NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 69. WOENSDAG l i r den 30 Augustus. r BINNEN- EN BUITENLAND. I - Leeuw. j het gebouw de torenspits reeds at op die spits de vlag der vreug- 1 TJ‘ yonne doorgekomen; elk oogenblik wacht men er de anderen.” Men beweert, dat uit Berlijn de tijding is ontvangen, dat Pruissen besloten heeft af zien van zijn lidmaatschap der Weener con ferentie, en geneigd is, om met de kleinere staten van Duitschland een onzijdigheidsver- drag aan te gaan waardoor alle regtstreek- sche deelneming aan den oorlog zou worden vermeden. Men zegt, dat het denkbeeld van dusdanig tractaat te München is ontstaan en behandeld, toen daar verscheidenesouvereinen vereenigd waren. Aan de Pr. Postz. schrijft men uit Wee nen: «Uit goede bron verneemt men, dat, tengevolge van de houding, die Pruissen heeft aangenomen de Westersche mogendheden heb ben afgezien van het vragen eener bijeenkomst van de Weener conferentie, omdat zij voor zagen dat de onderhandelingen tot geene vol doende uitkomst zouden leiden.” Ten aanzien van het antwoord van Rus land op de door de Westersche mogendheden voorgestelde vredesvoorwaarden, verneemt men, dat de Russische regering deze voorwaarden volstrekt niet van de hand wijst, maar zich des noodig bereid verklaart, op den grondslag dier voorwaarden onderhandelingen aanteknoo- pen, wanneer in die voorwaarden de wijzi ging wordt in het oog gehouden, dat Rusland ook voortaan deel zal hebben aan het protec toraat over de Donau-vorstendommen, en dat in de tot dusverre aan de Grieksche onderda nen der porte verleende regten en privilegiën niets veranderd worde, alsmede, wanneer in den loop der verdere onderhandelingen geener- lei eischeu worden gesteld, die op betaling ee ner geldsom of op afstand van eenig deel van Russisch grondgebied doelen. Uit Odessa wordt aan den Times geschre ven, dat de czaar voornemens zou zijn, het verbod van graanuitvoer uit de haven van Odessa op te heffen welke maatregel inder daad van het uiterste gewigt zou zijnin dien niet al de Russische havens in staat van blokkade waren gesteld. De echtgenoot van den maarschalk de St. Arnaud heeft van den sultan eene prach tige boot met 12 roeijers, welke 20 personen kan bevattenontvangen. Zij vond dit ge schenk zeer schoon maar meende, dat de 12 roeijers veel zouden kosten, waarop de sultan liet weten, dat hij de roeijers zou onderhou den. Buitendien ontving dezelfde dame die ook bij het bezoek van den harem met kost bare geschenken overladen werd van hem eene prachtige equipage met twee fraaije paar den en koetsier, die even als de roeijers ten laste van deTurksche schatkist komen welke echter, gelijk men weet, geen geld over heeft voor de herhaalde aanvragen van Omer-pacha zoo- dat diens soldaten dikwijls aan de eerste be hoeften gebrek hebben. Volgens den Salut Publicis er in Grie kenland oneenigheid ontstaan tusschen den ko- ning en het ministerie, terwijl een gedeelte der bevolking partij had gekozen voor den ko ning en een ander voor het ministerie. Twee dagbladen hebben zulke hevige artikelen tegen koning Otto geschreven dat de minister van policie niet wel anders heeft kunnen hande len dan de uitgevers derzelve gevangen te ne men hebbende de Fransche gezant huu ech ter een bezoek in de gevangenis gebragt. Toen de regering zulks vernomen hadhad zij de twee personen weer in vrijheid gesteld. De opgewondenheid moet er zoodanig zijn dat men er eene revolutie tegen den koning te gemoet zag. ’s GRAVENHAGE22 Augustus. Naar men verneemt, was het gewijzigd ontwerp van wet op de jagt en visscherij reeds zoo ver gevor derd, dat het waarschijnlijk nog in den loop dezer zitting der kamer in behandeling zou zijn gekomen, zoo zij langer had geduurd. Het nieuwe ontwerp zou, naar men zegt, veel milder bepalingen dan de thans bestaande wet bevatten. Men verwacht, dat bedoeld ont werp bij den aanvang der volgende zitting spoedig in behandeling zal komen, zoodat de nieuwe wet bij het volgende jagtsaizoen in werking zal kunnen treden. zijner zoons tot hulp in zijne praktijk opge leid, en beiden hebben nu een hospitaal voor de lijders opgerigt. Te Breslau en omstreken heeft de bui tengewoon hooge waterstand overstroomingen doorbraak van dijken en wegrukken van brug gen ten gevolge gehad. De daardoor aange- rigte schade is onnoemelijk; zeer vele men schee verkeerden in levensgevaarhun toe stand is al lerjam nierlijkst. Den 20 dezer is op de badplaats Regaz in Zwitserland overleden de. beroemde Von Schilling, vroeger hoogleeraar in de wijsbe geerte te München en later sedert 1845 te Berlijn ridder van verscheidene orden schrij ver van eene reeks geleerde werken en stich ter van eene nieuwe philozofische school. Volgens mededeeling van iemand die in de maand Mei dezes jaars Londen bezocht, werd aldaar het konijnenvleesch in de groote vleeschwinkels te Leadenhall-market verkocht tegen 50 cents het Engelsche pond, hetgeen uitkomt op circa 70 cent het Ned. pond dit betreft namelijk de zware vetgemeste soorten de vleeschverkoopers ontvangen de afgestroop te konijnen uit België in commissie. Een huis te Ostende, dat, door aankoop in Engeland, eigenaar is geworden van een prijsgemaakt Russisch schip, heeft zich tot de Belgische regering gewend, om magtiging te be komen tot het naturaliseren van dien bodem, welke magtiging echter niet is verleend. Men leest in l'Invalide Russe«Een in woner der Nederlanden, die onbekend wil blijven, bezield door gevoelens van gehecht heid aan Rusland heeft eene som van twin tig gulden Hollandsch aangeboden ter tege moetkoming in de kosten van den tegenwoor- digen oorlog. Z. M. de keizer heeft zich ver waardigd, dit aanbod aan te nemen, en den schenker zijne keizerlijke erkentelijkheid daar voor te betuigen.” Ten gevolge van de cholera, verlaten zeer vele personen Rome, zoodat de gemeenten in de nabijliggende provinciën met tijdelijke bewoners overvuld zijn. Daardoor is de huur prijs der woningen aldaar buitengemeen hoog gestegen, en zijn de levensmiddelen onbeschrij felijk duur; een ligt pond rundvleesch kost 50 bajocchi (84 cents). De cholera neemt te Parijs merkbaar af. Het bulletin van den 22 dezer meldt slechts de opneming van 28 lijders in de hospitalen. Te Aix is de ziekte geheel geweken. De Parijsche Presse, die dagelijks belang rijke bijzonderheden over de aangelegenheden in Spanje bevat, deelt weder een artikel me de, waaraan wij het onderstaande ontleenen «In de officiële kringen denkt men minder aan koningin Christinadoch het volk ver geet haar niet. Het bewaakt haar, om zoo te zeggen. Aanstaanden zondag (27) zal in den schouwburg d’El Circo eene kiesvergadering worden gehouden onder voorzitting van San Miguel behalve deze vereeniging hebben zich nog twee gevormd. Gisteren (19) heeft de koning door de stad gewandeld hij werd in de volkrijkste wijken met blijken van gehecht heid ontvangen. Het stierengevechtwaar van de opbrengst bestemd is ten behoeve der gekwetsten en der nagelatene betrekkingen van de gesneuvelden in de jongste dagen is thans stellig bepaald op maandag ek. De konin gin geeft acht paarden uit hare stallen, een stier en bovendien 12000 realen f 1300) voor hare loge. De overige stieren zijn door de voornaamste Spaansche grandes aangeboden.” De jongte telegrafische dépêche is uit Ba yonne van den 22, zij luidt aldus: «De ge ruchten aangaande eene wijziging van het Spaansche kabinet houden aan. Bij voortdu ring verlaten vele aanzienlijke personen de hoofdstad en het land. De heeren Men en Collautes zijn inderdaad naar het buitenland vertrokken. De rust van Madrid is slechts schijnbaar. Koningin Isabella was, op hare wandeling op het Prado, vergezeld van den ko ning en van hunne dochter, de prinses der Asturiën. Koningin Maria Christina wordt nog steeds met den hertog van Rianzares op Hare kinderen SNEEK 29 Augustus. De eerste kamer der staten-generaal heeft hare werkzaamheden her vat. In de op den 22 dezer door haar gehou- dene zitting zijn onder anderen ingekomen de van de tweede kamer ingezondene en door deze aangenomene wetsontwerpen. Z. Exc. de minister van oorlog heeft bij dispositie van den 11 dezer goedgevonden, in twee categoriën miliciens wijzigingen te ma ken, gegrond op den langeren duur van het onder de wapenen blijven der gewone jaar- lijksche lotelingen, namelijk: dat de miliciens buitenslands, zeevarenden van beroep, en de miliciens, met hoofdzeer behebt geweest, voor taan met de miliciens, die tot de reserve van een vorig jaar behooren, in werkelijke dienst zullen opkomen, aan de loting voor het blij vend gedeelte deelnemen, en in alle gevallen met die lotelingen gelijk gesteld worden, ook ten aanzien van het vertrekken met onbe paald verlof. Bij ministeriële resolutie van 19 Julijno. 5, is te kennen gegeven, dat het den ingeze tenen vrijstaat, voor minvermogenden gratis diensten ter beê en nabuurdiensten te doen, zonder dat die ingezetenen hunne paarden in de 5de klasse van het personeel behoeven aan te geven. Jl. zondag is door de policie alhier een vreemdeling gearresteerd welke zich in dien morgen had schuldig gemaakt aan eenige dief stallen van zilver, in herbergen alhier, al waar hij had vertoefd. Van den 19 tot en met den 25 dezer, zijn 19 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomenbedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja nuary dezes jaars 2471. Naar men verneemt, zal de algeraeene sy nodale commissie in de eerste dagen van Sep tember zitting houden, en zal deze bijgewoond worden door den voorzitter der synode, den wel-eerw. heer ds. Mulhuizen, van Zutphen. Men meldt uit Assen Van goederhand vernemen wijdat aan de plaatselijke geneeskundige commissie te Am sterdam aangifte is gedaan van eenen cholera- lijder, en dat deze reeds bezweken is. Dien tengevolge heeft er zich, even als in het vo rige jaar, eene centrale cholera-commissie ge vormd. Te Eindhoven is, in plaats van den over ledenen heer v. d. Heijde, tot lid der tweede kamer gekozen de heer mr. A. A. J. Meij- link advocaat te ’s Gravenhage. De Herkau wer zegt, dat deze bewoner is van het hoofd gebouw der vereeniging van Vincentius a Pau lo aldaar en een ijverig lid van de orde der Jezuiten. Men leest in de Fakkel ’t Is van algemeene bekendheiddat de Christelijk-Afgescheidene gemeente der Her vormden te Kockengen in de maand April jl. zich bij adres tot Z. M. den koning heeft ge wend met eerbiedig verzoek, dat het Hd. moge behagen om het regt der wet te doen gelden. Aan dat verzoek is tot heden toe geen ge volg gegeven. Althans men berigt ons, dat de kerkbouw, op eene bij de wet verbodene plaats nog altijd met kracht wordt voortge zet, dat o] prijkt, en d de en der overwinning reeds wappert. De wet vordert een’ afstand eene tusschen- ruimte van tweehonderd ellen de Roomsche kerk wordt op een’ afstand van ruim twintig ellen gebouwd. Is de zaak niet zoo klaar als de dag? Waar om in vier maanden nog geen bevel, nog geen antwoord, nog geen onderzoek in het werk gesteld Want de opmeting, eenigen lijd ge leden door den provincialen hoofdingenieur van den waterstaat gedaan, moet, naar het geen ons uit ’s Hage verzekerd wordt, niet op last van het ministerie zijn geschied. In het stadje Grafrath zijn thans 400 vreemdelingen, allen ooglijders die hulp zoe ken bij den algemeen bekenden oogarts De I het paleis gevangen gehouden. Leeuw. Die verdienstelijke oogarts heeft een’hebben Madrid verlaten; drie hunner zijn Ba- SNEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1