EN ADVERTENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET AIIRONDISSE11ENT SNEEK. NIEUWS- I a 1834. No. <4. ZATURDAG i c MM SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. zullen binnenvallen, uit de Oostzee naar ren. Een gedeelte te Cherbourg, een winteren.) Volgens een telegrafisch berigt, den 9 dezer ontvangen is sir Charles Napier op zij - ne terugre.is naar Engeland. Uit Weenen wordt als zeker berigt, dat den 50 Augustus uit Londen en Parijs aan de admiraals der vereenigde vloten in de Zwarte zee bevelen zijn afgezonden om onmiddellijk de haven van Odessa streng te blokkeren. Den 7 zijn weder 400 Russische krijgs gevangenen van Bomarsund in Engeland aan gekomen. Men berigt, dat de haat tusschen de Russische en Finlandsche soldaten zoo groot is, dat men op het schip, dat ze overbragt die manschappen niet aan dezelfde tafels kon laten eten, uit vrees voor bloedige gevechten. Als eene opmerkelijke bijzonderheid wordt herinnerd, dat maarschalk Baraguay d’Hilliers, die voor eenige dagen te Dantzig is ontscheept, voor die zelfde stad in 1815 een’ arm verloor. Onder de opmerkelijke teekenen des tijds behoort, dat in Oostenrijk het verbod, om wordtnaardien daaruit cholera ontstaan kan. Gebruik geene zouten of andere sterke ge neesmiddelen zonder daartoe ontvangen raad Hoed u voor te veel bier, wijn of geestrijke dranken welker misbruik evenzeer door cho lera gevolgd kan worden. Hoed u insge lijks voor aangestoken of ongezond vleesch aangestoken of onrijpe vruchten en niet ver- sche visch of groenten. Vast niet te lang, maar wees matig hij uwe maaltijden. Ver mijd sterke vermoeijenis en schielijken overgang van hitte tot koude. Blijf niet lang in nat te kleederen. Houd u zelven rein en uw lijf en voeten zoo warm als uwe middelen en bezigheden zulks toelaten. Houd uwe ver trekken zuiver en goed gewit; open de ven sters zooveel mogelijk, neem alle vuil en on reinheid onverwijld weg. Bezig lijm- of zink< hlorideom allen s< liadelijken slank te verdrijven. Zijn er eenige mest- of andere vuile hoopen stinkende wateren, kwade luch ten of andere schadelijke zaken in de nabij heid van uw huis, beklaag u daarover onver wijld bij de plaatselijke autoriteiten, die wet tig gezag tot wegneming daarvan hebben of, weet gij niet waar deze te vinden zijn, bij de gezondheids-com missie.” Ten gevolge van eenen volksoploop te Schiedam, die met de prijzen der levensmid delen hoegenaamd in geene betrekking staat, hebben aldaar, op onderscheidene dagen in de vorige week, vrij ernstige ongeregeldheden plaats gehad, en heeft men bij bijna al de bakkers de glazen ingeslagen, terwijl men het plan had, om de aardappelenkoopers mede een bezoek te brengen, hetwelk echter schijnt ver hinderd te zijn geworden. Het bestuur had zich namelijk genoodzaakt gezien, de hulp der gewapende raagt in te roepenwaaraan dan ook spoedig voldaan werd, en die bestond uit infanterie en rijdende artillerie uit het nabu rig Delft. Er hebben zes arrestatiën plaats gehad, waarvan reeds drie personen naar Rot terdam waren gevoerd; een artilleriepaard is door een messteek gedood en een burger ge kwetst geraaktten gevolge waarvan hij reeds moet zijn overleden. De zondag is overigens zeer rustig voorbij gegaan. Een later berigt meldt Met genoegen kun nen wij mededeelen dat tot dusverre in Schie dam de rust ongestoord is gebleven, terwijl, door het verstandig beleid van den militairen chef, de zaken langzamerhand weder tot de vorige orde zijn teruggekeerd. Dezer dagen is bij de boekhandelaars Al- lart Van der Made van de pers gekomen het verslag van de oprigting en voortgang der Maatschappy tot verbetering ran den werken den stand voorgedragen in eene openbare ver gadering, door den heer E. H. Hartman, en uitgegeven ten voordeele van het fonds voor buiten hunne schuld ongelukkig gewordene am bachtslieden. Om meer dan ééne reden ge- looven wij dat algemeene bekendheid van dit verslag wenschelijk is, en het is daarom, dat wij er de aandacht van het publiek op vesti gen. De Nederlandsche consul te Brussel heeft berigt dat gedurende de eerste helft des jaars 1854 457 Nederlandsche schepen die stad heb ben bezocht, waarvan 557 met lading en 120 met ballast. Deze schepen, op de binnenwa teren aangekomen, hebben, onder andere ar tikelen, 11,555 hectoliters asch559.150 kilo hooi, 2,515,660 kilo zaden en 10,287 stuks kazen aangevoerd; 659 Nederlandsche schepen zijn, insgelijks op de binnenwateren, naar Nederland vertrokken. Men berigt uit Frankfort van den 7 de zer het volgende: «In het naburige stadje Woldenberg is aan de post gestolen een paketbevattende zeven Russische 4 pCts. certificaten bij Stieglitz, ieder groot 500 zilveren roebels 1842, serie 6555/58055 tot 6559/58059, uitge- betaalbaar den 1 Augustus van dit SNEEK, 15 September. De Staats-Cou- rant behelst het programma voor de opening van de vergadering der staten - generaal op maandag 18 Sept., waarbij de gebruikelijk pleg- tigheden zijn omschreven. Z. M. de koning zal ten één ure van het paleis naar de verga derplaats afrijden. In welonderrigte kringen te ’s Hage wordt verzekerd, dal bij den aanvang van de aanstaan de zitting der staten-generaal eene voordrag! door het ministerie zal aangekondigd worden, strekkende, om den druk der belastingen ee- nigermate te verminderen. Het Staatsblad no. 126 behelst de wet van 1 September 1854 strekkende tot het brengen van eenige wijzigingen in het beslaande tarief van regten op in-uit- en doorvoer. Z. M. heef t den heer J. C. Baud oud-mi- nister van koloniën, benoemd tot minister Van staat. Op den 15 en 14 dezer zijn de gemeen ten Sneek WijmbritseradeelIJlst, Workura Stavoren Hindelopen Hemelumer Oldephaert en Noordwolde en Sloten door den heer com missaris des konings, vergezeld van den heer griffier der staten, bezocht geworden. De aangekondigde wedstrijd bestaande in het slaan naar de flesch bij het Tolhuis onder Goënga heeft op den 11 dezer, in de tegenwoordigheid van eene talrijke volksme nigte plaats gehad. 22 uit verschillende plaat sen opgekomene geblinddoekte mededingers na men deel aan den kampstrijd, waarbij eindelijk de overwinning werd behaald door II. Zoet hout van Sneek nadat hem bij herhaling door den dorpsgenoot IJ. Westra de zege werd be twist. Het feest, hetwelk, vooral ook ten ge volge van het schoone weder, inderdaad een volksfeest was is in de beste orde afgeloopen en door muzijk en dans gevolgd geworden; terwijl de verdere voortzetting van den strijd, om de uitgeloofde fraaije zilveren zak-tabaks- doos, is bepaald op maandag den 2 October ek., ’s namiddags 2 uur. In zake de rapporten ter voorkoming van de vermindering van predikants-traktamenten en ter aanbeveling van de toga als een passend ambtsgewaad heeft de synode besloten wat het eerste betreft, eene aanschrijving te dier zake aan de kerkeraden en de kerkelijke be sturen te doen uitgaan, en, wat de laatste aangaat, een’ brief van aanbeveling aan pre dikanten en kerkeraden toe te zenden. Men verneemt met zekerheid, dat de be handeling der zaak van J. H. Kemper, voor het prov. geregtshof in Noord-Holland, bepaald is op dingsdag 5 Oct. aanstaande. In de Utr. Ct. leest men: «Men spreekt van gevallen van cholera in ons land; God dank! nog niet in onze stad. Ofschoon wij nog niet overtuigd zijn, dat werkelijk deze verschrikkelijke ziekte bestaat, dewijl het reeds herhaaldelijk is gebleken dat men onder cho lera rangschikte wat eigenlijk geene cholera was, kwam het ons toch niel ondienstig voor de volgende behoedmiddelen, door een En- gelsch dagblad opgegeveu te vermelden «Wend u tot een’ geneesheer, zoodra bui- Lucien Murat tot grootmeester, zijn voorne mens, een opzettelijk dagblad, getiteld: Le Franc-Magonuit te geven, dat voornamelijk zal strekken, om het elericale blad T Unieer s te bestrijden. Zoo als men weet, heeft dit dagblad hevige artikels tegen de vrijmetselaars medegedeeld waarin men onder anderen niet onduidelijk te kennen gaf, dat de vrijmetse laars geregtelijk moesten vervolgd worden. Te Tarf l’Abbaye, in het Bourgondische speelde onlangs een kind in de hooischuur met lucifers. De hierdoor veroorzaakte brand vernielde 16 huizen en beroofde 21 huisgezin nen van huisvesting. De Boston. Traveller verhaalt, dat on langs eene oude matrone van 95jaren, uit North Adams, een theesaletje gaf aan oude luidjes waaronder zich vier dames van 86 80 en 70 jaren en drie heeren van 85, 80 en 75 jaren bevonden. Deze vrolijke partij leverde dus in het geheel een getal van 649 jaren op, en ge middeld waren de gasten 81 jaren oud. Kapitein Perry, die voor eenige dagen uit straat Davis is teruggekeerd, brengt geene tij dingen omtrent Franklin mede, maar wel ee ne bevestiging van het gevoelen dat de tem peratuur aan gene zijde van zekeren breedte graad weder warmer wordt. Scutari, in Albanië, was het tooneel van de verregaandste ongeregeldheden. Het graauw dat gedurende achtenveertig uren letterlijk meester was van de stad plunderde de graan- magazijnen behoorende aan hen, die als op- koopers werden verdacht gehouden. Gelukkig is men er in geslaagd, den opstand spoedig te dempen, waartoe de Fransche vice-consul veel heeft bijgedragen. Men schrijft uit Madrid van den 4 aan het Fransche regeringsbladDe zaken krij gen bij voortduring een geruststellender aan zien. Het kabinet blijft eensgezind, en de maatregelen die het neemt, dragen blijk van het vaste besluit, overal de handhaving der orde te verzekeren; de ongebondenheid, die in de provinciën heerschlte beteugelen, en het bestuur op beteren voet te regelen. Het herstel der door de junta’s afgeschafte regten is overal zonder verzet geschied. Men hoopt, dat de provinciën in grooten getale mannen van goede bedoelingen naar de grondwetge vende cortes zullen afvaardigen. Te Madrid zelfs is de openbare meening merkelijk ver beterd, sedert, men de dreigende gevaren der regeringloosheid heeft gezien.” Naar men zegt, heeft Maria Christina de som van 10,000 realen geschonken ten behoe ve der gekwetsten in de jongste dagen van oproer. De veldtogt in de Oostzee schijnt voor dit jaar gesloten. Per telegraaf verneemt men dat de generaal Baraguay d’Hilliers te Dant zig is aangekomen, om naar Frankrijk terug te keeren. (Volgens een dagblad van Havre zou te Cherbourg de officiële tijding zijn ge komen, dat 46 schepen, waaronder 10 Engel- sche transportenaldaar van 5 tot 10 October om, het expeditie-korps Frankrijk terug te voe- van de Fransche vloot zou ander gedeelte te Bres over- 151, nos. loot en jaar.” I Den 5 dezer is de zoo algemeen bekende I en geliefde schrijver van kinderwerkjes, H. C. I Schmid, dom-kapitularis doctor in de theo logie enz., te Augsburg overleden. Hij werd tengewone losheid in de ingewanden bespeurd den 15 Augustus 1768 te Dinkelsbuhl geboren, in 1791 tot priester gewijd en in 1825 dom- kapitularis. Op zijnen tachligsten verjaardag in 1847 werd eene medaille ter zijner eere ge slagen met het opschrift: over kinderen te waken is engelenwerk. Men wil weten, dat de drukke diploma tieke briefwisseling, welke sedert eenigen tijd tusschen de hoven van Petersburg en Rome heerschtin verband staat met het voornemen van keizer Nicolaasom verzachtende wijzi gingen in zijn stelsel ten opzigte der Roomsch- Katholieken in Polen en der Latijnsche kerk te Jeruzalem te brengen. Het plan zou na melijk bij hem bestaan, om zijnen derden zoon en naamgenoot tot koning van Polen te ma ken en bij het daarom noodig achten, den paus geruststellende verzekeringen tot opzigte der Poolsche Katholieken te geven. De vrijmetselaars welke in Frankrijk vrij talrijk zijn en onder anderen te Parijs on geveer 80,000 broeders tellen met den prins

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1