NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 67. WOENSDAG den 23 Augustus. y SNEEKER het Stads- BINNEN- EN BUITENLAND. de wiMimiiiii eene opgave roe ’s rijks middelen ^LGEl 1.J n c COURANT glikaansche Episcopaten, 55,504 Evang. Lu- therschen, 9572 Herstelde-Lulherschen59,726 Doopsgezinden, 5158 Remonstranten, 299 Hernhutters, 45,955 Afgescheidenen, 1,185,152 Roomsch-Katholieken 5401 Oud-Roomschen 15 Grieken, 58,608 Ned. Israëliten5520 Por- tugeesche Israëliten, en 1442 tot geene der ge noemde gezindheden behoorende. Totaal ten zijn uitgesteld, en de dagelijksche gods dienstoefening op het vroegste morgenuur ver plaatst. Uit Rome schrijft men, dat aldaar tot den 7den Aug. omstreeks 70 cholera-gevallen voorgekomen waren, welke bijna alle met den dood geëindigd zijn den volgenden dag schijnt dit getal bijna te zijn verdubbeld. De regering laat geene bulletins uitgeven maar dat de ziekte niet onbeduidend is, kan men genoegzaam opmaken uit het vertrekken van edelen en wereldlijke geestelijken zoo waren den 7den drie groote rijtuigen vertrokken met omstreeks 80 priesters, hetwelk op de bevol king een’ ongunstigen indruk maakte. Al de schouwburgen waren gesloten. Men schrijft uit Madrid dd. 10 dezer: Sedert twee dagen is de toestand dezer stad veel verbeterd; de wapens, die zich in handen der burgers bevonden, heeft de regering laten inkoopen, waardoor meer dan 2500 geweren in de rijks-arsenalen zijn teruggebragt. In la Espana leest men, dat, blijkens een dagblad van Seville, de junta dier stad aan de paters van het oratorium van San Felipe Neri bevel heeft doen toekomen, het gesticht, dat zij bewonen, binnen 24 uren te verlaten. De junta’s van Valladolid en Burgos hebben tot de uitzetting van de Jezuiten be sloten en door de junta van Valencia is zelfs bevel gegeven tot de opheffing der seminariën in de kerspelen. Bij het departement van openbare wer ken zijn belangrijke veranderingen aangebragt, die voor de schatkist eene bezuiniging van 1,529,000 realen opleveren. Men verneemtdat Maria Christina in een klooster haren intrek zal nemen, totdat de cortes over haar zullen hebben beslist. Eerst daags zal eene groote vergadering van libera len worden gehouden die eene commissie zal benoemen, aan welke de taak zal worden op gedragen een onderzoek in te stellen naar het leven en de handelingen der koningin-raoeder. Het verslag dier commissie zal aan de cortes worden ingediend, vergezeld van een adres, houdende verzoek, om eene algemeene over legging der rekeningen van alle openbare aan gelegenheden waarin die vorstin betrokken was. De berigten uit Barcelona luiden nog niet gunstiger. De cholera, die aldaar heerscht, draagt niet weinig bij om den ongelukkigen toestand te verzwaren. Deze ziekte vertoont zich op verscheidene andere plaatsen des lands; ook te Madrid wil men er sporen van ont dekt hebben. Van het tooneel des oorlogs in de Oost zee komen thans dagelijks tijdingen. Eene dé pêche uit Hamburg van eergisteren bevat het volgende: «Er zijn berigten ontvangen van Bomarsund van den 15. Den dag te voren was admiraal Napier aldaar aangekomen jl. zaturdag hadden de Franschen de buitenwer ken aangetast; 50 Russen werden bij die ge en 6 Franschen lagen voor legenheid gevangen gemaakt, gekwetst. Vijftien linie-schepen de vesting.” - In den Moniteur leest men het berigt, dat eene der schansen van Bomarsund in de Oostzee door een corps van 2000 Franschen is ingenomen, en dat deze verovering is vol- bragt zonder eenig verlies voor de aanvallers. Het Journal de Constantinople zegt, dat bij de jongste verkenning, door de admiraals volbragt, eene aanzienlijke hoeveelheid kogels op Sebastopel geworpen isen dat zelfs de houwitsers de stad hebben bereikt. Naar men uit Petersburg te Weenen heeft vernomen, hebben de Russen, onder generaal Wrangel, bij Bajazet, op de Persische gren zen, eene groote overwinning op de Turken behaald. Het getal dooden aan de zijde der overwonnenen wordt op 5000 opgegeven; de Russen zouden 4 kanonnen en 17 vaandels veroverd, twee legerkampen ingenomen en stad Bajazet bezet hebben. Volgens brieven uit Odessa van 4 dezer, is de Russische admiraal Nachimoff met het gros der vloot in het gezigt dier stad verschenen, doch denzelfden avond naar Sebastopol terug gekeerd. Den 50 Julij is te Varna door den maar- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK zijn voornemens, op Vrij dag den 1 September aanstaande, des middags ten 12 uur, in een der localen van Eet Sisd; huis, bij minstaanneming publiek te besteden: 1. Het VERWEN van eenige Stads BRUG GEN en GEBOUWEN. 2. Het VERVLOEKEN van eenige STRA TEN binnen de Gemeente, met de levering 5,154,962. der benoodigde materialen. Waarvan de voorwaarden ter Secretary der Gemeente ter lezing liggen alle werkdagen, van ’s morgens 9 tot ’s middags 12 uur. Burgemeester en H7 et houders voornoemd S. TEN GATE. De Secretaris 1IA&JA. SNEEK, 22 Augustus. De minister van fi nanciën heeft bij resolutie van 26 Julij jl.no. 52, goedgevonden te kennen te geven, dat het zoogenaamde schierdoek, uit vlas vervaardigd, voor zooveel de toepassing van het tarief van regten aangaat, behoort te worden gerangschikt onder de rubriek: «manufacturen, lijnwaden en stoffen van hennep, vlas en wrerk, ruw of gebleekt,” op den invoer belast met drie pCt. der waarde. Z. Exc. heeft bij resolutie van 26 Julij jl., no. 54, te kennen gegeven, dat, zoowel met opzigt tot de toepassing van het tarief van regten, als van de bestaande tractaten, de handschoenen van laken en casimier, en van wollen slof als laken, moeten worden gerang schikt onder de rubriek: klee^erenop den invoer belast met zes pCt. der waarde; en bij resolutie van 5 Augustus jl., no. 97, dat het zoogenaamde eau gazensu op flesschen, voor zooveel de toepassing van het tarief van reg ten aangaat, moet worden gerangschikt onder den post: bron- of mineraalwater op fles schen,” op den invoer belast met een regt van ƒ2.50 de 100 flesschen. De minister van binnenlandsche zaken, in aanmerking nemende, dat het getal leer lingen voor de telegrafie, na het laatst verge lijkend onderzoek benoemd, bij het toenemend telegrafisch verkeerniet meer toereikend is voor de behoefte, en ter voorziening daarin willende overgaan tot een nader onderzoek, heeft ter kennis van de belanghebbenden ge- bragt 1) Tot opleiding en oefeuing van telegrafis ten voor de dienst van den rijkstelegraaf, wordt, na vergelijkend onderzoek, een aantal van hoogstens zesentwintig leerlingen toege laten om op nader aan te wijzen plaatsen on- derrigt te ontvangen 2) de leerlingen ontvangen eene bezoldiging van één gulden daags, en kunnen na voldoen de blijken van geschiktheid gegeven te heb ben dingen naar de betrekking van telegra fist der derde of tweede klasse op eene jaar wedde van ƒ600 en van ƒ720; 5) de telegrafisten der eerste klasse, die ’sjaars ƒ840 genieten worden gekozen uit de tele grafisten der tweede klasse; 4) voor het vergelijkend onderzoek om als leerling te worden toegelatenmoet men zich vóór of uiterlijk op 50 November 1854 bij het departement van binnenlandsche zaken helffien aangeroeid met een op zegel geschreven adres, bevattende de naauwkeurige opgave van naam, voornamen en woonplaats. Voor de kundig heden en bewijsstukken voor dit examen ver- eischtverwijzen wij belanghebbenden naarde Staats-Courant. De Staats-Courant deelt de nopens de opbrengst van gedurende de zeven eerste maanden van dit jaar 1854, vergeleken met de opbrengst gedu rende gelijk tijdsverloop van het jaar 1855. De opbrengst in voornoemd tijdsverloop in 1854 heeft bedragen ƒ51,815,714,40; in 1855 ƒ51,575,855,51. Volgens den staat der bevolking van Ne derland, telt ons land thans: 1,715,621 Her vormden, 8110 Waalschen, 504 Presbyteria nen, 115 van de Schotsche gemeente, 482 Au- Naar men verneemt, zullen in deze en de volgende maand in de kampen van Reijen en Zeist vele en groote wapen-oefeningen ge houden worden en zullen verscheidene officie ren van den groeten staf en van de genie zich derwaarts begeven hetgeen ten vorige jare niet of minder plaats had. Van den 12 tot en met den 18 dezer, zijn 29 gevallen van besmeitelijke longziekte in deze provincie vóórgekomen bedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuary dezes jaars 2452. Men meldt uit Leeuwarden Ook aan het Ned. Zendelinggenootschap is naar wij vernemen, door wijlen mevrouw Crommelin, geb. Brouwer, een legaat van duizend gulden gemaakt, en wel onder bepaling, dat daarvan drie honderd gulden ter beschikking van de afdeeling Friesland zal blijven. De inzenders van voorwerpen vooi’ de ten toonstelling van landbouw in October aan staande, te Arnhem, worden herinnerd, dat de opgave van de in te zendene voorwerpen moet geschieden tusschen 1 en 15 September ek.; dat de voorwerpen zei ven moeten zijn aan gekomen tusschen 15 en 28 September, met het adres aan de Koninkl. Nederl. Tentoonstel ling van Landbouw te Arnhem dat zij voor zien moeten zijn van getuigschriften en adres sen, die te verkrijgen zijn bij de leden der hoofd-commissie dezer provincie, zijnde de hee- ren jhr. G. R. G. van Swinderen te Rijs in Gaasterland jhr. O. R. van Andringa de Kempenaer, te Heerenveen, en jhr. E. D. van Beijraa, te Weidum; dat voor het vervoer, door de directiën der spoorwegen en onderschei dene stoomboot-maatschappijen alsmede door beurtschippers enz., vrijdom is toegezegd; en eindelijk dat de loten voor de loterij tegen ƒ1 het lot, verkrijgbaar zijn bij de leden der hoofd-com missie. In l'Univers een door zijnen ijver voor de Katholieke kerk bekend dagblad leest men «Eene groote vreugde wacht de kerk. Uit Rome wordt ons geschreven, dat bisschoppen uit alle Katholieke landen door den opper priester in het laatst der aanstaande maand Oc tober in de hoofdstad der Christenwereld zul len vereenigd worden om beraadslagingen over de onbevlekte ontvangenis der zeer heilige maagd bij te wonen en om deel te nemen aan de zonder twijfel te wachtene afkondiging van dat leerstuk waarnaar met zoo veel ongeduld wordt uitgezien. Het is alzoo waarschijnlijk, dat de 8ste December van dit jaar den alge- meenen wensch zal zien vervullen en dat Ma ria door de onfeilbare stem der kerk verklaard zal worden, zonder zonde ontvangen te zijn.” De veroordeeling van den pastoor Wolf, in Donau-Eschingen wegens zijn prediken op Pinkster, is door het hofgeregt te Constanz eindelijk uitgesproken, en wel tot twee maan den vestingstraf, omdat hij in die preek onder anderen het volk had geleerd dat men aan de wereldlijke overheid in geestelijke zaken geene gehoorzaamheid schuldig is.” De kardinaal Wiseman is door een’ pries ter uit Londen voor de Protestantsche gezwo renen van het graafschap Surrey gedaagd. De priester beklaagt zich door den aartsbisschop gelasterd te zijn, en vraagt, dat hij veroordeeld worde tot schadevergoeding en interesten. De bisschop van Genua, waar de cholera vele slagtoflërs maakt, heeft een pastoraal schrij ven uitgevaardigd, waarbij hij gedurende die ziekte het eten van vleesch op vrijdag en za turdag veroorlooft (voor de meervermogenden zeker minder behoefte en voor de armen ge wis niets minder dan spotternij verder zul len er geene processiën meer worden gehou den geene bedevaart- of sterfklokken meer geluid, en het «sacrament” zonder bel tot de stervenden gedragen worden dë kerkelijke fees-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1