NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 64. ZATURDAG den 12 Augustus. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER de t i n COURANT. SNEEKER e e 1 l het Israëlitisch armbestuur van de DD. schutterij dienst voor den schuttersraad, dienst van BINNEN- EN BUITENLAND. ons i ’O aan de Indépendance i Hollandsche koop- in de haven geloopen, door den En- beslag genomen. militair gouverneur van Ook Lloyd behelst Moldavië een gelijk de ver- gerlijk en zal volgen, berigt. Blijkens een berigt uit Weenen in de Engelsche bladen, hebben de Turken, van Oltenitza naar Bucharest oprukkende, den 23 Julij de Russische achterhoede aangevallen en op de vlugt gejaagd. Bucharest is ontruimd; de Russen hebben Wallachije verlaten. Vóór dat vorst Gort- schakoff uit het vorstendom vertrok, heeft bij in eene proclamatie aan de Bojaren zijnen dank betuigd voor de goede behandeling, die zij den Russischen troepen hebben doen on dervinden. In genoemd stuk geeft de gene raal levens kennis, dat hij vroeger zal terug komen dan men vooronderstelt. Na de bevestiging van de nederlaag der Turken bij Kars, wordt thans weder dat feit in twijfel getrokken. Men berigt, dat, naar het schijnt, de Turksche bevelhebbers in last hebben gekregen, verdedigenderwijs te blijven handelen, totdat de hun toegezegde verster king uit Konstantinopel zal zijn aangekomen. Het verbranden van drie Turksche han delsschepen door den Russichen stoomoorlogs- bodem Wladimir, wordt ten volle bevestigd. Dit feit, dat men weinig verwachtte, heeft te Konstantinopel en vooral in de Turksche havens aan de Zwarte Zee nog al opzien ge baard; deze laatsten beginnen zich niet vei lig te achten voor de Russische vloot. En naar het schijnt is het, hoofdzakelijk om deze havens gerust te stellen, dat men het onver mijdelijk acht, iets tegen de Krim te onder nemen. Men weet, dat gedurende den winter de Zwarte Zee voor de vloten onbruikbaar is hoogtens zouden de geallieerden eenige krui sers in die wateren kunnen houden die ech ter ongenoegzaan zijn, om de Russische vloot te beletten, plotseling Sebastopel te verlaten, en, als weerwraak van het gebeurde bij Sinope, de Turksche steden langs de kust van Anato- lië te vernielen. Uit de Oostzee is weinig nieuws. Eene telegrafische dépêche uit Hamburg van zondag avond meldt, dat twee Engelsche stoomsche pen verscheidene Russische gebouwen op de kusten der Witte Zee, en daaronder eenige kloosters, hebben verbrand, en vervolgens ge naderd zijn tot in het binnenste van de golf van Onegskaïa. Het volgende uittreksel van een artikel in de te Petersburg verschijnende hofcourant is zeer opmerkelijk: Buitenlandsche bladen verzekeren zegt dat blad dat geheel Eu ropa tegen ons is. Dat is niet waarduizend maal niet waar! Alle eerlijke, verstandige, vlijtige lieden, alle vrienden van orde, billijk heid en regt, alle godvruchtigen zijn vóór zelfs in Engeland en Frankrijk. Het schuim der Europesche maatschappijde snoo- de omwentelingsgezinde!! de hebzuchtigen de bejagers van eer en roem die den aard kloot in twee helften zouden willen verdee- lenzijn tegen ons.” Hier volgt eene karak teristiek der laatstgenoemden en dan gaat de hofcourant aldus voort Op verzoek van Oostenrijk, heeft Rusland kort en bondig het oproer in Hongarije ten jare 1849 bedwongen en de aanstokers van de omwenteling raakten verstrooid naar alle einden der wereld. Pal merston heeft de omwenteling in Portugal en Frankrijk (tegen Lodewijk Philips, om dezen van den troon te stooten wegens het Spaa n- sche huwelijk) bewerkt. De nieuwe sultan van Frankrijk weet zeer wel, dat Rusland de legitimiteit voorstaat, die in 1814 Frankrijk aan zijne wettige gebieders heeft hergeven, daarom houdt hij zich thans bij Engeland uit vrees voor diens geld en intriges. Diens- volgens en dit is zegt de Köln. Zeit. de Russische logica zijn alle rustige inwoners van Europa op Ruslands zijde en onze broeders.” ’s GRAVENHAGE 9 Augustus. Het ta- riefs-ontwerpgeamendeerd door den heer Van Bosse, is heden in de zitting der tweede ka mer met algemeene stemmen aangenomen. Het wets-ontwerp betreffende de indeeling van den Haarlemmermeer-polderis door de regering ingetrokkennadat art. 1 dier voor- dragt was verworpen. voor het vergelijkend examen de sollicitanten naar de betrekking van of onderwijzeres in de Fransche algemeene goedkeuring wegdroegen. Overigens is alles zonder eenig ongeluk en in de beste orde afgeloopen. Naar men verneemt, heeft Z. M. bij be sluit van den 50 Julij 1854, no. 58 (ingevolge de wet op de kerkgenootschappen) voor zoo veel noodiggoedgekeurd het algemeen re glement voor de parochiale kerkbesturen, in het bisdom van Haarlemzoodanig als het door den bisschop van dat diocees op den 19 Junij bevorens (no. 1554) is Vastgesteld. Het reglement bestaat uit 45 artikelen. Men ziet alsnu weldra de invoering der ka- nonieke parochiën tegemoet, ofschoon sommi gen willen, dat zich daartegen, bier en daar, bijna onoverkomelijke zwarigheden voordoen. (Grondw.) De tweede kamer der staten-generaal heeft, in hare zitting van den 8 dezer, het Oost-Indisch reglement met 58 tegen 19 stem men aangenomen. Volgens opgave van het ministerie van financiën, is aan de verschillende kantoren van ’s rijks accijnsen over de maand Julij 1854 ontvangen aan suiker-accijns, in hoofdsom, opcenten en collectief zegeleen bedrag van vijfenzeventig duizend vijfentwintig gulden ne genenvijftig cent (ƒ75,025.59). Naar men verneemt, is wel doordeBrit- sche regering de uitlevering verlangd van het schip de Jonge Alberthetwelk, door eenen En- gelschen kruiser aangehouden, zonder eene En gelsche haven aan te doen met Engelsche be manning in Nederland is aangekomen en wordt deswege onderhandeld maar is het gerucht alsof dit aanzoek door Frankrijk zou worden on dersteund en de komst van den Nederland- schen gezant aan het Fransche hof herwaarts daarmede in verband zoude staan, alsmede, dat omtrent deze aangelegenheid verschil van meening in den raad der ministers zoude heer- schen ongegrond. {Haarl. Cf.) Uit Hamburg wordt geschreven dat weder een vaarder, de Hendrika Bouving i van Koningsbergen gelschen consul is in beslag genomen. De Wilhelmina, voor korten tijd genomen, is voor goeden prijs verklaard, omdat er kettin gen en koorden aan boord waren ten gebrui- ke voor paarden. Naar wij vernemen moet de laatste Rus sische leening voor de helft te Amsterdam zijn volgeteekendde actiën zijn echter niet aan de beurs gebragtmaar onder de hand ver kocht. De andere helft zou te Hamburg zijn geplaatst. De conditiën moeten zoo voordee- lig zijn geweest, dat binnen korten tijdgeene actiën meer waren te bekomen. (Arnh. Cour.) Naar men verneemtbeeft Z. M. de ko- ning der Belgen den heer P. J. F. de Geest, gewezen Roomsch priester, schrijver van de liekende brochure: Wat noemt gij kerk, en welke is de ééne Katholieke kerk dezer da gen bij missive Hd. bijzonderen dank betuigd voor de toezending van bedoeld werk. De toestand van Madrid is gewis aan merkelijk verbeterd; van geheel het land kan dit echter niet gezegd worden althans blij kens eene telegrafische depêche vreesde men den 6 voor onlusten te Barcelona, en was men daar meer bepaald voor eenen militairen opstand beducht. Te Sevile Grenada, Malaga, Cor dova en Cadix was het echter rustig daaren tegen was Valencia het tooneel van opschud ding. Uit Lissabon wordt onder dagteekening van 51 Julij gemeld, dat men er eene poging had beproefd om eene navolging van de Ma- dridsche beweging tot stand te brengendie echter mislukt is. De cortes zouden den 5 Aug. gesloten worden. Terwijl de Russen hunnen terugtogt uit Wallachije voorzettenschijnt het inderdaad hun voornemen te zijn Moldavië vooreerst nog niet te verlaten. De Oest. Corr. zegt, dat baron Osten-Sacken te Jassy aangeko menalwaar hij zijn hoofdkwartier heeft ge vestigd tot opperbevelhebber van geheel de Russische krijgsmagt in Opper-Moldavië is be noemd en dat zijne benoeming ook tot bur- SNEEK, 11 Augustus. Naar aanleiding van het bepaalde bij art. 99 der kieswetvolgens welke de bij die wet gevoegde tabelregelen de de verdeeling des rijks in kiesdistricten ter benoeming van leden voor de tweede ka mer der staten-generaal, om de vijfjaren moet worden herzien, heeft, naar wij vernemen, de minister van binnenlandsche zaken reeds nu gedeputeerde staten der verschillende pro vinciën aangeschreven, om, vermits tot de eerste herziening van die tabel in het volgend jaar moet worden overgegaan, op te geven, of, en zoo ja, welke wijzigingen in voor schreven tabel te brengen zouden zijn, en om tevens, zoo de ondervinding gebreken of leem ten in de kieswet zelve mogt hebben doen kennendie mede te deelenonder opgave van de middelen tot herstel. Insgelijks ver langt gemelde minister de voorlichting van gedeputeerde staten met betrekking tot den door onderscheidene gemeentebesturen te ken nen gegevenen wensch om den termijn bij art. 41 der kieswet voor de inlevering der stembriefjes gesteld, althans voor landelijke gemeenten, te bekorten, alsmede, dat in die gemeentenwanneer het de verkiezing van leden van den raad geldt, de opening der stembriefjes onmiddellijk na het verstrijken van den voor de inlevering gestelden termijn moge plaats hebben. De aangekondigde harddraverij heeft al hier op gisteren plaats gehad. Acht paarden dongen naar den prijs bestaande in een zeer brillante zware zilveren Trekpot en dito Melk kan die eindelijk behaald werd door het zwart langstaart ruinpaard {Pieter) van den heer H. van Veen van Rotterdam, en welke prijs daar na door den overwinnaar begeleid met mu- zijk en vergezeld van eene groote menigte der feestvierenden als in triomf door de straten der stad gevoerd en alzoo aan den volke ten toon gesteld werd. Jammer, dat, al kort na den aanvang der draverij velen der toeschou wers door regen en onweder huiswaarts ge dreven en alzoo verhinderd werden dit ge liefkoosd volksvermaak ten einde toe bij te wo nen. Deze teleurstelling werd echter voor ve len later rijkelijk vergoed, want al spoedig hielden regen en onweér op, en hadden wij vooral des avonds uitmuntend schoon wede) bij het afsteken der Vuurwerken waardooi dan ook op nieuw eene verbazende menigte toeschouwers werd uitgelokt, en die gewis de MAANDAG DEN 14 AUGUSTUS 1854, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Subsidie voor een schoolgebouw voor Israëliten. Begroeting voor 1855. Begrooting 1855. Rekening 1855. Dagbepaling van onderwijzer scholen. Onderhandsche aanbesteding van plaatsing der aschbelt. Adres van Joh. Gorter Rz. cum soeiis, be trekkelijk de afsluiting van zekere steeg op het Kleinzand voor de passagie met kruiwa gens enz. Missive van HH. curatoren der Latijnsche scholen betrekkelijk het verzoek van den heer Ouwerslootom verhooging van jaar wedde. Adres van den heer Ouwersloot tot dat einde. Missive van HH. curatoren voornoemd, be trekkelijk het schoolgebouw. Aanbieding van de gemeente-rekening over 1855, wat betreft de ontvangsten en uitgaven na 1““ Januarij 1854.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1