NIEUWS- EN ADVERTL’NTIE-HLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 83. WOENSDAG den 18 October. O I SHEERER BINNEN- EN BUITENLAND. t BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen nogmaals ter ken nis der ingezetenendat ter Secretary ter le zing ligt eene circulaire, uitnoodiging bevat tende tot het verstrekken van bijdragen voor een binnen Amsterdam op te rigten Nationaal Gedenkteeken, ten einde het aandenken aan het Metalen Kruis voor het nageslacht te be waren. terwijl er tevens is bijgevoegd eeiie lijst ter inteekening voor bijdragen. Sneek den 15 October 1854. Burgemeester en Wét houders voomoemd 8. TEN CITE. De Secretaris 1IACA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend dat op de Secretary dezer Stad van af beden tot en met den 51 dezer maand voor een’ ieder ter inzage is nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen 'verkrijgbaar wordt ge steld de aan den Raad aangebodene gemeente- begrooting der plaatselijke inkomsten en uit gaven, over den jare 1835. Sneek den 14 October 1854. Burgemeester en Wethouders voomoemd 8. TEN CIATE. De Secretaris HAGA. SNEEK, 17 October. Te Harlingen is, on der directie van de heeren J. Foekens, L. Haunema en J. Fontein, eene reederij opge- rigt, die zich ten doel stelt, eene geregelde stoom vaart tusschen die plaats en Zwolle tot stand te brengen. Het nieuw te bouwen stoomschip, voor deze vaart, zal den naam dragen van Bur gemeester Zijlstra en gevoerd worden door den tegen woordigen beurtschipper op Zwolle, G. A. van Slooten. Van den 7 tot en met den 15 dezer, iijn 10 gevallen vgn besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomen bedragende daar door het totaal dier gevallen sedert 1 Jan. de zes jaars 2618. Men schrijft uit ’s Hage aan de Pr. Gron. Courant: «Had men in 1855 alle reden om zich te beklagen over de vlugtige behandeling der staalsbegreoting en de trage opkomst van de leden der tweede kamer bij de overwegin gen daarvan in de afdeelingen niet minder is dit het geval geweest bij de behandeling der staatsbegrooting voor 1855 in dit jaardaar meer dan ruim de halfscheid der leden van de staten-generaal daaraan heb ben deelgenomen en alles in eene enkele week waarin bovendien ook nog zittingen hebben plaats gehad, is afgeloopen. In ééne der af deelingen moet men zelfs, naar ons verzekerd wordt, de middelen staande behandeld hebben en het gold hier toch niet minder dan ruim tweeënzeventig millioen guldens!Hieruit kan de natie zien, hoe zij vertegenwoordigd wordt! Blijkens het bijblad der Staats-Courantont braken er in de zitting van vrijdag den 6 Oc tober jl. alleen uit de provinciën Groningen Friesland en Drenthe niet minder dan zeven leden daar de presentie-lijst alleen door de heeren Westerholf, Ter Brugghen Hugenholtz Dirks en Engelen geteekend is. Zóó kan de vertegenwoordiging zeer goed gemist en de scha deloosstelling aan de leden toegelegden ook door de absente leden getrokken wordende, voor de natie bespaard worden.” Den 10 dezer is te Brussel in 74jarigen ouderdom overleden de baron De Stassart geb. te Mechelen, den 2 Sept. 1780. Zijne loopbaan onder Napoleon I is bekend later was hij lid der tweede kamer van de staten- generaal der Nederlanden en in 1850 behoor de hij tot het congres te Brussel. Wij vernemen, dat de ter dood veroor deelde Johann Heinrich Kemper geene cassatie tegen het arrest van het provinciaal geregts- hof in Noord-Holland aangeteekend heeft, maar zich bereids bij rekwest heeft gewend tot Z. M. den koning, ter bekoming van gratie. Te Rotterdam heeft zich dezer dagen i ingescheept de heer H. Z. Kloekenom als I zendeling der Ned. vereeniging, tot bevorde ring des Christendoms onder de Chinezen, naar Shangaï te vertrekkende woon- en werkplaats van dr. Medhurst. Nadat eene vereeniging van Christenen in Engeland en Schotland besloten had, één millioen exemplaren van het Nieuwe Testa ment naar China te zendenheeft het Britsch BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Smd SNEEK, voldoende aan eene missive V. n den heer commissaris des konings in Fries land, van den 7 dezer maand, betrekkelijk de aangiften van stoomwerktuigenbrengen door deze ter kennis van belanghebbenden', dat door Zijne Excellentie den minister van binnenlandsche zaken bij aankondiging in de Staats-Courant van den 4 dezerno. 254 in herinnering zijn gebragt de volgende daar toe betrekkelijke bepalingen. De minister van binnenlandsche zaken her innert aan de belanghebbenden het volgende: 1°. Terwijl het koninklijk besluit van den 51 January 1824 {Staatsblad no. 19) in het algemeen de bepalingen Voorschrijft die bij doorgaans niet de oprigting van sommige fabrijken en trafij- l.en zijn in acht te nemen, wordt bovendien volgens art. 2 van dat besluit, de toestemming van gedeputeerde staten gevorderd tot het op- rigten of veranderen van stoomwerktuigen. Die toestemming wordt mitsdien vereischt tot het oprigten of veranderen van zoodanig werktuig, ook wanneer het moet dienen voor eene reeds bestaande fabrijk of trafijk; 2". Wanneer de toestemming tot de oprig ting of verandering van een stoomtuig is ver kregen blijft het gebruik van het werktuig verboden, zoolang daarvoor geene schriftelijke vergunning, door of van wege den minister van bii nenlandsche zaken, is verleend; 5°. Tot het bekomen dier vergunning be hoort de belanghebbende eene op zegel geschre vene en overeenkomstig Zijner Majesteits be sluit van 26 September 1855 {Staatsblad no. 58) iugerigte aangifte te doen aan den com missaris des konings in de provincie, waar onder de fabrijk of trafijk gelegen is, die dan de aangifte, met vermelding van de dagteeke- ning der onder art. 1 bedoelde toestemming, aan dit ministerie inzendt, ten einde last tot bet onderzoek kunne worden gegeven. Van de aangiften zijn onderscheidene mo dellen te vinden onder no. 88 van het Bij voegsel tot het Staatsblad van 1854; 4°. Tn geen geval behoort de aangifte door den belanghebbende regtstreeks aan het minis terie van binnenlandsche zaken te geschieden, dewijl hierdoor nutteloos oponthoud zou wor den veroorzaakt 5°. liet onder artt. 2, 5 en 4 vermelde is, met uitzondering van hetgeen bij 5’. nopens de toestemming van gedeputeerde staten werd gezegd, ook toepasselijk op de stoombootenmet dien verstande, dat de aangifte behoort te wor den ingediend bij Zijner Majesteits commissa ris in [le provincie, waar de zetel of het hoofd kantoor der onderneming is gevestigd 6°. Moeten de te onderzoeken stoomtuigen dienen voor vaar- of rijtuigen, bestemd tot en Buitenlandsch Bijbelgenootschap eene in teekening geopend, welke al spoedig ruim twee tonnen gouds, Ned. munt, bedroeg, waardoor alzoo bijna honderdduizend exem plaren meer gezonden kunnen worden. Er waren zoowel aanzienlijken, die voor vijf honderd, duizend, en zelfs voor drieduizend exemplaren inschreven, als geringen die voor een enkel exemplaar bijdroegen. Dezer dagen is in Engeland het ontwerp gevormd tot de oprigting eener groote maat schappij tot het doen van nasporingen in de binnenlanden van Afrika en het versprei den van het Christendom onder de wilde stam men aldaar. Aan het hoofd der onderneming staan: de hertog van Wellington graaf Darn ley, graaf Shaftesbury, sir David Brewster sir James Duke en andere aanzienlijke man nen. Onlangs hebben, naar men meldt, een aantal Hcidensche bewoners van den Kauka- sus zich vervoegd aan het Roomsche klooster te Kutaïsmet het verzoekom gedoopt te worden. De prior was echter genoodzaakt, hen af te wijzen aangezien het in de trans- Kaukasische gouvernementen aan de Roomsche priesters, op straffe van naar Siberië verban nen te worden, verboden is, Heidenen te be- keeren of te doopen. Volgens de jongste berigten uit Chiliin Noord-Amerikais een voorstelom de Je- zuiten-orde daar te lande weder toe te laten als vroegerdoor de kamer van volksafgevaar- digden met 50 tegen 6 stemmen verworpen nadat het door den senaat of de eerste kamer aangenomen was. Uit Memel verneemt men, dat, bij den brand aldaar, in 24 uren zijn in de asch ge legd, buiten de stad: 75 erven met 2 molens, 2 scholen en 151 gebouwen, die door onge veer 430 gezinnen of 1300 personen bewoond waren in de stad zelve: 215 erven met meer dan 500 gebouwen, waarin 516 gezinnen of 2784 personen woonden. Tot de afgebrande gebouwen behoorenhet tolkantoor, de bank, de vlaswaag, de haringpakkerij, drie zoulma- gazijnen, de schouwburg, vijf scholen met inbegrip van de school voor de zeevaart, de Lutherschede Gereformeerde en de Lithau- sche kerk, en 50 pakhuizen. De tijding, dat het bombardement van Sebastopol den 4 dezer begon is nog niet be vestigd zelfs schijnt het zeker, dat daarmede op den 6den nog geen’ aanvang -was gemaakt. De dépêches spreken er van in den toekomen den tijdin plaats van in den verledenen en de Engelsche regering draagt er nog geene officiëele kennis van. Verder blijkt, dat het nieuws, dat Sebas topol omsingeld isevenmin echt was. De vesting is ten noorden vrij volgens de dé pêche van admiraal Dundas. In eene telegrafische dépêche uit Weenen in den Times wordt gemeld dat de geheele reserve Varna verlaten heeft, om naar de Krim te zeilendat Engelsche troepen van Malta naar Athene zijn gezonden (om de Engelsche regementen te vervangen, die, even als de Fransche, van den Pireus naar de Krim ver trokken zijn), en dat Schamyl geslagen zou zijn geworden door vorst Audronikoff, die op nieuw Kars bedreigt. De Weener Lloyd berigt uit Varna van den 1 Oct.dat de uit Alexandrië verwachte nieuwe hulptroepen zich niet te Konstantino- pel zullen ophoudenmaar zich regtstreeks naar Balaklava begeven. Den Gden verwachtte men te Varna 5000 man Egyptische kavale- riena de landing dier troepen zouden de Egyptische stoombooten onmiddellijk weder vertrekken, om nog 4000 man en artillerie van Alexandrië te halen. Het leger der bondge- nooten in de Krim is thans versterkt met 12,000 man uit Tunis en Egypte, grooten- deels uit kavalerie bestaande. Sedert het vertrek der vloot van Varna, zijn 50,000 em mers drinkwater van Varna naar de Krim ge zonden. Uit Jassy verneemt men dat ge neraal Osten-Sacken die zich sedert den 2den te Perecop bevindt, aldaar de voor de Krim bestemde versterking wachtom ze naar Se bastopol te geleiden alwaar hij echter, naar vervoer van reizigers, dan behoort, naar aan leiding van art. 5 alinea 5 en art. 4 alinea 2 van Zijner Majesteits besluit van 26 Sep tember 1855 {Staatsblad no. 58), bij het on derzoek door den deskundige te doen aan hem door of van vvege den eigenaar in dub beltal te worden overgelegd eene teekening der inrigting van het machinenruim en de aangrenzende ruimen, uit welke de doelmatige inrigting en de genoegzame afscheiding der kajuiten van den ketel duidelijk kan blijken. ’s Gravenhage den 50 September 1854. 't Van Reenen. En zal deze tot voorschreven einde worden geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 14 October 1834. Burgemeester en Wéthouders voomoemd S. TEN CATE. De Secretaris HAGA, iMlllliBVbWMM

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1