NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD ¥00R DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. /X 9<fe\l 1854. No. 82. ZATURDAG den 14 October. T C. I aaririv VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK ZATURDAG DEN 14 OCTOBER 1854, des middags ten twaalf uur. ge- ‘rt SNEEKER on- om- de Gedeputeer- BINNEN- EN BUITENLAND. zou door het stedelijk be- op het raadhuisin het Sqmrm-pi 1 20 Sept, geheel en van Harlingen COURANT. n<T O één Fransch lijk; schen maarschalk Paskiewitsch berigt: aan en 28sten of 29sten op welken laatsten dag Se- 1 was ingeslolen. officiëele (Russische) dagblad SNEEK15 October. Men verneemt, dat de leden der tweede kamer, na het onderzoek der begrooting over 1855, zich voor eenigen tijd, tot in het begin van de volgende maand, huiswaarts zullen begeven. Z. M. heeft goedgekeurd de beroepingen van predikanten uitgebragt door de kerkera- den der Hervormde gemeenten van Amster dam op L. S. P. Meyboom, theol. dr.pred. te Groningen; en van ’s Gravenhageop J. C. Zaalberg Pz. theol. dr. pred. te Deventer. De minister van marine heeft ter kennis gebragt van allen, die daarbij belang mogten hebben dat in het volgende jaar gelegenheid zal zijn ter plaatsing van vier adelborsten bij de kon. akademie voor de zee- en landmagt, voor het vak van den scheepsbouwtegen eene vrijstelling van twee derden, of 400, van de gewone contributie ’sjaars, onder ver band, dat zij, de akademie verlaten hebbende als adspirant-ingenieur geen ontslag op hun verzoek zullen bekomen, en na hunne benoe ming tot ingenieur tien achtereenvolgende ja- ren den lande zullen moeten dienen. Deze bekendmaking is voorloopig gedaan, opdat de ouders of voogden hunne zonen of pupillen in tijds zouden kunnen doen voorbereiden voor het in het volgend jaar te Breda te hou den examen. Bij beschikking van den minister van binnenlaiidsche zaken van den 27 Sept. jl. is de heer dr. G. F. W. Baehr, te Middel burg, benoemd tot lector in de wiskunde aan het gymnasium te Groningen. Thans is door de heeren baron van Heem stra c. s. aan de hooge regering de verlangde verklaring ingezonden tot aanneming der voor- loopige concessie voor den aanleg van spoor wegen in de noord-oostelijke gedeelten des rijks, met opneming in het plan der door de rege ring voorgestelde lijnen. De nieuwe stads waag alhier, waaraan sinds eenigen tijd werkelijk behoefte bestond, is nu voltooid, althans in zoo verre, dat de zelve reeds jl. dingsdag voor het gebruik is opengesteld geworden.' Dit roijale gebouw, waarvan het bovenste gedeelte tot onderschei dene doeleinden is ingerigt, mag gewis teregt een nieuw sieraad van deze stad genoemd wor den. Door het prov. geregtshof van Noord- Hollandin deszelfs zitting van den 11 dezer, is de bewuste Johan Heinrich Kemper veroor deeld tot de straffe des doods uit te voeren binnen Amsterdam. Den 12 dezer stuur te Haarlem openbaar bij inschrijving worden aanbesteed: het maken van een fondament voor het op te rigten metalen standbeeld, ter eere van Lau rens Janszoon Coster. Een Roomsch geestelijke te Berlijn, die van den kansel den vloek over hen had uit gesproken, die gemengde huwelijken aangin gen is tot 50 thl. boete of 6 maanden ge vangenschap veroordeeld. Blijkens den ontworpen staat van be grooting voor 1835, zal het leger in Spanje, behalve de gendarmerie, tellen 45,000 man infanterie, 11,000 man kavalerie 10,500 man man artillerie en 2400 man genie. Terwijl men, aangaande het gevecht aan de oevers van de Almain het verslag van den Franschen opperbevelhebber leest De Russen hebben ongeveer 5000 man verloren; het slagveld is bezaaid met hunne lijken, onze vliegende hospitalen zijn gevuld met hunne gekwetsten op 7 Russische lijken tellen wij wordt door den Russi- Wij de Alma 1000 man verloren aan gekwetsten maar daar de vijand verschansingen en onder het vuur een AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te weten dat door den Raad dezer Gemeente, in zijne vergade ring van den 50 September 1834, no. 4, is vastgesteld de navolgende Verordening: HERORDENING tegen het rijden met eenig voertuig onder de luifels van en in de Stads Waag. De Raad der gemeente Sneek heeft besloten vast te stellen de navolgende Verordening Art. 1. Het is verboden met krui- en rol wagens, of eenig ander rij- of voertuig, on der de luifels van of ook in de Stads Waag te rijden, dan alleen tot aan- en afvoer van aldaar te wregen of gewogene goederen. Art. 2. Overtreding van het voorgaande ar tikel zal gestraft worden met eene geldboete van één tot drie gulden. Art. 5. Met de zorg voor de naleving van deze Verordening worden belast de Commis saris en Agenten van Policie van de 1ste en 2de klasse. Zijnde deze Verordening aan de Staten van Friesland, volgens hun berigt van den 10 October, no. 10, in afschrift me degedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort. Sneek den 14 October 1834. Burgemeester en TUethouders voornoemd S. TEN GATE. De Secretaris HAKA. de PI. schoolcommissie, van Geertsma cum sociis. de PI. schoolcommissie, over hadden zich meester gemaakt van den vuur toren bij kaap Cherton. Den 5den zou het bombardement van Sebastopol eenen aan vang nemen. De gealliëerden stellen veel vertrou wen op den goeden uitslag der onderneming. Het Journal de Francfort beschouwt de bemagtiging van Sebastopol als hoogstwaar schijnlijk, en verwacht, dat de gevolgen daarvan eerder een meer hardnekkige oorlog dan de vrede zullen zijn. De Sinaï heeft te Marseille berigten ge bragt van Konstantinopel, van den 50 Sept. Daaruit blijkt, dat de Russen, toen zij van de Alma terugtrokken, de op hunnen weg gelegene dorpen in de asch legden voorts dat 5000 man Fransche en Turksche kavalerie den 28 Sept. Varna hebben moeten verlaten om op nieuw het leger in de Krim te verster ken. Ook te Weenen zijn eergisteren bij vorst Gortschakoff tijdingen van het oorlogs- tooneel ontvangen, houdende, dat vorst Meu- zikoff met zijn legercorps het noorderfort van Sebastopol genaderd is, en dat de Franschen dit punt vrijwillig verlaten en zich gevoegd hebben bij de Engelschendie te Balaklava waren geland. Eene dépêche uit Odessa van den 4 Oct. meldt, dat tot den 2den op de kust der Krim geen beslissend krijgsbedrijf heeft plaats gehad; dat de Russen hunne krijgs- magt zamentrokkenen dat geduchte toebe reidselen tot verdediging tusschen de Belbeck en Sebastopol waren gemaakt. Met den Sinai zijn nog, behalve de reeds medegedeelde tijdingen uit Konstantinopel van den 50 Sept., de volgende bijzonderheden be kend geworden. Na den slag bij de Alma hebben de Russen, bij hunnen overhaasten terugtogtden weg met zieken en gekwetsten bedekt gelaten. In het rijtuig van vorst Men- zikoff vond men, behalve zijne brieven, eene som van 50,000 fr. De rivier Belbeck wier overtogt de Russen hebben geloofd aan de ge alliëerden niet te moeten betwisten, was ech ter door hen zoodanig versterktdat het scheen dat zij er eene zeer geduchte tweede verdedigings-linie van hadden willen maken. Te Sebastopol, alwaar de cholera hevig woed dewaren de bevolking en de bezetting ten eenenmale gedemoraliseerd. Men verzekert, dat de belegeraars er in geslaagd zijn, eene waterleiding af te snijden. Het gerucht was verspreid, dat er inderdaad niet meer dan een Russisch corps van 20,000 man in de Krim stond, waarmede vorst Menzikoff in het veld is gerukt, hopende, dat de bezet ting van Anapa zich bij hem zal voegen welke vestingzoo als men weetdoor de Russen is verbrand, na ze te hebben ont ruimd. De kavalerie, die de gealliëerden ont brak, was eindelijk aangekomen, zoodat de sterkte van dat wapen, thans in de Krim ontscheept, 8000 man bedraagt (Fransche, Engelsche en Turksche kavalerie). De gene raals, zich verzekerd hebbende, dat de ves tingwerken van Sebastopol zwakker zijn aan de zuidzijde dan aan de noordzijde, tegen welk laatste punt de aanval zou worden ge- rigt, hebben hun plan gewijzigd en zijn om de stad heen getrokkenom de basis der ope ration aan de zuidzijde te vestigen. De stoomboot Arrow was naar Sebastopol ge zonden, aan boord hebbende kanonnen met eene schotverheid van vier mijlen. Generaal Canrobert, voorloopig belast met het opper bevel, ter vervanging van wijlen maarschalk De Saint-Arnaudhad zich voorgesteldden 2 Oct. de buitenwerken van Sebastopol aan te tasten. Lord Raglanopperbevelhebber der En gelsche krijgsmagt in de Levant', heeft het opperbevel over al de troepen der gealliëerden aanvaard. Op het eiland Malta zijn twee groote hospitalen ingerigt, het eene van 1000 en het andere van 1300 bedden, respective!ijk be stemd tot het opnemen en verplegen der En gelsche en Fransche soldaten, die bij de be storming van Sebastopol gekwetst zullen wor den. De groote karavaanwaarvan de Russen zich eenige weken geleden hebben meester gemaakt, was naar Erivan bestemd. Zij telde hebben dooden ons in onze onzer batterijen heeft aangetast, moet .hij veel aanzienlijker verlies hebben geleden.” Het verlies, door de Engelschen gele den wordt thans opgegeven als volgt ge sneuveld 26 officieren, 19 serjanten, 2 tam boers en 506 soldaten gedood 26 paardèn gekwetst: 75 officieren, 95 serjanten 17 tam boers en 1427 soldaten overigens ontbraken 2 tamboers en 16 soldaten op het appèl. Ojficiëel weet men thansdat na den 20 Sept, geen slag meer is geleverd, tot den bastopol geheel Het officiëele (Russische) dagblad van Warschau zegt, dat het gevecht, hetwelk den aan de Alma heeft plaats gehad, al lag in de plannen van vorst Menzikoff, die de vijandelijke voorhoede wilde bezig houden, om terug te trekken op Se bastopol. Hij zag nog 2 of 5 gevechten van dien aard tegemoet. Tijdingen uit Bessarabiëin de Köln. Zeit. melden dat de Russische generaals te KischenewTirasopol, Kauschany, Kagul Reni, Ismaïl en Akjerraan al de ter hunner beschikking staande troepen naar Odessa en de Krim rigten. De Morning Chronicle bevat het volgende Uit Bucharest verneemt men dat Omer- pacha aldaar heeft berigt, dat de gealliëerden den 5den eene vereeniging hunner troepen bij Balaklava hebben volbragt. De Engelschen trokken om het noorden van Sebastopol te land, en de rivieren KatschaBelbeck en Tehernaja over. De Franschen bereikten Ba laklava langs den meeweg. De Engelschen PUNTEN TER BEHANDELING. Missive omtrent de daarstelling van een telegraaf tusschen Leeuwarden en met Groningen. Besluit betrekkelijk de aanstelling van derwijzers bij openbare lagere scholen. Proces-verbaal van verificatie van de meente-kas. Rapport over het adres van de pachters van de Aschbelt. Benoeming van eenen secretaris-boekhouder bij de stads algemeene armvoogden. Aanbieding van de gemeente-begrooting voor 1835. Missive van trent het adres Missive van een locaal voor eene institutrice.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1