NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1834. No. 83. WOENSDAG den 25 October. SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. men voegt zegtheeft vorst Menzikoff hevigen toorn ontstoken door 2 T 1. :n den Morning He- die wel degelijk op het oorlogstooneel lord Raglan), schrijft, zijne nederlaag bij de Alma, en men voegt er hij, dat prins Woronzoff, die zich op het oogenblik in Brussel moet bevindenmet ver scheidene Russische personen van rang, zoo als prinses Lievenbaron De Kiseletf enz.de benoeming tot veldheer in de Krim ontvan gen had, doch op grond van zwakken ge zondheidstoestand weigerde. Nogtans zou de czaar een’ agent naar Brussel gezonden heb- om bij den vorst op nieuw aanzoek te een aangewezenom de grenzen te geleiden. De correspondent van raid, die wei i’ is (bij den staf van dat indien Menzikoff werkelijk zijn leger kan versterken tot 40 of 50,000 manhet zeer ligt mogelijk is, dat de belegeringswerken gestaakt moeten wordentotdat eerst eene nieuws overwinning op het Russische leger bevoch ten is. Een te Weenen verschijnend Russisch- gezind blad zegt, dat geheel de Russischs Zwarte Zee-vloot ontwapend en onttakeld is en dat al de kanonnen, het kruid, de zeilen en het gansche materieel binnen de vesting Sebastopol zijn gebragt. De schroefstoomboot Prince, die het 46ste regement naar de Levant voertneemt eene menigte werktuigen en duiker-toestellen mede, om vele hindernissen onder water te kunnen Men verzekert tevens dat ook de pre dikanten te Assen de toga benevens barret bij de openbare godsdienstoefeningen zullen aan nemen. Naar men verneemt, heeft zich te’s Gra- venhage eene commissie vereenigdom aard appelen op te koopenin die plaatsen van ons land waar men weetdat ze in groote hoe veelheden voorhanden en voor zeer matige prijzen te koop zijn, om ze alzoo aan de min gegoeden aldaar tegen inkoopsprijs af te leve ren. Hiermede zal paal en perk gesteld wor den aan de zoo hoog opgevoerde prijzen der aardappelen te dier stede. Den 18 dezer zouden voor de correctio nele kamer van de arrondissements-regtbank te Rotterdam te regt staan, achttien brood bakkers van Vlaardingen, beschuldigd van zich onderling vereenigd te hebben om het brood op eenen bepaaldendoor hen gere gelder! prijs te houden, iu strijd met de strafwet. Burgemeester en wethouders van Mid delburg hebben den 15 dezer ter algemeene kennis gebragt, dat de plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigtvolgens inge diend berigtgeene overwegende bedenkingen heeft tegen het voorzigtig gebruik van oesters, en dat mitsdien als vervallen kan worden be schouwd de op den 8 September jl. afgekon- digde waarschuwing, om zich van dat voed sel te onthouden. Uit Kockengen wordt aan de Amersf. Courant berigt, dat de kerkeraad der Chris telijke Afgescheidene gemeente aldaar een twee de adres aan Z. M. den koning gerigt heeft, daarbij kennis gevende van de verandering van toestand, die er, door de inwijding en het gebruik van het zelfs nog niet geheel vol tooide kerkgebouw voor de Roomsche gemeen teten hunnen opzigle heeft plaatsgegrepen. Men schrijft uit Einden, dat een kind van eene Engelsche familie, hetwelk te Hei delberg van een 56 voet hoog terras viel door een’ arbeider, die zich toevallig daaron der bevond, in de armen opgevangen en on beschadigd bij de ouders werd teruggebragt. Wijders, dat eene vrouw, die zich naar Dan- nenberg wilde begeven om er baren tweeden man, die haar slecht behandelde, voor het geregt te verklagen, onderweg uit wanhoop in het water sprong, en, daaruit gered zijn de, eensklaps tot de bekentenis kwam, dat zij vóór 20 jaar haren eersten man had vergiftigd en tot die gruweldaad door haren tegenwoor- digen man was verleid. Beide, man en vrouw, waren daarop in verzekerde bewaring gesteld. liet hof van assises te Delsberg (kanton Bern) heeft dezer dagen eenen 12jarigen knaap tot lOjarige gevangenzetting veroordeeld, om dat hij, ten einde- niet naar school te moeten gaan, het schoolgebouw in brand gestoken had, waardoor dit en nog vier andere huizen eene prooi der vlammen waren gewordenen vervolgens het huis zijns vaders en eenige da gen daarna dat zijns ooms in brand gestoken had. Eene afkondiging van den kardinaal staats-secretarïs Antonelli, betreffende de ver- hooging der belastingen, werd den 9 dezer in de straten van Rome met slijk geworpen en van de muren afgescheurd. In de Romeinsche staat zijn diefstallen, moorden en brandstichtingen aan de orde van den dag, in weerwil van de aanwezigheid van vreemde troepen, en in weerwil, dat er da gelijks strafoefeningen plaats hebben. In Engeland is thans op stapel gezet een leviathan-stoombootdie, behalve de benoo- digde ruimte voor al de vereischte steenkolen op eene reis naar Australië, ruimte zal hebben voor 6000 tonnenlast, 500 A. 600 reizigers voor de eerste en 1000 voor de tweede kajuit. De lengte zal 675 en de breedte 85 voet zij nter wijl het schip 60 voet water houdt. Er zul len drie tusschendeks zijn, ieder 8 voet hoog. De reis naar Australië zal in 55 dagen en die rondom de wereldzonder het oponthoud te rekenen, in 66 dagen volbragt kunnen wor den. Naar men den czaar in ben doen. Eenige herfst-equinoxiale orkanen heb ben de gemeenschap op de Zwarte Zee belem merd. Gelukkig heeft men nog weinig ern stige ongevallen te betreuren. De Wilson Kennedy, een Engelsch transportschip, was echter genoodzaakt, in den Bosphorus eene schuilplaats te zoeken. Deze bodem had den 25 Sept. Varna verlaten om 99 paardentot de Engelsche dragonders behoorende, naar Balaklava over te brengen. Een orkaan barst los en slingert het schip op eene verschrikke lijke wijze; bij eene tweede windvlaag raakt een deel der paarden los. Toen had op het dek van den Wilson Kennedy een onbegrij pelijk tooneel van verwarring plaats. De losse paarden worden woedend en werpen zich op die, welke nog door de riemen worden vastge houden. Al de pogingen der officieren en sol daten en van het scheepsvolk zijn niet iu staatom die dieren tot bedaren te brengen die met eene blinde woede zich op elkander werpen. Zeer vele paarden springen over boord en verdwijnen in de golven. Het werd der bemanning onmogelijk, het scheepswerk te verrigtente midden van dat paardengevecht, hetwelk doode en stervende paarden op het dek deed neervallen. De Wilson Kennedy nam de wijk naar den Bosphorus, en bragt aldaar niet meer dan vier paarden levend en ongedeerd. De Pharamondaan boord waarvan de gekwetste generaal Thomas van Frankrijk is teruggekeerd, heeft de volgende tijdingen me- degebragt uit Konstantinopel van den 10, en uit Balaklava van den 8 dezer. De belege ringswerken zijn door verschansingen tegen de aanvallen van buiten gedekt. Van den kant van vorst Menzikoff was nog geene aan vallende beweging volbragt. Het gerucht van eenen nieuwen veldslag, die geleverd zou zijn wordt tegengesproken. Het belegerings-mate- riëel is tot 400 stukken geschut vermeerderd doordien van elk schip der eskaders een zeker aantal kanonnen zijn ontscheept. De Russen gebruiken ook de matrozen en de kanonnen hunner schepen, om hunne verdedigingsmid delen te versterken. Men dacht, dat het vuur eerlang zou worden geopend, en dat 48 uren genoegzaam zouden zijn om in de wallen een bres te schieten. Het is waar, dat de water leiding naar Sebastopol afgesneden is. Balak lava is versterkt en dient den geallieerden tot algemeen hoofddepót. De porte zendt nog 10,000 man naar de Krim; de helft dier troe pen zijn den 9den ingescheept. De Turk- sche gezant in Perzië heeft dat land verlaten een zaakgelastigde is te Teheran achtergeble ven vóór het vertrek van den gezant werd hij met de ridderorde der Zon begiftigd en bataljon der lijfwacht van den schah was hem als eerewacht tot aan SNEEK, 24 October. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebben den gebragt, dat de vrijdom van inkomende regten, in de tolverbondstaten verleend aan teerpikdaggert en tin, uit de Nederland- sche koloniën afkomstig en uit Nederland in het tolverbond ingevoerd, alleen zal vergund worden indien wordt overgelegd een certifi caat van oorsprong en uitvoer, opgemaakt en ingerigt overeenkomstig het certificaat model Bgevoegd bij het tractaat met Belgie van den 20 Sept. 1851. De minister van financiën heeft bij re solutie van 12 dezer goedgevonden den heer arrond.-directeur te kennen te geven dat de honiggraten niet in de bijenkorven, maar af zonderlijk ingevoerd, voor zooveel de toepas sing van het tarief van regten betreft, moe ten worden gerangschikt onder de rubriek was geel of ongebleekt, bij den invoer belast met f 1 de 100 pond. Bij koninklijk besluit van den 12 dezer, is de staatsraad in buitengewone dienst, mr. G. Groen van Prinsterer, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontheven van het lidmaatschap der staatscommissie, ingesteld bij besluit van 29 November 1855. Z. M. heeft, onder anderen benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen van de 5de klasse, de heer H. Beekkerkthans ont vanger der registratie en domeinen te Sneek. Onlangs heeft zich de vraag voorgedaan of de verkiezing ter vervulling van twee raads leden die op verschillende tijden moeten af treden al dan niet met ééne stembus en met één stembriefje kan geschieden. Die vraag is, bij Z. M. besluit van den 5 dezer, ontken nend beantwoord. Z. Exc. de minister van oorlog, die de zer dagen van zijne buitenlandsche reis in de residentie werd terug verwachtzal alsnog eenige dagen te Aken verblijven, om er de baden te gebruiken, tot verder herstel zijner gezondheid. Z. Exc. is daar evenwel werk zaam. Dagelijks worden er stukken naar den minister verzonden en stukken van den minis ter aan het departement ontvangen. Van den 15 tot en met den 19 dezer, zijn 19 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomen bedragende daar door het totaal dier gevallen sedert 1 Jan. de zes jaars 2657. Door de bemoeijingen van het depart, der maatschappij tot Nut van ’t Algemeen is door vrijwillige giften een fonds bijeenge- bragt, tot het doen vervaardigen van eene reddingboot ten behoeve der schipperij in geval deze in de Zuiderzee onverhoopt in het ijs mogt bezet raken. Deze boot is gebouwd bij den heer Hk. Broekscheepsbouwmeester te Meppel. Zij voldeed bij de bezigtiging uit muntend, en verstrekt den maker tot eer, te meer nog, daar zij naar het gevoelen van sommigen, zeer goed zee zal bouwen, en dus ook bij stranding als anderzins kan dienen. Zij zal geplaatst worden te Vollenhove, van waar men ook tot bedoeld fonds heeft bijge dragen om van daar bij dreigend gevaar de schipperij te hulp te snellen. De Fakkel had eene premie van ƒ100 uitgeloofd aan dien R. K. geleerde, die het voldoende aantoonde, dat Rome’s leer van de mis op Gods heilig Woord, vervat in de boeken des O. en N. Verbonds, gegrond is; de Noord-Brabander looft eene premie van ƒ1000 uit aan een’ der geleerde aanhangers en voorstanders van de Fakkeldie voldoende aanloont of aantoonen kan, dat de leer der mis niet op Gods heilig Woord, vervat in de boeken des O. en N. Verbonds, gegrond is.” Men verneemt, dat de Zwolsche predi kanten tot het aan nemen en dragen der toga bij de openbare godsdienstoefeningen besloten hebben, en daarmede op den eerstvolgenden gedenkdag der kerkhervorming zullen aanvan gen. De kosten der eerste aanschaffing zullen door kerkvoogden gedragen worden. De pre dikanten in de landgemeenten der klassis Zwolle zijn bereid, spoedig het gegeven voor beeld te volgen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1