NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. l VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK ZATURDAG DEN 50 SEPTEMBER 1834, des vdörmiddags ten tien uur. 1854. No. 78. ZATURDAG I hy w VERGADERING L u 4 r over het BINNEN- EN BUITENLAND. vermeen l Al wat de godsdienst-Zeer be de openbare scholen geweerd, wor- Ziedaar, der voornaamste de staten-generaal zullen waaraan SNEEK, 29 September. In de zitting van de tweede kamer der staten-generaal van 25 dezer zijn ontvangen vier koninklijke bood schappen, ten geleide van even zoo vele wets ontwerpen, als: 1) tot afschaffing van het ton- negeld op de zeeschepen; 2) tot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrooting van 1835; 5) tot vaststelling der begrooting voor de alge- meene landsdrukkerij voor 1855; en 4) tot re geling en beperking der uitoefening van het regt van vereeniging en vergadering. Uit de aan de tweede kamer der sta ten-generaal aangebodene staatsbegrooting voor 1855 blijkt, dat de uitgaven van het budget zijn vastgesteld: le hoofdstuk {huis des ho nings') op 800,000 (even als het vorige jaar); 2e hoofdstuk {hooge collegién van staat en het kahinet des honings) op f 559,856.00, zijnde ƒ17,541 minder dan het vorige jaar; 5e hoofd stuk (buitenlandsche zaken) ƒ496,274 (ƒ484,040 voor 1854). Met betrekking tot het thans bij de tweede kamer ingekomen wets-onticerp betrek- kelijk het lager en middelbaar onderwijs schrijft men uit ’s Hage het volgende: Bijzondere openbare scholen zullen voort aan mogen worden opgerigt. Er zal één in specteur voor het geheele rijk over het onder wijs worden aangesteld. In iedere provincie zullen twee of drie schoolopzieners zijn. De commissie voor het afnemen der examina wTordt door den koning benoemd. De tractementen der schoolonderwijzers zullen voortaan uit de gemeentekassen betaald worden. Onvermogen de gemeenten betalen de halfscheid slechts van die tractementen en de wederhelft zal half door de provincie en half door het rijk vol daan worden, treft wordt van Alle reglementen tot uitvoering der wet den door den koning vaslgesteld. naar ik vermeen, eenige punten." Men verneemt dat onder de wetsvoor- dragten welke aan worden aangeboden, eene voorkomt, sedert lang dringende behoefle werd gevoeld te weten eene wet op de heffing van regten wegens het gebrnik van openbare werken in het belang der gemeenschap te land en te wa ter. Men verneemt, dat dezer dagen door Z. M.na den raad van state te hebben ge hoord, is béslist de vraag, of de aanstelling van onderwijzers bij openbare lagere scholen behoort te geschieden door den gemeenteraad dan wel door burgemeester en wethouders,” en is daarbij bepaald, dat zoodanige aanstel ling behoort tot de bevoegdheid van laatstge meld collegie. Bij koninklijk besluit van den 27 dezer is de vroeger vastgestelde bepaling tot vermin dering van de regten van invoer op granen en andere levensmiddelen, waarvan de gestelde termijn met aanstaanden zondag den eersten October verstrijkt, verlengd tot den een en dertigsten December dezes jaars. Eerstdaags zal aan de statep-gpneraal pen wets-ontwerp PUNTEN TER BEHANDELING. Benoeming van twee beambten bij de stads boterwaag. Verordening tegen het rijden langs de klei ne steenen in en rondom de waag. Missive van de PI. schoolcommissie localen voor de Fransche scholen. Benoeming van leden in commissiën. Missive betrekkelijk het wijzigen van reglement tot het sluiten van herbergen. Adres van Geertsma, Nauta en Buisman, om verhooging van tractement als hulponder wijzers. Rapporten. Wij gelooven dat er in verschillende oorden des lands vele behoefte is, om op die wijze in het onderwijs van armen en behoeftigen te voorzien. Wij meenen echter, dat het bo venstaande voorbeeld een der eersten van dien aard in het gansche land is en daarom mede- deeling verdient. Misschien lokt het tot na volging uit. Gedurende dit jaar heeft het koolzaad in de gemeente Bierum aangebragt de aanzienlij ke som van f 150,000, als: uit Bierum voor 23,500, Losdorp 7900, Spijk 51,900, Godlinze ƒ21,600, Holwierde ƒ27,400, Kre- werd ƒ9800. In het voorjaar van dit jaar is uilgevoerd aan vette ossen en koeijen voor eene som van ruim ƒ50,000 nl. uit Bierum voor 8000Losdorp 6000Spij k 9800 God- linze ƒ15,100, Holwierde ƒ6900, Krewerd ƒ6000. Te zamen alzoo ontvangen voor kool zaad en vee eene som van pl. m. 200,000. De bevolking dier gemeente is ruim 5000 zielen en het kohier der grondlasten pl.m. ƒ23000. Men leest in de Gron. Courant Men verzekert ons, dat een landbouwer te Uskwerd (de naam is ons opgegeven) geduren- den oogst van dit jaar zijne airen heeft laten lezen om de helft, nl. de helft voor hem en de andere helft voor den armen zoeker. Be denkt men hierbij dat die landbouwer onder de rijkste boeren van de provincie kan wor den geteld, en dat de tegenwoordige duurte der landelijke producten den landman zoo over vloedig geld aanbrengt, dan ziet men hieruit, waartoe de geldzucht den mensch kan brengen. Uit Turyn meldt men, dat het Sardini- sche gouvernement bepaaldelijk eerlang, en wel zonder raadpleging van den pauselijken Stoel, aan de wetgevende kamers maatregelen zal voorstellen tot eene hervorming der kerk, zoo zoo als door de liberale partij in Piemont sinds lang noodig wordt geacht, en wel vooreerst bepaaldelijk de opheffing van zekere klooster orden, met toeëigening van derzelver goederen aan den staat, ter bevordering van godsdiens tige en kerkelijke doeleinden. Te Poligny, in Frankrijk, stierf onlangs een Protestant, een man, die zeer geacht was in de plaats zijner inwoning, doch die bij zijn sterven de dienst van den R. K. priester wei gerde. Na zijnen dood werd de predikant De Ribeaucourt Lonsle-Saulnier uitgenoodigdom bij de ter aarde bestelling tegenwoordig te zijn. Toen de stoet op het kerkhof kwam was het graf gegraven op de plaats der teregt- gestelden. De heer De Ribeaucourt begaf zich onmiddellijk tot den maire te Polignyom eene andere plaats te verzoeken. De maire, de kleingeestige bekrompenheid van den priester niet deelende, begaf zich terstond in persoon naar het kerkhof liet het gedolven graf digt makenen wees eene plaats aan op dat gedeelte der begraafplaats, waar de lijken der meest aanzienlijke inwoners werden ter aarde besteld. Verder deed hij een gedeelte van het kerkhof afpalen om in het vervolg voor de lijken der Protestanten worden gebezigd. Berigten uit Rome, van den 11 Septem ber, door de Augsburger Allgemeine Zeitung medegedeeld, houden in, dat den 9den eene voorloopige schikking tusschen den heiligen Stoel en de Badensche regering tot stand ge komen waswelkezoo men hoopteaan de tusschen die regering en de Roomsche geeste lijkheid in het groothertogdom ontstane bot singen een einde zou maken, en waarvan het berigt zegtdat zij de beide partijen tevreden stelt, op eene wijze, die zoowel aan de be kwaamheid der Badensche onderhandelaars als aan de gematigdheid van den pauselijken Stoel tot eer versterkt. Tusschen de Pruissische regering en den aartsbisschop van Posen heerschen thans ge schillen ten gevolge der (vorderingen van de geestelijkheid. Een hooggeplaatst beambte aan het ministerie van eeredienst heeft zich naar Posen begeven en veelvuldige conferentiën met den aartsbisschop gehouden ten einde de zaak te regelen. Het Katholijk congres, dat te Keulen werd verboden zal te Mainz worden gehouden. De Latijnsche patriarch van Jeruzalem heeft den 8 Augustus zijne plegtigen intogt worden aangebodenstrekkende tot bekrachti ging van dezen maatregel. Van wege het ministerie van buitenland- sche zaken wordt het volgende herinnerd «St. Petersburg 1/15 September. Bij kei zerlijke ukase is het verbod van den uitvoer van granen uit de Russische havens aan de Zwarte en Azofsche zeeën voor onbepaalden tijd verlengd.” Gisteren middag zijn alhier ingemarcheerd, onder commando van twee Initenants, een ge deelte van het 5de en een gedeelte van het 8ste regement infanterie, komende uit het kamp van Zeystom met onbepaald verlof naar hunne haardsteden terug le keeren. Diegenen, wel ke in deze stad en derzelver omtrek niet te huis behooren werden bij de burgers alhier ingekwartierden hebben heden morgen hun ne reis naar Leeuwarden vervolgd. Met genoegen merkt men op, dat de ten toonstelling van kunst werken door levende mees terstot en met 4 October as. in het gebouw der koninklijke akademie van beeldende kun sten te Amsterdam geopend meer en meer de belangstelling van het kunstlievend publiek trekt. En waarlijk, heeft immer eene tentoon stelling deze belangstelling verdiend, het is de thans geopende. Sedert verscheidene jaren toch zag men zulk een goed geheel, met zoo veel zorg en smaak gerangschikt, niet bij elkander. Onze echte kunstverzamelaars schijnen dit al spoedig bemerkt te hebben en ten bewijze, dat de kunstzin in Neérlands hoofdstad, ondanks de min gunstige tijdsomstandigheden, niet ver- flaauwd is, kan strekken, dat, zoo als wij uit eene goede bron vernemen sedert de ope ning dezer tentoonstelling voor 56 aangekochte stukken de aanzienlijke som van ruimƒ16,000 besteed is, waarvan ƒ14,000 door liefhebbers hier ter slede werd verstrekt. Het Kerkelijk kVeekbladofficiéél orgaan van de synode der Hervormde kerk, deelt in zijn nommer van zaturdag jl. mede, dat de synodale commissie het verzoek der adressan ten, ter vernietiging van de uitspraken der provinciale kerkbesturen van Noord- en Zuid- Holland, in zake de beroepingen van dr. Mey- boom en Zaalberg, heeft verworpen, waardoor alzoo de beroepen dier beide predikanten door dit kerkelijk ligchaam zijn goedgekeurd. Men leest in de Waakzaamheid: Als een bewijs van verregaande verdraag zaamheid, meldt men ons uit Werkhoven (prov. Utrecht), dat de belangrijke herbou- wing en herstelling, welke het kerkgebouw' der Protestanten aldaar moet ondergaan bij aanneming is gegund gewmrden aan Roomsche werkbazen. Hiermede overeenkomstig, heeft men ook het toezigt over het werk opgedragen aan eenen Roomschen bouw'ineester. [Bijzonder aangenaam zal het ons wrezen, in de gelegenheid gesteld te w'orden ook van de zijde der R. Katholieken daadzaken te kunnen vermelden, die van geene mindere ver draagzaamheid en toegenegenheid jegens hunne andersdenkende medeburgers getuigen. Red.] In de w’oensdag avond jl. gehouden zit ting van den gemeenteraad van Schiedam, is door burgemeester en w’ethouders een voorstel gedaan tot het vinden der buitengewone kos ten, veroorzaakt ten gevolge van de dezer da gen plaats gehad hebbende onrustige bewegin gen en wanordelijkheden. Er is besloten, tot bestrijding dier kosten, geraamd op ƒ10.000, van het ten name der gemeente op het groot boek der 2'/a pCt. ’s jaars rentende nat. werk, schuld ingeschreven kapitaal, eene som van ƒ17,000 te doen afschrijven en te gelde maken. Naar men berigt, zal op 1 Oct. aanstaan de de spoorweg-linie in de rigting van Ant werpen naar Rotterdam tot aan Oudenbosch voor het publiek geopend en in geregelde dienst gebragt worden. In de verdere dienst van Oudenbosch naar den Moerdijk zal alsdan voor zien w’orden door middel eener diligence. Te Broek, onder Akkerwoudegemeente Dantumadeelwordt eene nieuwe school op gerigt, in welke het onderwijs kosteloosvoor rekening van het rijk en de provincie, zal worden gegeven. De armoedige bevolking is niet in staat, schoolgeld te betalen, en de ge meente is mede in geenen bloeijenden toestand. SNEEKER COURANT VK |Q

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1