NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER’. 1854. No. 62. ZATURDAG den 5 Augustus. I 9de Jaargang- BINNEN- EN BUITENLAND. BUITENLAND. der- De sterrckundige J. Engeland in den nacht had gewis erge ge- ware dezelve niet Nu heeft de brand generaal San Miguel, begingen van onheilspellend uiterlijk, die voor van den. gelijke standhouding tusschen Espartero van weinig van brand- - groote vreugde gebragt heeft. Uit Petersburg wordt van 24 Julij ge schreven dat te Kronstadt twee bataljons schaatsenrijders worden uitgerusteen wapen in vroegere oorlogen reeds bekend. Deze schaatsenrijders zijn bestemd, om des winters op het ijs tegen de door den vijand bezette eilanden op te rukken. Ook bij andere gar nizoenen verwacht men de organisatie van zulke bataljons. In den Franschen Moniteur komt voor een zeer belangrijk document, behoorende tot de geschiedenis van den Griekschen opstand. Het is namelijk de petitie, welke de drie Helleensche opperhoofden Theodoor Grivas, Tsami-Karatassos en Papa-Costa hebben inge diend bij den ministerraad te Athene, en be helzende eene acte van beschuldiging tegen de Grieksche regering. ’s GRAVENHAGE 51 Julij. Met genoegen kan men melden dat het H. M. de koningin behaagd heeftonzen stadgenootden heer H. J. Boekmanwegens het door hem met zooveel juistheid als talent vervaardigen van daguerréotype portrettende vergunning te verleenen, Hd. wapen te voeren. AMSTERDAM51 Julij. Heden is met den tweeden trein van Rotterdam de vermoe delijke dader van den gruwelijken moord aan den Ringdijk alhier gevankelijk binnengebragt hij werd onmiddellijk langs den Buiten-Singel naar de cellulaire gevangenis vervoerd. Het is reeds stellig zeker, dat Frans de Haas, wel ken naam de booswicht aannam, Johann Hein rich Kemper is. De beschuldigde werd van Londenover Rotterdamherwaarts overgebragt door den inspecteur van policie alhierden heer Blan ket! en eenjen Engelschen policie-beambte. AMSTERDAM2 Augustus. Heden werd de negentiende algemeene kerkelijke vergade ring der Herst. Évang. Luthersche kerk in het koningrijk der Nederlanden door Z. Exc. den minister voor de zaken der Herv. en an dere eerediensten enz., mr. A. G. A. ridder van Rappardgeopend. Onze correspondent te Londen schrijft onsdat het opsporen te Londen van den thans naar Holland overgevoerden booswicht vooral bevorderd is geworden doordien hij zijn goed van boord der Hollandsche stoom boot heeft doen dragen door een’ der manschap- Julij ten 11 uur 45 min. middelbare tijd, een nieuwe planeet ontdekt; deze planeet is gelijk aan eene ster van de 10de grootte of iets meer, en schijnt een nieuw' deel te zijn van de groep der kleinere planeten. Het Journal de St. Petersbourg van den 21 Julij bevat eene ukase, waarbij de uitvoer van hoornbeesten schapen en paarden naar Oostenrijk en Prnissen verboden wordt. Er is een wets-ontwerp gereed te Was hington tot het in werking brengen van eene stoombootvaart tusschen de Vereenigde Staten en Europa, aandoende Autw'erpen, Rotter dam, Bremershaven en Glückstadt, met zij- vaarlen op Gothenburg, Christiania, Kiel, Calmar en Petersburg. De booten zullen van 2000 tonnenlast zijn. De Times verklaart, dat eene vereeniging van Portugal en Spanje geene zwarigheden zou ontmoeten bij de mogendheden. Eene telegrafische dépêche uit Berlijn in de Breslauer Zeitung meldtdat in eerstge noemde stad ontvangen is eene nota der Wes- tersche mogendhedenhoudende mededeeliug der door haar ohtw'orpene voorwaarden als grondslag tot nieuwe onderhandelingen. Deze voorw'aarden zouden zijn onmiddellijke ont ruiming der Donau-vorstendommen gemeen schappelijk protectoraat over deze gew'esten waarbij aan Oostenrijk de uitvoerende magt verblijft; voorts gemeenschappelijk protecto raat over al de niet-Muzelmannen in Turkije, naar aanleiding van het verdrag van Palm zondag jl.vrije scheepvaart op den Donau en de Zwarte Zee, benevens eene vrijhaven in die zee, en vergoeding der oorlogskosten. Uit Petersburg meldt men, dat het be- rigt van het terugtrekken der Fransche en Engelsehe vloten in de Russische hoofdstad en luide geestdrift te weeg pen van die boot, welke dus zijn verblijf wist te noemen.” OUD-BEIJERLAND 27 Julij. Als eene bijzonderheid kan men van hier mededeelen dat er uit deze gemeente, benevens eenige an dere uit dit eiland, van April jl. tot heden reeds 130 personen naar Amerika vertrokken zijn grootendeels ter verbetering van hun bestaan. HEINO50 Julij. Het levert thans een schoon gezigt opals men den blik laat wei den over deze en de naburige gemeenten Dalf- sen en Ommen waar voor een achttal jaren niets dan onafzienbare heuvelen eu dalen moerassen en onnutte gronden waren, bekend onder de zoogenaamde Zeven Marken Dalms- holte enz.en thans door dat dal eenen nieu wen stroom, door kunst aangelegd, opmerkt, die leven geeft in die w’eleer w’oeste streken. Men vindt er nu rijke bouw-, bosch-wei- de- en graslanden, die den eigenaar, nog meer dan den bouwman groot voordeel opleveren want men berekent, dat de waarde van ƒ10. tot ƒ100 de bunder, vroeger besteed, thans reeds vijfmaal en soms meer gestegen is. NIJVERDAL, 51 Julij. De koninklijke stoomweetfabrijk der heeren G. en H. Salo- monson is thans in volle w'erking. Op 560 stuks w'eefgetouw'en w'orden door 180 a 200 werklieden p. m. 2000 stukken calicots per week vervaardigd. Onder deze getouwen is er een, waarop in 5 uren tijds een stuk kan W'orden afgewerkt. Een gedeelte der fabrijk tot heden voor magazijn gebezigdzal ook voor weverij w'orden ingerigtw'aardoor eene ruim te voor nog 100 weefstoelen wordt verkregen een nieuwe aanbouw voor magazijnen enz. is ten gevolge daarvan te w'achten. De gasfabrijk is hare voltooijing nabij men rekent, dat de gasverlichting reeds met den herfst zal kunnen aanvangen. WEENEN, 28 Julij. De minister van oor log heeft besloten ook het 1ste en 6de leger corps op voet van oorlog te brengen en naar de Turksche grenzen te laten oprukken. MADRID 27 Julij. De koningin heeft de generaals O’Donnell, Serrano en Dulce, de hoofden van den opstand, in al hunne ran gen en waardigheden hersteld. Den 21sten heeft O’Donnell te Sevilla zijnen intogt gehouden. Generaal Blaser, de ex-minister van oorlog bevond zich den 24sten te Baylenzijn kom mando overgevendeaan generaal Rendon. SPANJE. Den 25 Julij w'as de toestand van Madrid nog weinig verbeterd. In weer wil van de pogingen der volks-junta, en meer bijzonder van generaal San Miguel, begingen eenige benden den dag kwamen, zonder dat men weet waar, de schandelijkste buitensporighe- Ook in de andere steden zag men der- tooneelen. Men begon aan eene ver- en O’Donnell te wanhopen, en vreesde derhalve al de ijsse- lijkheden van eenen burgerkrijg. Den 24sten gelukte het der junta, de opstandelingen ee- nigermate tot bedaren te brengen. De roode vlag werd van de barricaden afgerukt en dooi de nationale vlag vervangen vele personen werden in hechtenis genomen en eenige daar van onmiddellijk doodgeschoten. Aan al de chefs der barricaden werd bevel gegeven ie der die leve de Republiek! roept of dergelijke kreten aanheft, op staande voet te fusilleren. De jongste ontvangene telegrafische dépê che uit Bayonne van den 29 Julij meldt, dat de koningin eene proclamatie heeft uitgevaar digd, waarin de bijeenroeping van de cortes wordt toegezegd. Deze proclamatie was door de bevolking zeer gunstig ontvangen. De junta van Barcelona heeft den 29 Julij, blijkens een telegrafisch berigt, een decreet uitgevaardigd, houdende bevel, dat in de fabrijken de werktuigen, die te veel den handenarbeid belemmerenmoeten worden at- geschaft. Tot dien maatregel was men ge noodzaakt, om de arbeidende klasse te Be vredigen. SNEEK 4 Augustus. Woensdag morgen jl. had alhier een verschrikkelijk ongeluk plaats, hetwelk althans oogenblikkelijk doodelijke ge volgen had kunnen hebben. Een verwers- gezelwonende en opgevoed wordende in het Burger-Weeshuis alhier, bezig zijnde met het verwen van eenen schoorsteen van een der hoogste gebouwen op het Hoogëndhad het ongeluk van met de ladder, die op het luik der dakgoot van het huis stond, uit te glijden en alzoo naar beneden te storten. Gelukkig lijk bleef hij op de ladder staan en heelt hij deze in zijnen val steeds vastgehouden zoo- dat hij daarmede op de leuning van een voor het huis staand stek, nederkwamhetwelk door de ladder werd gebrokenanders ware hij welligt verbrijzeld geworden. Naar het wees huis vervoerd werd hem oogenblikkelijk heel kundige hulp toegediend en bleek het wel dra dat eene zware pees in zijn ligchaam bezeerd en zijne linkerhand gebroken is; ove rigens heeft hij eene ligte wonde aan het hoofd bekomen. Hoewel hij in het eerst geduchte pijnen leed, bevindt hij zich thans in eenen vrij gunstigen toestand, zoodat men eene ge gronde hoop koestert op zijn herstel. Gisteren avond, omstreeks 11 uur, wer den wij alhier verontrust van wege het door de nachtwachts gegeven sein van brand. De zelve had plaats in eenen manufactuurwinkel in de Noorderhorne, en 1 volgen kunnen hebben tijdig ontdekt geworden. zich echter hoofdzakelijk tot de toonbank be paald, en mag de schade gewis belang geacht worden. De dienst spuiten werd niet vereischt. De Staats-Courant behelst een koninklijk besluit, de dagteekening voerende van den 26 Julij, bepalingen inhoudende ter opleiding van jongelingen tot adelborst 1ste kl.aan boord der vaartuigen van oorlog. Er zal worden aangesteld een zeker aantal jongelingen met den rang van adelborst 5de kl.welker aantal naar de behoefte gerekend telken jare door den minister van marine wordt bepaald. Inzonderheid zullen voor die betrekking in aan merking komen kinderen van officieren of ambtenaren van den staat, of van ouders, die door bijzondere daden aanspraak op ondersteu ning van staatswege zouden kunnen maken. Ingevolge het bovenstaand besluit, worden door den minister van marine de belangheb benden opgeroepenom zich vóór den 23 Au gustus aan te melden aan het depart, van marine, ter aanvulling van 24 opengestelde plaatsen. Het examen tot toelating zal in het begin van September plaats hebben. De kamer van koophandel en fabrieken te Rotterdam heeft bij de tweede kamer een adres ingezondenten einde te verklarendat zij daargelaten sommige aanmerkingen van ondergeschikt belang, welke nog zouden kun nen gemaakt worden, het hoogst wgnschelijk acht, dat de voordragt der regering tot tariefs- verandering, zoo als zij thans door de rege ring is gewijzigd, met den meesten spoed en dus zoo mogelijk nog in deze zitting tot wet verheven worde, daar de kamer zich overtuigd houdt, dat handel en nijverheid daarvan niet onbelangrijke voordeelen zullen ondervinden. Onder dagteekening van den 28 Febr. 1854 heeft Z. M. de koning een reglement vastgesteld op de uitoefening van kerkelijk op- zigt en kerkelijke tucht voor de Protestantsche kerk in Nederl. Indië. Dat reglement is in den loop der maand Mei op Java ambtshalve openbaar bekend gemaakt. Van Zr. Ms. gezant te Petersburg is ont vangen eene gedrukte opgave der veranderin gen van inkomende regten op de goederen welke thans langs de landgrens in Rusland kunnen worden ingevoerd, met vermelding tevens der vroeger op diezelfde artikelen ge- hevene regten. Van dit stuk kan door be langhebbenden inzage worden genomen bij het departement van buitenlandsche zaken. (Staats-Courant.} R. Hind heeft in van zaturdag den 22 i I COURANT. SNEEKER i «UuiuïlllulVtll

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1