NIEUWS- EN ADVERTENTHS-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1854. No. 76. ZATURDAG den 23 September. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 23 SEPTEMBER 1834, des voormiddags ten tien uur. lE UMl Jatirq.'ing. C. SNEEKER boo- BINNEN- EN BUITENLAND. en dat 5 grazen (p. s den 11 de- 1 van het kap- met den 28sten en dat de ge- erkrijgen zijn bij de leden bij de centrale com- van de agenten zondag met mijne het Kamp geweest. PUNTEN TER BEHANDELING. Gemeente-rekening over 1835. Missive betrekkelijk het rooijen hout langs de harddraversbaan. Adres van S. Esveld tot het rooijen van men vóór zijn huis op het bolwerk. Idem van Fokke Blaauwom vrijstelling van zijnen aanslag op het kohier van de belasting op de honden. Missive omtrent de kleeding van policie 1ste klasse. Missive van den heer H. Clz. Woudahou dende aanneming van de benoeming tot wet houder. A d res dieping -\ X van de pachters der aschbeltom uit- van de vaart langs de aschbelt. Tentoonstelling in 1833. Benoeming van twee beambten bij de stads waag. Verordening tegen het rijden met kruiwa gens enz. onder de luifels van, en in de stads waag. Missive betrekkelijk het aanschaffen van lo- calen voor de Fransche scholen. Rapporten. per mud de aanzienlijke som van ruim f 1200 uitmaakt. Uit het arrondissement Breda wordt ge meld, dat er bij menschengeheugen zulk een i voordeelige oogst niet geweest is. De land- I lieden vinden geene plaats genoeg op hunne i zolders, om het graan te bergen. Zóó is het bijna overal in Noord-Braband. Ook uit andere provinciën luiden de berigten gunstig. De bekende gezondheidsapostel Ernst Mah- ner, die op den avond van den 3 Sept, te Saarbruk eene voorlezing zoude houden tot opwekking van moedbetoon tegen de chole ra, doch waarbij slechts 5 personen tegen woordig waren, is den volgenden dag door de policie gearresteerd, als beschuldigd, in Saar louis aan eenen reiziger eene som van omstreeks 200 th. aan goud te hebben ontvreemd. Een der ondste en aanzienlijkste huizen van Manchester, David Scott Bichmond C“. is gefailleerdhet passief is zeer grooten men vreest dat die firma verscheidene huizen te Liverpool of in haren val medeslepen, of daardoor aanmerkelijk benadeelen zal. Den 7 dezer heeft de krijgsraad te Par ma zes personen veroordeeldom gefusilleerd te worden, terwijl twaalf tot de ijzers zijn verwezen, hetzij voor levenslang of voor een zeker aantal jaren zulks alles tengevolge van de laatste troebelen. Uit Rome verneemt men, dat aldaar en te Ancona wederom verscheidene personen om staatkundige redenen zijn in hechtenis geno men. In de afkondiging van den kardinaal- vicaris, betreffende den feestdag van Maria- geboorte op 8 dezer, komt voor, dat men aan daten, en waaris met mij woorden: T’ een ouden grijzen soldaat ter zijner eere driewerf hoerah! Dit ge schiedde, waarop mijne vrouw en zoon be gonnen te weenen. Z. M. zeide: Weent niet, bet is ter uwer eer, en Z. M. stopte mij een muntbiljet van ƒ10 in de hand, en ons groetende, verwijderde hij zich. Nu kunt gij u wel voorstellen, hoe het met mij was; zij zonden mij wel uit het Kamp hebben wil len dragen.” enz. Men verneemt, dat Z. M. de koning, tij dens Hds. verblijf op het Loo, in het laatst der vorige maand, bij de dorpen Apeldoorn en Beekbergen eenige heidevelden heeft in oogen- schouw genomen, ten einde te onderzoeken, of dezelve geschikt 'zouden zijn voor de oefe ningen van een legerkamp, gelijk die thans te Zeyst plaats vinden, en met het oogmerk, om die alsdan het volgende jaar aldaar te doen bonden. De door Z. M. geïnspecteerde gronden, hoe geschikt ook op zich zelve, zijn echter onvol doende bevonden, tengevolge van vergravingen of bepotingen, zoodat Hd. besloten heeft, een terrein nabij het Loo, achter het Park, totdat 1 einde te doen inrigten, aan welks bearbeiding dan ook met kracht wordt voortgewerkt. Z. M. was veelal bij het werk tegenwoordig. Op de Oude Turfmarkt, nabij het Rokin te Amsterdam, is een glazen gebouw opge- rigt, in den geest van het kristallen paleis van Londen. Behalve dat dit tot eene gemakke lijke rustplaats is ingerigt, vindt men er eene doorloopende tentoonstelling van schoone plan ten en bloemen. Reeds heeft men uit de Nederlander het gerucht vernomen, als of het oproer te Schie dam minder zijnen oorsprong zou hebben in de duurte der levensmiddelen, dan wel in op gewondenheid van Roomschen en Protestanten. De Morgenster van den 20 dezer versterkt dat gevoelen verklarende althans, dat ook de Ultra- montaansche partij aldaar werkzaam geweest is. Van wege de Evangelische Maatschappij, na melijk, worden aldaar sinds eenigen tijd niet alleen bijbels verspreid maar ook geregeld door eenen godsdienst-onderwijzer voorlezingen ge houden waaraan het een’ ieder vrijstaat deel te nemen en die dan gewoonlijk door een 150lal hoorders, waaronder gemiddeld een 23 a SOtal Roomschen, bezocht worden. Ofschoon nu de aanleidende oorzaak tot den volksoploop eene geheel andere wasvernam men toch reeds dingsdag avond onder den volkshoop de kreet: «Morgen naar het Spinhuispad!” (het oord, waar de voorlezingen gehouden worden) en ver spreidde zich weldra het geruchtdat aldaar een aanval op het bewuste gebouw en op den persoon van den Evangelist bedoeld werd. ’s Woensdags avonds, toen het locaal reeds vroegtijdig bezet was, waarvan het meerendeel uit Roomschen scheen te bestaan, kon door de policie de orde slechts met moeite gehand haafd worden en hadden er bij het einde der vergadering, toen honderden zich vóór het ge bouw geplaatst hadden, bedreigingen van de eene zijde en bereidverklaringen ter verdedi ging van de andere zijde plaats, waarvan de gevolgen onberekenbaar zouden geweest zijn, had de Evangelist zich niet langs eenen ande- Toen ik daar kwam, ging ik naar en vroeg aan den officier, of wij met ons drieën gerlijke mogten passeren, en dat werd toegestaan. Wij wandelden al voort, totdat wij voor’s konings tent kwamen; toen wij die stonden te bezien, passeerde ons een generaal en hij groette mij en ging toen naar Z. M., en die vroeg wat aan hem, en aanstonds kwam de koning op ons aan, en sprak tot mij deze woorden: Wie zijt gij? Ik antwoordde: Ik ben K tolgaarder aan de doornhaag, buiten AToen vroeg Z. M.Daar, waar die mooije bloemen aan de deur staan? Ja wel, sire! En bij welk corps hebt ge gestaan? Bij de artillerie en ben gedeco reerd bij Waterloo. Treed voor, ridder! Ziet, heeren generaals en officieren, biertoon ik u een oud en grijs soldaat van Waterloo! en toen kwam er een oploop van volk en sol de koning trad een weinig voor- en sprak tot de soldaten deze Ziet hier, soldaten! hier hebt ge j van Waterlooroept de wacht ren weg verwijderd. Beschermd door de bur- en nij];[ajre magtheeft men intus- schen vervolgens de vergaderingen moedigvoort- gezet. De Morgenster eindigt haar berigt met de twee volgende opmerkingen «Ziedaar, wat Rome wil in Nederland zie daar, wat het durft in Zuid-Holland te mid den van eene talrijke Protestantsche bevolking ziedaar de wapenen, waarmede het strijdt. Den vreedzamen verkondiger des Evangelies wien de liefde dringt om de arme verdoolde schare op Christus te wijzen vervolgt men met moordkreten tegen hem wapent men de me nigte. Rome vreest de waarheid, en wil, in hel gevoel van hare onmagt, de waarheid on derdrukken met geweld. «Hoogere en lagere besturen hebben ditmaal bij de orde, ook het regt der Protestanten het regt van het vrije woord krachtig gehand haafd. De regering heeft aanspraak verworven op den dank der Protestanten. Zien wij in de magtsontwikkeling waarvan Schiedam ge tuige is, in de bescherming, daar aan be dreigde regten, ook aan de onze, verleend, een bewijs dat het intimidatie-stelsel van Ro me bij de Nederlandsche regering niet die vruch ten zal dragen waarop men had gerekend.” Te Schiedam is den 17 dezer, in den ouderdom van bijna 83 jaren, overleden de heer Gerrit Verboon, broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw, gedurende 65 jaren hoofdonderwijzer van de stads tusschen- en armenscholen aldaar. De centrale commmissie voor de konink lijke Nederlandsche tentoonstelling van land bouw te Arnhem herinnert, dat de inzen ding van voorwerpen tot en September kan plaats hebben, tuigschriften te vi der hoofdcommissie missie te Arnhem. Als een voorbeeld van bijzonder winst gevende landhuring wordt thans medegedeeld, dat 5 grazen (p. m. 21/, bunder) land van de pa'storij der Hervormde gemeente Wittewie- rum in 1835 is verhuurd, gedurende een tijd vak van zes jaren, voor 92 ’s jaars onder beding, dat de huurder het in het eerste jaar moest braken en de reeds gegravene kleiaarde en eene door hem uit te delvene hoeveelheid aarde over en door het land behoorde te wer kenzooals zulks ook is geschied. De huur der heeft het land hierop in den herfst van het vorige jaar met koolzaad bezaaid en bij den oogst van dit jaar daarvan eene hoeveel heid van 105 mudden bekomen, wat, naarƒ12 Jr A, COURA SNEEK, 22 September. De vergadering van de vereenigde kamers der staten-generaal is op den 18 dezer door Z. M. den koning geopend met eene aanspraak waaruit onder anderen blijkt, dat bij de hooge regering werkelijk het plan bestaat, om in de thans geopende zitting van de tweede kamer der staten-generaal het verminderen van belastingen in overweging te brengen. Het Staatsblad no. 129 bevat de wet van den 2 dezer, houdende vaststelling van bet reglement op het beleid der regering van Ned.- Indië. Nadat in de vorige week een meisje in eene woning achter het Gasthuis alhier van eenen vrij hoogen trap gestort was en zich daarbij in het hoofd zoodanig bezeerd moet hebben dat zij thans nog hevige pijnen lijdt en zich in eenen gevaarlijken toestand be vindt, had alhier gisteren morgen wederom een droevig ongeluk plaats in de stoom-spin- fabrijk van de heeren Noyon en Co. Een al daar werkende jongen namelijk had door onvoorzigtigheid het ongeluk, met zijnen arm in den krasser te geraken, waardoor hem niet alleen de kleederen van den arm gescheurd werden, maar ook het vleesch van den arm zelven, van af den schouder, deerlijk verscheurd en tevens zijn hoofd verwond werd. Ook zijn toestand moet hagchelijk wezen. De op gisteren alhier gehoudene paarde nmarkt was vrij levendig. Bij een niet onaan zienlijk aantal paarden, was er tevens veel kooplust en is er ook nog al vrij wat handel gedreven. Vooral was goed soort van paarden zeer gezocht en prijshoudend, en werd, onder anderen voor een driejarig paard te vergeefs ƒ523 geboden, terwijl een ander voor ƒ453 werd verkocht. Op uitdrukkelijken last van Z. M. den koning, heeft de bevelhebber der troepen in het Kamp van Zeyst Hds. bijzondere tevreden heid over de uitvoering der op woensdag plaats gehad hebbende veldmanoeuvres bij dagorder doen kennen. Twaalf serjanten die in het Kamp van Zeyst bij Z. M. de ordonnance-dienst hebben verrigt waartoe van elk bataljon de meest verdienstelijke was aangewezen, hebben van den koning ieder een gouden horologie ontvan- gen' Onder de vele berigten uit het Kamp, mo ge het volgende eene plaats vinden. Het is een uittreksel uil een’f brief van zer, aan eenen heer geschreven: Ik ben gepasseerden vrouw en mijn’ zoon naar

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1