N1EUVS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN IIEÏ ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 72. ZATURDAG den 9 September. liiiiw In een’ brief van een’ der officieren, aan SNEEKER ai BINNEN- EN BUITENLAND. men van der Heyden i aldaar den van jonge R. K. geestelijken is bepaaldelijk op het oog heeft, de de seminarién in Noord-Braband COURANT in aanraking zal stellen ten einde van te vernemen, welke onderneming de aannemelijke voorwaarden tot daarstel- van eenen boord van den Ampion wordt de waarde van het materieel en de ammunitie, te Bomarsund door de gealliëerden gevonden, op 2'/3 millioeu francs geschat. Het Russisch Handelsblad bevat weder de volgende opgave: Sedert de opening der scheepvaart, 25 April (5 Mei) tot i Augustus (16 Augustus), zijn in de haven van Peters burg 10,667 met koopwaren geladen schepen binnengekomen eene waarde hebbende van 11,597,012 zilveren roebels. De jongste brieven uit Odessa die te Londen ontvangen zijn, bevestigen liet berigt, dat de graanoogst in het zuiden van Rusland overal zeer ruim uitvalt, en dat eronder den invloed der tijdsomstandigheden aankoopeu van tarwe voor’ ongemeen lage prijzen kunnen gedaan worden. Den 29 is Dervisch-pacha de Ottoma- nische commissaris-generaalte Bnch'arèst aan gekomen. In eene proclamatie, door hem uit gevaardigd kondigt hij aan, dat de Oosten rijkers, als bondgenooten van den sultanvoor- loopig de Donau-vorstendommen zullen bezet ten. (Eene dagorder aan het Russische leger hield onlangs in, dat de Oostenrijkers als bond genooten van keizer Nicolaas in Wallachije verschijnen.) De oude privilegiën der vorsten dommen blijven ongeschonden. De uitgewe kenen, die zich handelingen veroorloven in strijd met Oostenrijks bedoelingen, zullen den lande worden uitgezet. Met betrekking tot eene Grieksch-Turk- sche schadeloosstelling, berigt de Augsh. Zeit. uit Athene van 23 Aug., dat Turkije van Griekenland eene schadevergoeding van 70 mil- lioen piasters eischt dat Griekenland een be roep heeft gedaan op de mogendhedendat Pruissen en Oostenrijk zich tegen bet beginsel van schadeloosstelling zouden hebben verklaard, en dat Frankrijk en Engaland hunne meening daarover nog niet zouden hebben doen kennen. Er zijn nadere bijzonderheden bekend aangaande de twee jongste in Azië geleverde veldslagen, waaruit wederom blijkt, dat in bei de de Turken eene volkomene nederlaag heb ben geleden. Door het bezetten van Bayazid en de overwinning bij Kuruk-Dalé, zijn de Russen meester geworden van geheel deTurksch- Perzische grens. Alle gemeenschap met Tehe ran is afgebroken. Perzië is thans geheel af gezonderd, en Rusland kan naar zijn goed vinden den schah mededeelingen doen met be trekking tot de zaken van het westen en hem' gaande verdeeld-' noodzaken, met den czaar een verbond te sluiten en Turkije te beoorlogen. In het dagblad van Berbice van den 24sten Julij leest men: «Goud is nabij de Colorado ontdekt, als ook zilver en koper. De goud zoekers hadden een’ Indiaanschen volksstam ontmoet, die gouden kogels voor hunne ge weren gebruikten.” Het traktaat tusschen Japan en de Veree- nigde Staten is thans definitief geteekend. AMERSFOORT, 4 September. Z. M. de koning is gisteren avond, ten 6 ure, deze stad gepasseerd komende van het Loo en zich be gevende naar ’s Hage, en heeft op zijne reis en geheel onverwachts het kamp bezocht. Nadat Z. M. omstreeks 6 uur des avonds in het kamp was aangekomen en het luide hoerah en de muzijk Hd. hadden verwelkomd, wrerd er door de militairen weldra een quarré geformeerd, waarin Z. M. met den opperbe velhebber en andere hoofdofficieren zich be vonden. De opperbevelhebber gaf in mannen taal het doel van dit militaire kamp te ken nen en op die toespraak werd door Z. Maj. geantwoord dat, wanneer wij tot den strijd moglen geroepen worden Z. M. op het eerste schot zich aan het hoofd stellen zou. Na eeu oogenblik stilte, wendde Z. M. zich tot do hoofd-officieren die hij minzaam de hand druk te, en begaf zich vervolgens naar de voor Hd in gereedheid gebragte tent. HATTEM3 September. De aardappelen worden hier bij scheepsladingen vol weggé- haald tot ƒ2 4 ƒ2.50 de mud; dit is langs den geheelen Ussel het geval, en daar er veel naar Friesland worden gescheept, houdt men het er hier voor, dat daar het gewas op de Mei is tegengevallen. 4 September bevat de aan den keizer SNEEK, 8 September. Naar men verneemt, zullen de leden der 11de afdeeling van de maatschappij van Landbouw en Veeteelt in deze provincie, uitmakende het kanton Sneek, hare gewone zomer-vergadering houden op heden zaturdag den 9 dezer, op de Nieuwe- zijl, te Oosthem, alwaar, onder meer andere punten van huishoudelijken aard, de volgen de voor den Landbouw en de Veeteelt belang rijke vragen zullen worden behandeld: 1. Kan de slalvoedering bij kleine veehou ders ook met vrucht worden ingevoerd? 2. Welke, is de beste wijze van bemesting der landerijen 5. Welke is de geschiktste tijd der verschil lende bemesting van landerijen 4. Kan de Friesche nageikaas door behan deling over het algemeen ook nog verbeterd worden 5. Zijn er ook middelen, die met goed gevolg zijn aangewend tot voorkoming van de algemeen heerschende ziekte onder de varkens? Te betreuren is het echter, dat de deelne ming aan deze zoo nuttige instelling tot nog toe onder de veehouders zoo weinig bijval vindt. Door den raad dezer gemeente is in zijne vergadering van 3 dezer maand tot wethouder herkozen de heer II. Clz. Wouda. Op den 4 dezer is de zitting 1835 1834 der staten-generaal door Z. Exc. den minister van binnenlandsche zaken, namens Z. M. den koning, gesloten. Onder de gereed liggende wetsontwerpen, die gedurende de afgeloopene zitting, wegens gebrek aan den noodigen tijd, niet konden worden behandeld behoort dat op het lager en middelbaar onderwijs. Van eene goed onderrigte zijde verneemt op nieuw dat de regeringwel verre de concessie tot aanleg van eenen spoor weg te weigeren binnen weiuige dagen zich met de onderscheidene aanvragers tot conces sie hen meest ling van eenen spoorweglijn in de Noord-Ne- derlandsche provinciën kan aanbieden. De algemeene synode der Nederlandsche Hervormde kerk heeft, met betrekking tot de adressen, bij haar ingekomen ter zake de ont- worpene nieuwe bijbelvertaling, verklaard, dat zij, door hare bemoeijing, in deze niets beoogt dan de gemeente, zonder hetgeen naar gezag zweemt, van zoodanig eene bijbelvertaling te voorzien, als welke zij verwacht, dat zich door hare eigene voortreffelijkheid, voor huis— selijk gebruik, boven elke andere, zal aanbe velen. Het plan bestaat geenszins, om de ontwor- pene nieuwe bijbelvertaling in de plaats van de statenvertaling aan de gemeente op te drin gen of met gezag in de kerk in te voeren. De synodale commissie zal in de eerste dagen der maand September eene zitting hou den ten einde te beslissen in zake der be roeping van dr. Meyboom te Amsterdam en dr. Zaalberg te ’s Hage. Zoo zal dus hoogst waarschijnlijk aan de langdurige vacaturen nog vóór den winter een einde kunnen ge maakt worden. Men verneemt uit echte bronnen dal mgr. de aartsbisschop van Utrecht niet alleen hier te lande, maar ook in België en Duil.scb- land onderzoek gedaan heeft naar den voel, waarop daar het onderwijs in de seminarién 1 opleiding geregeld en opleiding in te verbeteren. Wijlen de heer Adrianus van gewoond hebbende te Brussel en 18 Augustus jl. overleden, geboren te ’s Her- togenbosch, heeft zijn niet onaanzienlijk ver mogen, bij testament, gepasseerd voor den hr. W. P. Hubert, notaris, op den 11 Mei 1835, aan het departement’s Hertogen bosch der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen vermaakt, welk departement, volgens den wil des testa teurs, daarover zal moeten beschikken lot op voeding en opleiding der jeugd te ’sHerlogen- bosch. De aartsbisschop van Canterbury heeft eindelijk besloten om onder medewerking van zijnen ambtgenoot te York, een geestelijk regtsgeding aan te vangen tegen de Anglikaan- sche dekens Wilberforce en Denison, op grond van hunne Roomschgezindheid. Men wil weten, dat een jong mensch in 1848 door de assises der Gironde, in Frank rijk, wegens moord veroordeeld tot levenslan gen dwangarbeid en die thans zijne straf on dergaatonschuldig is. De ware dader zou gevangen genom’en zijn en zijne misdaad bele den hebben. De Echo de la Prantièreeen dagblad van Valenciennes, deelt mede, dat, naar men wilde weten, de regering voornemens is, om maatregelen te nemen, dat de voorbrenging van alcohol uit graan alleen binnen bepaalde grenzen blijft. Die maatregel kan minder ver wondering baren, wanneer men in aanmer king neemt dat eene distileerdcrij in het noor den des rijks order heeft gegeven tot aankoop van 30,000 hectoliters rogge. Uit Napels deelen de jongste brieven me de dat ook te Palermo de cholera uitgebar sten wras. Men vréesdè dat de Siciliajien tot opstand zouden komen want zij laten zich maar niet van het denkbeeld afbrengen, dat de cholera door gift veroorzaakt is. Pa-' lermo is in staat van beleg gesteld; de zaken staan stil; de gemeenschap is afgebroken en de meeste personen, die het geld daartoe hebben gaan op de vlugt. De berigten uit Madrid van 50 Aug. lui den gernstellend. Geene nieuwe poging tot stoornis der orde is sedert den 28 volbragt. De regering beeft eendragt en magt getoond, en daardoor, voor het oogenblik althans, ge logenstraft de geruchten aan heid in het kabinet. Thans is alle twijfel aangaande het Rus sisch antwoord op de jongste voorstellen tot vredesvoorwaarden opgeheven, door de dépêche uit Weenen, dat het antwoord aldaar ontvan- gen is; men berigt, dat de czaar in de geda ne voorstellen niet bewilligt en de waarbor- gen weigert, welke de mogendheden, die de nota van 8 Augustus hebben geteekend, eisch- ten. De Moniteur van mededeeling, dat graaf Beuckendorff koning van Pruissen het antwoord van Nicolaas op de jongste voorstellen tot vredes voorwaarden heeft overhandigd, en dat dit antwoord is eene weigering. Het is te hopen, dat des czaars antwoord niet zoo bepaald weigerend zij als het tele grafisch berigt het heeft doen voorkomen. Wat de gevolgen der weigering betreft, heeft men voornamelijk het oog gevestigd op de twee groote Duilsche mogendheden over de uitwer king, welke het nieuwe besluit van Rusland op deze zal hebben wordt verschillend ge dacht; het meest vindt het gevoelen ingang, dat Oostenrijk en Pruissen zich door die wei gering van Rusland niet zullen genoodzaakt zien eene bepaald vijandige houding tegen over dien staat aan te nemen. Op Frankrijk en Engeland zal de verwerping der voorstel len weinig of geen’ invloed kunnen hebben: immers de westersche mogendheden hebben tot dusverre hare krijgstoerustingen niet gestaakt, en zij blijven handelen als of er volslrekt aan geene hervatting des vredesonderhandelingen te denken ware geweest. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter ter kennis der ingezetenen, dat de Heer Com missaris des Konings in deze provincie, op woensdag den 15 September aanstaande, deze gemeente met een bezook zal vereeren en dat Zijn HoogEdel Gestrenge aan de Rijks-ambte- naren en verdere ingezetenen die verlangen mogten Z.H.Ed.G. te spreken, daartoe de ge legenheid zal geven op het Stadshuis, des voor- middags ten half elf uur. Sneek den 8 September 1834. De Burgemeester S. TEN CATE.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1