NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. ?R 1854. No. 73. WOENSDAG den 13 September. hiilliHlllilMIIHWMIlll F Ti: C Wt;- I b COURANT. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. dat F ning, om vereeuwigen. jl. maandag mede: der forten van Bo- De vlammen waren verscheidene mijlen in zee Het nieuwe fort brandde twee da- twee nachten. van een verbond, dat onze dierbaarste belangen en met alle kracht weér- des noods strijd te voeren van de zijde dépêche uit Dantzig van «Zaturdag heeft men een marsu nd doen springen, op een’ afstand van i zigtbaar. gen en twee nachten. Al de Fransche troepen zullen naar Frankrijk terugkeeren. De opperbevelhebbers der vereenigde Fransch-Engelsche zeemagt in de Oostzee, Ba- ragnay ’dllilliersNapier, Parseval Deschénes en Jones, hebben eene proclamatie gerigt tot de bewoners der Aland-eilanden waarin, als het voornaamste punt, wordt aangekondigd, dat de blokkade dier eilanden is opgeheven, en dat een ieder de vrijheid heeft, handel te drijven op denzelfden voet en met dezelfde privilegiën als vroeger, doch dat het handels- of vriendschappelijk verkeer met den vijand in Finland verboden is. Met betrekking tot de Krim-expeditie behelzen de Constitutionnel alsmede de bladen van Marseille verscheidene bijzonderheden. Niet minder dan 400 schepen bevatten het krijgs volk en het materieel, bestemd om het nieuwe wapenfeit in de Zwarte Zee te volbrengen, men in aan de ook beeft krach tigen s van geweten, in het geloof wapenen van men we, doch wier vader Protestantsch was ge weest. Men schrijft uit Belgie: «De prijs der granen blijft hier nog al boog. «Wij betalen hier te lande als laagste prijs 26 francs voor I '/2 mud tarwe, terwijl onze zuidelijke na buren slechts 20 a 22 francs behoeven te be steden. En, wat de toestand minder welge moed doet te gemoet gaan, is, dat de graan- koopers hooge prijzen hebben betaald voor ko ren te leveren in December en Januarij ek. Bedroevend is liet daarbij dat de hooge prij zen nog kunstmatig worden verhoogd. Men verzekert, dat, in zake het com plot, waarin aanvankelijk den heer Victor Considérant betrokken was, de heer van der Eist buiten vervolging is gesteld, en dat de heeren Sanders, Fourdrin en Brunet de l’Ar- gentière naar de correctionele regtbank zijn verwezen, beklaagd van verboden wapenen te hebben vervaardigd. Dr. Boghe te Leuven beweert, dat men de aardappelen te vroeg poot, en dat het in Julij is, dat de aardappelen in het begin van hunnen bloei door de nog onbekende ziekte worden aangetast. Dr. Boghe pootte in het afgeloopen jaar zijne aardappelen in Julij, en geene enkele plant leed door de ziekte. In No vember oogstte hij vele en allerbeste aardappe len. Ook in dit jaar legde hij, na 8 Julij zijne aardappelen in den grond en het gewas is gezond en wordt door elk bewonderd. Ook zij die zijn voorbeeld volgden, bevinden zich daar bij uitermate wel. Een beroemd Fransch land bouwkundige, graaf de Gaspani, zegt, dat de landbouwers het aardappelloof moeten ver branden, in plaats van het onder den grond te spitten of met mest te vermengen. Juist op het loof houden zich de ontelbare diertjes op, die de ziekte aan brengen. Het gemeente-bestuur van Keulen heeft onlangs het houden der algèmeene vergadering van de Katholieke vereenigingen aldaar verbo- den. Van dit verbod zijn de betrokkene ver leen igingen in hooger beroep gekomen, doch het is door de regering gehandhaafd. Aan den minister van binnenlandsche zaken in Spanje is een buitengewoon crediet van 980,000 realen geopend op de begrooting van dit jaar, tot dekking der uitgaven, ver oorzaakt aan het constitutionele ayuntamiento van Madrid, ten gevolge der buitengewone omstandigheden, waarin de hoofdstad ver keerde. De Russische Invalide van 1 September bevat het berigt der overgave van Bomarsund op 16 Augustus, en besluit dat berigt met de woorden: «Door de voorbeeldige, acht dagen lang voortgezette verdediging van een klein en niet voltooid fort tegen 58 schepen der ver- i eenigde vloten en 10,000 man landtroepen heeft de bezetting van Aland zelfs de vijan den verbaasd doen staan en heldhaftig den roem der Russische wapenen gehandhaafd.” De vesting Bomarsund wordt door het Rus sische blad eene versterkte kazerne” genoemd. De Engelsche bladen deelen de volgende getal Israëlitische kweekelingen op de militai- re school te Kuinbar-Clarab tot 40 worde op gevoerd, waarvan 2 naar Parijs of eene ande re hoofdstad zullen worden gezonden ter vol- tooijing hunner studiën. Ook werd de heer Cohn denzelfden dag toegelaten bij Saïd-pacha die hem al de voor de Israëliten in Egypte ge vraagde concessiën toestond. —Men verzekert, dat de onderhandelingen die te Rome plaats hebben betreffende het herstel van de Maltezer orde te Jeruzalem op het punt zijn van ten einde te loopen en dat deze orde eerlang officiéél zal hersteld worden. De cholera nam te Rome in den laatsten tijd zigtbaar toe; zij is ook in het ghetto der Joden uitgebarsten. Een Amerikaansch dagblad {Western 17- nion Advocate} vermeldt het opmerkelijk be rigt, dat een godsdienstig genootschap te Cin cinnati (Vereenigde Staten) besloten heeft, ee- nen Protestantschen zendeling in de eeuwige stad te onderhouden. Dien ten gevolge is de eerw. dr. Tefft benoemd tot den gewigtigen post, om deze belangrijke betrekking onder het oog der pauselijke magt zelve te vervullen. Door het bezit van dezen I'erbondspenning en het overgeven ouders op kinderen en kinds kinderen zal dan ook het bewijs gegeven worden, dat men in 1855 niet alleen heeft j deel genomen aan de zoogenaamde Aprilbe- j weging, maar ook heeft aangegaan het ver bond van krachtigen slrijd'voor de vrijheid aan Gods Woord, met de wapenen van Geloof, Hoop en Liefde." Nog leest men in de Waakzaamheid onder anderen, de volgende daadzaken, die, hoewel juist niet aanbevelenswaardig ter na volging, ons echter niet ongeschikt voorkwa men om ze te vermelden, ter inlichting en overtuiging van velen In de maand Maart jl. ontving zekere Lamberlus Klerks te Vlijmen woonachtig, een’ brief, wSarin geschreven stond, dat hij, in dien zijn kostganger niet vóór Paschen ver trokken was, geene absolutie met Paschen ver krijgen zou en hij derhalve gewaarschuwd werd, zoo voor zich zelven als voor zijn huis gezin, om zijnen kostganger, zekeren Jacobus van Zanten, een braaf, ter goeder naam en faam staand gepensioneerd onder officier bij de dragonders, het kosthuis vóór dien tijd op te zeggen. Genoemde Jacobus van Zanten is dan ook, bij gebreke van een goed kosthuis, ge noodzaakt geworden, Vlijmen te verlaten en zich te Heesbeen, bij Heusden, bij Protestan ten in den kost te besteden. Te Kassei is een R. K. pastoor, Hahne geheeten, tot 20 thl. boete veroordeeldomdat bij een meisje tot de H. communie bad toege laten, die dochter was van eene R. K. wedu- SNEEK12 September. Van den 2 tot en met den 8 dezer, zijn 20 gevallen van be smettelijke longziekte in deze provincie voor gekomen bedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert I Januarij dezes jaars 231a. Bij den minister van financiën is door tussebenkomst van een R. K. pastoor, ter vol doening van aan ’s rijks schatkist verschuldig de gelden, ontvangen eene coupon, groot ƒ30, van eene obligatie ten laste van Rusland. In de synode maakt thans het beginsel van verkiezing der predikanten door de lidma ten een punt van ernstige overweging uit. {Amh. Cl.) Men leest in de Waakzaamheid het vol gende Wij hebben ontvangen eenen, door den graveur Hart keurig bewerkten, gedenkpen- de Aprilbeweging in Nederland te Hij is van brons en toont op de bovenzijde het standbeeld der Hollandsche Maagd, met den vrijheidshoed in de regter- hand, en met de linker steunende op den Bij bel, geplaatst op een pedestal, met het op schrift hanc tuemur hac nitimur op de keer zijde zijn binnen een’ eikenkrans de woorden vervat: geloof, hoop, liefde, en in het mid den daarvan de jaartallen 1317, 1648 en 1835. Bij dien penning wordt ook een bijschrift afgegeven, waarin op goed, stevig folio papier de beide zijden van den penning zijn afge drukt, en daar omheen de woorden: Protes- tantsche Gedenk- en Kerbondspenningen als doel van de afgifte van dat bijschrift wordt opgegeven 1“ te vermelden de oorzaakdie geleid heeft tot het vervaardigen van den penning; 2° te verklaren de insigne en jaartallen in verband met Protestantsche aangelegenheden, die zich in 1835 hebben voorgedaan; en 5° de strekking van den penning aan te toonen tegelijk als Gedenk- en l'erbondspen- ning. Deze drie punten worden nu wat na der uiteen gezet; en aan het slot v'an het 5de dit geschreven: «Doch nu in 1835 niet is kunnen geweerd worden wat den Protestan ten ergerlijk is, of verkregen wat zij met regt hadden verlangd, zal die zelfde penning ook strekken tot bet sluiten van eer zich ten doel stelt, te blijven voorstaan stand te bieden en tegen alle verdere aanmatiging van Rome.” Daarop volgt: Gedenk- en van denzelven van Op drie mijlen noordwaarts van Sebastopel zullen de landingstroepen ontschepen, op eene uitgestrektheid strand van 1300 ellen, tusschen twee rivieren, opzettelijk voor die landing ge graven daar al het overige der kust door de steilte ongenaakbaar is. Volgens de gedane verkenningen kunnen de schepen tot op 100 ellen van het strand komen, waarop, als de gesteldheid der zee het gedoogt, in minder dan drie uren, en onder bescherming van meer dan 2000 vuurmonden 30,000 krijgslieden zullen geworpen worden met het geweer achter op den rug, de spade en het houweel in de hand, en die, eens aan land zijnde, met behulp van schanskorven de grondslagen zullen leggen van eene uitgestrekte legerplaats, die voor twintig dagen voorraad van levensmiddelen en van krijgsbehoeften, als kruid kogelsschroot enz. moet ontvangen. Na de landing en na de inrigting der veldhospitalen zullen de troepen reglstreeks tegen de citadel aanruk ken die den regteroever bestrijkt van den grooten inham waaraan Sebastopel ligt. Dit is, naar men zegt, het moeijelijke en gevaar lijkste punt. Men wil dat gisteren (8 Sept.) de groote onderneming een aanvang moet heb ben genomen. In Bessar-abië, alwaar men aan eene lan ding en inval in de Krim gelooft, heeft de Russische regering bevel gekregen om vooral waar de vijand zich zal vertoonen, de steden en dorpen in de asch te leggen de weder- spannigen aan dit bevel zullen als landverra ders gestraft worden. Ook is last gegeven, den voorraad graan bijeen te brengen ten einde gemakkelijker door de vlammen te kun nen worden verteerd. De regerings-ambtena- ren in Bessarabië moeten de bezittingen der burgers inventariseren. Keizer Nicolaas en grootvorst Konstantijn hebben, blijkens brieven uit Petersburg van 50 Augustus, weder tweemaal Kronstadt be zocht en er de vestingwerken in oogenschouw genomen. De Moniteur meldt, dat de cholera te Var na bijna heeft opgehouden, en dat prins Na poleon, geheel hersteld, naar genoemde plaats is teruggekeerd. Als een blijk der voortdurende goede ver standhouding tusschen de Westersche mogend heden en Oostenrijk, wordt gewezen op de toestemming van de eerstgenoemdendat de Wallachijsche militie onder het opperbevel van graaf Coronini zal staan. Dr. Albert Cohn, voorzitter van het Isra ëlitisch consistoriaal comité te Parijs, is den 21 Aug. in gehoor ontvangen bij den sultan. Abdul-Medjid heeft hem de verzekering gege ven, dat al de voorregten toegekend aan zij ne Christen onderdanen, insgelijks zullen wor den verleend aan zijne Israëlitische onderda nen, en dat hij nooit zal dulden, dat eenig on derscheid gemaakt worde tusschen muzelman en niet-muzelrnan in zijn rijk. Hij heeft de oprigting eener Israëlitische school te Jeru zalem goedgekeurd, en er in bewilligd, dal In t

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1