moet, terwijl zij naar hare jongen zocht, in de kreb zijn gesprongen, de haasjes daaruit gesleept en in haar nest gebragt hebben, wel ke, tot verwondering der ooggetuigen, door haar gezoogd worden, als waren het de jonge katten.” Te Breda heeft men den graf kelder ont dekt, waarin de stoffelijke overblijfselen van Adriaan Janszoon van Bergen, den bekenden turfschipper, die door eene welberaamde krijgs list, onder prins Maurits, de soldaten tot de overrompeling van het kasteel, in 1390, in zijn schip verborgen had. Eene koperen plaat op de nog onbeschadigde kist toonde den naam aan. Om het gebeéhte zat een flanellen hemd dat slechts aan de naden had losgelaten. Het Nassausehe Allgemeine Intelligenz- hlatt heeft het noodig geoordeeld een hoofd artikel te leveren onder het opschriftIs de aartsbisschop van Freiburg geen onderdaan Men schijnt het van ultramontaansche zijde zoo ver te willen brengen, dat een aartsbis schop, tegenover de landsregering, niet als on derdaan worde beschouwd. Verleden jaar heeft men op eenige goe- deren in Hongarije het planten van thee be proefd. Deze proeven zijn boven verwachting gelukt, en nu is er sprake van, om op eenige punten in het oosten en des lands in het groot te cultiveren. Hevige regens hebben in het departement der Nièvre, in Frankrijk, de bezorgdheid der landbouwers opgewekt. De geestelijkheid heeft openbare gebeden aangekondigden de reliquiën van St. Arigle te St. Cyr aan de vereering der geloovigen” overgegeven. De bisschop van Nevers presideert die gods- dienstige plegtigheid In den Moniteur vindt men eene dépê che uit Weenen, houdende het stellige be- rigtdat reeds een legercorps van 18,000 En gelschen en Franschen aan de Donau-oevers bij Rustschuk, tegenover Giurgewo, vereenigd is; en dat de Turksche krijgsmagt, die onder de muren van laatstgenoemde stad den 7 de zer een belangrijk voordeel op de Russen be haalde, gekommandeerd was door Omer-pacha zelven. Men gelooft, dat de Russen bij 01- tenitza den Donau zijn overgetrokken. Drie tijdingen in de jongste dagen ontvan gen zijn thans bevestigd, namelijk: 1) het innemen van Giurgewo door de Turken; 2) het vertrek der vereenigde smaldeelen van Baldjick naar Sebastopolen 5) de terugkeer daarentegen der Oostzee-vloten te Barosund zonder iets tegen Kronstadt te ondernemen. Volgens eene telegrafische dépêche uit Hamburg, is aldaar uit Stokholm van den llden de tijding ontvangen, dat de Aland- eilanden door de vereenigde vloten ganschelijk omringd en in staat van strenge blokkade ge steld zijn. De aanspraak van keizer Napoleon tot zijne naar de Oostzee bestemde troepen ge houden, heeft eenen diepen indruk gemaakt, en verschaft den bladen ruim stof tot beschou wingen. De oorlogzuchtige toouwaarop dat stuk kort en krachtig als het is is gesteld trekt de algemeene aandacht. De keizer im mers zegt, dat hij die soldaten gekozen heeft, om het eerst den Franschen adelaar in de ge westen van het Noorden te brengen en schijnt spijt te gevoelen, dat gebiedende pligten hem nog ver van het krijgstooneel verwijderd hou den." Men leest in de Weener Lloyd: Baron Budberg keizerlijk-Russisch commis saris in de Donau-vorstendommen heeft het volgende schrijven uit Petersburg ontvangen «Mijnheer de baron! Z. M. de czaar ver langt, dat gij aan de Wallachijers te kénnen geeft, hoe ontevreden Z. M. is over hunne zonderlinge houding, vooral over die der Bo jaren, ten aanzien van de Russische troepen, die in de vorstendommen zijn gerukt met het doelom hen voor altijd van het ondragelij ke juk der Turken te verlossen. Z. M. de czaar beschouwt het als ongepastdatin den tegenwoordigen tijd, de geloofsgenooten zijner getrouwe Majesteit aan eene andere dan Chris- ten-regering onderworpen zijn. Z. M. de czaar kan ook niet onvervuld laten de zending, wel ke aan hem als aan het opperhoofd der Chris tenen van het ware geloof, door den Hemel is toevertrouwd, namelijk: de belijders der wa re godsdienst voor altijd aan het gezag der Tur ken te onttrekken. Dit denkbeeld bestaat bij Z. M. den czaar sedert den aanvang van zijne roemrijke regering, en het tijdstip is gekomen, waarop Z. M. dat sedert zoo lang opgevatte voornemen zal ten uitvoer brengen, in weer wil van het verzet der andere, magtelooze sta ten van het ontrouwe Europa. Wij zijn met van den Hel- als eene cu- van de SNEEK, 18 Julij. Vrijdag jl. heeft de heer Krosso met zijn voortreffelijk gezelschap aan een aanzienlijk gedeelte der inwoners de zer stad eenen regt aangenamen avond ver schaft. Groot was inderdaad de verwachting, welke men van dien beroemden kunstenaar en zijn gezelschap koesterde; doch wij ver trouwen, ja houden ons volkomen overtuigd, dat dezelve nog verre is overtroffen. Mei) weet waarlijk niet, wat het meest te bewon derenof de uitmuntende uitvoering der Ta- fereelen van levende, maar bewegelooze Groe pen, en de daarbij zoo rijk en doelmatig aan- gebragte costumes of de verbazende bij de Gemengde Kuustverrigtingen ten toou gestelde ligchaamskracht van den heer Krosso, zoo in gebit als armen en handen of de verwon derlijke driestheid, vlugheid en behendigheid der onderscheidene sujetten: kortom, alles wat men zag en men zag zoo veel alles in staat, om de aandacht der toeschou- te boeijen en hen van bewondering op getogen te houden; waarvan dan ook de tel kens herhaalde daverende toejuichingen luide getuigden. Wij schromen derhalve geenszins, om, in naam van het geachte publiek, dat van deze gelegenheid gebruik heeft weten te maken, den heer Krosso openlijk dank te zeg gen voor zijn welwillend bezoek te dezer ste de; niet twijfelende, of, zoo zijn Ed. gene gen mogt zijn, hier andermaal eene voorstel ling te geven, de opkomst der kunstminnen gewis nog grooter zou wezen dan wel hij de eerste. Door Z. M. is onder anderen benoemd tot 2de luitenant bij het wapen der artille rie, bij het leger in Oost-Indié, de kadet A. Haga. Bij de op gisteren te Leeuwarden gehou- dene harddraverij, is de prijs, bestaande in eene fraaije zilveren koffijvaas, behaald door het paard van den heer A. L. Hartzema, te Lutjegasten de premie, zijnde eene djto ta- feltabaksdoosdoor het paard van den heer Pieter de Boer. Op vrijdag den 4 Augustus ek. des na middags, aanvangende precies ten 2 uur, zal op de gewone harddraversbaan bij Leeuwar den, van wege Z. M. koning Willem III, worden verharddraafd eene gouden zweep. Zullende tot deze harddraverij worden toege laten alle paarden, mits zij van zessen klaar en tot genoegen van heeren keurmeesters zij n en aldaar nog geenen prijs, van aangeboden, gewonnen hebben. Uit het door gedep. staten van Friesland aan de prov. staten aangeboden verslag van den toestand der provincie over 1835 blijkt, dat de wettige bevolking der provincie beliep op den 51 December 1855 257,Gil zielen dus 5176 meer dan op hetzelfde tijdstip in 1852. Aan den 8 tot en met den 14 dezer, zijn 26 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomenbedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja- nuarij dezes jaars 2536. De Arnh. Cl. berigtdat er binnen kort eene voordragt tot wijziging der wet op de jagt en visscherij bij den raad van state zal worden ingediend. De algemeene vergadering van het Ne- derl. zendelinggenootschap zal dit jaar gehou den worden op woensdag den 16 Julijdes avonds te vijf ure, in de kerk der Remon- strantsch-Gereformeerde gemeente te Rotter dam. De hoogleeraar F. J. Domela Nieuwen huis, van Amsterdam, zal er de opwekkende rede houden. Bij de corpsen van het leger is van hoo- gerhand de aanschrijving ontvangen, dat de geheele ligting van 1831 die zich met groot verlof bevindt, alsook dat gedeelte der ligting 1852, dat gepasseerde jaar slechts 4 maanden pnder de wapens is geweesttegen den 20 der volgende maand bij de corpsen in activi teit zal terugkomen om de verschillende oe feningen en manoeuvres in de maand Septem ber aanstaande bij te wonen. Het gezamenlijk getal der opkomenden zal alken bij de infanterie ongeveer 7000 man MüflIU! SNEEKER n r I f I t e 1’ den 'C H te n >1 n Xn !'s COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1