NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR RE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 79. WOENSDAG den 4 October. tst 4 den 17 Sept. I 5 CODRAN SNEEKER In plaats BINNEN- EN BUITENLAND. 1* eten neer, burgemeester en wethou- aan het dage- f 16,000 ge- de onkosten stads-doctoren van wet op bet lager luidt art. 4 als volgt het loopende jaar, beval, niet financiën, maar de regering" aan de overweging Spanje, is men ijverig in daar den burgeroorlog in Het plan tot welslagen ter zake van stads-doctoren hun verslag verzoeken, beslo ten, dat hun zal worden geantwoord, dat aan hunnen wensch om meerdere adsistentie, zal worden voldaan; terwijl de raad van oor deel is geweest, dat op het andere punt hun ner missive geen antwoord behoefde gegeven te worden vermits uit den loop der discussie genoegzaam is geblekendat de raad spoedig de zaak der geneeskundige armverzorging tot een onderwerp van beraadslaging zal maken. De Amersfoortsche Courant schrijft, dat de pastoor te Kockengen den 17 September van den predikstoel gezegd heeftdat het nieuwe kerkgebouw zou moeten verlaten worden. Den 23sten is de commissaris des konings, onge veer te twaalf ure, in gezegde gemeente afge stapt, en heeft, na audiëntie te hebben ver leend met burgemeester en wethouders de in aanbouw zijnde Roomsche kerk en de daar achter gelegene begraafplaats, en vervolgens de kerken der Hervormde en Afgescheidene gemeentede school enz. bezocht. Burgemeester en wethouders van Breda hebben, naar aanleiding eener kennisgeving van de geneeskundige commissie, de inwoners vermaand, zich gedurende de heerschende ziek te te onthouden van het gebruik van mosse len, oesters en garnalen, omdat het gebruik er van in de gegevene omstandigheden niet zel den aanleiding tot ongesteldheden heeft gege ven en de genoemde vischsoorten mitsdien als schadelijk voor de gezondheid beschouwd moe ten worden. Men meldt uit Berlijn van den 17 Sept., dat de redenwaarom de vergadering van de Roomsch-Katholieke vereenigingen in Duitsch- land dit jaar te Keulen verboden ishierin is gelegen: de regering had namelijk gevraagd, dat in de beraadslagingen geene politieke vraag stukken zouden behandeld wordenen op het confessioneel grondgebied alles vermeden, wat de vreemde gouvernementen zou kunnen ver storen of beleedigen. Daar de vertegenwoor digers der vereeniging gemeend hadden die voorwaarden niet te kunnen aannemen, werd de vergadering verboden. De vergadering zal nu te Mainz worden gehouden {zoo als wij in ons vorig nommer reeds gemeld hebben). het volk zal voorge- nu goedkoop brood De regering voert dus eene nieuwe staat- leer in daarin bestaande belasting volstrekt den afschaffing van den prijs gespiegeld. Ziedaar de leer, ten vorigen jare verkon digd. Maar toen moest elke poging, om al thans zoo veel mogelijk ’s volks drukkende las ten te verligten reeds in de geboorte door staathuishoudkundige ketterijen worden ver stikt. En toen later eene poging werd be proefdom eene belasting op te heffen, niet slechts van 81 cents per 100 pond, maar van 5 d 10 cents per pond: toen werd dezelfde leer met de blindheid van den hartstogt vol gehouden en het was altijd, dat ook door deze ontheffing de prijs van het middel niet dalen zou. En wat zien we door diezelfde regering thans voorgesteld en voorgespiegeld Om bij de rogge te blijven zal nu de ge- heele belasting niet worden afgeschaft: inte gendeel al de formaliteiten, aan de heffing van eiken accijns verbonden zullen i blij ven be staan. In plaats van den prijs der rogge te verminderen met 81 cents, zal die slechts met 13 cents per 100 pond verligt worden. Maar nu zal de prijs van het roggebrood dalen nu zal de schatkist niet de schade zonder nut lij den nu zal noch bakkernoch graankooper het voordeel in den zak steken. Hijdie rog gebrood eetzal nu werkelijk dat brood drie twintigsten van één cent per pond goedkooper Nu zal het niet gevaarlijk zijn wan- bij het dagelijks stijgen van de prijzen der levensmiddelen, aan 1 spiegeld worden, dat het zal gaan eten huishoudkundige dat afschaffing eener belasting volstrekt den prijs van het ontheven levensmiddel niet doet dalen maar dat eene kleine vermindering van die belasting wel degelijk op den prijs in vloed maken zal. Wanneer iemand, ƒ3 schuldig zijndedie niet kan betalen, dan zal het hem volstrekt niet baten of men hem die geheel kwijt scheldt: hij zal het zelfs niet merken. Maar wanneer men dienzelfden schuldenaar zegt: ik schenk u 10 cents van de ƒ3, zoodat gij mij nog maar ƒ4.90 behoeft te betalen: dan is de man gelukkig, dan is hij verligt en hij zal met de meeste gemakkelijkheid de restant- schuld voldoen!” Van den 25 tot en met den 29 Sept., zijn 20 gevallen van besraettelijke longziekte in de ze provincie voorgekomen bedragende daardoor het totaal dier gevallen sedert 1 Januarij de zes jaars 2382. Op voorstel van 1 ders der stad Amsterdamis Üjksch bestuur een crediet van vraagd, om daaruit te bestrijden van meerdere adsistenlie, aan te verleenen. Diensvolgens is na zeer langdurige discussie, de bekende missive, waarbij SNEEK5 October. De tweede kamer der staten-generaal zalna in hare afdeelingen onderzocht te hebben de staatsbegrooting voor de dienst van 1833, gedurende veertien dagen uitééngaan. Eerst na hare terugkomst zal zij zich bezig houden met het in overweging ne men van de gewigtige wets-ontwerpendie haar zijn aangeboden (ministériëele verant woordelijkheid, onderwijs, en regt van veree niging en vergadering). Van het ontwerp en middelbaar onderwijs «De openbare scholen zijn ingerigt voorkin deren van verschillende godsdienstige gezind heden. «De onderwijzers in deze scholen onthou den zich van iets te onderwijzen, te doen of toe te laten kwetsend voor de godsdienstige begrippen van eenigerlei gezindheid. «Het geven van onderwijs in de godsdienst wordt overgelalen aan de kerkelijke genoot schappen. Hiertoe zijn de gebouwen voor het openbaar, lager en middelbaar onderwijs, bui ten de schooluren voor de leerlingen der school beschikbaar. «Waar de plaatselijke omstandigheden het toelaten, mogen afzonderlijke openbare scho len worden ingerigt voor kinderen van dezelf de gezindheid.” Men leest in de Grondwet: In de memorie van beantwoording op het voorloopig verslag der tweede kamer over de wet op de middelen behoorende tot de staats begrooting van de minister van de volgende beschouwingen der staten-generaal aan" Zonder te ontkennendat de accijns den prijs verhoogt van de belaste waarmoet men niet voorbijzien dat in som mige gevallen, en inzonderheid waar de aankoop zich bepaalt tot dagelijksche behoeftendie verhooging bijna niet merkbaar is. De accijns is veeltijds zóó in den prijs der grondstof inge weven dat hij bij kleine partijen moeijelijk daarop afgezonderd te berekenen is. Zoo is bij voorbeeld de accijns op de rogge per pond brood zoo geringdat de afschaffing daarvan op den winkelprijs schier geen’ invloed zoude kunnen uitoefenen en mitsdien kwalijk voor het geheel ten bate zoude komen van den verbruiker. Besloot men derhalve tot eene afschaffing van deze accijnsliet voordeel zonde wel denkelijk niet genoten worden door hendie men op liet oog hadhet doel zou al- zoo gemist worden en, behalve teleurstelling, mitsdien dit alleen zijn te weeg gebragtdat de schatkist van eene belang rijke inkomst, niet minder dan milliocn bedragende, zoude verstoken zijn. Geheele afschaffing van den accijns, b. v. op de rogge: dat is ruim 81 cents op de 100 pond, zou alzoovolgens deze regering, zóó weinig baten, dat zij op den winkelprijs schier geenen invloed zou kunnen uitoefenen.” Er zou daardoor geene vermindering worden te weeg gebragt in de lasten wie men er mee helpen wilde, zou er niet door gebaat worden; anderen (bakkers en graankoopers) zouden het voordeel in den zak stekenen de schatkist zou nutteloos 1millioen gulden jaarlijks nadeel lijden. Eindelijk, wat meer nog was dan alles het volk zou te leur ge steld worden; daardoor zou ontevredenheid onder de natie kunnen rijzen want slechts te vergeefs zou men het volk, door de geheele van den accij nsde vermindering van het roggebrood hebben voor- De geldelijke opbrengst bij de verschil lende Protestantsche genootschappen heeft ten vorigen jare bedragen in Engeland eene som van ƒ11,000,000, 'in Schotland ƒ1,000,000, in de Vereenigde Statenvoor zoover dat tot heden bekend is geworden, ƒ4,000,000, in Frankrijk ƒ400,000. Totaal ƒ16,400,000. De laatste jaarlijksche ontvangst vdn de groote Roomsche maatschappij der Propoganda bedroeg bijna ƒ2,000,000. De duurte der levensmiddelen te Parijs neemt met eiken dag toe. Brood, wijn, vleesch, suiker en meer andere eerste behoef ten, als olie en zeep, stijgen verschrikkelijk in prijs. Ten gevolge daarvan zien vele ge zinnen zich genoopt hunne uitgaven te be krimpen, en schaffen dienstboden af, waar door het aantal personen van den dienstbaren stand, die buiten betrekking zij n zeer groot is. Te Rome heerscht eene droevige stem ming. Er is niets, dat daar eenige opge ruimdheid kan schenken. Diepe rouw dooi de cholera groot geldgebrek waarin nu eens een rijk onderdaan, dan Rothschildvoorziet onderlinge haat door politieke partijschappen en ontevredenheid tegen de regering, die groo te belangstelling toont in de beslissing der vraag: of Maria geboren is zonder zonde, doch er zich weinig aan gelegen laat liggen of het volk het noodig levensonderhoud heeft. waarlijk, redenen te veel, om het heerlijk Italië tot eene woonplaats van ellende en een broeinest van booze plannen te maken. Als redmiddel of als voorbehoedmiddel tegen de cholera, heeft de paus gelast, dat gedu rende 10 dagen in al de kerken de beelden van de maagd Maria en de allerheiligste reli- ijuiën aan den volke zullen worden vertoond. Ongunstig zijn de tijdingen uit Spanje; de groote verdeeldheid onder de liberale partij doet de schromelijkste gevolgen verwachten. Zoowel te Madrid als in de provinciën zal men bij de verkiezingen moeijelijk tot een re sultaat kunnen komen. Bovendien worden allerlei geruchten verspreid betreffende de o.n- eenigheid in den boezem van het kabinet, niettegenstaande de regering bij herhaling die geruchten heeft gelogenstraft. Den 23 Sept, voedde men in de hoofdstad ernstige vrees, dat de vijanden der regering eenige ongere geldheden zouden zoeken te weeg te brengen. Algemeen echter is men van oordeel, dat, bij aldien zelfs nieuwe woelingen mogten ont staan, de pogingen van hen, die regeringloos heid willen, niet zullen gelukken. De ayuntamiento te Madrid heeft 100 geneesheeren benoemddie eiken dag 23 fr. zullen ontvangenom hunne krachten aan de afwending van het gevaar der cholera te wijden. Te Irun, in de weer, om van geheel Mavarre te doen ontbranden, moet evenwel weinig kans hebben. Met betrekking tot de landing der ge- alliëerdendeelt het Journal de Saint Péters- bourg van 24 Sept, een rapport mede, aan den keizer ingediend door vorst Menzikoff. In dat stuk wordt gezegd, dat de vijand den loden in het gezigt van Eupatoria is ver schenen en eene landing heeft volbragt tus- schen dat punt en het dorp Kaptugai, onder bescherming van de batterijen zijner schepen. Vorst Menzikoff heeft het niet nuttig geoor deeld, den vijand aan te tasten, en zich der halve bepaald tot het innemen van eene voor- deelige stelling, en tot het zamentrekken zij ner troepen, die branden van ongeduld, om zich met den vijand te meten. De inwoners zijn gevlugt uit de plaatsen, in wier nabij heid de Engelschen en Franschen zijn ont scheept. Ook het Journal de Constantinople deelt als zeker mededat eene llotille van Russi sche kanonneerbooten, die troepen van Ta- gonrog in de Krim aan boord hadden, door eenen hevigen storm is verstrooid geraakt en deels vernield gewordenverscheidene dier vaartuigen, bemand met 200 koppen, zijn met man en muis vergaan. Op 19 Sept. jl. had er in de Krim een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1