NIEUWS- EN AIJVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 71. WOENSDAG den 6 September. E COURANT. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. terdlaat nog te wenschen over. Verschrik kelijk zijn de verwoestingen door de cholera onder de troepen voornamelijk de Franschen aangerigt. Eene dépêche uit Konstantinopel van den 21 meldt, dat 13,000 Franschen aan die ziekte bezweken zijn. Dezelfde dépêche deelt mede, dat de expeditie tegen de Krim op nieuw is uitgesteld; men verwacht echter dat het uitstel niet van langen duur zal zijn. Uit nadere bijzonderheden, betreffende den brand te Varna, schijnt te blijken, dat de Grieken inderdaad de moedwillige bewerkers dier ramp zijn geweest. Bij de pogingen tot blussching, zouden 30 manschappen van het regement Afrikaansche jagers omgekomen zijn. Het Journal de Saint - Petersburg van 11/25 Aug. bevat het rapport van generaal vorst Bebutoff over den veldslag den 3 Aug. bij Kars geleverd. De Russische generaal voegt bij het berigt, dat zijne troepen de overwin ning hebben behaald, de verklaring, dat de dapperheid der Turken allen lof verdient, «daar zij zegt Bebutoff', «een’ wederstand hebben aan den dag gelegd dien onze oudste soldaten nog niet in hen hadden aangetroffen.” Prins Napoleon was, volgens brieven uit Konstantinopel van 20 Aug., op dien dag bij na geheel hersteld, en maakt zich gereed, naar Varna terug te keeren. Daarentegen werd de hertog van Cambridge te Konstantinopel ver wacht, om er gedurende zijne ziekte te wor den verpleegd. Volgens berigt uit Bucharest, hebben de Turksche autoriteiten aldaar twee correspon denten van Engelsche dagbladen doen arreste ren en naar de gevangenis gebragt. De aan leiding tot dezen maatregel wordt niet gemeld. Een telegrafisch berigt uit Weenen houdt in, dat uit Konstantinopel de officiële tijding is ontvangen, dat de Engelsch-Fransche expedi tie tegen de Krim thans bepaald is vastge steld. Maarschalk de Saint-Atpoud zal heden (2 Sept.)' vertrekken, om hét opperbevel der expeditietroepen op zich te nemen. De agent van Lloyd te Archangel heeft uit die stad berigtdat de havens der Witte Zee sedert den 15 dezer maand in staat van blok kade zijn gesteld, en dat aan de schepen de termijn van 13 dagen is toegestaan, om ze te verlaten. De jongste beriglen uit China doen ver moeden, dat de Russische vloot den 6 Julij ten noorden van Hong-Kong is teruggetrok ken. De Russen trachten bet daarheen te brengen, dat eenige Chinesche havens op de noordkust voor hunnen handel worden open gesteld. In het binnenland van China blijven de opstandelingen voordeelen behalenzij heb ben zich meester gemaakt van Toon-koon, doch aarzelden, in de eerste dagen Julij naar Canton op te rukken. 40,000 insurgenten wa ren uit Nankin naar de noordelijke provinci ën uitgetrokken. AMSTERDAM, 29 Augustus. Naar wij ver nemen, zal er in het kamp te Zeijst eene ge regelde post-administratie zijn, onder directie van een’ surnumerair der posterijen. Zijn wij wel onderrigt, dan is daarmede de heer O. G. Bungenberg belast. AMSTERDAM, 1 September. Reeds giste ren deelden wij mede, dat de regtbank, in raadkamer, de zaak van Johan Heinr. Kemper verwezen heeft naar den heer procureur-gene- raal bij het geregtshof van Noord-Holland. Zoowel in het requisitoir van den officier van justitie, als in de ordonnantie der raadkamer, moeten de feiten der opvolgende gruwelen breedvoerig zijn gepreciseerd. Denzelfden dag reeds is aan den beklaagde de verzending der stukken beteekend. De instructie werd on langs gesloten na het inkomen van het rap port van den hoogleeraar von Baumhauer, om trent het hem opgedragen scheikundig onder zoek der kleederen van Kemper. De vele bloed vlekken, die opgenomen zijn, en de plaatsen, waar die op de kleedingstukken gevonden wor den, moeten aanleiding geven tot het vermoe den dat welligt een zijner slagtoffers, na het bekomen eener bloedige wonde, zich verweerd zal hebbeu. Wij vernamen voorts nog dere bijzonderheden: dat de beklaagde, die nu 21 jaren oud is, reeds op zijn 16de jaar in Ha- heilig misoffer werd opgedragen om de verwij dering van de geesels te bekomen. «Is het, omdat er geen God in Israël is, dat gijlieden heengaat om Baal- Zebub, den God van Ekron te vragen Het bof van assises der Seine heeft den drukker Cauvain, die onlangs een geestelijke in de nabijheid van de kerk St. Vincent de Paulo heeft doodgeschoten, vrijgesprokenom dat uit de debatten is gebleken dat deze gees telijke misdadigen omgang had met de vrouw van Cauvain. Voor Ierland heeft zich eene nieuwe bron van volkswelvaart geopend, te weten in het artikel boter, waarvan thans dagelijks groote hoeveelheden over Liverpool of Londen naar Australiën worden gezonden. De Engelsche regering heeft door de be noeming van den heer John Bell, tot consul- generaal in Algerië de inlijving van dat land in Frankrijk erkend. Het zal wel geene bevreemding wekken dat Madrid het tooneel was van eene oproeri ge volksbeweging, zoodra het vertrek van Ma ria Christina bekend was. De verbittering, de haatde af keer, waarvan de koningin- moeder het voorwerp is, zijn te sterk in de gemoederen geworteld, dan dat die vorstin, hoezeer ongemoeid gelaten bij haar vertrek, niet nog aanleiding zou geven tot wanorde lijkheden in Spanje’s hoofdstad. Dingsdag 29 Augustus sloeg inderdaad het volk tot opstand over, en was dra gereed met barricaden; doch de troepen, ondersteund door de nationale gar de, gelukte het spoedig, de beweging te be dwingen en de barricaden weg te nemen. Bij zonderheden aangaande het voorgevallene zijn nog niet bekend; doch uit hetgeen gebeurd is blijkt reeds, hoe verstandig het kabinet gehan deld heeft, de koningin-moeder Madrid te doen verlaten, daar hare tegenwoordigheid al daar bij de opening der zitting van de cortes tooneelen had kunnen in het leven roepen, bij wier herinnering elk weldenkendesiddert en ijst. Den 24 was men te Madrid nog zeer bevreesd voor eene gewapende poging van de republiekeinsche partij. De troepen en de nationale garde ondersteunden echter de rege ring zoo krachtdadig, dat de verwachte stoor nis der orde geen plaats had. Bij beschikking van den minister van gratie en justitie is bepaald, dat al de geeste lijken die zich op dezen oogenblik te Madrid bevinden, hetzij om er bestendig of tijdelijk te verblijven, en daartoe geene uitdrukkelijke magtiging hebben erlangd, binnen een tijdver loop van uiterlijk 14 dagen naar de zetels van hun geestelijk gebied moeten terugkeeren. De Clamor Publico meldt, dat de konin gin bevolen heeft eene junta zamen te stellen van de hoofdambtenaren van het paleis, on der voorzitterschap van den majordomo. De ze junta heeft in Jastde bezuinigingsmaatregel voor te stellendie zij zal nuttig en noodig achten. Aan eene andere commissie is de taak opgedragen het belastinstelsel te onderzoeken, en met het oog op den toestand en de behoef ten der schatkistde vereischte veranderingen voor te stellen in de wetsontwerpen die aan de cortes zullen moeten worden onderworpen. Tot voorzitter der laatstbedoelde kommissie is de heer Ramon Santillan benoemd. Saragossa en geheel Arragonië bevinden zich in eenen jammerlijken toestand. De gé- moederen zijn er aan het gisten en de bevol king slaat tot buitensporigheden over. Te Se ville heerscht de cholera in hevigen graad, en de politieke toestand verbetert volstrekt niet. De Russen zetten hunnen terugtogt over den Pruth voort. Volgens de Weener Preste heeft generaal vorst Goritschakoff den 23 Au gustus zijn hoofdkwartier te Berlad in Molda vië gevestigd. De Oostenrijkers van hunnen kant gaan voort met het bezetten van de Do- nau-Vorstendommendoch, zoo als wij reeds vroeger deden opmerken, met groote omzigtig- heid, ten einde elke botsing met de Russen te vermijden. Op een ander punt van het oorlogs- tooneel, vervolgt het Engelsch-Fransch leger zijne toebereidselen tot de Krim-expeditie. De gezondheidstoestand van dat leger, hoezeer vol gens het officiële Fransche orgaan veel verbe- SNEEK, 3 September. In de vergadering van de eerste kamer der staten-generaal van 51 Augustus, is bet ontwerp van wet, strek kende lot vaststelling van het regerings-regle- ment voor Nederlandsch Indië, met 31 tegen 1 stem aangenomen. Maandag den 4 dezer, des middags ten twee ure, zou de gewone vergadering der sta ten-generaalzittingjaar 1833 1834, door den minister van biunenlandsche zaken, in naam des konings, worden gesloten. Van den 26 Aug. tol en met den 1 dezer, zijn 24 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomenbedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Ja- nuarij dezes jaars 2493. Van regeringswege zijn opgaven medege deeld omtrent den vermoedelijken uitslag van den oogst in onze verschillende provinciën. Zij stemmen daarin overeen, dat die over het algertieen meer dan gewoon en uitmuntend is. Al de dieren van den zoölogischen tuin te Antwerpen zullen op den 12 dezer pu bliek verkocht worden; onder dezelve be vinden zich leeuwen, een olifant, hijéna’s, beerenapen, slangen, struisvogels, papegaai- jen, omtrent 500 hanen en hennen van Co chinchina, enz. enz. Naar het schijnt, zal al- zoo deze fraaije inrigting te niet gaan, hetgeen voor de stad Antwerpen en Belgie te betreu ren zoude zijn, dewijl het eene der schoonste is, welke van dien aard bestaat. Reeds dikwijls is geklaagd over den last, dien de Duitsche regeringen door het naar Amerika inschepen van misdadigers aan de V. Staten berokkenen. Eene gebeele dievenben de, die uit Brunswijk, naar Amerika was ge zonden, en in Pensylvanie bij het plegen van nieuwe rooverijen is gevangen genomen, zal naar Duitschland worden teruggezonden; men zal in het vervolg even zoo handelen met al le vagebonden, die door de gevangenissen van het buitenland naar Amerika zijn uitgeworpen. Den 18 Aug. had een sterke sneeuwval in de Alpen tot op 7000 voet boven de zee plaats. Deze sneeuw stond met hagelstorm in verband, welke vreesselijke sporen aan deze en gene zijde van den Gotthard heeft achtergelaten. L'Ami de la Religion meldt, dat de paus een algemeen jubilé heeft afgekondigdte hou den in October en November e. k.om te verkrijgen: 1° den vrede onder de Christen vorsten; 2° het dempen van den geest van op stand en verleiding; 3’ de verwijdering der geesels van de cholera en den hongersnood; 4° de voorlichting van den H. Geest voor den paus in de leerstellige beslissing ter zake van de ombevlekte ontvangenis. Eene aardbeving heeft den 50 Julij in eenige dorpen van Albanië eenige huizen omverge- worpen of beschadigd; vooral heeft devesting Suli zoo vele schade geleden, dat zij onbruik baar .is geworden; de aarde is op sommige plaatsen gespleten. De Sardinische regering heeft eenige kloos ters in hospitalen veranderd. Dit ging ech ter niet steeds even gemakkelijk, want de mon niken en nonnen gevoelden weinig lust, om hunne verblijfplaatsen te verlaten. De cholera is evenwel afnemend. Uit Nizza wordt geschreven «Het paus dom is in Italië zedelijk dood; elk is, na de bittere omwenteling, welke men in 1847 1849 had ondervonden, overtuigd, dat, zoo lang het pausdom staat, er aan geene vrij heid en welvaart te denken is maar de ba jonetten van Oostenrijk en Frankrijk, en de met schroot geladene kanonnen, met brandende lonten er bij, welke te Rome, Napels, Flo rence, Milaan en elders op de markten staan weerhouden de losbarsting van den volks geest. Verblijdend is het echter, dat men nu niet meer gelijk, vroeger, alleen negatief vrij heid wil, maar ook positief Evangelie." Men leest in de Gazette de Lyon van den 20sten Gisteren was de platte verheven heid van den Berg-Cindre bedekt met talrij ke bedevaartgangersdie den bijstand van den H. Rochus kwamen afsmeken. Geestelij ke gezangen weergalmden in de verte, ep het -r'v

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1