NIEUWS- EN ADVERTfflTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. n 1854. No. 85. WOENSDAG den 1 November. Ode Jaargang. EINNEN- EN BUITENLAND. aangeplakt r BUITENLAND. V het op 25 Oct. jl. De lucht-electriciteit op den telegraaf, dat de galvano- IKethnuders voornoemd, S. TI N CATE. De Secretaris 1IACA. KOPPENHAGEN, 20 October. Heden is bij koninklijk patent het Folksthing (de tweede kamer) ontbonden. SPANJE. De ministeriëele kwestie is thans voorloopig opgelost. O'Donnell en Espartero zijn bepaald overeengekomen, gezamenlijk aan het bewind te blijven althans tot de opening der cortes. Den 21 Oct. moeten de beide mi nisters, in tegenwoordigheid der koningin op j verze- Bij voortduring is de moedeloosheid, waarin do van hare begeer- eu te om zelfs om BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend datten ge volge besluit van heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie van den 16 October 1854 s no. 15 (Prov. blad no. 15G), de letter L van het Gothische alphabet bestemd is voor den ijk en herijk der maten en gewigtengedu rende het jaar 1855. En opdat dit kome ter algemeene kennis zal deze worden afgekondigd en aangeplakt zoo als gebruikelijk is. Sneek den 27 October 1854. Burgemeester en het Prado elkander die wederzijdsche kering hebben gegeven. F er sprake van jeugdige vorstin verkeert afstand te doen van den troon Spanje te verlaten. SNEEK, 51 October. De najaars veemarkt alhier op heden begonnen zijnde was er reeds buitengewoon veel vee aangevoerden werd hetzelve, bij eenen vluggen handel, tot hooge prijzen verkocht. Van den 21 tot en met den 27 dezer, zijn 19 gevallen van bestafettelijke longziekte in deze provincie voorgekomen bedragende daar door het totaal dier gevallen sedert 1 Jan. de zes jaars 2656. Volgens eene mededeeling van het depar tement van financiën, waren den 15 Oct. jl. in het entrepot te Amsterdam aanwezig 15,547,476 ponden ruwe suiker, te Rotterdam 9,886,572, te Schiedam 1,510,512, te Dord recht 808,246, te Middelburg 1,128,770; to taal 28,881,576 ponden. Door het hoofdbestuur van het Neder- landsch Bijbelgenootschap is dezer dagen op gedragen aan de firma Fuhri en Smits te ’s Hage, de levering van 11,000 exemplaren Bijbels en 5000 Oude Testamenten in imper. 8vo, terwijl alvorens aan de heeren C. A. Spin en Zoon te Amsterdam de levering was toegewezen van 20,000 Nieuwe Testamenten met Javaansche (typen) letters gedrukt. Men verneemt, dat de regering het door den aartsbisschop van Utrecht” aangekochte landgoed Sparrendaalonder de gemeente Drie bergen voor een seminarie van het aartsbis dom Utrecht heeft erkend. {de Tijd.} In den nacht van 25 Oct. is het gebouw der stads leenbank te Schoonhovenmet 2000 panden, door eenen brand vernield. Aan den ijver, waarmede de vijf in de stad aanwezige brandspuiten bediend werden, heeft men het te dankendat de brand niet tot belendende gebouwen is overgeslagen. Te Groningen was zeer ongunstig weder, werkte zoo meter-naald van het toestel, tot driemaal toe hare magneetkracht verloor. Een der ambte naren kreeg zelfs, in den voormiddag van gis teren bij eenen zwareu donderslag, eenen ge voel igen schok. De beste ossen en koeijen uit Oost-Fries- landte Emden ter markt gebragt, worden tot zeer hooge prijzen tot eiken prijs zelfs voor de Engelsche vloot opgekocht, onmiddel lijk geslagt, en het vleesch, na te zijn inge zouten in vaten met ijzeren hoepels, terstond verzonden. Het is echter nog niet zoo heel duur te Em den want het varkensvleesch is er te koop voor 14 cents het halve Ned. pond. Het bewind van Spanje heeft niet toege laten, dat de enciclique des pausen, betref fende het jubilé, aldaar is gepubliceerd. De Katholieken van Spanje kennen deze encicli que slechts uit de buiteulandsche bladen. Uit Turyn schrijft men, dat de minis ter-president Cavour onlangs de opdragt van een geschrift van pater Ignazio da Montegres- so, waarin deze tracht te pewijzen, dat het Protestantismus het werk van satan is, ge weigerd heeft aan te nemen, waarover de clericale partij hoogst verbolgen is. Van de diplomatieke onderhandelingen valt weinig te zeggendoch dat weinige is nog al van gewigt. Men stelt namelijk eene toenadering van Pruissen en Oostenrijk als zeer waarschijnlijk, en zelfs zeer spoedig, voor. Pruissen zou bepaald willen in overeenstem ming treden met geheel Duitschlanden al leen over den vorm zou nog worden beraad slaagd ten einde die toenadering te doen ge schieden zonder krenking der waardigheid van de twee' groote Duitsche mogendheden. Het antwoord van Oostenrijk op de Pruissische nota van 15 dezer moet, naar men zegt, meer genoemde toenadering zeer in de hand werken. Het is misschien niet onnOodig te herinne ren datvoor het oogenblikde steen des aanstoots, tusschen Pruissen en Oostenrijk, gelegen is in de vraagom te weten of het Duitsch verbond zou moeten bijstand verlee- nen aan laatstgenoemde mogendheid in geval zij door Rusland mogt worden aangevallen ten gevolge der door haar (Oostenrijk) aange- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat in hun ne vergadering van heden, van de Schuld, spruitende uit de negotiatie van ƒ50,000, te gen 4 percent, ten laste van de Stad, is uit geloot no. 2en van die uit de negotiatie van ƒ50,000, tegen 4‘/a percent, no. 77. Wordende de houders herinnerd, dat de ka pitalen tegen overgifte van de originele obli gatie en de onverschenen couponskunnen worden ontvangen ten kantore van den ge- meente-ontvanger te Sneek, na den 4 Januarij 1855. Sneek den 28 October 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd JI. CLZ. WOÜDA, I- B. De Secretaris IIACA- BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKgelet op de resolution van den heer Staatsraad Gouverneur dezer Provin cie van den 14 September 1855, no. 175/9551, en van den 28 December 1844, no. 158, ma ken door deze aan de belanghebbenden be kend, dat, ingevolge art. 27 der wet op het Personeel, van den 29 Maart 1855 {Staatsblad no. 4), een ieder gehouden is aangifte te doen van zoodanige perceelen, welke op den 15 Mei dezes jaars niet in gebruik warenof door eenen huisbewaarder bewoond zijnde, gedu rende den loop des dienstjaars in gebruik ge nomen of van mobilair voorzien wordenvooi' het aanschaffen van meerdere dienst- en werk- boden of paarden dan op den 15 Mei worden gehouden en eindelijk voor bet aanwenden tot belastbaar gebruik van zoodanige voorwer pen van de 5° en 6° grondslagen als aanvan kelijk tot onbelastbare einden aangelegd of ge bezigd zijn, zoo mede van paarden, die in den loop des jaars het tweede viertal hunner melktanden hebben verloren. Zullende de aan giften hiervan moeten geschieden ten kantore van den ontvanger, alvorens die omstandig heden komen te ontstaan. Wijders wordt hierbij herinnerd, dat, naar luid van art. 7 der wet van deu 24 April 1845 {Staatsblad no. 15), van alle gebouwen, welke nienw gesticht, vernieuwd, vergroot of uitgebreid wordendoor de belanghebbenden binnen zes maanden na de in gebruik stelling dier perceelen of nadat dezelve voor het eerst geheel of ten deele worden betrokken aan de Zetters der gemeente aangifte moet worden gedaan, daar bij verzuim dier aangifte wordt verbeurd, de aanspraak op de vrijdommen, welke bij de wet van den 28 Maart 1828 {Staatsblad no. 8), wegens die gebouwen zijn toegekend. En opdat deze kome ter algemeene kennis, zal deze worden afgekondigd en aangeplakt zoo als gebruikelijk is. Sneek den 27 October 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris HACA. nomene houdinghoezeer dan ook de vijande lijkheden niet hebbende begonnen; dan wel, of die bijstand van den bond alleen dan ver leend moet wordenin het geval dat Rusland Oostenrijk aanvalt, zonder dat Oostenrijk mid dellijk noch onmiddellijk tot dusdanigen aan val zal hebben aanleiding gegeven. Voegen wij daarbij, dat uit Weenen het berigt ontvangen is, dat Rusland aan Pruissen de stellige ver zekering heeft gegevenalles te zullen doen wat hem (Rusland) mogelijk is, om eene bot sing met (lostenrijk te vermijden en dat om een bewijs te geven van de opregtheid dier verklaring van den czaar, de troepen der gar de reeds op weg naar Polen tegenbevel hebben gekregen, en Volhynic vooreerst nog niet moe ten verlaten. Uit Varna is berigt ontvangen dat een corps van 55,000 Fransch-Turksche troepen bestemd is, om de Russen terug te drijven, indien zij mogten beproeven van Perecop naar Sebastopol op te trekken. In verband met het berigtdat de por- te, op verzoek van den Engelschen gezant, den verkoop van Georgische en Circassische meisjes heeft verbodenmeldt men dat een Engelschman er eenige heeft opgekochtom haar de vrijheid te hergeven doch zich be drogen zag. De meisjes weigerden meerendeels terug te keeren. Zij verkozen het gemakke lijk J7«rem-leven boven het rondzwerven in hunne bergen. De Christian Witnefseen N. Ameri- kaansch dagblad, meldt, dat de heer Beek, te Somerville, in de staat Massachusetsin het openbaar het Roomsch Katholicismus heeft afgezworen en ter beschikking van de Episco pale Protestantsche kerk gesteld heeft een door hem gesticht weeshuis, welks waarde men op 6000 dollars of ƒ15,000 Ned. schat. Er heerschte groote sterfte aan boord van de schepen, die te New-York aankwamen. De Picatorevan Havre, had 50 dooden aan de cholera en de Harvestqueen 74. Te New-Orleans rigt de gele koorts verschrikke lijke verwoestingen aan in ééne week zijn er, van de 458 overledenen, 207 aan de heer- schende epidemie gestorven. ’s GRAVENHAGE22 October. Ingevolge Zr. Ms. beschikking, zullen ook gedurende dezen winter wederom eenige detachementen kavalerie voor de dienst van hulp-marechaus- sée worden bestemd. Zijn wij wel onder- rigt, dan zijn ditmaal echter die troepen ge steld ter beschikking van den minister van justitie, onder bepaling, dat de kosten, die aan eene tijdelijke gelijkstelling van gewone kavalerie met marechaussee verbonden zijn, niet zullen geleden worden door oorlog, maar door justitie, als uitgave van policie. LEEUWARDEN, 26 October. Bij besluit van den gemeenteraad van heden, is de alhier sedert vele jaren bestaan hebbende commissie tot nut der Armen belast met het uitdee- len van warme spijzen aan behoeftigen, op grond der nienwe wet op het armwezen ontbonden. DEVENTER, 25 October. Door burge meester en wethouders dezer gemeente is we der eene commissie benoemd, voor eene spijs— kokerij waar, in den naderenden winter aan minvermogenden versterkend voedselzoowel tegen verminderde prijzen verkocht, als op kaartjes, door de inschrijvers aan hen uitge reikt, verstrekt zal worden. SNEEKEB oüraüt

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1