NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 65. WOENSDAG SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. S i aan van den in aren reis er Kronstadt is op het punt der zijne leiding, door den reeds aanwezigen lector benevens twee adsistenten zullen gege ven worden. De lessen in de scheikunde van den hoogleeraar Mulder zullen namelijk wor- voorgekomen, r" offers dezer ziekte den beroemden hertog Lieto. Te Parma ie vermaarde graveur Paul Toschi overleden. Het dagblad el Tribuno geeft een over- zigt van hetgeen Maria Christina aan den staat schuldig is: 24 millioen, welke zij on wettig heeft ontvangen als koningin-regentes van 1854 tot 1840, daar zij kort na den dood van haren eersten echtgenoot een tweede hu welijk aanging; 12 millioen, welke zij, na eene afwezigheid van drie jaren, bij hare te rugkomst uit Frankrijk ontving; 55 millioen, verschil tusschen de Spaansche en de Ameri- kaansche munt, gedurende de tien jaren, waarin zij hare jaarwedde uit de kas van Ku- ba trok te zamen 71 millioenop wier terugbetaling de schatkist regt heeft. Toen men voor eenigen tijd een Egyp tisch graf te Kaïro liet openen, vond men bij eene mumie eenige tarwe-aren liggen. Een professor der agricultuur, in de nabij heid van Compiegne, heeft negen korrels van deze duizenden jaren oude tarwe dit jaar ge plant en verbazende resultaten verkregen. De stengel heeft de dikte van een riet en loopt een bos aren uit, die minstens twintig bevat, door elkander met honderd kor- van buitengewone dikte beladen zoodat een bijna tweeduizendvoudige oogst van gekomen is. Men zal nu met dit oud Egyp tisch koren proeven in het groot nemen kunnen. De Times verhaalt, dat keizer Nicolaas, de grootvorst Konstantijn met zijne gemalin, en de admiraal, die te Kronstadt bevel voert, onlangs ligt in Engelsche gevangenschap had den kunnen geraken. Zij bevonden zich na melijk op eene kleine Russische stoomboot, die een Engelsch jagt vervolgde, welke zich te zeer in de nabijheid der kanonnen van Kronstadt gewaagd had. Eene Engelsche stoomboot ijlde ter hulp van de landgenoo- ten en had deze gewetenwelke kostbare vracht zich aan boord van het Russische schip bevond, zoo zoude zij alles gewaagd hebben, om het te kapen of in den grond te boren. Een later berigt meldt, dat eene boot, waar in grootvorst Konstantijn eene vaart op de zee deed, in de nabijheid van omgeslagen. De grootvorst was van te verdrinken, toen hij gelukkig bij de haren uit het water getrokken werd. Vorst Galitzin die hem vergezeldeen vier matro zen zouden omgekomen zijn. Men verhaalt het volgende, bij gelegen heid van het kortstondig verblijf van generaal Baraguay d’HiUiers te Stokholm. Toen de ge neraal bij het eerste onderhoud dat hij met koning Oscar had, aan dezen vorst, namens de Fransche regering, zijn leedwezen had be tuigd dat Zweden nog geen werkdadig deel heeft genomen aan den oorlog tegen Rusland en zijne legers gevoegd bij die der Westersche mogendhedenmoet de koning den generaal zeel' levendig hebben geantwoord Moesten dan, wanneer uwe troepen, sedert vijfmaan den verwacht, niet kwamen, de mijnen al leen tegen Rusland ten strijde trekken en in geval van nederlaag, zij alleen al de ge volgen ondervinden van den terugtogt eenS legers in een vijandelijk land De vernieling van het Russische dorp Sulina, op 16 Julij door de Engelschen wordt door het Journal de Constantinople bevestigd welk blad echter geene andere bijzonderheden mededeelt, dan dat het feit is volbragt door de Engelsche stoomschepen Spitfire en Cesu- vius en dat slechts de vuurtoren en de kerk zijn gespaard gebleven. In de Oostzee worden van tijd tot tijd door enkele divisiën der vloot, of door gede tacheerde schepende Russische kusten be stookt. De aanval op Bomarsund en de be- magtiging dier plaats door de gealliëerden op den 5denworden echter gelogenstraft. Daar entegen hebben de Engelschen in de Witte Zee op een der punten in de golf Onékaia eene landing volbragt en een dorp in de asch gelegd. Den 51 sten zou de gemalin van maar schalk de Saint-Arnaud toegelaten worden tot het bezigtigen van den keizerlijken harem. Dit feit is zonder voorbeelden de Engelsche gezant heeft, in weerwil van al zijnen in vloed, nooit dergelijke gunst kunnen erlan gen voor lady Redcliffe; meermalen heeft hij er om aangezochtdoch altijd te vergeefs. De Weener Presse zegt, dat de keizer van Rusland, met het oog op de tegenwoor dige omstandigheden, gezind is, aan de Polen zekere concessiën te doen. De Morning Chroniele berigtdat de ka- noneerbooten, aanvankelijk voor de Oostzee be stemd naar de Zwarte Zee zullen vertrekken en tot het bombardement van Sebastopel die nen. Na de inname van Aland en de landing der Fransche troepen zullen er in dit saizoen geene krijgsbedrijven in de Oostzee meer ge schieden. Weldra zal deze zee met ijs bezet zijn terwijl de Zwarte Zee bevaarbaar zal blijven. Ten bewijze, dat de regeringen van Enge land en Frankrijk op de noodzakelijkheid re kenen van een tweeden veldtogt in 1855, dient, dat onlangs contracten zijn gesloten met de leveranciers van vleeschgroenten gevogel te en alle andere levensmiddelen, gedurende den tijd dien de Fransche vloot in de Oostzee en hare twee golven in 1855 zal doorbrengen. Uit de Oostzee zijn de twee volgende te legrafische berigten ontvangen «Hamburg, 10 Aug. Eergisteren had men te Stokholm geen nader nieuws van de twee vlo ten. Jl. vrijdag duurde de kanonade bij Lum- parfjod voortal de houten huizen waren ver brand. Elf Fransche oorlogschepen hebben zich bij het eskader gevoegd. Dantzig 11 Aug. De stoomboot Nicolas van de ankerplaats der vereenigde vloten ko mende is in onze haven binnengeloopen. Drie duizend Franschen zijn den 8 Aug. te Bomar sund geland. Toen de Russen deze plaats ont ruimden lieten zij er acht stukken geschut achter. Den 8 bevonden zich de vereenigde vloten te Ledsund.” Eene telegrafische dépêche uit Triest deelt het volgende mede: De Russen hebben de sterkte van Ebean bemagtigd. De Nederland- SNEEK15 Augustus. De eerste kamer der staten-generaal is bijeengeroepen tegen woensdag den 25 dezertot hervatting barer werkzaamheden. In de zitting der tweede kamer van den 10 dezer is het wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting en van de begrooting van het bijzonder fonds tot vol doening der uitgaven voortvloeijende uit de kolonisatie van behoeftigen in de koloniën der maatschappij van weldadigheid over 1854, met 52 tegen 5 stemmen aangenomen. De tweede kamer der staten-generaal heeft op den 11 dezer geene vergadering kun nen houden, daar het vereischte getal leden niet tegenwoordig was. Nadat de namen der afwezige leden (42) waren opgelezenen de voorzitter van de ingekomene stukken kennis had gegeven is de bijeenkomst tot nadere bij- eenroeping gescheiden. Wij vernemen, dat de wet, houdende verandering in de bestraffing van misdrijven en die, houdende uitbreiding van de regtsmagt der kantonregters met den eersten September aanstaande in werking zullen komen. In de algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van ’t Algemeen, te Amster dam gehouden is eene uitvoerige discussie gehouden over het ontwerp aangeboden dooi de commissie, belast met de herziening der maatschappelijke wet. Bij de stemming ver klaarden zich 294 stemmen vóór het wets ontwerp en 284 tegen zoodat het met de meerderheid van 10 stemmen is aangenomen. Omtrent den beschuldigde ter zake van den moord in de Diemermeer, die zich thans te Amsterdam in de cellulaire gevangenis be vindt, vernemen wij, dat de man tot heden alle schuldpligtigheid blijft ontkennen aan de gruwelen, die men hem ten laste legt. Over tuigende bewijzen van schuld moeten tot nog toe niet tegen hem geleverd zijn en alles be paalt zich naar men zegt tot vermoedens. Intusschen moet de ongelukkige, die geduren de de reize van Londen en zelfs gedurende de eerste dagen zijner preventive gevangen houding te Amsterdam zulk eene schromelijke koelheid en onverschilligheid aan den dag leg desedert een paar dagen, ten gevolge van gemoedelijke toespraak van stemming veran derd zijn en menigwerf in tranen losbarsten, zoodat men in het vertrouwen verkeert, spoe dig eene volledige bekentenis te ontvangen. (Utr. Cour.} Uit Utrecht meldt men aan de N. Rott. Cour.Zoo als men weethad de hoogleer aar G. J. Mulder onlangs bij de overgave van het rectoraat als hoogleeraar aan deze akade- mie zijn ontslag gevraagd, om reden van ge zondheid, en was dit ontslag door Z. M. den koning geweigerd, De zaak is toen eenigen tijd hangende gebleven in welken tijd de heer Mulder de baden te Boppard heeft gebruikt. Thans is het ons aangenaam te kunnen berig ten dat de zaak geschikt is en de heer Mul der voor de wetenschap in het algemeen en voor deze akademie in het bijzonder werkzaam zal blijven, in diervoege, dat de lessen, ou den waargenomen door dr. Gunninglector in de chemie, door dr. Oudemans en den heer Vlaanderen philos. nat. kand. Men leest in de Leeui.. Courant: Naar wij vernemenis de Engelsche zee officier, die zich te Harlingen bevond, in den vroegen ochtend van gisteren, met het schip de jonge Albertzonder eenige lading en al léén met de noodige ballast, uit de haven dier stad naar Engeland vertrokken nadat vooraf het op den bodem gelegde conservatoir beslag door den arrestant was opgeheven. Dit ver trek moet hebben plaats gegrepen buiten eeni ge daartoe strekkende order van het Nederland- sche gouvernement. De kapitein Van der Zee is niet mede vertrokken. In een landbouwkundig blad leest men het volgendeEen zeer verlicht landbou wer, die zich ijverig op verbeteringen in den akker- en tuinbouw toelegt, deelt het volgen de mede. Onder de proeven door hem geno men tot afwering van de aardappelziekte, is er eene, die volkomen gelukt is; zij is even eenvoudig als min kostbaar, en bestaat een voudig in bet uitstorten over den knolop het oogenblik als men hem poot, van zooveel steen kolen-aschals in het holle van de hand kan liggen. De proefnemer verzekert, dat zijne aldus verrigte potingen, in het afgeloo- pen jaar en ook in dit jaar, van de ziekte vrij zijn gebleven, ofschoon de omliggende landen daardoor aanmerkelijk zijn aangetast.” De gebeurtenissen in Spanje hebben te Turyn eenen diepen indruk gemaakt; ook te Napels is dit het geval, doch aldaar schijnt men de ware toedragt der zaak voor het volk verborgen te houden. Te Parma blijft bij voortduring eene zekere spanning heerschen. In verscheidene steden van Italië woedt de cholera zeer hevig o. a. te Genua en te Na pels ook te Rome zijn verschillende gevallen voorgekomen. Te Napels telt men onder de ofiers dezer ziekte den om zijne braafheid zoo beroemden hertog Lieto. - Te Parma is de AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend: dat den Gemeenteraad, in zijne vergadering heden is aangeboden de rekening van Gemeente-ontvanger dezer Gemeente den Heer. Joh. Risseladavan de inkomsten en uitgaven dezer Gemeente over het dienstjaar 1855 be paaldelijk gehad en gedaan van af Imo Ja nuary 1854; dat deze rekening van af heden tot en met den 28 dezer maand op de Secre tary der Stad voor een’ ieder ter lezing is ne- dergelegd, en in afschrift, tegen betaling der kosten voor een’ ieder verkrijgbaar wordt ge steld. Sneek den 14 Augustus 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris HACrA. - COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1