NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER. ■s wL 1854. No. 66. ZATURDAG den 19 Augustus. A I BINNEN- EN BUITENLAND. IMlIM 4 mW' ’gg? gen 26, realen. Volgens eenige Madridsche dagbladen heeft het Spaansche gouvernement besloten, een’ nieu- van Spanje wordt hoe lan- De verbittering der bevol- EC i al de ijselijkheden worden prijs gege- - wen gezant naar Rome te zenden, met bijzon deren last, om wijzigingen te verkrijgen in het concordaat, hetwelk in 1832 met den pau- selijken Stoel gesloten en zonder behoorlijke raadpleging der cortes in Spanje ten uitvoer gelegd is. De junta van Cadix heeft besloten te ver klaren, dat niemand voortaan meer wegens staatsmisdaden ter dood veroordeeld mag wor den, en dat het concordaat van 1852, inzon derheid de afstand der volgens hetzelve aan do geestelijkheid gegevene staatsdomeinen, onwet tig is. Eenige provinciale junta’s hebben beslui ten genomen tot uitbanning van alle leden der Jesuiten-orde. Te Parma zijn den 5 vijf personen gefu silleerd. De regentes heeft geweigerdtwee Oostenrijksche regementen te ontvangen; zij verklaarde de middelen niet te bezitten ze te onderhouden. Inderdaad is dat krijgsvolk we der vertrokken. Bij de zamenstelling van den krijgsraad, heeft Oostenrijk niet meer kunnen verkrijgen, dan dat een auditeur dien staat daarin vertegenwoordigt. De Kasseier Zeit. zegtdat graaf Buol verklaard heeft, dat het binnenrukken der Oostenrijkers in de Donau-vorstendommen niet als eene tegen Rusland vijandelijke handeling is te beschouwen. Te Hamburg is berigt ontvangen dat de regementen kurassiers en artillerie, tot de Rus sische keizerlijke garde behoorendeen die uit Petersburg reeds waren vertrokken om zich naar het tooneel des oorlogs te begeven plot seling tegenbevel hebben gekregen. Het gevoelen dat dit jaar niets tegen Se- bastopel ondernomen zal worden gesteund door de schorsing der inscheping van de Fran- sche troepen te Marselle en Toulon, blijft bij velen bestaan. Augustus en September zijn volgens hen geene maanden, waarin iets onder nomen kan worden. Door het terugtrekken der Russen over den Pruth zegt een weekblad, is de eenige hinderpaal, dien de Duitsche ho ven immer tot herstel van den vrede erken den weggenomen en wij kunnen slechts op grond van dat feit met zekerheid redeneren. Van Bomarsund wordt van den 8 gemeld, dat twee schepen der Fransch-Engelsche vloot eene Russische batterij van vijf stukken ge schut hebben vernield. De landingstroepen rukken voorwaarts langs de hoogten die de for ten bestrijken gelijktijdig wordt een gedeelte van de vesting door drie schepen der vereenig- de vloot aangetast. Behalve de ziekte, die onder de geallieer de troepen in het Oosten heerscht, is thans eene epizoötië (algerileen heerschende besmet telijke ziekte) onder de paarden uitgebroken. Te Berlijn verzekeren geloofwaardige per sonen dat de Oostenrijkers tusschen den 13 en 20 dezer maand de Vorstendommen op ee ne vredelievende wijze zouden binnenrukken. Wanneer het zoover mogt komen, schrijft ver volgens de BSrsenhalledat in het Oosten de erkenning en eerbiediging van de burgerlijke en kerkelijke regten van de Christenen aller geloofsbelijdenissen wordt uitgesproken en ge waarborgd, dan is het voor Duitschland, in het bijzonder voor Pruissen van belang, dat niet alleen die regten in het verre Heidensche Oosten worden erkend en geëerbiedigdmaar ook in de onderhoorige landen van den Oos- tenrijkschen staat met opzigt tot de aanhan gers der Protestantsche geloofsbelijdenis, die minder vrijheid en bescherming genieten in het Christelijk Oostenrijk, dan in het Heidensch Turkije. De uit 14 stoombooten en 64 kanonneer- booten met p.m. 290 stukken bestaandeRussische Donauflotille heeft zich deels bij Ismail, deels bij Galatz voor anker gelegd. De sterkte der Turksche troepen langs den Donau wordt op omstreeks 83,000 man begroot. Volgens een berigt van den Moniteur heeft de Sultan vergunning gegeven tot het bouwen eener kerk voor de Roomsch-Katho- lieken te Konstantinopel. ’s GRAVENHAGE, 13 Augustus. Aanstaan den woensdag morgen ten 6 uur zal in de kerk der Heilige Theresia de voorbereiding van genomen te worden zullen alle zooda nige schepen door de blokkerende scheepsmagt worden aangehouden en gevoerd naar de digtst- bij gelegene kof van admiraliteit, ter beoor- deeling, en ze zullen niet worden vrij gegeven, tenzij er bewijs worde geleverd dat de lading geheel aan boord is genomen vóór den aanvang der blokkade.” Z. Exc. de minister van oorlog heeft de residentie verlaten en brengt een bezoek aan Deventer, Doesburg en Westervoort. Van dat uitstapje te ’s Hage teruggekeerd, zal Z. Exc. weldra de provinciën Drenthe, Groningen en Friesland een bezoek geven. In de heen- en terugreis over zee, bezoekt Z. Exc. Harlingen en Kampen. Volgens tijdingen uit ’s Gravenhage, was aldaar sprake, dat de heer Mutsaers, minister der Roomsch-Katholieke eeredienst, welligt den heer Borret, als commissaris des konings in Noord-Braband, zou vervangen, en dat als dan de vacante ministeriële zetel voor de R. K. eeredienst ingenomen zou worden door jhr. v. Nispen v. Sevenaer, thans lid der tweede kamer. De Amst. Cour, zegt, ten aanzien van het vermelde, aangaande het beroep te ’s Graven hage, in staat te zijn te verzekeren, dat de Synode, in zake der hangende kerkelijke pro cedures omtrent beroepingen, geenerlei beslis sing heeft genomen, noch ook in de termen is geweest van die te kunnen nemen. Van den 13 tot den 25 Julij werden van Archangel verzonden 15,982 last rogge, waar van 5756 last naar de Maas en 2897 last voor Amsterdam bestemd waren. In het geheel wa ren te Archangel 450 schepen aangekomen en 574 vertrokken. Men weet, dat de blokka de met den 1 dezer daar zou aanvangen. Bij besluit van den koning der Belgen van den 11 dezer is bepaald dat de goudstuk ken van 10 en van 25 francs, vervaardigd volgens art. 1 der wet van den 31 Maart 1847, met den 5 September aanstaande zullen ophou den wettig betaalmiddel te zijn, terwijl van den 14 dezer tot den 4 September aanstaande gelegenheid tot inwisseling dier stukken zal zijn. Bij gelegenheid der viering van den Na- poleonslag in Frankrijk, is aan niet minder dan 2382 personen gratie verleend. De sterfte is in de vorige week te Lon den aanmerkelijk toegenomen, voornamelijk tengevolge van het uitbreiden der cholera, die in de drie laatste weken van julij 5, 26 en 135, en in de nu laatstverloopene week 599 personen heeft weggerukt. Het dagblad Las Novedades verzekert dat de Fransche regering aan het kabinet St. James ophelderingen heeft gevraagd ten aanzien van de tusschenkomstwelke dit kabinet bij de jongste gebeurtenissen in Spanje heeft kun nen verleenen. De toestand ger hoe neteliger, king van Madrid tegen de koningin-moeder gaat nog alle beschrijving te boven men is dus niet zonder grond zeer bevreesd voor haar lot datbehalve door de verwoede bevolking der hoofdstad bedreigd, in handen is van de.cor tesdie over Maria Christina zullen hebben uit spraak te doen. Daarbij voege men dat on der de leden van het tegenwoordig kabinet al les behalve eensgezindheid heerscht, en dat men vrees voedt, dat generaal Manuel de la Con cha die zich aan het hoofd van eene ge duchte krijgsmagt te Barcelona bevindtzich vijandig zal toonen tegen de regering van Ma drid waardoor Spanje aan van den burgeroorlog zou ven. De sommendie men thans van Maria Christina voor de schatkist terugvordertbe dragen niet 71 maar 500 millioen realen. In de vorige week bleek uit den staat der bank van St. Ferdinand, dat er in kas was 75 millioen realen en de portefeuille 17 mil lioen aan waarde bevatte de deposito’sbedroe- en de rekeningen-courant 67 millioen SNEEK18 Augustus. De aangekondigde Hardzeilerij heeft alhier op den 16 dezer plaats gehad, in de tegenwoordigheid van eene zeer groote menigte toeschouwers, die, even als telken jare bij eene zoodanige gelegenheidvan nabij en verre naar deze stad was heengevoerd, om aan dit overheerlijke volksfeest deel te ne men en zich daartoe meerendeels op vaartui gen naar de plaats van den wedstrijd, het Sneeker Meer, had begeven. Tweeëndertig vaartuigen verdeeld in vijf klassen namen deel aan den wedstrijd, en zijn de uitgeloofde prijzen en premiën behaald als volgt 1ste klasse, vracht-, beurt- en veerschepen, prijs J. S. Visscher (Koophandel)van Kuin- re; premie: J. H. Reitsmavan Bakkeveen 2de klassejagten en booten beneden 8 el prijs G. H. ter Horst Jz. (Hermina) van Sneek premie: H. Zandstra (Amphitrite), van Sneek; 5de klasse, booten beneden 6 el, prijs: W. Zult, van IJlstpremie: H. A. Sijtema, van Grouw; 4de klasse, bootjes van 3 el 1 palm en daarbeneden prijs: S. Nijdam van Sneek; premie: mr. T. Mulier (TKestergo)van Wit- marsum 5de klasse bootjes van 4 el 4 palm en daarbeneden, prijs: M. W. Peekema van Grouw; premie: S. R. Sijbesma, van Lang weer. Het muzijkcorps van de jagers te paard in garnizoen te Leeuwarden daartoe uitgenoodigd door de directie der Zeilvereeniging alhier, heeft zich roemrijk van deszelfs taak gekweten en zeer veel bijgedragen tot de opluistering van dit feest, terwijl bovendien nog onderschei dene andere muzijkcorpsen als om strijd daar toe het hunne mede bijdroegen. Van den regen die in den namiddag te Sneek vielheeft men ter plaatse der zeilerij weinig en bijna geenen last gehad, en is alles overigens, voor zoo verre wij weten, zonder eenig ongeluk, in de beste orde en zeer genoegelijk afgeloopen. Aangenaam is het ons, hier nog te kunnen bijvoegen dat de boot, welke in de 4de klasse den prijs behaald heeft, bevaren door S. Nij dam en in eigendom toebehoorende aan den heer H. S. a S. van Heslinga alhier, eerst on langs, onder het toezigt van laatstgenoemden heer, op de werf van den heer J. Feenstra te dezer stede vervaardigd is door den inschrij ver S. Nijdam; waaruit dus blijkt, dat men ook hier goede en snelzeilende vaartuigen weet te bouwen en daartoe niet steeds naar elders behoeft te gaan. Het strekt ons tot bijzonder genoegen te kunnen melden dat de edel achtbare beer burgemeester dezer stad, de heer S. ten Cate gemeend heeft aan het verlangen van Z. M. den koning te moeten voldoen en zij n onlangs gedaan verzoek om ontslag uit genoemde be trekking weder in te trekken. Van den 5 tot en met den 11 dezer, zijn 23 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomenbedragende daardoor bet totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuary dezes jaars 2425. Naar men verneemt, zal Z. M. de koning zich den 5 September naar het kamp van Zeist begeven. Het Staatsblad no. 100 behelst de wet tot regeling van het armbestuur, geteekend door Z. M. den koning te Assen dd. 28 Junij 1854. Men verneemtdat zij met 1 Sept. e. k. in werking zal treden. Het Staatsblad no. 102 houdt in de wet van 29 Junij 1854 behelzende eenige veran deringen in de straffen op misdrijven gesteld en het Staatsblad no. 105 bevat de wet van 29 Junij 1854, houdende uitbreiding van de regtsmagt der kantonregters in strafzaken. Ook deze twee wetten komen even als die op het armbestuur met 1 Sept. e. k. in werking. Men leest in de Staats-Courant«Neu trale koopvaardijschepen welke ladingen in hebben, ter goeder trouw gekocht, en aan boord geleverd vóór den dag van het aanvan gen der blokkade van Archangel (1 Augustus) zullen op vertoon van bewijs van dien ver gunning erlangen om te vertrekken doch vermits elk schip, uit eene geblokkeerde haven komende, prima facie, in de termen valt SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1