NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. I 1854. No. 84. ZATURDAG den 21 October. r 9dc Jaargang. BINNEN- EN BUITENLAND. heer men. avond zal de stad verlicht worden denkelijk ook vuurwerk worden afgesto- het is te verwachtendatbij het den beminden kerkvoogd, luide wordt Alleen dat 1 volgt werken vangen. De opbrengst der mid- opcenten) over de negen dit jaar beeft bedragen over van Moscou wordt opge- zeker niet zonder bedoelingdat van op onderzoek ingesteld valsche tijding van bastopol. De dagbladen van Malta berigten, dat generaal Tylder in de Krim is overleden, en van het 26ste regement de gevolgen zijner in den slag SNEEK 26 October, delen (hoofdsom en eerste maanden van f 42,516,572.25*4 tegen ƒ41,958,061.65 hetzelfde tijdvak van 1855. Van goederhand verneemt men zegt bet JVeeltblad van het Regt, dat de heeren Wint- gens en Meeussen hun ontslag hebben ge vraagd als leden van de commissie voor de regterlijke organisatie, benoemd bij ’s konings besluit van den 24 September 1855. Bij de verkiezing van een lid der prov. staten in het hoofd kiesdistrict Dockumzijn uitgebragt 645 geldige stemmen gekozen de mr. Jan van der Veen met 558 stem- Op den heer D. II. Andreae waren 258 stemmen uitgebragt. De Kath. Ned. Stemmen, sprekende over het ontwerp van wet op het lager en middel baar onderwijs, dezer dagen aan de tweede kamer der staten-generaal aangeboden, en waartegen zich van de zijde der Protestanten thans reeds zoo vele stemmen verheden geven hare bijzondere ingenomenheid met dat wetsontwerp duidelijk te kennen, zeggende, onder anderen, de hoop niet te ontveinzen, dat het in Nederland zoo noodzakelijk begin sel, in art. 4 ontwikkeld, algemeenen bijval vinden, tot wet verheven en ook getrouw ten uitvoer gebragt moge worden.” En verder Dat er een scherpe strijd zal te strijden zijn kunnen wij, de hardnekkigheid in aanmerking genomen, waarmede zekere factie onhoudbare plannen wil doorgedreven hebben, reeds voor af berekenen; maar dat de overwinning ons niet ontgaan zal, durven wij gerust voorspel len indien de welgezinden slechts de handen ineenslaan en niet toelaten, de zoo dringend gevorderd wordende krachten te versnipperen. Nog eenmaal: vis unita fortior met veree- nigde krachten zijn wij sterker dan zij!” Men schrijft uit Oldenzaal, 12 October: Heden morgen werd monseigneur J. Zwijsen, bisschop van Utrecht, feestelijk ingehaald. De stoet bestond uit eene eerewacht te paard, die het bisschoppelijk rijtuig van Denekamp tot hier vergezelde, alwaar zij afgelost werd door de bloem van Oldenzaal’s jongelingschap te paard. Sierlijk in het wit en met bloem kransen getooide maagden strooiden bloemen, terwijl eene menigte rijtuigen, die de élite van Oldenzaal’s burgerij bevatte, het bisschop pelijk rijtuig volgden. De stad was in een dennenbosch herschapen op alle hoeken der straten stonden eerebogen versierd met toe passelijke en geestige bijschriften, zoo als: in partibus is wegenz., te veel om te noemen, doch die stomme en toch welsprekende uit drukkingen der algemeene geestdrift waren. Bij de intrede luidden de klokken van den hoógen Pleckelmus-toren. Na bij den eerw. heer pastoor dezer gemeente te zijn afgestapt, trok monseigneur in statige en luistervolle processie naar de kerk, die geheel in een bloemhof herschapen was, en alwaar eene groote menigte geloovigen het H. S. des vorm sels ontving, op dit oogenblik speelt een gezelschap uitgelezen muzijkanten heerlijke syphoniên voor de pastorijde stad is ver vuld met onverholen gejuich van deelneming, en zeker heeft te Oldenzaal zooveel gulle en gepaste vrolijkheid niet geheerscht, sedert het BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen nogmaals ter ken nis der ingezetenen dat ter Secretary ter le zing ligt eene circulaire, uitnoodiging bevat tende tot het verstrekken van bijdragen voor een binnen Amsterdam op te rigten Nationaal Gedenkteekenten einde het aandenken aan het Metalen Kruis voor het nageslacht te be warenterwijl er tevens is bijgevoegd eene lijst ter inteekening voor bijdragen. Sneek den 15 October 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN (ATB. De Secretaris II AG A eene nederwaartsche rigting tot Aloushta uit strekken. De regtervleugel is geposteerd bij Kamara en de voorposten zijn aan de Zwarte rivier geplaatst. De middelhoede bezet de we gen die van Kadikoi naar Sebastopol en van Baktschi-Seraï naar Balaklava leiden. De lin kervleugel staat bij Karani en heeft zijne voor posten tot Khutor uitgezet. Tot den bouw der batterijen zijn gebezigd 15,000 schanskor ven, 20,000 leger-takkebossen en 18,000 ko- gelstapels. Het leger der geallieerden telt 100,000 man, 140 stukken belegeringsgeschut en 120 stukken veldgeschut. De Russen heb ben 54,0o0 man in Sebastopol en 50,000 man te Baktschi-Seraïdagelijks wachten zij ver sterkingen. Het Russische geschut bestaat uit 80(1 stukken te Sebastopol en 100 veldstukken in het leger van Menzikoff. De berigten uit Odessa van den 10 dezer melden dat den 4den eene hevige kauonnade plaats had tusschen de Engelsche stoomschepen en het quarantai- ne-fort.” De waarde van hetgeen Sebastopol bevat, wordt op 20 millioen pond sterling berekend. de vestingwerken hebben 7 millioen p. st. gekosten de mondbehoeften en bet oorlogsmateriëel des legers en der marine heb ben eene ongeloofelijke waarde. Volgens eenen brief uit Berlijn aan de Dusseld. Zeit.is door de Russen bevel gege ven de stad Sebastopol in brand te steken wanneer zij mogt worden genomen, en ver laten daarom reeds vele inwoners die plaats. Dezelfde briefschrijver zegt, dat de Russen er op rekenen, versterking te ontvangendie hen zal in staat stellenmet eene grootere getal sterkte dan de geallieerdendezen aan te vallen, vooral wanneer het stormachtige sai- zoen de landing van nieuwe troepen zal be- moeijelijken. Te dien einde hebben al de troepen, die langs den Dnieper, in Polen en zelfs te Petersburg beschikbaar zijn, bevel ge kregen naar de Krim op te rukken. Op deze wijze hopen de Russen, 140,000 man tegen over de 90 a 100,000 man des vijands te kunnen stellen. Te Bucharest is op hoog bevel een streng onderzoek ingesteld naar den oorsprong der de bemagtiging van Se- dat kolonel Chuter, van linie, aan bij de Alma bekomene wonden is bezweken. De Fransche Moniteur maakt thans het juiste cijfer der gekwetsten bekend, die den 24, 25 en 26 Sept, in de hospitalen te Kon- stantinopel zijn opgenomen. Het bestaat uit 1550 Franschen, 2060 Engelschen en 540 Rus sen. Op de reis van de Krim naar Konstan- tinopel zijn meer dan 500 gekwetsten overle den. De Fransche kapiteiu Belluot is te Brussa door 17 bachi-bozuks vermoord. Generaal Osten-Sacken is, volgens een te Weenen ontvangen berigtmet 40,000 man Russen in de Krim gerukt en naar Sebastopol opgetrokken. Den 50 Sept, werd te Odessa feest ge vierd ovei’ de overwinning der Russen op de gealliëerden welke laatsten van de Alma werden teruggeslagen.” Keizer Nicolaas heeft bevel gegevendat met het voorbereidende onderzoek over den aanleg van eenen spoorweg van Moscou naar de Zwarte Zee onverwijld een aanvang worde gemaakt. Het Russische Handelsblad behelst weder handelsberigtenwaaruit blijkt, dat tot 17 (29) September in de haven van Petersburg 15,001 koopvaardijschepen zijn binnengekomen, eene waarde vertegenwoordigende van 20,555,950 zilveren roebels. Volgens de Russische geneeskundige cou rant, zijn te Petersburg sedert de verschijning der cholera aldaar tot op 1 Sept. jl. niet min der dan 20,620 gevallen voorgekomen daar van zijn 11,986 personen hersteld en 8652 overleden. In het dagblad merkten 1850, toen het zoo vele blijken gaf regte vaderlandsliefde. Dezen en kenen vertrek van jubeltoonen zijne eminentie zullen vergezellen. Zekere F. B.te G. meent, volgens be kendmaking in de Deventer Couranttinctuur van duivelsdrek en geest van hartshoorn van ieder evenveel in gewigten van tien tot dertig droppels dagelijks naar omstandigheden ingenomen met water, volgens theorie als een onfeilbaar behoedmiddel en bijna zeker genees middel tegen de cholera te hebben bevonden. [Voorenaleer men dit middel nogtans aan wende, raadplege men deswege eenen bekwa men geneesheer.] De Duitsche Israëliten geven zich thans vele moeiteom van de Spaansvhe regering en de constituerende cortes de afschaffing van het edict van den 51 Maart 1492 te verkrij gen, waardoor de Joden voor altijd uit Spanje werden gebannen. Aan de cortes zullen ten dien einde adressen worden gerigt. Men verneemt, dat ijverige pogingen wor den aangewend, om eene Katholieke univer- siteit in Duitschland te stichten. Het Parijsche volk gelooft algemeen dat de reis der keizerin in verband staat met hare zwangerschap. H. M. zou naar de hoofdstad der Somme vertrokken zijn, om van de heilige Theodosia eene gelukkige bevalling aftesmeeken. Het Bijbelgenootschap vervolgt met ijver zijne operatiën in het Fransche kamp te Bou logne, waar colporteurs de soldaten tegen bij na nominalen prijs van Bijbels voorzien. Ook in Turkije Is het genootschap werkzaam. Het heeft een’ agent te Bucharesten onlangs is onder toevoorzigt van dr. Henderson het N. Testament in het Bulgarisch uitgegeven. In Spanje heeft men ten gevolge van den ge- wijzigden staat van zaken aldaar, eene groote menigte Bijbels mogen invoeren, en zoodra de nieuwe constitutie, die aan alle meeningen en alle secten burgerlijke en godsdienstige vrijheid veroorlooft, zal zijn ingevoerd, zullen de agenten eenen belangrijken veldtogt openen. Volgens een berigt van Zr. Majs. zaak gelastigde te Konstantinopel heeft de porte aan de vreemde legation aldaar bij een memo randum van den 24 Sent. jl. bekendgemaakt, dat de vroeger verboden uitvoer van granen thans vrij is doch onder voorwaarde dat de legers van de benoodigde granen voorzien en voor de plaatselijke behoefte voldoende voor raden voorhanden zullen zijn. De landmail, den 25 Augustus van Ba tavia vertrokken en den 16 dezer te Amster dam aangekomen, spreekt van eenen ruimen oogst der producten; overigens geen nieuws. Er is op nieuw eene Amerikaansche stoom boot, .Arctic, vergaan, waarvan zich alleen de eerste stuurman en 45 van de 290 perso nen zoover men weetin twee der sloepen hebben kunnen redden. Een uit Glasgow te New-York gearriveerde scheepsgezagvoerder meent, dat hij den 18 Augustus, op 55,26 graden breedte en 16,07 graden lengte het wrak van de City of Glasgow heeft gevonden en zou alsdan dat stoomschip, W’aarop zich, gelijk men weet, jhr. De Kempenaer bevond, zijn verbrand. Niet de minste tijding aangaande het be gin van het bombardement van Sebastopol. Tot den 7 dezer was niets tegen de stad on dernomen, en verwachtte men den eersten aanval op den 9den. Uit eene te Petersburg ontvangene dépêche van vorst Menzikoff blijkt echter, dat ook dien dag niet de vijandelijk heden tegen de vesting geen begin was ge maakt. [Volgens later berigt, ook nog niet den 12.] Tot op dezen oogenblik geen nieuws be treffende den aanval op Sebastopol. Den 9 dezer zou volgens den Times die aanval be gonnen zijn. De dépêche dienaangaande door blad uit Weenen medegedeeld, luidt als De aanval op de buiten-verdedigings- van Sebastopol moest den 9den aan- De uiterste regtervleugel der gealli eerden staat tegen de hoogten opwaarts van A SNEEKER ÜIMllilllilll)llll)llliiTOII U-C COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1