NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. V W COURANT. 1854. No. 81. WOENSDAG den 11 October. 1 9de liliM BINNEN- EN BUITENLAND. - werk van gevolg van I wr I f/V/ I mljr* Aan de Utrechtsche akademie zijn 70 nieuwe studenten ingeschreven. Onder de theologische studenten aldaar ging dezer dagen een adres rond, om van den minister van bin- nenlandsche zaken de afschaffing te vragen van het gebruik der Latijnsche taal voor de theologische studiën; 166 studenten in de theo logie hebben dat adres geteekend. Men leest in de Waakzaamheid De aartsbisschop van Utrecht heeft don derdag aan het NB. miraculeuze beeld van O. L. V. in den Bosch, na het eerst eenigen vereerd” te hebben een mooi present eene allerrijkste kroon en klinkklaar goud met edel- nog achter den schep ter een SNEEK, 10 October. In de zitting van de 2de kamer der staten-generaal van 6 dezer is het ontwerp van wet, tot wijziging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1835, met algemeene stemmen aangenomen. Door den heer Wintgens, lid van de 2de kamer der staten-generaal is ingediend een ontwerp van wet, tot instelling van plaat selijke raden van gezondheid door den mi nister van justitie is ingediend een ontwerp van wet, houdende voorloopigc bepalingen be treffende de regterlijke indeeling van den Haar- lemmermeer-polder en door den minister van hinnenl. zaken een ontwerp van wet, strek kende tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1834 {Haarlemmermeer - polder). Het aantal port betalende binnenland tche brieven Xvasin Augustus 1830, 561,511 sinks; 1831, 740,445; 1832, 823,022; 1835, 013 872; 1834, 058,944. Het aantal port betalende buitenlandsche brie ven was: in Augustus 1850, 185,551 stuks; 1851 190,659; 1852, 255,750; 1855, 251,57c 1834, 262,002. Augustus 1834 met 1835 vergeleken, dan is in één jaar de binnenlandsehe briefwisseling met ruim 4‘/2 en de buitenlandsche met 4 ten honderd vermeerderd. Het getal personen, in dienst der post-ad- ministratiebedraagt 1985. Tot verdere uit breiding van het postwezen, wordt voor 1833 aangevraagd ƒ53,000. De Protestantsche predikanten hebben tot dusverre nimmer voor de predikdienst en het onderwijs der Protestantsche militairen eenige tegemoetkoming ontvangen. Sedert een aantal jaren drongen zij daarop aan en te meer sedert aan de R. Kath. geestelijken, bij besluit van den 5 Januarij 1830, zoodanige tegemoet koming is toegelegd. De billijkheid van hun verzoek erkennende, heeft het gouvernement, van af den 1 Januarij 1853, dat onderwerp zoo veel mogelijk op denzelfden voet als voor de R. Katholieke militairen geregeld en voor beide gezindheden op de begrooting gebragt eene som van ƒ8000. Wij zijn verzocht te melden dat de werk man die in de stoom-spinfabrijk van de hee- ren Noyon en Co. in de vorige week een on geluk hield en waarvan wij in ons vorig nom- mer berigt gaven, gelukkiglijk niet zoo erg be zeerd is als men in het eerst wel meende en men ons gezegd had daar hij reeds jl. zatur- dag weder geheel gekleed aan tafel zeer sma kelijk zat te eten, en gisteren en heden al we der de fabrijk bezocht heeft. Terwijl wij ons over dezen gunstigen uitslag innig verheugen en op nieuw bewaarheid zien, hoe ligt men geneigd is eenig voorgevallen kw?ad te ver- grooten (adres o. a. aan Sebastopol!), kunnen wij toch in dezen den wensch niet onderdruk ken, dat het werkvolk uit zoodanige voorval len meer voorzigtigheid leere, daar wij gaarne gelooven dat soortgelijke ongelukken geenszins aan de machinerie zelve zijn toe te schrijven, maar veeleer aan onkunde en roekeloosheid. Van den 50 Sept, tot en met den 6 Oei., zijn 26 gevallen van besmetlelijke longziekte in deze provincie voorgekomen bedragende daar door bet totaal dier gevallen sedert 1 Jan. de zes jaars 2608. Een boer in de Middel-Rijnkreitz ont dekte onlangs een middeldat niet alleen het ongedierte bij het rundvee, maar ook de eije- ren met spoed verdelgt. Het middel is beter dan afkooksel van tabak ruiterzalf enz.het is niets anders dan gewone olie drie runde ren die aangetast w'aren werden des avonds goed ingesmeerd en des morgens duchtig afge borsteld, waarna zij volkomen van ongedierte bevrijd waren. Voor elk rund was een kwart kan olie voldoende. In het algemeen kan men het er voor houden dat de olie een hevig vergif is voor alle insekten. Het openbaar ministerie heeft, in zake van den bewusten moordenaar en dief Johann Heinrich Kemper, de doodstraf geëischt, door middel van den strop. De uitspraak is be paald op den 11 dezer. 1 Van de Oostzee wordt gemeld, dat de nog altijd in evenredigheid hooge prijzen van het koren, in weerwil van eenen voordeeli- gen oogst, wel het klaarste bewijs opleveren, dat de duurte van het laatste jaar niet een speculatie of van woeker, maar een van den nadeeligen oogst in 1835 en eene levendige vraag naar levensmiddelen geweest is, want de tegenwoordige hooge prij zen hebben alleen hunnen grond in den uit-, geputten voorraad en de langzaamheidwaar mede de landeigenaars, door anderen arbeid bezig gehouden, het bedrag van den nieuwen oogst ter markt brengen. Daar Noord-Ame- rika, Spanje en zelfs Chili dit jaar uitvoe ren, zoo is eene vermindering dep tegenwoor dige hooge prijzen te wachten, Uit TriëstWeenen, Londen en Parijs wordt thans de val van Sebastopol weerspro ken. De Moniteur echter bevestigt, dat de gealliëerdefi den 28sten de stellingen bij Bal- beck en Balaklava hebben ingenomen en dat vorst Menzikoff, aan het hoofd van 20,000 man op versterking wachtte. Eene dépêche uit Weenen luidt als volgt; Zoo even verneemt men, dat een deel der verbonden vloot, met troepen en belegerings- artillerie aan boord, zuidwaarts van Sebasto pol naar Balaklava is afgezonden. Deze haven werd den 28 Sept, door de geallieerden be- magtigd en de troepen en het geschut wer den er aan land gezet. (Jok is het leger der verbondenen, na nieuwe gevechten op 23, 26 en 27 Sept.de Belbeck overgetrokken en het zette zijnen marsch voort, om Sebastopol van het noorden aan te tasten. Vorst Menzikoff' bad het niet noodig geacht, zich in de vesting op te sluiten. Met 20,000 man stond hij in het veld, en had den 27 Sept., bij Batchisa- raïop ongeveer 50 kilometers ten noordwes ten van Sebastopolpost gevat. In een artikel van den Moniteur wordt het hooge belang aangetoond, gelegen in het bezetten van Balaklava door de geallieerden. Deze hebben thans gemeenschap met de vloot, en een voor de zware artillerie bruikbare weg leidt naar Sebastopol. De geallieerden hebben dus vasten voet in de Krim. Onze kolonnes,” zegt de Moniteur, heb™ ben achtereenvolgens verscheidene rivieren kun nen over- en, om de golf waaraan Sebasto pol gelegen is, heentrekken, om zich in het gebergte te begeventen einde te Balaklava te komen. Het overschot van het leger van vorst Menzikoff was verstrooid geraakt.” Uit Odessa zijn te Weenen tijdingen ontvangen, dat den 23 Sept, de strijd op nieuw eenen aanvang nam en den 29sten voortduurde, en dat op laatstgenoemden dag de geallieerden op 8 mijlen van Sebastopol stonden. Volgens een der bladen moet de Russi sche krijgsmagt, met de verdediging van Se bastopol belast, veel aanzienlijken zijn dan men heeft gedacht. In die vesting zou eene bezetting liggen van 70,1'00 man en geheel het schiereiland de Krim zou door 200,000 krijgers verdedigd worden. Het getal der stukken geschutop de batterijen van Sebastopol geplant, was, vol gens the Sun, op 6 Januarij dezes jaars 722, aldus verdeeld: noordzijde der haven: de te legrafische batterij 17, het fort Konstantijn 104, de kazematten 80, de dubbele batterij 54 en het noorder-fort onbekendzuidzijde der havenfort Paul 80fort St. Nicolaas 192, batterij tusschen fort Nicolaas en fort Alexander 30, het Circulaire-fort 50, fort Alexander 64, de quarantaine-batterij 51. Er bevinden zich nog twaalf officieren van den Tiger als krijgsgevangenen nabij Mos- cou. De czaar wil die slechts uitwisselen te gen Russische krijgsgevangenen van de Zwarte Zeeniet tegen die van de Oostzee. De krijgsraad over de bemanning van den Tiger kan slechts eerst gehouden worden na het ont slag dier officieren, In eenen brief uit Koustantinopel aan den Semaphore van Marseille leest men het volgende Het nieuws uit Bucharest luidt niet gun stig. De proclamation der üostenrijksche ge- tijd gegeven namelijk schepter, alles van gesteenten en i gouden tarweaar met niet minder dan* 28 bril- lanten bezet, ter waarde van duizende gul dens. Het kindje” Jezus heeft ook een kroon tje gekregen maar natuurlijk minder prach tig dan die van O. L. V. en ook geen schep- tertje. Uit Utrecht is die rijkdom gekomen maar van eene onbekende zeer rijke” per soon. Zoo wordt het geld verkwistdat aan armen misschien wel aan arme naastbe- staanden onthouden wordt, om stomme beel den te versieren.” In de Fakkel wordt eene premie van honderd gulden uitgeloofd aan dien Roomsch- Kalholieken geleerde die het voldoende aan toont, dat Rome’s leer van de Mis gegrond is in Gods heilig wcord, vervat in de boeken des O, en N. Verbonds. De stukken, in onze moedertaal vervaardigd moeten onder de letters P. M. aan den uitge ver van de Fakkel worden gezonden vóór den 1 December dezes jaars. Het bekroonde stuk zal worden gedrukt en de naam van den schrijver publiek gemaakt. De synode der Waldenzen heeft besloten tot de oprigting van eene godgeleerde facul teit te Latour, het middenpunt der Walden- sche bevolking. Reeds sedert drie jaren heeft men aan dat plan gearbeid welks uitvoering nu schijnt te zullen worden tot stand gebragt. De admiraal Tom Pouce Tromp, oud bijna 18 jaren, lang 7 palm en wegende 25 oude ponden, geboren te Franeker, is na eene reis van acht jaren in het vaderland teruggekeerd en bevindt zich thans te Breda. Volgens de Hredasche Courant, behoort deze dwerg onder de merkwaardigste spelingen der natuur. Zoo klein van gestalte als welligt ooit zeker in onze eeuw een in het openbaar zich heeft vertoond, bezit bij daarbij het voorregt van eene geheel geëvenredigde gestalte en naar het schijnt tamelijk goed ont wikkeld verstand. Hij is aan bijna alle ge kroonde hoofden in Europa voorgesleld en staat zijne bezoekers in verschillende Euro- pesche talen zeer hoffelijk te woord. Gedurende de eerste zes maanden dezes jaars beliep de zuivere opbrengst der inko mende en uitgaande regten op Java en Ma dura ƒ2,689,590.42, zijnde ƒ254,898,104 min der dan over gelijk tijdsverloop in 1852, en ƒ505,579.10 meer dan in 1835. De cholera bleef op Java nog heerschep. München heeft, als het ware, sedert het verdwijnen der cholera, een nieuw leven ge kregen. Den 5 dezer werd in de opene lucht op plegtige wijze dank gézegd aan de Voor zienigheid, voor het ophouden van dien ver seb rikkelij ken geesel. Eene dame te Belfast, mevr. Wilson, is aan de cholera overledennalatende een ver mogen van 50,000 p. st. (ƒ5,600,000), door haar aan de armen harer geboortestad ver maakt. De rente dezer som zal verdeeld wor den onder de arme weduwen boven de 60 jaar ieder van haar zal 7 sh. 4.20) weke lijks ontvangen. Genoemde dame legateerde 6000 p. st. aan een doofstommen-instituut en 20,000 p. st. aan verschillende instellingen van liefdadigheid te Londen. In het groothertogdom Hessen is eene verordening uitgevaardigd, bepalende, dat in graanmeel en aardappelen alleen op de openbare markten handel mag gedreven wor den, en dat men tot het drijven van den handel verlof vau het hooger bestuur moet aanvragen. WIT’ SNEEKER I 1 i V?;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1