NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. i 4 1854. No. 61. I WOENSDAG den 2 Augustus. 9de Jaargang BINNEN- EN BUITENLAND. I I I Tot verwondering der huisgenooten na weinige dagen 4 jonge patrijzen, oven rondhuppelendie twee dagen en misschien langer zouden geleefd heeft medegedeeld, naar hare wezenlijke waar de beoordeeld kan worden. In de bedoel de nota is namelijk de mededeeling vervat, dat de Westersche mogendheden het besluit hebben genomen hunne troepen in geen ge val tot aan gene zijde van Bucharest te laten oprukken; dat zij integendeel bevel hebben gekregen, weder over den Donau terug te trek ken wanneer zij reeds eenig deel van Wal lach ije zouden hebben bezetzoodra de Oos- tenrijksche krijgsmagt in de Donau-vorsten- dommen verschijnt. Door ons (het Oosten- rijksche) kabinet is deze opening met veel ge noegen ontvangen geworden daar* het, naar men uit echte bronnen verneemtbesloten heeft, dezen eisch te stellen aan de regeringen van Frankrijk en Engeland, welke twee mo gendheden thans Oostenrijk zijn voorgekomen.” De Russische Gazette du commerce berigt dat sedert de opening der scheepvaart25 April tot 50 Junij (12 Julij), in de haven van Petersburg 7122 schepen zijn binnengekomen, geladen met verschillende koopwarenter Waar de van 6,485,597 zilveren roebels. De prins Friedrich Karei van Pruissen is over Dantzig naar Memel en van daar naar Petersburg vertrokken. De prins reist met den grootsten spoed. LEEUWARDEN, 25 Julij. In de verga dering der provinciale staten Van heden is besloten, de bestaande reglementaire bepalin gen tegen de verspreiding der longziekte on der het rundvee en de te dier zake geheven wordende belastingen voor het vervolg niet meer te bestendigen. In de avondzitting van heden is besloten zich bij eerbiedig adres tot Z. M. den koning te wenden, met te kennen geving, dat de vergadering groot belang stelt in het tot stand brengen van spoorwegen in deze provincie, in verbinding met andere spoorwegliniën en met verzoekdat eerlang aan eenige aange vraagde concessiën de noodige magtiging worde verleend. GENEMUIDEN, 20 Julij. Terwijl men overal klaagtdat de abrikozen- en persiken- boomen dit jaar niet geladen zijn is hel een genoegen de hoornen te zien welke hier te gen de muren van het Armen-Werkhuis staan zij zijn vol geladen, zoowel de persiken als abrikozen. Het zal eene aardige opbrengst voor genoemd huis zijn, daar alles ten voor- deele van hetzelve verkocht wordt. Men berekent, dat er meer dan 2000 abrikozen zijn en eenige honderden persiken. DEDEMSVAART26 Julij. Voor eenige dagen vond de knecht van den heer R. J. Mulder op het land van zijnen meester 16 patrijs-eijeren die door hem mede naar huis werden genomen en op den bakkersoven neèr- gelegd. zag men op den leefden, hebben indien de kat ze niet in hare klaau- wen had gevangen. GRONINGEN, 26 Julij. Met de gewone belangstelling en plegtigheid werd heden na middag in de Nieuwe Kerk door eene aanzien lijke schaar van belangstellenden het jaarlijksch examen der kweekelingen van het doofstom- men-instituut bijgewoond. Ter inleiding sprak de heer mr. R. T. Guyot, instituteur der in- rigting, eene toepasselijke rede uit, waarna men tot de vertooning der proeven van de ge maakte vorderingen in het schoonschrijven, teekenen, luide spreken, opstellen makenop zeggen van verzen enz. overging. Vervolgens werden de prijzen uitgedeeld en 16 kweeke lingen, als geschikt om in de maatschappij terug te keeren, uit het instituut ontslagen. Nu kwamen de proeven van vorderingen in ambachten en handwerken aan de beurten daarmede werd de waarlijk indrukwekkende plegtigheid besloten. Lang moge deze inrigting nog tot den bloei van Groningenmaar vooral tot zegen en heil der ongelukkige doofstommen rijkelijk het hare bijdragen Het instituut telt op dit oogenblik 150 kweekelingen, waaronder 86 jongens en 64 meisjes. Maryland het aantal kerken: Roomsche 68, Protestantsche 800; Florida: Roomsche 5, Protestantsche 147; Louisiana: Roomsche 53, Protestantsche 225. In Turkije zijn min stens 63 Evangeliepredikersonder verschil lende benamingen, werkzaam; te Konstanti- nopel alleen 19, benevens 14 scholen. In 1850 waren er noch het een noch het ander. Men verneemt, dat het den neutralen schepen vrijstaat, de geblokkeerde havens in ballast uit te loopen en dat in dien zin al- gemeene bevelen aan de blokkerende Engelsch- Fransche scheepsmagt zijn gezonden. (Staats-Courant.) Een brief uit Londen, dd. 23 Julij te Groningen ontvangen, houdt in dal het rund vee aldaar sedert 14 dagen ƒ50 per stuk is gedaald. Men zag eene nog verdere daling tegemoet. Eerlang zal te Parijs een taalkundig con gres geopend worden. Het voorname vraag puntwaarover gehandeld zal worden, is: of er mogelijkheid bestaat, om de alpbabeten van alle talen te vereenvoudigen en ineen te smelten. Het comité heeft eene oproeping ge- rigt tot alle taalkundigen in de oude en nieu we wereld. Spotvogels duchten bij deze ge legenheid voor eene herhaling van de Babylo nische spraakverwarring, Uit New-York wordt weder een ver schrikkelijk spoorweg-ongeluk gemeld. In den achtermiddag van den 4 dezer was een trein met nagenoeg 2000 menschen in aantogt naar Baltimore, toen bij bij eene bogt in den weg eenen anderen trein ontmoette. De schok was zoo geweldig dat de weg overdekt werd met gebrokene rijtuigen, terwijl onder deze en te midden der gloeijende kolen en uitstroomende stoom en kokend water vele passagiers ker mend door elkander geworpen lagen. Toen de baan was opgeruimd, bleek het, dat 24 personen het leven verloren en nagenoeg 100 wonden bekomen hadden van deze laatste ongelukkigen zullen nog velen bezwijken. Te Odessa heeft, blijkens eenen brief uit Malta van den 21 Julij de uitwisseling der krijgsgevangenen van den Tiger plaats gehad; 124 Engelschen zijn in vrijheid gesteld tegen een gelijk getal Russen die zich in de magt van admiraal Dundas bevonden. In denzelf- den brief uit Malta leest men dat het En- gelsche schip Triton een vaartuig heeft prijs gemaakt, bemand met 13 Grieksche zeeroo- vers, die de wateren van Negropont onveilig maakten. Te Petersburg bedroeg den 16 Julij het aantal cholera-lijders 777 dien dag kwamen er 66 nieuwe gevallen voor, en telde men 40 genezingen en 58 sterfgevallen; zoodat er 765 zieken in behandeling bleven. Op den 17den waren er 77 nieuwe cholera-gevallen voorge komen, 122 zieken hersteld en 57 gestorven. Toen bleven er 685 in behandeling. Het bevestigt zich, dat de Russen Mat- chin, in Dobrutscha hebben verlaten, doch deze stad vooraf in brand hebben gestoken. Men wildat de Russen gedreigd hebben Bucharest hetzelfde lot te doen ondergaan. Aan de oevers van den Donau staan de Russische en Turksche voorhoeden bij Fra- teschtislechts op eene halve mijl afstand te gen elkander over. Te oordeelen naar die stelling der beide legers, is spoedig de tijding van eenen grooten slag te verwachten hoe zeer ook bij herhaling het reeds door den Franschen Moniteur gegeven berigt, dat Omer- pacha stellig eenen beslissenden slag zal ont wijken, bevestigd wordt. Met betrekking tot het verschijnen der Oostenrijkers op Walla- chijsch grondgebied blijft bij voortduring de grootste tegenstrijdigheid in de berigten be staan. Men leest in de Fonische Zeitung uit Weenen De Fransche gezant, de heer De Bour- queney, had onlangs een onderhoud met den minister van buitenlandsche zaken bij welke gelegenheid hij dezen eene nota overhandigde, die in zoo verre van veel gewigt is dat daar door de dikwijls aangevoerde bewering, dat de heer De Bourqueney dezer dagen denzelf- den minister een vormelijk plan van veldtogt SNEEK, 1 Augustus. De minister van fi nanciën heeft den 15 Julij jl. aan de tweede kamer eene memorie van beantwoording, met een gewijzigd wets-ontwerp ingezondenbe trekkelijk het reeds vroeger ingediend ont- werp-tarief van regten op den in-uit- en doorvoer. In de memorie verklaart de minis ter, dat het belang van den handel allezins vordertdat deze aangelegenheid nog gedu rende de tegenwoordige zitting der staten-ge- neraal worde afgedaan. Ten aanzien van het verlangendat de regering met nog meer spoed uit het tarief zal doen verdwijnen alles wat nog eenigzins naar bescherming zweemt, antwoordt Z. Exc. dat de regering sedert 1840 steeds op dien weg is voortgegaan; dat ook deze strekking in de onderwerpelijke voordragt blijkbaar is maar dat toch eene ie snelle vermindering groote verliezen zou kunnen berokkenen aan lieden, die onder het vorig beheer hunne inrigtingen van nijver heid hebben gevestigd, en dat onder de be doelde regten ook vele zijn, die in verband staan met de accijnsen of geheven worden van artikelen van weelde. De beraadslagingen over het wets-ont werp tot vaststelling van het reglement op het beleid der regering in Ned. Indië, wor den steeds voortgezet en zijn gebragt tot art. 64. Nadat wij hier sedert eenen geruimen tijd eene aanhoudende droogte hadden zoodat ge brek aan water zich reeds alom openbaarde, hadden wij heden morgen boven onze stad ee rie zware donderbuiwaaruit zichbehalve eenige vrij hevige donderslagen eene zeer aan zienlijke massa regen ontlastte, waardoor de straten hier en daar al spoedig onderliepen maar ook de regenbakken weldra wederom rij kelijk voorzien werden. Naar wij vernemen is even buiten deze stad eene koe in het land door den bliksem gedood. Overigens is mensch I en dier en boom en veld door dit weder ge- I wis zeer verfrischt en verkwikt geworden. Van den 22 tot en met den 28 Julij jl., zijn 16 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomenbedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuari] dezes jaars 2587. Er hebben in de laatste dagen zeer vele gevallen van het verdrinken van personen bij het baden plaats gehad. Bij het meerendeel dezer droevige gevallen leest men de opmer king, dat de verongelukte personen zich in sterk verhitten toestand te water begaven. Wie baden willenwordt aangeraden het ’s morgens vroeg of wel des avonds te doen. Ook wordt de waarschuwing herhaald, dat men niet ter halver lijve in het water moet blijven staan, maar dadelijk geheel moet on derdompelen. Bovendien hij, die niet zwem men kan, begeve zich nimmer in waterwelks diepte bij niet kent. Voor allen zij ten regel aangenomen, zich nooit met eene gevulde maag te water te begeven de schromelijkste gevol gen heeft men herhaaldelijk reeds daarvan on dervonden. In de N. N.-Br. leest men dat te ’s Bosch den 2 dezer de eerste steen zal gelegd worden van het in aanbouw zijnde klooster der Re demptoristen, zijnde de feestdag van den H. Alphonsus Maria de Ligorio, stichter der orde. Het Britsch en buitenlandsch bijbelge nootschap heeft in 1855 in de onderscheidene depóts verspreid: In Frankrijk 90,452 exem plaren der H. Schrift; in Belgie 6354; in Nederland 27,789; te Keulen 68,722 te Frank fort 65,406 te Breslau 29,580in Zwitser land en Piemont 15,956; in Pruissen 67,865; in Zweden 55,000; in Noorwegen 10,200; te Petersburg 7085te Odessa 20,000op Malta 11,586; in Turkije 7115; te Calcutta 48,807 en te Madras 64,747 exemplaren. In 1854 zijn aan het expeditie-leger en de vloot 50,000 exemplaren afgegeven. De voortgang van het Protestantisme in sommige der staten van Noord-Amerika die nog voor weinige jaren geheel Roomsch wa ren is verbazend. Zoo is tegenwoordig in TF COURANT. SNEEKER L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1