NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 59. WOENSDAG den 26 Julij. <7. inmiif miiniipi MM rwi - SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. Ie It it i e i Ie it r t ii t r e j e een er 1 te ■ns en De g- le- an rd ir n- i in Eerste haringjager Tweede Derde Vierde Vijfde Zesde Volgens consul te Dantzig, de verzendingen het aantal haring- was windvlagen en ter grootte is kort buiten Amsterdam, onder de gemeente Nieuwer-Amstel pleegd, ten huize winkel geheeten. in den vorigen avond ven en de knechts den ei 1855. 101 95, 105, 205 501 7a, 225 berigt van van graan naar Holland en En geland in den laatsten tijd veel minder ge worden ja zelfs bedragen de verzendingen naar Nederland, in vergelijking met het vo rig jaarniet het vierde gedeelte; sedert half Mei hebben zij geheel opgehouden en zich meestal op Engeland bepaald. De voorraad van granen is gering, maar de vooruitzigten van den oogst zijn, met uitzon dering der rogge, niet ongunstig. {Staats-Courant.') Men schrijft uit Lobith dd. 1G dezer: Heden morgen had de vrouw van eenen land verhuizer het ongeluk, met haar kindje circa 5 maanden oud van de stoomboot de Neder lander in den Rijn te storten. Er deden zich spoedig twee reddert op de onder-machinist en een der stokers van genoemde boot; zij sprongen zonder aarzelen in de diepteen mog- ten deze onverschrokkene en moedige redders de streelendste zelfvoldoening smakende vrouw, die haren lieveling nog in beide armen had vastgeklemdvan eenen anders wissen dood te redden terwijl hun bovendien door de familie der geredden de hartelijkste dank betuigingen werden toegebragt. In weerwil van de voorloopige schikking, dienaar men verneemttusschen de Baden- sche regering en den pauselijken stoel dezer dagen is tot stand gekomen is nu van den bisschop van Mainz eene soort van herderlij ke brief verschenen waarin deze prelaat de regering openlijk beschuldigt, dat zij hare Ka tholieke onderdanen door gewetensdwang tot afval van hun geloof en tot het omhelzen der Hervormde leer wil brengen. Er is in Oostenrijk eene voorloopige ver ordening, betreffende de leiding der kerkelijke zaken der beide Evangelische belijdenissen in Hongarije en in het waiwoodschap Servië en den Temescher banaatuitgevaardigd. De Times is op nieuw zeer verstoord op ton. Zijner Majesteits den 50 Junij jl. zijn 1854. ”7. 85 15 55 5l‘ SNEEK, 25 Julij. Donderdag avond jl. te 11 ure barstte boven Leeuwarden en omstre ken een zoo geweldig en verschrikkelijk on- weder los, als door de oudste menschen bijna nimmer was bijgewoond. Verbazende regen, hagelslag, waarbij stukken ijs van een duiveëi, werden daarbij waargenomen zoodat het water in vele hui zen drong, op vele plaatsen het gaslicht werd uitgedoofd, en aan huizen, kramen en tenten vele schade werd veroorzaakt, terwijl men den volgenden morgen in en nabij de stad een aantal doode musscben vond, waarschijnlijk door hagel of bliksem doodgeslagen. Eerst ruim half één uur begon de natuur eenigzins tot bedaren te komen, ofschoon het toen nog wel een paar uren bleef donderen en weer lichten. In den nacht van zaterdag op zondag jl. werd te Leeuwarden de vrouw van eenen schoenmaker door haren beschonkenen man in hunne woning derwijze mishandeld, dat de huren de hulp der policie inriepen waarop de stads-majoor met twee policie-agenlen in weerwil der bedreiging des mansdat hij den eerst binnenkomende zou doodsteken met geweld in de woning drongenmet dat ge volgdat er eene hevige wrorsteling plaats had, waarbij de vrouw eene ligte wonde in den nek ontving, de majoor Tergnin eene ligte wonde in den buik, de policie-agent De Graaf een’ steek in den onderbuik en een’ in de dij; terwijl de policie-agent Vermeulen twee be langrijke en allergevaarlijkste wonden in den buik bekwam. De dader, eerst nog ontsnapt, is later gevat, terwijl hij buiten de stad in het gras lag te slapen. Ook heeft aldaar zaturdag morgen in eene herberg tusschen twee jagers eene vechtpartij plaats gehad waarbij de een den ander eene vrij belangrijke wonde in de dij toebragt; de dader is mede gearresteerd. Door Z. M. is onder anderen benoemd, bij het personeel van de militaire geneeskun dige dienst in Oost-Indië, tot officier van ge zondheid der 5de klasse, de heer T. J. Jor- ritsmakweekeling voor de dienst in Oost- Indië bij ’s rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen. Aan den heer A. Jorritsma, te Dockum, is de Amerikaansche zilveren medaille van ver dienste voor industrie en handel toegekend voor het door hem ter tentoonstelling te New- York ingezonden middel voor schurft der scha pen (JDoccumensis genaamd) en de oogensnuif. Van den 15 tot en met den 21 dezer, zijn 15 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomenbedragende daardoor heff totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuary dezes jaars 2571. Ten bewijze, hoezeer Z. M. onze geëer biedigde koning ware krijgsmansdeugd op prijs stelt, strekke; dat den 19 dezer aan den ge wezen opperwachtmeester-vuurwerker Nieu wenhoven, van het regement rijdende artil lerie, uit naam van Z. M.een prachtig gou den cilinder-horologie met ketting en sleutel is uitgereikt, ter belooning van de 50 jaren Waarin hij koning en vaderland onafgebro ken, trouw en eerlijk heeft gediend. Naar men verneemt, zal de vergadering van de Hervormde Synode den 28 Julij ge staakt en den 15 Augustus hervat worden. Men verneemt, zegt de Kerk. Cour., dat, ten aanzien der Bijbelvertaling, mede eene commissie in de Synode is benoemd. Deze commissie is niet ingesteld, om de adressen, die tegen dat werk ingekomen zijn, te onder zoeken. Ter wederlegging van een berigt der jdrnhemsche Cour. dat de heer Van Lijnden verklaard had, zijn mandaat te willen neder- leggenom de kiezers der Veluwe in de ge legenheid te stellen, den heer Groen tot afge vaardigde te benoemen, zegt de Nederlander dat de heer Groen nimmer zou verlangen door verwijdering van een’ zijner vrienden en trouwe medestanders, in de tweede kamer der staten-generaal te worden gebragt. In den vroegen morgen van den 20 dezer eene gruwelijke misdaad ge- van eenen groenteboer, Prik- Nadat de man zich reeds naar de stad had bege- eigenen morgen vroeg tijdig naar het groenteland gegaan waren is op de overige huisgenootenbestaande uit de vrouw des huizes, welke zich in zwangeren staat bevond drie kinderen en eene meid een geweldige moordaanslag gepleegd ten ge volge waarvan al spoedig twee kinderen kort na elkander, en daarna ook de vrouw over leden zijn. De meid, ofschoon ook zeer zwaar gewond, bevond zich nog met het derde kind in leven. De misdadigerdie de misdaad met eene bijl heeft uitgevoerd, moet vervol gens het bureau van den boer opengebroken en hetgeen er van waarde in was weggeno men hebben. Hetzelfde heeft plaats gehad met eene kist, waarin een der knechts zijn lang zaam gespaarde geld, eene som van ƒ400, ge borgen had. Dit geld, een horologie en eenige kleederenzijn er uit weggeroofd. Volgens een later berigt, zou een voorma lige knecht van den boer, als verdacht, gear resteerd zijn. Dezer dagen zijn op eene verkooping te Aalsmeer ongeveer 140 bunders haver uit den Haarlemmerpolder gekocht, door de heeren Van der Meer Co. te Raamsdonk en Van Tien- hoven Co. te Werkendam waarvoor men naar kwaliteit besteedde van plus minus ƒ70 tot ƒ170 per bunder. De gemiddelde opbrengst der haver was ƒ115 a ƒ120 per bunder. Reeds werd herhaaldelijk medegedeeld, dat de haringvangst dit jaar aanvankelijk zeer ongunstig is, hetwelk nog nader blijkt uit de volgende vergelijkende opgave tonnen, in 1855 en 1854 door de jagers aangebragt de Duitsche mogendheden. Oostenrijk heeft door aan Pruissen gehoor te geven met het stuiten van den marsch zijner troepen aan leiding tot groote ontevredenheid gegeven, daar hierdoor de tegenwoordigheid dér géalli- ëerden in de vorstendommen noodzakelijk wordt, Pruissen als oorzaak van deze verandering ontvangt dagelijks scherpe bestraffingen. De Engelsche bladen behelzen de volgen de dépêches: 1) Konstantinopel 10 Julij. De Turkschc vloot is te Bujukdére teruggekeerd de vloten der gealliéerden lagen voor Baldjick. Omer- pacha bevindt zich in het Engelsche kamp en de admiraals Hamelin en Dundas waren tê Varna. Uit Trebisonde schrijft men dat de wegen niet meer veilig zijn. Selim-pacha vroeg versterking. De omliggende districten weigeren belasting op te brengen en man schappen te leveren. De Fransche consul te Tiflis heeft bevel gekregen, die stad binnen drie uren tijds te verlaten. 2) Smirna12 Julij. De uitvoer van gra nen is verboden. Van 2 tot 9 dezer stevenden voorbij Mal ta 54 schepen onder verschillende vlaggen als transportschepen, dienst doende voor Frank rijk en komende van Marseille, Algiers en Bona. Het totale cijfer der Fransche troepen die langs Malta zijn getrokken, beloopt 47,510 man, met 7858 paarden en muilezels; dat der Engelschen is 51,660 man, met 4989 paarden en eenige müilezels. De Weener Presse berigtdat Omer-pa- cha op 1700 dooden en gekwetsten het verlies schat, door hem den 7den en 8steu bij Giur- gewo geleden. Te Frateschti staan de Russen ten getale van 70,000 man met genoegzame artillerieen ontvangen zij telkens verster king. De gansche bezetting van Brailow is op weg naar Bucharest. De Russische troepen keeren van Moldavië in Wallachije terug. De Pruth een Russisch stoomschip werdtoen het Rassowa voorbij kwam, door de Turkschc artillerie beschadigd. De Russen zamelen al de te veld staande granen in Wallachije in. De Servische regering heeft aan Oostenrijk de meest geruststellende verzekeringen gegeven. Een der brieven maakt melding van eene beleediging den sultan door eenen dweepzieken Turk aangedaan. Op eene door den sultan ge- gevene audiëntie, in het oude serail, ter vie ring van den halven Ramazan baande een oude Turk zich door de menigte eenen weg, naderde den Grooten Heer en riep deze toe Zoon van den Giaour! Gij hebt de onge- loovige honden in het rijk van den Islam ge roepen, gij zelf zijt niet anders dan een Giaour even als uw vader Moge de profeet u met zijnen vloek treffen De sultan hoort dik wijls dergelijke aardigheden. Men leest in een der Triëster dagbladen De groene tulband der Zouaven is een waar schandaal voor de Turken der oud-Muzelman- sche partij even als alle nieuwigheden, die door de tegenwoordige omstandigheden zijn in het leven geroependoch den Muzelman nen aanstoot geven en deze soms zelfs tot feitelijkheden doen overslaan. Zoo is b. v. dezer dagen het huis van eenen Franschen brouwer stormenderhand ingenomen en ge plunderd door Turksche soldaten die den eigenaar en zijn gezin deerlijk mishandelden; terwijl te Ceulelie, nabij Scutarieen bloedig gevecht plaats had tusschen Engelsche en Turksche soldaten.” Er hebben op vele plaatsen der Veree- nigde Staten zeer ernstige ongeregeldheden plaats gehad tusschen de Amerikanen en de Ieren, vooral te Manchester en te New- Hampshire. Behalve de beschadiging van eene Roomsche kerk, deed men eene andere in de lucht springen te Dorcester, in Massachusetts. Men wilde, dat er wapenen en kruid in ver borgen waren. Te Bath, in Maine, bragt een prediker de menigte zoodanig in geestdrift, dat zij eene Roomsche kerk verbrandde. UTRECHT, 22 Julij. Men verneemt met zekerheid, dat Z. M. de koning zich met een talrijke staf naar het kamp bij Zeist zal be geven ten einde aldaar van 5 tot 20 Septem- COURANT. van zes

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1