EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. NIEUWS- 1854. No. <5. WOENSDAG den 20 September. KtgV - Te Madrid is een adjudant van den gou verneur van Biskaye aangekomen, met last, om troepen te eischendaar genoemd deel des rijks door eene nieuwe omwenteling wordt be dreigd. Eenige der Spaansche uitgewekenen te Bayonne, grootendeels invloedrijke mannen, zouden in Biskaye den burgeroorlog willen doen ontbranden. Wij eischen,” zegt de Siglio XIX, .«dat de regering, met al de kracht aan haar gezag ontleend, hier tusschen- beide kome.” SNEEKER COURANT. BINNEN- EN BUITENLAND. Harlingen naarEn- liet kofschip de Jonge een daggeld een gelegen- De inne- den voorzien van brood of beschuit, suiker, thee of chocolade, haver, meel, mostaard, pe per, azijn, vleesch of verscbe groenten, ge zouten varkens-, of ossenvleescherwten, meel reuzel en krenten of rozijnen, indien er gecne versche spijze te bekomen is. De Engelsche regering heeft van 7 schilling 4,20) aan eiken krijgsgevan gen Russischen officier, en 5 schjll. (ƒ5) aan elke vrouw, door hen medegebragttoegelegd. Ieder officier mag een’ knecht hebben, voor wien hij aansprakelijk is. Het is den officie ren op hun woord van eer veroorloofd, zich op 5 mijlen afstand van de stad Sheerncss te begeven. Reeds hebben wij berigt, dat admiraal Hamelin zich nadrukkelijk tegen de expeditie tegen Sehastopel heeft verklaard. Thans zijn de reclenen van dat verzet bekend: de voor- naamsten zijn: 1°. de slechte toestand des le gers, nog verzwakt door de geledene verliezen en kwalijk bekomen van de aanvallen van den geesel die het heeft gedecimiëerd2°. de aan getoonde onmogelijkheid, om de vijandelijke stad een lang beleg te doen doorstaan 5’. het gevaar voor de vloot, zich in zee te begeven op het oogenblik, dat zij alleen ten gevolge van tegenwinden overwonnen kan worden. Toen zijne redenen geenen ingang vonden, en het besluit tot den aanval genomen was, zeide de heer Hamelin, na, zoo als reeds bekendis, aanteekening van zijn verzet verzocht te heb ben: «dat hij de verantwoordelijkheid der ex peditie noch voor zijn land, noch voor de ge schiedenis wilde op zich nemen.” Als een staaltje van den stijl van het En- gelsch gouvernementsblad the Globe, dient de aanhaling van zijn artikel van jl. zaterdag, al waar gezegd wordt, dat de kanonnade van Se- bastopel door de geallieerde vloten den donder jaloersch zal doen zijn. Een tooneelschrijver heeft heidsstukje aangekondigdgetiteld: ming van Sehastopel. Men deed hem opmer ken, dat, hoe waarschijnlijk ook die verlangde inneming zijhet feit echter nog niet volbragt is; waarop de schrijver hernam: «Is Sebasto- pel niet genomen, het wordt genomen; is het niet in acht dagen, dan in het voorjaar. Mijn stuk moet gespeeld worden.” Vóór den 22 dezer maand zal men, vol gens het algemeen gevoelen, geene berigten kunnen hebben aangaande den aanvankelijkeu uitslag van de expeditie tegen Sehastopel, en wel op grond, dat, aangezien de drie vloten bij het Slangeneiland (liane Adassi in het Turksch Eidonisi in het Grieksch Zmenioi Ostrow in het Russisch) zich moeten veree- nigen, zij derhalve van Varna niet in eene. regte lijn naar Sebastopol trekkenmaar langs de kusten, W’aarmede natuurlijk meer tijd ver loopt, en voorts, dat de ontscheping moet plaats hebben ten noorden der stad. Waarschijnlijk hebben de operatiën dus eerst den. lOden ee- nen aanvang kunnen nemen. Genoemd eiland is rotsachtig en ligt op eenigen afstand van de kust van Bessarabië, tegenover de monden van den Donau. De ontruiming der Donau-vorstendommen door de Russen en het bezetten dier landen, door de Oostenrijkers worden zonder stoornis voortgezet. De troepen van generaal Luders hebben Galatz en de omstreken geheel verla ten en den 5 dezer heeft vorst Gortschakoff zijn hoofdkwartier te Jassy gevestigd. Volgens berigten uit Petersburg, is aldaar in een’ onder voorzitting des keizers gehouden krijgsraad besloten, ook in Azië zich tot de verdedigende wijs van oorlogvoeren te beper ken en moet het daartoe strekkende bevel reeds naar Tiflis gezonden zijn. Aan de Algem. Zeil, wordt berigt, dat keizer Frans Jozef aan den koning van Pruis- sen schriftelijk de verzekering heeft gegeven, dat geen Oostenrijksche bajonet zich aan de overzijde van den Pruth zal vertoonen. Hoe duidelijker het besluit van Oostenrijk blijkt, niet aanvallenderwijze tegen Rusland te werk te gaan, hoe grooter het mistrouwen vyordt, waarmede Turkije en de Westersche mogend heden het bezetten van de Donau-vorsten dommen door de Oostenrijkers zien. Op het schutblad van een onlangs in open bare auctie gebragteu bijbeldie vroeger eenen Engelschen zeeofficier heeft toebehoord vond men de volgende even treffende als eenvoudige woorden: «Deze bijbel werd mij in January 1781 door den heer Raikes te Hertford geschon ken omdat ik de zondagschool getrouw bij woonde en mij daar goed gedroeg. En na 35 jaren lang mijn medgezel geweest te zijn van welke ik er 41 in zeedienst doorbragtgedu rende welken tijd ik 43 scheepsgevechten bij woonde, 15 wonden ontving driemalen schip breuk leed, eens zwaar gebrand werd, twee maal met eene boot genomen werd en vijftien maal aan verschillende koortsen leed, was de ze bijbel mijne vertroosting, en is den 26 Oc tober 1854 door James Bishop, te Edimburg, op nieuw voor mij ingebonden zijnde dit mijn zestigste verjaardag; al hetwelk ik hier met mijne liandteekening bevestig.” Als een bewijs, dat de verdraagzaamheid hier en daar onder de menschen nog wel iets te wenscben overlaat, wordt uit Meiningen dd. 7 dezer, berigt, dat dien dag de gemeen teraad aldaar, na levendige beraadslagingen, met 9 tegen 6 stemmen de vraag, of aan ee- nige Israëlitische kooplieden voortaan zou wor den veroorloofd, in genoemde stad te wonen, ontkennend heeft beantwoord. De Spaansche regering heeft een begin ge maakt met het in beslag nemen der eigendom men van de oud-koningin Maria Christina, en zich in de eerste plaats meester gemaakt van de haar toebehoorende steenkolenmijnen. De Spaansche bladen van den 9den ge wagen van ongeregeldheden te Aranjuez, bij na voor de poorten van Madrid. Een kom- mandant der nationale militie heeft daarbij op eene moorddadige wijze den dood gevonden 20 personen zijn in hechtenis genomen. Of de beweging van republikeinschen of van car- listischen aard was, is nog niet bekend. Te Barcelona blijft de toestand nog zeer SNEEK, 19 September. Bij besluit van 10 dezer no. 56 heeft Z. M. goedgevonden tot voorzitter van de eerste kamer der staten-ge- neraalgedurende de zitting van 1834—1833, te benoemen den heer mr. J. A. Philipselid dier kamer. De N. Ned. meldt, dat de staatkundige gevoelens in de tweede kamer der staten-ge- neraaldie den 18 dezer zou geopend wor den, vertegenwoordigd zullen zijn als volgt: antirevolutionairen 3 minisleriëele constitu- tionelen 22 meerderheidsvolgers 7 liberaal- constitutionelen 29; constitutionele!!overhel lende tot de liberalen, 3; te zamen 68. Z. M. heeft aan den heer W. C. de Wit, burgerlijk ingenieur te Amsterdam, tot weder opzegging vergunning verleend voor eene schroef- stoombootdienst van Harlingen over de Zui derzee naar Zwolle, heen en terug, tot ver voer van reizigers en goederen, met uitslui ting van vee. Als een klein bewijs hoe Z. M. de zaken nagaat en wenscht, dat de soldaat goed behan deld worde, diene het volgende: In den na middag van 9 dezer exerceerde in het kamp bij Zeyst een onderofficier een peloton (rneeren- deels strafpeloton genoemd) en liet verscheide ne malen achtereen wenden (eene lastige be weging). Z. M. ging er regt op aan berisp te den onderwijzer, nam diens geweer en kom- mandeerde dat peloton in persoon deed het rigten bajonet afslaan bet geweer presente ren en inrukken, steeds zelf kommanderende gevende daardoor duidelijk te verstaan dat Hd. verlangde dat de soldaat exerceerde om geoefenden niet om gedrild te worden. Het provinciaal geregtshof van Noord- Holland heeft, bij arrest van gisteren, in raadkamer gewezen, en regt doende op de aan- klagte van jhr. M. Salvador, de heerenjhr. L. J. Quarles van Ufford en II. J. Gerlings bui ten vervolging gesteld. Van den 9 tot en met den 13 dezer, zijn 26 gevallen van besmetlelijke longziekte in de ze provincie voorgekomen bedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 January de zes jaars 2542. In de Kamper Courant lezen wij een be rigt van den veearts Eckhardt over de thans heerschende varkensziekte. Volgens hem kan die ziekte door aderlatingen aan de ooren of den staart, vereenigd met sodae keukenzout of zout aardappelen water onder het voeder, zuiver drinken, koele lucht en reine hokken, het best worden voorgekomen. Verder lezen wij over deze ziekte in de Ne derlander«In onderscheidene nieuwspapie ren een middel tegen de varkensziekte aanbe volen ziende, vinde ik mij gedrongen, open baar te maken, dat mij door een’ landman is verzekerd geworden dat die ziekte niets an ders is, dan dat de varkens haken op de tan den of kiezen hebben die hun in het eten hinderlijk zijn, en dat zij hierdoor aan het kwijnen geraken. Men onderzoeke bij de zieke dieren of zulks het geval is. Zoo ja dan worde aan deze de meeste openbaarheid gegeven.” Uit een naauwkeurige opneming is ge bleken dat in de gemeente Uithuistermeeden in dit jaar te velde heeft gestaan 592 bunder koolzaad, welke 10,555 mud hebben opgebragt wanneer men de gemiddelde waarde op ƒ12 de mud rekent, dal niet te hoog is gesteld, dan heeft het koolzaad in die gemeente eene opbrengst van 125,996. Kapitein Van der Zee is den 15 dezer met een paar zeelieden van geland vertrokken om Albert terug te halen. Men leest in het Zondagsblad: De kerk twist in Baden is in staat van verpoozing, en zal tot schade van de wereldlijke magt ein digen, even als in Wurtemberg de staat zich haastte, zoo veel te geven aan de veel vra gende bisschoppen, dat de Evangelische partij ziih in de schaduw ziet gesteld. De regering, die tot zulk een’ prijs voor ’t oogenblik rust koopt, verzekert zich onrust en vernedering in de toekomst. de In alle deelen des rijks is de ziekte aan het afnemen. Volgens eene berekening van het dagblad the Times, zal, uit hoofde van den buiten gewoon gezegenden oogst, het brood in het volgende jaar bijna de helft goedkooper zijn dan in dit jaar. De directeur-generaal der Pruissische po- licie heeft aan de Berlijnsche broodbakkers doen weten dat hij iederen dag 23,000 pond brood van buiten te Berlijn zal doen invoeren wan neer zij blijven voortgaan met den prijs van het brood op eene hoogte te handhaven die hoe genaamd in geen verband staat met de voort durende daling der graanprijzen. Het Fransche blad VIllustration deelt me de, dat men proeven neemt, om de trillingen van het geluid op den electrischen draad over te brengen, en dus de woorden, niet geschre ven of geteekend, maar eenvoudig gesproken over te brengen. De Russische krijgsgevangenen in Enge land ontvangen rijkelijk het noodige. Zij wor- hagchelijk. De epidemie, die daar heerscht, en ten gevolge daarvan het verlaten van de stad door de rijkste en aanzienlijkste ingezetenen, maken die welvarende plaats tot een oord van ellende. In eene kleine straat te Napels zijn al de bewoners, drie uitgezonderd, binnen wei nige dagen na elkander overleden, te weten 145 van de 146 personen; hieruit blijkt ge noegzaam in welk een’ ongezonden toestand die straat verkeert; de overheden hebben de drie in leven geblevenen eene andere woon plaats aangewezen en de passage door die straat verboden. Tot 10 Sept, bedroeg het aantal aan cholera overledenen in Frankrijk 75,500.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1