NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. r I' 1834. No. <0. ZATURDAG den 2 September. H I MMiiiiminniliiiiiiiiMi] zr^‘ SNEEKER COURANT BINNEN- EN BUITENLAND. maakt melding meldt uit Konstantinopel neer roet al de oorlogvoerende Deze statisticus heeft bevonden dat van Rusland dagelijks 2,500,000 frs. behoeftigen in de van weldadigheid De eerste kamer aan volgende wetsontwerpen 1° tot na- van 10 personen 2° tot goedkeu rt! iling tusschen het bestuur der en de gemeente Middelburg; 5° tot en verhooging van voor ■n haar aftogt geschiedde evenwel in de beste orde. Aan de zijde der Turken sneuvelde Hassau- pacha en werd Mustapha- pacha gekwetstaan die der Russen werden drie generaals buiten gevecht gesteld. Beide legers hebben te zamen 5000 man verloren. Generaal Andronikoff en Mustapha-pacha bleven met hunne troepen slagvaardig. Drie divisién van het Fransch-Engelsch leger zullen, naar men zegt, terwijl de expe ditie tegen de Krim volbragt wordt te Varna blijven om voorbereid te zijn op hetgeen daar kan gebeuren of misschien om in de Neder- Donau-streken eene operatie te bewerkstelligen. De groote schepen vooral de schroefschepen zullen den ingang der haven van Sebastopel bewaken, om de Russische vloot te bestrijden, ingeval zij ten gevolge van het belegde ha- zien getallen, graven de Franschen hunne dooden bij vijf tigtallen 1” De schrijver meldt vervolgens de ontmoedi ging, door deze rampen teweeggebragten eindigt met eenige aanmerkingen over de krijgs plannen. Een telegr. berigt meldt uit Archangel dd. 15 Augustus, dat de blokkade van die ha ven en van de Witte Zee toen werkelijk be gonnen was. De te Varna bijeengebragte voorraad mond behoeften is zoo grootdat nu 80,000 man naar de Krim gezonden kunnen worden. De generaals Canrobert en Browne en de admi raal Boxer zullen met eene zeer gewigtige zen ding worden belast'. De_maarschalk de Saint- Arnaud en lord Raglan zullen met de hoofd- magt eerst volgen, wanneer men zich van eene positie in de Krim zal verzekerd hebben. De London Gazette bevat eene procla matie der koningin, betreffende het verdeden der gelden van de prijsgemaakte en verkochte Russische schepen onder de officieren en sol daten der expeditie-legers. De Revue Britannique van een statisticus, volgens wiens berekening de kosten van den tegenwoordigen oorlog, wan- die nog drie jaren duurt, op een bank- van al de oorlogvoerende rijken moet uitloopen. de keizer voor zijn leger moet besteden, en toch is de Russische soldaat de minst kostbare, als het waar is, wat hij verzekert, dat 1000 Russische soldaten evenveel kosten als 500 Oostenrijksche, en niet meer dan 250 Fransche, of 170 En- gelsche soldaten. - De Fransche Moniteur berigt, dat de o/'- ficieéle raededeeling is ontvangen van het bin nenrukken der Oostenrijkers in de Donau- vorstendomraen op den 20 dezer maand. De Turksche krijgsmagt aan den linker Do- nau-oever telt meer dan 70,000 man. Men schrijft uit Marseille, dd. 27 Aug.: De Indische landpost is alhier aangekomen en brengt berigten mede van Bombay tot den 20 Julij. De koning van Bokhara, bedreigd door een leger van 20,000 Perzen, welke zijn land zijn binnengerukt, heeft met Rusland een ver bond gesloten. Uit Parijs schrijft men, dat de bestem ming der gealliëerde troepen in den Levant indien zij gezeild zullen zijn, is: 1° Odessa; van Perecop, in het noorden en 5° de golf van Balaklava Het laatste punt is ongeveer Sebastopel. ven mogt verlaten. De Times bevat een’ brief, welke van een Engelsch officier, die in Turkije dient, te Lon den ontvangen is. Daar van geene anonieme inzenders kennis genomen wordt, zoo is de inhoud als echt aan te nemen, hoewel eerder te verwachten in Russische organen. Kamp bij Varna, 8 Aug. 1834. «Het spijt mij te moeten zeggen, dat ik u geen bemoedigend nieuws melden kan. Wij hebben tot heden 50 man van het regement aan de cholera verloren. Eene afdeeling van de Zonaves (de Fransche Afrikaanscbe troe pen) die ongeveer veertien dagen geleden ver trok, kwam heden zoo verminderd in getal terug, dat twee kleine stoomboolen voldoende waren, om de overgeblevenen terug te brengen. Volgens hunne eigene opgave verloren zij 5000 man in tien dagen! Zij waren naar Kustendje aan den mond van den Donau gezonden. De eerste twee dagen bevonden zij zich allen wel; daarna vielen de manschappen plotseling dood, en stierven bij honderdtallen in één of twee uren; zoodat een bataljon van 1200 man 600 dooden achterliet. Zonder twijfel werd dit grootendeels veroorzaakt door het vergiftigde water dat zij dronken, daar al de putten met verslagene Russen en Turken gevuld waren! Zij die terug kwamen, hebben holle wangen en zien er ellendig uit, stervende tevens bij Zonder overdrijving gesproken, be- 2° de landengte van de Krim in het zuiden. 15 eng. mijlen van Sebastopel. De Moniteur berigt, dat de regeringen van Groot-Brittanje en Frankrijk besloten heb ben de vestingwerken van de Aland-eilanden te vernielen en Bomarsund te ontruimen. SNEEK, 1 September, der staten-generaal heeft op den 50 Aug. genomen de turalisatie ring een er domeinen i wijziging en verhooging van hoofdstuk IX B der staatsbegrooting voor 1855; 4° wijziging in het tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer; 5° tot onteigening van perceelen tot uitbreiding van de gemeente Arnhem en 6“ tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbe- grooting eu van de begrooting van het bijzonder fonds tot voldoening der uitgaven, voortvloei- jende uit de kolonisatie van koloniën der Maatschappij over 1834. Te Parijs worden thans voor eenige rijke inwoners van Montevideo in Zuid-Amerika, rijtuigen gemaakt, voorzien van stukjes geschut, ten einde de gebruikers in veiligheid te stel len tegen de struikroovers. Te Rome is steeds sprake van de convo catie der bisschoppen in November ek. Het schijnt, dat de paus, niet alle bisschoppen kun nende uitnoodigen althans gewild heeft, dat elke Katholieke natie zoo veel mogelijk ware vertegenwoordigd, en dat bijgevolg eene bij zondere uitnoodiging is gezonden aan twee of drie prelaten van elke natie, ’sPausen voor nemen is, de aldus genoodigde prelaten in een der apostolische paleizen te ontvangenen hun, gedurende hun verblijf te Rome, gastvrijheid te verleenen. De firma Mardayn te Weenen heeft hare betalingen gestaakt, en het faillissement dezer firma heeft dat van het huis Wertheimstein ten gevolge gehad. Het passief van laatstge noemd huis bedraagt vijf millioen florijnen 6,250,000). Sedert verscheidene jaren was het aan de Oostenrijksche postkantoren verboden, de Köln. Zeit. en de TT eser Zeit. te leveren thans is dit verbod opgeheven. Men weetdat beide bladen het constitutionele beginsel huldigen. Het is eene onbetwistbare daadzaak dat Pruissenofschoon zeer het behoud van den vrede wenschende, echter alle toebereidselen tot een mogelijken oorlog maakt. Hiertoe be hoort dan ook het in staat van verdediging brengen der vestingen, waarbij dan ook na tuurlijk de beurt aan de bevestiging der zee havens moet komen. Het door eenige dagbla den verspreidde geruchtdat van de zijde der Westersche mogendheden te Berlijn aanzoek gedaan was, om een gedeelte harer vloten in de Pruissische havens te doen overwinteren verdient geen geloof, aangezien deze de noo- dige diepte niet bezitten. De directeur-generaal der policie in Pruis sen heeft de redacteurs van alle te Berlijn uit komende bladen bij zich ontboden en hen aan gemaand, de politiek der regering, welke vre desgezind is, te ondersteunen. Uit de raede- deelingen blijkt, dat Pruissen geen’oorlog wil voeren en er zich niet toe wil laten noodzaken het eenige doel zijner krijgstoerustingen ken gebeden opgezonden voor koningin Victo ria en keizer Lodewijk Napoleon. Men verzekert, dat generaal Baraguay d’Hil- liers aan den koning van Zweden het aanbod heeft gedaan van 14 millioen francs gedurende de eerste maand en 7 millioen gedurende de volgende maanden als toelage bij de oorlogs kosten ingeval Zweden zich met de Westersche mogendheden tegen Rusland verbindt. Genoemde generaal is dezer dagen verheven tot pair van Frankrijk. Binnen kort verwacht men in de Donau- vorstendommen de afkondiging van een mani fest van de porie, waarbij verklaard wordt, dat de traktaten van de jaren 1779, 1792 en 1812 op welke Rusland’s regt van bescherming dier vorstendommen is gegrond hebben opge houden van kracht te zijn. In geheel het zuiden van Andaluziëheerscht de cholera; de gevallen te Madrid vermeerde ren dagelijks. (Jok uit Kalalonië luiden de berigten aangaande den gezondheidstoestand zeer ongunstig. De polilieke gesteldheid dier provincie, en met name in de hoofdstad, Bar celona, wordt echter beter. In een parteculier schrijver uit Madrid van den 18 dezer wordt gemeld, dat het mi nisterie van gratie en justitie maatregelen zal nemen tot verjaging der Jezuiten en monniken en tot hervorming van de meeste godsdiensti ge gestichten welker goederen ten voordeele van den staat zouden worden verkocht. Eene circulaire van hetzelfde ministerie spoort de geestelijkheid aan tot de meestmoge- lijke voorzigtigheid bij de prediking, die zich tot de leerstellingen van zuiver godsdiensligen aard moet bepalen. Nog eene andere circulaire werd door dat ministerie gezonden aan de bisschoppen waar in gezegd wordtdat het gouvernement niet zal dulden, dat de vrijheid van eenen enkelen Spanjaard, om zijn gevoelen door middel van de pers kenbaar te maken, door wie ook zal worden belemmerd. De tooneelen des oorlogs leveren weinig nieuws. Uit de Oostzee is niets nader be kend; over de verdere bewegingen der vloten over het behouden of verlaten van de Aland- eilanden worden slechts gissingen geopperd, zonder dat eenige zekerheid deswege bestaat. Volgens den Times zou vorst Gortscha- koff zich te Weenen uitgelaten hebben, dat hij de voorslagen tot eene schikking niet on aannemelijk achtte, en dat hij aan de geneigd heid des czaars geloofde, om die met ééne of twee uitzonderingen aan te nemen. Eene telegrafische dépêche van Marseille meldt uit Konstantinopel van den 17, dat het vertrek der troepen, bestemd voor de expedi tie tegen de Krim op den 20 bepaald was; dat zij lellen 70,000 man, waaronder 20,000 Tur ken, en ingescheept worden op 2000 schepen en vaartuigen. Een bewonderenswaarde ijver bezielt die strijders. Brieven uit Valparaiso melden, dat de Fransche stoomboot Phoque een Russisch schip van 500 ton genomen heeft. Den 7 Aug. werd onder de muren van Kars een algemeene veldslag geleverd. Na het verschanste kamp van Zuruk-Déré te hebben aangevallen, tastten de Turken den regtervleu- gel der Russen aan doch deze rukten met al hunne kavalerie tegen den vijand in zoodat de Ottomanische infanterie moest wijke dit zou wezen. De Presse bevat een artikel, waarin de Bambergsche conferentiën met het Rijnverbond vergeleken worden. Van Pruissen wordt in dat artikel gezegd: «Pruissen heeft niets an ders teweeg gebragt dan dat sympathién van Oostenrijk in Duitschland zijn gestegen, en dat een nieuw viervoudig verbond waarschijnlijk is geworden, waarbij Pruissen, tegenover de vier mogendheden, Oostenrijk, Frankrijk, En geland en Turkije, even zoo op zich zelf zal staan als Frankrijk in 1840.” De cholera heeft zich mede in enkele Duitsche steden, als te Frankfort, München, StuttgartRegensburg vertoond. Te Stuttgart was de eerste, die er aan overleed, een chi rurgijn en de treede dr. Meboldeen der hoofd-redacteuren van een veelgelezen Duitsch blad. Volgens berigt uit Stokholm hebben de bewoners der Alands-eilanden eene levendige vreugde over de vermeestering der Russische sterkten aan den dag gelegd en in hunne ker-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1