NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 80. ZATURDAG I A den 7 October. 9de Jaargang l iiiiiIiiimm SNEEKER dépêche een den den den wordt, on middellijk De dépêche van van de den 5 COURANT. toelichting, behoo- 1855 op liet de- De heer eeredienst Ook is er uit de ge- den stichter der Jezuiten- te Kollum. Uit eene officicele bron zijn wij in staat, ten stelligste het berigt, in het Handelsblad maandag 2 Oct., 2de editie, voorkomen- i c. s. zich be- conces- lordelijken spoorweg op de door u hoofdstuk V der 1854 (kosten van den der provinciale staten zijn tot kandidaten gesteld in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden door de vereeniging Burgerpligtde heeren mr. J. W. Tromp te Leeuwarden en jhr. E. D. van Beijma, te Weidumdoor eene vergadering van kiezers, welke de beginselen van de staatkundige vereeniging Vooruitgang te Leeuwarden, zijn toegedaan, de heeren mr. Jan van der Veen en jhr. mr. S. W. H. A. van Beijma thoe Kingma beide te Leeuwar den; in het hoofdkiesdistrict Dockuin, door verscheidene kiezers, de heer D. H. Andreae geworden vinden wij dat de Fransche vlag het eerst geplant werd op het strand. Eene boot met vijftien man roeide het eerst van boord en heesch op den wal de driekleurvlag. Onder de Russische hoofdofficierendie ge sneuveld zijn, noemt men generaal Chomatofi'; onder die welke aan de zijde der geallieerden op het bed van eer hun leven lieten, de Fran sche brigadier-generaal Thomas. In de Köln. Zeit. vindt men deze tele grafische dépêche: Petersburg, dingsdag 26 Sept. Gisteren is alhier een berigt ontvangen van vorst Menzikofl', van den 18 Sept. Dien dag stonden de Russische troepen te Burliuke, een dorp aan de rivier Alma. Een zeer groot aantal vijandelijke troepen is ontscheept zij zijn echter nog niet opgerukt. Heden ontvingen wij eene dépêche uit Moscouhoudende, dat de Russische troepen den 20 Sept.na eenen bloedigen slagnaar Sebastopol zijn teruggetrokken.” Keizer Nicolaas wordt eerstdaags te War schau verwacht. Eene dépêche uit die stad van jl. vrijdag meldt, dat in de districten Radom en Kielee bevel ontvangen is voor ver sterking van troepen te zorgen, en dat 16,000 man infanterie en 1500 man kavaleriemet 24 stukken geschut, naar de Oostenrijksche grenzen oprukken. Uit Odessa heeft men een berigt van den 22 Sept.meldende, dat het garnizoen aldaar, dat op 50,<>00 wordt geschat, op nieuw was versterkt. Vóór de haven kruis ten alstoen de Fransche linieschepen jeün BartMontebello en Henri IV. Volgens de Engelsche bladen, is aan ad miraal Napier nieuwe lastgeving gezonden houdende, dat bij een der drie forten, die Kronstadt bestrijken, moet aanvallen. Deze drie forten zijn: Risban met 50 stukken, Konstantijn met 50 stukken en Alexander met 72 stukken. Is Napier in het bezit van een dier puntendan kan hijmet daarop te planten batterijen van 68 en 84 stukken Kronstadt bombarderen en vernielen. Eene nieuwe blokkade der Russische ha vens in de Witte Zee wordt door den Fran- schen Moniteur aangekondigd. Keizer Nicolaaswiens komst te War- schau reeds zoo goed als zeker wasalwaar alles tot zijne ontvangst is in gereedheid ge- bragtzal, naar men verneemt, in de nete lige omstandigheden waarin Rusland thans is gebragt, zijne hoofdstad niet verlaten. Eene telegrafische dépêche van den Wee ner Lloyd meldtdat den 22 Sept, te Odessa twee zware branden hebben gewoedwaar door een groot deel der in de magazijnen na bij de haven opgeslagene koopwaren eene prooi der vlammen is geworden. Uit Konstantinopel wordt gemelddat aldaar drie zwaar gekwetste Russische gene raals zijn aangekomen. Men meldt uit SpanjeDe regering schijnt de vrees voor nieuwe onlusten niet te deelenimmers zij heeft hare toestemming ge geven tot het houden van een stierengevecht welke anders altijd geweigerd wordt als er maar in de verte eenige gegronde verwachting bestaat, dat de openbare rust daardoor zou kunnen gestoord worden. Onder de talrijke manifesten, ter zake van de verkiezingen is er een van den heer Oren- se en generaal Prim houdende eisch van vol strekte vrijheid van»eeredienst. De Parijsche Univert heft bittere klag- ten aan over de der kerk vijandige strekking van de Spaansche omwenteling. Het blad wijst op de volgende eischen, die al de kie- zers-vereenigingen aan de door haar te benoe men afgevaardigden stellen1) Uitzetting der ordesgeestelijken, die echter nog in gering aan tal aanwezig zijn. 2) Sluiting der nonnen kloosters. 5) Verbeurdverklaring van alle be zittingen der kerkmet voorbehoud van aan de wereldlijke geestelijken eene jaarwedde toe te kennen, om er van te leven. Alonzominister van justitie en moet deze strekking begunstigen, volgens lUniverssprake van, om boorteplaats van _.LL. Ji va n i dedat de heeren v. Heemstra reid verklaard hebben de voorloopige sie voor den no< de regering gestelde voorwaarden aan te ne men onjuist isen dat die heeren zich nog niet bepaald hebben verklaarddoch eerst daags hun antwoord aan de regering zullen inzenden. (Er. W.) In de stoom-spinfabrijk van de heeren Noyon en Co. alhier heeft eergisteren op nieuw een droevig ongeval plaats gehad waarbij een werkman met een groot rad werd omgevoerd en zoodanig is verwond en bezeerd geworden dat men voor zijn leven vreest. Op verzoek van den gemeenteraad van Am sterdam, zou aldaar thans weder een eskadron kavallerie in bezetting komen. De zevende verkooping van de gronden in den Haarlemmermeer polder heeft op den 27 Sept, te Lisse plaats gehad. De 1452.69 in veiling gebragte bunders zijn verkocht, geza menlijk voor ƒ759,200 en alzoo gemiddeld ruim ƒ550 per bunder. In het geheel hebben de tot dusverre verkochte 11,565.42 bunders opgebragt f 5,591,550 of gemiddeld ruim f 474 per bunder. Naar men verneemt, zal de heer Van Vree, bisschop van Haarlem, van wege den bisschoppelijken zetel in Nederland, deel ne men aan de door den paus bijeengeroepene kerkvergadering, en vergezeld worden door zijnen secretaris, den heer J. J. Vregt. Aangaande de Krim-expeditiewaarop geheel Europa met verbazing staart, schrijft men uit Londen o. a. het volgende De hertog van Newcastle (minister van oorlog) waarschuwt het publiek, geene bijzon derheden te verwachten betreffende deze over winning (namelijk bij de Alma), dan na ver loop van eenige dagen waarschijnlijk niet vóór 6 Oct. ek. De regering maakte de be langrijke tijding zaturdag avond om 9 ure in een extra uitgave der Gazette bekend en zal al het verder nieuws, dat bij haar ontvangen wordt, onmiddellijk na ontvangst mededeelen.” lord Raglan de Engel- sche opperbevelhebber in de Krim van Bel grado ontvangen, zonder datum van die plaats, doch blijkbaar geschreven in de Krim, op 21 Sept, jl., en dus één dag later dan diewaar van de Engelsche gezant te Konstantinopel gewaagtluidt aldus De verbondene legers vielen gisteren den vijand aan, in zijue stelling op de hoogten van Alma, en namen deze, na eenen wan- hopigen strijd, in, ongeveer anderhalf uur vóór zonsondergang. Niets kan de dapper heid en het uitmuntend gedrag der troepen te boven gaan. De stelling was zeer sterk en ondersteund door talrijke artillerie van zwaar kaliber. Ons verlies is tot mijn leedwezen zeer aanzienlijk, doch van de hoofdofficieren is geen gewond. Des vijands krachten werden geschat op 45 a 50,000 man. Het Engelsche leger heeft eenige weinige gevangenenwaar onder 2 hoofdofficieren en ook twee kanonnen prijs gemaakt. (get-) Raglan.” Men heeft bijzonder opgemerkt schrijft de correspondent dat het berigt van lord Raglan aangaande het gevangen nemen van eenige weinige Russen en vooral het bemagti- gen van slechts twee stukken geschutniet strookt met hetgeen men eene Russische ne derlaag noemen kan. Ónder de bijzonderheden die nader aan gaande de landing in de Krim bekend zijn BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door deze ter ken nis der ingezetenen dat op Donderdag den 16 November aanstaande, des voormiddags van ne gen, tot des namiddags één uur, op het Ge meentehuis alhierzal worden gehouden de vergaderingom de plaatsen aan te vullen der leden van de Kamer van Koophandel en Fa- brijken te dezer stede die met het einde de zes jaars aan de beurt van aftreding zijn, of die door overlijden of andere oorzaken zullen zijn uitgevallen; moetende dit jaar aftreden de Heer SJOERD ten CATE Bz. Dat de lijst der kiesgeregtigden voor een’ ie der ter inzage ligt op de Secretary dezer ge meente, en dat de bezwaren tegen die lijst gedurende acht dagen, te rekenen van heden, bij het Gemeente-bestuur kunnen worden in geleverd. En zal deze door aanplakking en aankondi ging in de Sneeker Courant worden bekend gemaakt. Sneek den 7 October 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris 1IAGA. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 6 October. In de zitting tweede kamer der staten-generaal van dezer zijn ingekomen twee koninklijke bood schappen ten geleide van een gelijk getal ontwerpen van wetals 4) Tot verhooging van staatsbegrooting voor Haarlemmermeerpolder) 2) Houdende voorloopige bepalingen be trekkelijk de regterlijke indeeling van Haarlemmermeerpolder en de aangifte van burgerlijken stand aldaar. Uit de memorie van rende bij de begrooting voor partement van R. Kath. eeredienst, blijkt, dat de inwendige regeling der nieuw opgerigte bisdommen nog geenszins is voltooid. De kerk voogden werken aan die hun opgelegde taak met beraad en overleg. De algemeene reglementenvoor de paro chiale kerkbesturen ontworpendie een rigtig beheer en toezigt verordenenmitsgaders eene behoorlijke rekenpligtigheidzijn door den koning, na den raad van state gehoord te hebben voor zooveel noodig goedgekeurd waardoor die ook voor de belangen van den staat niet onverschillige zaak met wederzijd- sche tevredenheid haar beslag verkreeg. De parochiale indeeling der diocesen van Utrecht en Haarlem wordt regelmatig voorbe reid. Ten aanzien van enkele kerkelijke ge meenten in de diocees van Utrecht is die in deeling reeds tot stand gekomen. Het tractement der 5 kerkvoogdena'y 2500, vereischt eene som van ƒ12,500; van een’ vi- caris-generaal in het bisdom van Breda ƒ800 en van 5 secretarissen, a ƒ400, eene som van ƒ2000. Voor bet onderwijzers-personeel van de seminariën te HaarenHoeven en Roer mond is op de begrooting gebragt ƒ7600, ter wijl aan dat te Roermond ƒ1800 wordt toe gedeeld voor beurzen. De regeling van het seminarium van het bisdom van Breda heeft onlangs plaats gehad en de seminariën der diocesen van Utrecht en Haarlem zullen eerlang de vereischte regeling ondergaan. De hooge regering heeft het plan, om de koninklijke muzijkschool te ’s Hage vaneen orgel te voorzien, opdat die nuttige inrigting met vrucht zal kunnen voldoen aan hare taak, om bekwame organisten te vormen. Z. M. de koning heeft tot ridders der orde van de eikenkroon benoemd den kapt. Francke en den 2den luit. Kempers, van hét 2de bat. 6de reg. inf.alsmede aan den ser- jant Vastenow, van genoemd bataljon, een gouden horologie vereerd, voor hun gehouden gedrag tijdens de ongeregeldheden, dezer da gen te Schiedam voorgevallen. Voor de aanstaande verkiezingen van le-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1