NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 58. den 22 Julij. ZATURDAG 9de JaargangsV BINNEN- EN BUITENLAND. 1835 K miliciens 1859 een oefe- die eerst gelukkiglijk is ver- van handwerk en met eenige voorkinde- T cZEGl door Engelsche kanonneerbooten. Twee kruid- kisten zijn gesprongen. De Russische kom- mandant van het fort is gevangen gemaakt en de bezetting raakte verstrooid. Bij die zelfde monding zijn zes handelsschepen geno men. De Oostenrijksche consuls hebben aan de Russen verklaard, dat deze niet meer op hunne bescherming konden rekenen. Ver scheidene schepen, den 5den van Smirnaver trokkenzijn door Turksche bodems tot Kan dia begeleid. Nog oostelijker trekkende, hebben wij in de eerste plaats van Sebastopol en vervolgens van het leger in Azië te gewagen. Volgens de jongste berigten was de Engelsch-Fran- sche vloot, 53 of 60 schepen sterk, op weg naar Sebastopol. Reeds kruiste eene divisie van 10 sche.pen en eenige kleinere vaartuigen voor de haven, den slag aanbiedende aan de Russische vloot, die daar nog steeds opgeslo ten is. Van eenen aanval op genoemde ves ting wordt nog voortdurend ernstig gespro ken welligt echter kan de nieuwe houding, door de Russen in de vorstendommen aange nomen, eene wijziging gebragt hebben in het voornemen als het bestaan heeft der geallieerden, om Sebastopol te bombarderen. De Engelsche bladen berigten, dat admiraal Lyons voor Anapa kruist, om bijstand te ver- leenen aan admiraal Bruat, die 7000 man zal ontschepen. In Azië wordt de reorganisa tie der Turksche krijgsmagt voortgezet. Na de door het leger van Battoan bij Usurghele geledene nederlaag, heeft Selim-pacha aanzien lijke versterking gekregen. Overigens zullen Europesche officieren den waren staat van za ken in die streek onderzoeken. Van het tooneel des oorlogs in het noor den is niets te melden. De Oostzee-vloot be vond zich bij het afzenden der jongste be rigten in de golf van Finland. y Volgens het gevoelen van Kossuth, zou eene poging, om Sebastopol te bemagtigen van de land- en zèezijde allernoodlottigste gevolgen hebben voor de gealliëerden. Het berigt der Oesterr, Corr.dat Oos tenrijk voornemens is, om, alvorens verdere stappen te doenRuslands antwoord mede te deelen aan de Westersche mogendheden heeft te Parijs nog al indruk gemaakten niet ten onregte maakt men daaruit op, dat Oostenrijk vooraf nog onderhandelingen wil beproeven, alvorens met Engeland en Frankrijk éénelijn te trekken en aan den oorlog deel te nemen. In verband daarmede staat misschien het zen den van nog een ultimatum aan Rusland, tot ontruiming der vorstendommen binnen ééne maand. Te Kronstadt worden verbazende toebe reidselen tot verdediging gemaakt tegen eenen mogelijken aanval door de Fransch-Engelsche vloot. Een enkel feit moge den aard doen kennen dier verdedigingswerken: Tusschen de gedetacheerde forten in zee laat men dagelijks zware met rotsblokken geladene schepen zin ken om den Engelsch-Franschen bodems nog in het laatste oogenblik de doorvaart te be lemmeren. Te Athene zijn, behalve de nu voorma lige minister van oorlogSpiromilios nog twee andere staf-offfcieren ter verantwoording ge roepennopens het door hen gemaakte gebruik van ner blijkt, dat die ƒ27,997,515; - ƒ27,374,142, de zes ƒ27,036,469. Bij het koninklijk besluit, waarbij'de van 1831 en gedeeltelijk die van in dit jaar zullen worden opgeroepen, is nog het volgende bepaald a. dat de opkomst der verlofgangers, zoowel van de afzonderlijke reizenden als van de genen die in de detachementen worden ver- eenigd zoodanig zal worden geregeld dat zij allen op bovengemelden datum (18 Augustus) en wel vóór vier uur des namiddags bij hunne corpsen aankomen b. dat de onder de wapenen gekomene man schappen op den 18 September daaraanvol gende weder met onbepaald verlof naar hunne haardsteden zullen worden teruggezondenmet uitzondering dergenendie tot onderdeden van corpsen behoorenwelke aan ningskamp mogten deelnemen, en eenige dagen later, en nadat zij in de garni zoensplaatsen zullen zijn teruggekeerd, in het genot van zoodanig verlof zullen worden ge steld. e. dat de opgeroepene verlofgangers, die in gebreke mogten blijven, op den bepaalden dag onder de wapenen op te komen niettemin gedurende den tijd van eene maand in den wapenhandel zullen worden geoefend en dat degenen, die zich op de eene of andere wijze aan de instructie onttrekken of wel daarin achterlijk mogten blijven zooveel langer in werkelijke dienst zullen worden gehouden als dit noodig zal worden geoordeeld. Naar men verneemtheeft Z. M. de doodstraf, uitgesproken tegen N. Wensing, wed. Heulenvroeger dienstbode te Haar lem, veranderd in eene tuchthuisstraf van 13 jaren. Nadat het gemeentebestuur te Oosterend in de vorige week opmerkzaam gemaakt was op een gerucht, dat aldaar eene jonge doch ter zou bevallen zijn, heeft men, na huis zoeking, onder den vloer een kinderlijkje van het mannelijk geslacht begraven gevonden. Het lijkje, gisteren alhier geschouwd, ver toont geene sporen van uitwendig geweld, doch schijnt hier eene verstikking te hebben plaats gehad, ten gevolge vaneenenatuurlijke oorzaak. De moeder verkeerde, volgens hare verklaring, ten tijde der bevalling in zooda- nigen bewusteloozen toestand, dat zij niet weet, of het kind al dan niet geleefd heeft; weder bijgekomen zijnde, was het kindje dood. Overigens bevond zij zich zoo zwak, dat er aan'geen vervoer te denken viel. Zoo op het oogenblik vernemen wij dat heden namiddag, in de trekvaart, nabij deze stad, een inwoner alhier, met anderen bezig zijnde om zich te baden, on dronken. Hij was kuiper laat eene weduwe na ren van de vrouw. Door den raad der gemeente Leeuwarden is besloteneene kazerne te maken voor 600 man infanterie, met infirmerie enz. Het plan is gesteld in handen van de militaire over heid. De ingezondene voorwerpen voor de ten toonstelling te Leeuwarden zijn ruim 530 in getal. Onder deze munt vooral uit een uur werk, vervaardigd door den heer Gelder, te Beetgumermolen, Dit kunststuk, dat tegelijk den juisten en den middelbaren tijd aanwijst en bovendien van een planetarium voorzien 5 tot 400,000 drachmen die ieder hun ter bevordering des opstand* in Turkije, van eene vreemde mogendheid heeft ontvangen. In eenen brief uit Madrid van 10 dezer wordt melding gemaakt van eene kleine ne derlaag, die de koninklijke troepen den 8sten te Villa Seguilla zouden hebben geleden en van den overgang tot de insurgenten van het regement El Rey waarop de regering bijzon der meende te kunnen rekenen, drie compag- niën van het regement Reina Gobermadora en een deel der artillerie. Ook berigt de brief schrijver, dat het gerucht, volgens hetwelk te OviedoValencia en Seville bewegingen hebben plaats gehad, allezins bevestigd wordt, en dat zelfs de Gaceta er niet geheel van zwijgt. Het regeringsblad evenwel zegt, dat de opstand gesmoord is, terwijl de vrienden van O’Donnell voorgeven dat de zaak der in surgenten allengs meer vastheid krijgt. Den 8 Julij zijn te Pampeluna per post van Tafalla vijf groote paketten ontvangen geadresseerd aan vijf hooge staatsambtenaren. Een van deze weigerde het paket te ontvan gen; de vier anderen, die de hunnen open den, vonden er helsche werktuigen in, die gelukkig niet ontploften, waarschijnlijk omdat de zamenstelling niet goed was. ’s GRAVENHAGE17 Julij. Het heeft Z. M. den koning wederom behaagdten behoeve der vereeniging tot bevordering van ambach ten onder de Israëliten te ’s Gravenhageop nieuw eene bijdrage uit Hd. bijzondere fond sen toe te staan. ’s GRAVENHAGE 18 Julij. De minister is, is reeds herhaaldelijk aangevraagd voor de wereld-tentoonstellingdie te Parijs in 1833 zal gehouden worden. Uit Leeuwarden wordt gemeld: De hooioogst in deze provincie kan thans als genoegzaam afgedaan beschouwd worden. Over het geheel is de hoeveelheid van het hooi buitengewoon en van uitmuntende hoedanig heid. Zalurdag nacht jl. is te Vlaardingen aan gekomen de zesde en laatste jager, met slechts 1ton, welke laatste 300 a 550 ton moest aanbrengen. De zes jagers hebben gezamenlijk aangebragt 254’/, ton in plaats van 1000 a 1200 ton, welke, bij go8de vangst, daarmede werden verwacht. Deze geringe aanbrengst doet den prijs van den besten haring hoog blijven. Het is te vreezendat er spoedig geen haring zal te bekomen zijn vóór dat de buizen aankomen die bij het vertrek der ja gers niets aan boord hadden. De Arnh. Ct. berigtdat in eene der laatste zittingen van de synode het besluit ge nomen is, dat de synodale commissieaan wie de uitspraak is of kan worden opgedragen ten aanzien van het protest tegen het beroep der predikanten Meyboom en Zaalberg, respecti- velijk te Amsterdam en ’s Gravenhagegeene buitengewone vergadering voor die zaak zal houdenmaar haar behandelen zal in hare gewone vergadering, die, meenen wij, in Oc tober plaats heeft. Amsterdam en ’s Graven hage zegt dat blad, zullen dus waarschijn lijk, in het gunstigste geval, hunne beroepene predikanten in dit jaar derzelver intrede niet hooren doen. Uit Nijmegen is een adres gerigt aan de beide kamers der staten-generaalinhoudende een verzoek tot wijziging van de laatste ali nea van art. 2 der kieswet, volgens welke de uitoefening van het kiesregt beschreven en toegekend wordt aan hen, die aangeslagen zijn op de kohieren der belasting. Adressan ten wijzen op eenige voorbeelden, waaruit blijkt, dat de toepassing van misbruik leidt, geleid heelt, en leiden zal, sproken van betaald te hebben, zoodat men personen uit de laagste volksklasse tot kiezers kan ver- SNEEK21 Julij. Nadat in de zitting van de 2de kamer der staten-generaal van 13 de zer de algemeene beraadslagingen waren voort gezet en gesloten over de voordragt van den heer Groen van Prinsterer betreffende de op- rigting van bijzondere scholen, is art. 1 in omvraag gebragt en met 51 tegen 17 stemmen verworpen waarop de heer Groen van Prin sterer zijne voordragt heeft ingetrokken. Uit eene officiëele opgave van de op brengst der belastingen en middelen, geduren de de 6 eerste maanden van dit jaar 1854 dat die opbrengst is geraamd op dat zij heeft bedragen en dat die opbrengst gedurende eerste maanden van 1835 is geweest dat art. tot meer en meer aangezien er wel in wordt ge- aangeslagen te zijn maar niet van de laagste volksklasse tot heffen. Men leest in de Amst. Courant Officiëele tijdingen zijn onze meening ten aanzien van Giurgewo komen bevestigen: deze sterke stad is nog in handen der Turken, die zich den 7den van haar hebben meester gemaakt. Het bezetten van Bucharest door de gealliëerden is vooralsnog een geruchthoe zeer het hoogstwaarschijnlijk is, dat Omer- pacha derwaarts oprukt. De krijgsmagt, thans van beide zijden aan de Donau-oevers gecon centreerd is bijzonder sterk. Volgens den Franschen Moniteur staat Omer-pacha aan het hoofd van 20,000 man Ottomannische troepen, en telt het leger der Franschen en Engelschen op dat punt 60,000 man terwijl generaal Gortschakoff over een bijna gelijk aantal soldaten het bevel voert. De gebeur tenissen der laatste dagen, de nederlaag der Russen daaronder begrepen, zijn van dien aard, dat de verwachting van eenen grooten slag, die waarschijnlijk het lot van Walla- chije’s hoofdstad beslissen zal, dagelijks ster- chije’s ker wordt. Ook uit de Zwarte Zee zijn oorlogsherigten ontvangen. Zij bevestigen het verbranden van de Russische sterkte bij de Sulina-monding sffiW V. j® SNEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1