NIEUWS- EN ADVEHTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. I r- 1834. No. 68. ZATURDAG t den 26 Augustus. OdeJaargang/ VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER de BINNEN- EN BUITENLAND. daau m1 schop uit. hand voorzien De overgave j c i91 EGELÈN r y I node heeft gelet op de vele misbruiken die, de diakonij-administratie betreffende, uit den laatsten nood der tijden vooral geboren tot hare kennis zijn gekomen; dat zij van oordeel is, dat tot het houden van het noodige toe- zigt, waartoe de classicale besturen bij sy nodale resolutie van den 10 Julij 1858 (en nu bij art. 45, G11 van het algemeen reglement) zijn verpligt verklaard, ook gebragt moet wor den het waken tegen de verderfelijke gevolgen die uit het vervreemden van de bezittingen der diakonij-goederen kunnen ontstaan; dat zij daarom heeft goedgevonden te bepalen en aan te schrijven, dat geene diakonij ofkerke- raad eenigen maatregel zal mogen nemen tot het verkoopen of bezwaren van diakonij-goe deren of fondsen, zonder vooraf de goedkeu ring van het classicaal bestuur verkregen te hebben. Men verneemt van goederhand, zegt het Handelsbladdat de zaak van den spoorweg in de Noordelijke provinciën in geenendeele rust, maar op dit oogeublik ook buitenslands ijverig wordt voorgestaan en bevorderd. Aan de heeren Van der Veen Oomkens, Bakkenes en Damsté, lettergieters en graveurs te Groningen, is door de algemeene Maatschap pij tot bevordering van Kunsten en Nijver heid, gevestigd te Londen de medaille van verdiensten en aanmoediging toegekendter zake van de vele verbeteringen, door die fir ma aangebragt in de kunst van lettergieten. De dagbladen deelen het verslag mede van een proces dat wel verdient vermeld te worden omdat het zeker licht verspreidt over Engelsche regtspleging. De kardinaal Wiseman was door een Katholiek priesterBoyle ge naamdvoor het hof van assises te Guildford gedaagd wegens laster. Hij beweerde door den kardinaal valschelijk aangeduid te zijn in ver schillende Engelsche Katholieke bladen als mede in l' Unicersals schrijver van zekere artikelen tegen den kardinaal, die in het blad 1' Ami de la Religion verschenen waren. Bij de teregtzitting is het ten duidelijkste geble ken, dat de heer Boyle aan die artikelen geheel en al vreemd was, want de ware correspon dent van l' A mi de la Religion was als ge tuige verschenen het is mede eeu priester genaamd Ivers. In weerwil hiervan werd de kardinaal niet veroordeeld en de jury werd niet eens opgeroepen om uitspraak te doen dewijl zich geen enkele getuige had opgedaan, om te verklaren dat de kardinaal Wiseman den lasterlijken brief geschreven had en de president weigerde den kardinaal zei ven te ondervragen, zich beroepende op het beginsel der Engelsche wetten, dat een persoon, die voor de regtbanken gedaagd wordt, niet ver pligt is te antwoorden op vragen, die hem zouden kunnen incrimineren. Volgens een Duitsch blad zouden op nieuw 100 Evangelische zendelingen uit En geland naar Ierland gaan om het Kalholicis- mus te bestrijden. Men weetdat eene der gelijke poging reeds vroeger ondernomen is. «Wat heeftschreef onlangs het Jour nal des Débats«de onverdraagzaamheid van Lodewijk XIV uitgewerkt? Zelfs niet eens, dal het Protestantisme in Frankrijk is uitge roeid. De Protestanten slaan tot de Katholie ken tegenwoordig nagenoeg in dezelfde verhou ding als ten tijde van Lodewijk XIV. Schoo- ne vrucht van honderd jaren vervolging In 1685 telde Frankrijk, op eene bevolking van omtrent 20 millioen zielen één millioen Protestanten. Tegenwoordig leven 13 a 18 hon derdduizend Protestanten onder 53 millioen Katholieken verspreid. Wederom zijn eenige nieuwe kerkgebouwen van de Protestantsche kerk in Frankrijk geo pend als den 7 Mei een te Landrecy (gem. van Bardonnex) den 14 Mei een te Sauveterre (dep. Loire et Garonne), den 21 Mei een te Onex, De Belgische dagbladen komen overeen met te zeggen dat de granen zich dit jaar door derzelver hoedanigheid en schoonheid ken merken. In geene jaren is de oogst zoo geze gend geweest als thans. De markten in Bel gië zijn zoodanig rijkelijk voorziendat de prijzen wederom zijn gedaald. Naar men berigt, zou Hannover hebben toegestaan, dat tusschen de Duitsche tolver- eeniging en het koningrijk der Nederlanden een verdrag tot wederzijdsche uitlevering wor de gesloten tot wering van den sluikhandel. Dit tractaat zoude in gelijken vorm gesloten worden, als het reeds bestaande tusschen Ne derland en Pruissen. In het Noord-Amerikaansche blad the Hollander van den 20 Julij lezen wij-: «On ze nederzetting (de kolonie Michigan) telt, volgens de in Mei plaats gehad hebbende cen sus 2,662 zielen, als: Holland 979; Zeeland 912; Fillmore 371 een deel van Newark 200. De na Mei hier gekomencn zijn hieronder niet begrepen Git Napels meldt men, dat, behalve de prinses Charl. Bonaparte, nog aan de cholera overleden zijn de hertog Lieto, drie generaals, de kolonel Nanziante, de graaf Arche en de prins d’ Aci. De koning houdt zich op het ei land Ischia van de aanraking met iedereen verwijderd. Er was sprake om Maria Christina in het klooster van het H. hart een verblijf aan te wijzen doch aan dit voornemen kon geen gevolg worden gegeven aangezien al de ouders van de daar onderwijs genietende kinderen verklaard hebben, hunne kinderen niet te zenden naar een gebouw, dat, ten gevolge van de blinde hartstogten des volks, aan een vor melijk beleg zou kunnen worden blootgesteld. Toen na de ontruiming van Kalarash door de Russen, de Turken deze stad (in Groot- Wallachije) binnenrukten ging de aartsbis- van Silistria voor het Ottomanische leger De geestelijke droeg het kruis in zijne en was vergezeld van een’ talrijken stoet, van het heilig vaatwerk enz. van Bomarsund, door den Rus- sischen bevelhebber aan de Fransch-Engelsche troepen, geschiedde den 16 ’s namiddags ten 2 uur. Tot op dat oogenblik hadden de Russen het laatste en sterkste fort hardnekkig verde digd, doch het was hun onmogelijk, langer weerstand te bieden. Dit is de eenige nadere bijzonderheid, aangaande die verovering op de Russen in de Oostzee bekend geworden. De Moniteur spreekt met zeer veel ophef van de eerste krijgsverrigtingen der Franschen in die wateren. Ook het Journal des Débats weidt uit in lof over de troepen van generaal d’Hilliers. Het heerschen der cholera in het Fran- sche leger in de Levant, wordt thans door den Moniteur in zijn nommer van maandag offi cieel bekend gemaakt. Het regeringsorgaan zegt, dat het leger gevoelige, smartelijke ver liezen heeft geleden, doch, dat de zedelijke kracht der troepen voortreffelijk is gebleven. Overigens is in den gezondheidstoestand reeds eenige verbetering gekomen. In eene procla matie tot het leger van het Oosten, zegt kei zer Napoleon: «Een geduchte geesel heeft uwen ijver niet doen verflaauwen. Frankrijk en de souverein zien zooveel zelfverloochening niet, zonder al hunne pogingen aan te wen den, om u te hulp te komen.” Brieven, uit Varna ontvangen hangen een allerbedroevendst tafereel op van verwoestin gen door de ziekten onder de Fransche troe pen aangerigt. Toen de Russen den terugtogt aanvingen lieten zij hunne dooden op de we gen liggen, en deze ontzielde ligchamen ver keerden spoedig in eenen staat van ontbinding waardoor de lucht werd verpest. De wate ren zelven waarin lijken waren geworpen waren troebel geworden en schadelijk voor het gebruik. Het leger bevond zich dus zon der eenig ververschingsmiddelde wijn ont brak, en men was genoodzaakt, gerstewater voor de soldaten te bereiden. Kortomde gezond heidstoestand der troepen was zoo jammerlijk dat op zekeren dag van 1400 manschappen, waaruit een regement bestond, slechts acht honderd op het appel antwoordden. De geruchten volgens welke vorst Paskie- witsch eerlang naar het leger zou terugkee- renworden gelogenstraft door de feiten. Ge neraal Rudiger toch heeft opgehouden gouver neur van het koningrijk Polen te zijn, en zal tot militairen gouverneur-generaal van War schau worden benoemd. MAANDAG DEN 28 AUGUSTUS 1834, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Adres van den heer L. P. Ouwersloot. Begrooting van de kamer van koophandel voor 1833. Adres van S. Esveld omtrent het uitroeijen van boomen langs zijn huis. Onderscheidene rapporten over de begroetin gen voor de R. K.de Israëlitische en de Stads algemeene armen en schutterij, over 1833 over de rekeningen van het Stads werkhuis en schutterij dienst 1835 over een ziekenlocaal bij of in het armhuis; over een beurtveer naar Deventer eu de inpoldering van de nieuwe begraafplaats. Voorstel betrekkelijk de aanbieding van gemeente-begrooting van 1833. Missive van jonkheer mr. Repelaer van Driel houdende kennisgeving, dat hij, wegens zijn vertrek, heeft opgehouden lid te zijn van de districts-commissie voor de gewapende dienst. SNEEK23 Augustus. De minister van justitie heeft, gelijk blijkt uit het Policieblad den 17den dezeraan HH. procureur-generaals bij de provinciale geregtshoven de volgende circulaire gerigt «Het is eene bekende zaak, dat het misdrijf van bedelarij tot nog toe niet overal op vol doende wijze werd beteugeld. Het verzuim op vele plaatsen in de vervolging van dat wan bedrijf was voornamelijk toe te schrijven aan den last, welke op de betrokkene gemeente rustte tot betaling der verplegingskosten in het bedelaarsgeslicht, waarheen het veroordeelend vonnis steeds de overbrenging moest gelasten. «Aan die verpligting, om bij iedere veroor- deeling wegens bedelarij de overbrenging naar een bedelaars-geslicht uit te spreken is bij art. 19 der wet van 29 Junij jl. (Staatsbl. no. 402) een einde gemaakt. «Die overbrenging zal voortaan alleen in ge val van herhaling van dit misdrijf door den regter moeten worden uitgesproken. «Bij veroordeeling wegens bedelarij voor de eerste maal zal de regter de overbrenging wel kunnen, doch niet behoeven uit te spreken. «Deze verandering, welke op den eersten Sept, eerstkomende in werking zal komen geeft mij aanleiding, U Wel-Ed. Gestr. op dit voor de gemeente verminderd bezwaar van ver volging wegens bedelarij indachtig te maken, en op dien grond U Wel-Ed. Gestr. tevens te verzoeken, de officieren van justitie tot ver meerderde waakzaamheid in de beteugeling en vervolging van dat wanbedrijf aan te sporen.” Men verneemt, dat de wet op het onder wijs den raad van state is gepasseerd, doch niet het onderwijs in den geheelen omvaug bevat, zooals de heer Thorbecke dat gemeend had, maar slechts het lager onderwijs, in 52 artikelen vervat. Wij vernemen, zegt V Echodat de mi nister van financiën zich ijverig bezig houdt met aanmerkelijke verbeteringen in het post wezen in te voeren. Reeds in meer dan 70 rigtingen binnenslands zijn er goede veran deringen tot stand gekomen. Binnen kort zal de buitenlandsche briefwisseling ten 5 ure des namiddags te Rotterdam en ten 6 ure des avonds te Amsterdam aankomen; terwijl eene tweede expeditie binnen kort zal veroorlooven dat de brieven uit Frankrijk des morgens wor den rondgedeeld. Ook is er sprake van eene vermindering van het zegelregt op de builen- landsche dagbladen. Bij Z. M. besluit van den 18 dezer, no. 50, is benoemd tot regter in de arrondisse- ments-regtbank te Sneek de heer mr. M. van Heloma, substituut-griffier bij dezelfde regt- hank. De algemeene synode der Nederl. Herv. kerk heeft eene opmerkelijke aanschrijving ge- aan de kerkeradendat namelijk de sy- SNEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1