"'T' NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. Vs 'HA 9de Jaargang. 'y. tóe. 1834. No. 84. ZATURDAG den 28 October. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK y COURANT SNEEKER on- BINNEN- EN BUITENLAND. vilegiën, die door een’ generaal en chef eener kend geworden redikanten derNed. goede vruchten te muzij kcorps bij de schutterij enz. om versterking derwaarts over te voe- verlenging van eene plek Z')-?NS Besluit betrekkelijk de inzending der beslui ten tot het toestaan van subsidiën. Circulaire ter verbetering van den geregel- den gang der openbare uurwerken. Adres van G. de Jager om verlenging den pachttijd der aschbelt. Missive van de kamer van koophandel en fabrijken, betrekkelijk het adres van P. S. Re ij en ga. Besluit omtrent de benoeming van twee raads leden bij ééne stemming. Missive betrekkelijk de toelage voor de rau- zijkschool. MAANDAG DEN 50 OCTOBER 1834, voormiddags ten elf uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Verordening tegen het rijden met kruiwa gens enz. onder de luifels van en in de waag. Herziening der reglementen bij art. 4 en o der wet op het armbestuur. Missive van de plaatselijke schoolcommissie over het adres van Geertsema cum sociis. Adres van het om eene toelage. Adres van K. J. Wielinga, om gronds. heeft gedaan, spreekt van aangaan met tiua. Bij voortduring zendt Frankrijk in ver- eeniging met Engeland nieuwe troepen naar het tooneel des oorlogs. Binnen weinige da gen zullen 5 linieschepen en 14 fregatten, kor vetten enz.te Marseille en Toulon zeilree 1‘ggen ren. De keizer van Rusland heeft hij besluit van 50 Sept. (12 Oct.) vorst Menzikoff, chef van den staf der keizerlijke marine, gouver- neur-generaal van Finland benoemd tot ge neraal en chef van de zee- en landmagt in de Krim, met alle regten volmagten en pri- geest der vrijmoedigheid, des vertrouwens, der volharding en der gebeden. Eene collecte van ƒ150 toonde, dat velen ook diep door drongen waren, hoe waarlijk apostolisch en Christelijk de zaak des Bijbelgenootschaps is, welke hoe langer zoo meer, niettegenstaande allen tegenstand, moet zegepralen; want het is de zaak des reinen Evangelies de zaak van Christus, die hierdoor zijn rijk wil doen ko men en zijne genaderijke bedoelingen in ver vulling brengen. Bij besluit van den 21 dezer heeft Z. M. goedgevonden, het bij besluit van den 5 Decem ber 1851 ingesteld eereteeken tot belooning van eervolle langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen onder anderen toe te kennen aan K. H. Holtkamp, muzijkant bij de dienstdoen de schutterij alhier. In het hoofdkiesdistrict Leeuwarden is ge kozen tot lid der prov. staten van Friesland jhr. E. D. van Beijma. Z. M. de koning heeft, op voordragt van den minister van justitie, bij besluit van 19 Oct. jl.ontbonden de commissie voor het be ramen der grondslagen van eene wet, ter re geling eener nieuwe regterlijke inrigting, der dankbetuiging voor den betoonden ijver en de belangrijke opmerkingen en aanwijzin gen door haar geleverden heeft den mi nister van justitie geraagtigd, om op de grond slagen door hem aan Z. M. medegedeeld vóór de opening der volgende zitting van de staten-generaaleen ontwerp van regterlijke organisatie voor te dragen, en Z. M. tevens aan te bieden een ontwerp van zoodanige bepalingen, als kunnen strekken, om bereids de kosten der burgerlijke regtspleging te ver- armee in oorlogstijd genoten worden tevens met behoud van al zijne functiën en waardig heden. Waarlijk, de toorn en woede van den keizer van Rusland (gelijk men meende dat ontstoken waren) zijn voor hen, die er vol gens de Engelsche en Fransche dagbladen het slagtolfer van zijn, nog al te verdragen! Bij diezelfde dagorder is de kolonel Heidenreich van het regement grenadiers van Z. M. den koning der Nederlanden uithoofde van beko- mene wonden, gepensioneerd, met toekenning van den rang van generaal-majooren het regt, om de uniform te blijven dragen. Volgens een berigt uit de Krim van den 8 dezer, te Konstantinopel ontvangen, was Sebastopol van de landzijde voorzien van zware stukken geschut der Russische schepen, welke kanonnen van zeer verre dragt zijn, zoodat het den geallieerden moeijelijk was, terrein te winnen. Bij de komst der hulptroepen had admiraal Bruat zulke maatregelen genomen dat met en benevens de ontscheping van het materieel, op één’ dag ruim 9000 man en lüüt) paarden aan land werden gezet. De Weener Lloyd van den 20 dezer be rigt dat lord Raglan den Russischen bevel hebber in Sebastopol heeft uitgenoodigdde vrouwen, kinderen en grijsaards uit de stad te verwijderen en de hospitalen door wim pels aan te duiden. De inwoners van Balak lava, die, bij de komst der geallieerden in die stad, haar hadden verlaten, zijn er terugge keerd. Den 14 dezer berigtte vorst Menzikoff aan de Russische regeringdat te Sebastopol alles naar zijnen wensch ging. Uit Petersburg is te Berlijn eene telegrafische dépêche van denzelfden dag ontvangenmeldendedat vorst Menzikoff heeft medegedeeld, dat de vijandin den nacht van 5/15 op 4/16 October begonnen was, zijne batterijen op te werpen doch dat de goede werking der Russische artillerie hem belet hadvuur te geven. (Deze tijding is in strijd met die, welke de opening van het vuur uit 200 stukken op den 15den meldden). Ter reede van Balaklava ligt de Oosten- rijksche stoomboot Custozza. Uit Eupatoria wordt gemelddat een konvooi van 40 wa gens en karrenbeladen met mondbehoeften op den weg van Perecop naar Sebastopol door de Egyptische troepen is genomen. Hoe groot het verlies der geallieerden ge weest zou zijn, door andere oorzaken dan do vijandelijke kogels, indien het weder niet op merkelijk gunstig geweest ware, laat zich be rekenen naar de bittere klagtenwelke uit het leger ontvangen worden over het volsla gen gebrek aan tenten ambulances en aan do onmisbare verzorging der gekwetsten bij de Engelschen waarvan de meesten twee dagen na den slag, in de opene lucht zijn blijven liggenmet geen ander beschutsel dan een deken. Water was er niet, en hun geroep om een’ dronk water en om bijstand bleef in de duisternis van den nacht zonder antwoord, want lantarens waren er niet te vinden. De schrijver dezer bijzonderheden is zoo veront waardigd, dat hij de Russen prijst over do inrigting hunner ambulances, en een onder zoek aangaande het slechte beheer aanbeveelt. Wanneer men bedenkt, dat bovendien de cholera nog steeds hevig schijnt te woeden, kan het geene verwondering barendat één regement, sterk 900 man, door gesneuvelden, gewonden en zieken tot op 547 gesmolten is. Zoo noodlottig was de invloed der cholera dat op 23 Sept. 25 man van verschillende corpsen aan het strand van den mond der Bel- beck begraven werden, zijnde op weg naar boord van het schipdat hen opnemen zoude. Verscheidene officieren en de geestelijken van de 5de divisie behoorden onder de menigte van slagtoffers. De Times bevestigde zaturdag de treurige bijzonderheden van de verwoesting door de ziekte aangerigfc, en de bewering van een’ correspondent, dat het voorregt van gun stig weder alleen verhoeddedat de helft van het Engelsche leger niet buiten gevecht werd gesteld, zal wel niet overdreven zijn. Aangaande de te verwachten krijgsverrig- tingen in de Dobrutscha is niets naders be en wat den veldtogt in Azië minderen. Het bestuur van het genootschap voor landbouw en kruidkunde te Utrecht heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat de prijs van honderd guldenuitgeloofd door Z. M. den koning, voor den inzender van het beste plan eener landbouwershoeve, is toegekend aan het antwoord, ingezonden door den heer J. Franken, opzigter bij den provincialen water staat in Friesland. De synodale aanschrijving, ter aanbeve ling van de toga aan de Herv. kerk, begint reeds dragen. Zondag jl. heeft onze beroemde let terkundige dr. G. D. J. Schotel, te Tilburg, voor zoover wij weten de eerstemet toga bef en barret zijnen kansel beklommen. On getwijfeld zal het goede voorbeeld al spoedig navolging vinden. Men verneemt met genoe gen dat van dezelfde geachte hand eene bij drage ter perse is tot de geschiedenis van het wereldlijk en geestelijk costuumwaarin het onvoegzame van het tegenwoordige, en het verkieslijke van het aangeprezen ambtsgewaad o. a. opzettelijk in het licht gesteld wordt. Een boekdrukker te Parijs heeft van de Bijbelgenootschappen te Londen, die thans mil- lioenen Bijbels in Europa verspreiden eene zoo aanzienlijke bestelling gekregen van Bij bels, met Fransche letter te drukken, dat hij voor twee jaren werk heeft en het aantal zij ner werklieden met een derde heeft moeten vermeerderen. Een correspondent der Parijsche Presse meldt, dat te Parijs eene groote carlistische junta zal bijeenkomen, en dat te dien einde graaf Montemolin eene reis door Frankrijk Een der Madridsche bladen een huwelijk, dat de graaf zou eene dochter van Maria Chris- SNEEK, 26 October. Heden werd hier de vergadering gehouden van de leden desBijbel- genootschaps in Frieslands zesde district. Er was een aanmerkelijk getal van leden opgeko men. De mededeelingen zoo van den afge vaardigde naar het centraal bestuur als van den voorzitter werden met vele belangstelling vernomen. Men betreurde hetdrie leden door den dood verloren te hebben, waaronder een jeugdig Evangeliedienaar in deze nabijheid, die van zijne ingenomenheid ook met de zaak der Bijbelverspreiding meermalen had doen blijken, en een grijze van dagen, die veleja ren lid des bestuurs was en de stoffelijke be langen des genootschaps niet slechts met veel ijver en trouw behartigde, maar ook dikwijls met milde hand bevorderde. Drie leden ver trokken naar elders, één bedankte. Daaren tegen traden vier nieuwe leden op, twee bin nen twee buiten deze stad. Een tal van Bijbels en Nieuwe Testamenten (214) werd wederom, deels om niet, deels voor geringen deels voor den vollen prijsuitgereikt. Aan onderscheidene hulpbehoevende gemeenten bui ten dit district kon men wederom liefdedienst bewijzen en onderscheidene boekverkoopers hier ter stede en schoolonderwijzers ten plat ten lande, bij wie dépots opgerigt zijn, sleten vele exemplaren. Omtrent Bijbel- en Zende- lingvereenigingen werd een en ander, wat be moedigend, leerzaam en opwekkend was, me degedeeld. Ook uit het buitenland werden stemmen gehoord, die belangrijke bijzonderhe den aangaande de verspreiding van de Heilige Schriften in Belgie deden vernemen en voor Evangelische kerken en scholen om ondersteu ning vroegen, welke beantwoord werden door eene som van ƒ50 voor hen te bestemmen. In het bestuur kwam geene verandering, daar de aftredende leden alle herkozen werden terwijl voor het volgende jaar de voorganger werd benoemd. Aan den avond van den dag werd het open baar verslag gehouden door ds. D. A. de Groot, die het Bijbelgenootschap als eene apostolische rein Christelijke vereeniging voorsteldenaar aanleiding van Efes. 5: 7doordien zij hare leden en begunstigers op het echt Christelijke standpunt plaatst, door hen tot dienaren van het Evangelie te verheffen; door hun de kos telijkste boodschap op te dragen, om aan Hei denen en anderen door het Evangelie den onnaspeurlijken rijkdom van Christus te ver kondigen door hun ten doel te stellenom wat eeuwen her verborgen was aan het licht te brengen en zoo de gemeente van Christus te slichten en te volmaken; en door hen met den regt Christelijken geest te bezielenden

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1