NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. 1834. No. 86. ZATURDAG VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER den 4 November. 5 1 VERGADERING SNEEKER COÜRA den raad tot van den Mac-Adamweg Bolsward. de gemeente-begrooting voor ZATURDAG DEN 4 NOVEMBER 1854, voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Adres van A. en P. Jongbloed, betrekkelijk het aanleggen van een beurtveer naar Almelo. Voortzetting der beraadslagingen over de adressen van Geertsma cum sociisde di rectie van het muzijkcorps bij de dd. schut terij en van De Jager en Abbinga. Beurtveer naar Harlingen. Benoeming van een lid van tijdelijken wethouder. Staat der kosten tusschen Sneek en Rapport over 1855. Adres om subsidie voor een schoolgebouw, ten behoeve van de Israëliten. zijn den Russen in handen gevallen. Tegelijk deed de kavalerie eenen uitval, waarbij de Engelsche ligte kavalerie bijna voor de helft verloren ging; lord Cardigan, de kolonel die ze aan voerde, kon zich te naauwernood red den. Bij voortduring luiden de berigten over den gezondheidstoestand der Engelschen in de Krim allerongunstigst. Bataljons die op 50 Mei jl. 5005 weerbare mannen telden, zijn gesmolten op 1740. Aan de cholera en andere ziekten, benevens ten gevolge van ontberingen van al lerlei aard, sterven dagelijks 150 man in het Engelsche kampindien althans het berigt waarheid bevatveel minder verliezen lijdt het Fransche leger, dat, zoo als reeds vroeger is berigt, eene betere geneeskundige dienst heeft, en waarvan de troepen, vooral de Afri- kaansche, zich beter aan het klimaat kunnen wennen. Ten gevolge van de versterking van het Russi sche leger in de Krim, zal zijne sterkte bijna gelijk zijn aan of althans weinig minder zijn dan die van het leger der geallieerden. Do Duitsche bladen schatten het cijfer der Rus sische krijgsmagt aldaar op 84,000 man. Men verneemt uit Kiel, dat admiraal Napier zich niet bevond aan boord van den Duke of Wellington, welke bodem in die haven is binnengeloopenen dat de Engelsche schepen zoo lang te Kiel zullen blijven tot dat alle schepen, tot de Engelsche Oostzee- vloot hebbende behoord, daar vereenigd zul len zijn, om dan gezamenlijk huiswaarts te keeren. De Weener Presse bevat het volgende van eene goed onderrigtè zijde” ontvangen berigt uit Berlijn: «Eene toenadering van Pruissen tot Oostenrijk is ophanden. De heer von der Pfordten heeft de juist niet ongemak kelijke taak op zich genomen, het verschil van meening tusschen de beide kabinetten uit den weg te ruimen. Pruissen eischt voor de of fers, die het in geval van eenen oorlog met Rusland zou moeten brengen zekere schade loosstelling. Het verlangt, dat in dit geval zijne magt aan de Oostzee uitgebreid worde, en stelt als conditio sine qua non, dat Polen blijve in den toestand, waarin dat land zich tegenwoordig bevindt. Dat deze voorwaarden door Oostenrijk alleen niet kunnen worden behandeldspreekt van zelf, en derhalve is het meer dan waarschijnlijk, dat Pruissen ook met de Westersche mogendheden over dezo punten onderhandelingen heeft aangeknoopl. Hierdoor kan ook worden opgehelderd het in de jongste dagen dikwijls herhaald berigt, dat Pruissen met Frankrijk en Engeland onder handelt.” Twee Weener bladen, das Fremdenblatt en die Presse, hebben uit Berlijn eene dépêche ontvangen, berigtende, dat de Russische ge zant aldaar kennis heeft gekregen van zijne regering, om aan Oostenrijk en Pruissen te verklarendat Rusland besloten heeftzelfs indien Sebastopol valt, in geenerlei opzigt van zijne elfcchen af te zien. De Noordsche Byeen Petersburgsch blad, deelt eene lijst mede van vrijwillige bijdra gen bijeengebragt door de ingezetenen van> Taganrog en Rostock, en bestemd tot den aan koop van schepen met het doel om ze to laten zinken, ten einde de straat Kertsh te verstoppen die van de Zwarte Zee naar de zee van Azof leidt. Het bedrag der ingeschre vene sommen is reeds meer dan f 250,000 Hol- landsch. Het getal der koopvaardijschepen, in de haven van Petersburg binnengekomen, was, volgens het Russische Handelsbladtot den 50 Sept. (12 Oct.) tot 15,652 geklommen, eene waarde hebbende van 21,459,085 zilveren roe bels, De Russische officieren en kadettendio in Engeland op hun woord van eer krijgsge vangen zijn, hebben verlof verkregente Lon den te komen. In de straten dier stad ont moet men thans de Russische uniform. Do Russische officieren ontvangen ongeveer ƒ50 wekelijks voor hun onderhoud van het Engel sche gouvernement, en indien zij gehuwd zijn ruim ƒ50. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK5 November. De tweede kamer der staten-generaal is thans tot hervatting van hare werkzaamheden zoo als vroeger gemeld is, bijeengeroepen tegen dingsdag den 7 Nov. aanstaande. Dien dag wordt ook, ingevolge de voor schriften der provinciale wetin de hoofd plaatsen der verschillende provinciën, de na- jaarszitting van de provinciale staten geopend. Aan de leden van de tweede kamer der staten-generaal is toegezonden een wetsontwerp tot vermindering der regten op de granen en andere levensmiddelen. Bij de wet van den 25 Dec. 1855 werd de heffing der regten op den invoer van de in die wet genoemde gra nen en andere levensmiddelen geschorst tot den 1 Oct. 1854. In het thans voorgestelde ontwerp wordt voorgestelddie schorsing tot den 1 Jan. 1855 te doen voortduren. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan den heer S. ten Cate, als burgemeester van de gemeente Sneek. Het heeft Z. M. behaagd, het ministerie van oorlog te magtigen om de miliciens der ligting 1855, van de infanterie, artillerie, pontonniers en het bataljon mineurs en sa- peurs, zoo men meent, vóór 15 November as. in het genot van groot verlof te stellen; ech ter niet dezulken, die tot aanvulling van het blijvend gedeelte onder de wapens worden gehouden. Wij vernemen, dat de algemeene synode der Nederlandsche Hervormde kerk dezer da gen eene aanschrijving heeft gerigt aan de kerkeraden en collegiën van diakenen, waar bij met huldiging der hoofdbeginselen in de nieuwe wet tot regeling van het armwezen weggelegd, de kerkelijke armbesturen en met name de collegiën van diakenen worden op gewekt, om alle middelendie onder hun bereik vallen, met bezadigden ernst, maar ook met kracht aan te wendenten einde het daarheen te rigten dat de verzorging der armen geheel en met uitsluiting van elke bemoeijing of ondersteuning van staatswege tot de kerk worde teruggebragt. Te Wijnjeterp bestaat eene vereeniging van jongelieden boven de 16 jaren van bei derlei kunne, die des zondags avonds in het schoollocaalonder de leiding van den predi kant en den onderwijzer, bijeenkomen, tot aankweeking en bevordering van kennis en goede zeden in eenen Christel ij ken geest. Men houdt zich onledig met zangoefening, bijbel lezing, het voorlezen en opstellen van bijbel— sche of vaderlandsche geschiedenis, nuttige verhalen enz. Die vereeniging heeft ook eene bibliotheek waarvan de contributie zoo laag isdat ook dienstbaren daarvan gebruik kunnen maken. NV ij vernemen, dat eenige onderwijzers- gezelschappen in de provincie Noord-Braband zich bezig houden met adressen aan de tweede kamer der staten-generaal te zenden inhou dende bezwaren tegen het wetsontwerp op het lager en middelbaar onderwijsen voorname lijk legen de artikelen 6 en 9. De sterkte van het Nederl. leger op den voet van oorlog is als volgt: 1557 officieren, 6175 onder-officieren muzijkantenkorporaals enz., 12,485 vrijwilligers, 57,575 miliciens. Totaal 57,572. Men meldt uit Spanje: Het land is rus tig, doch niet tevreden. Saragossa weigert bij voortduring de octrooi-regten te betalen de ayuntamiento is ten eenemale zonder geld, om de gewone uitgaven te kunnen bestrijden. Ten gevolge van de veelvuldige diefstallen en moorden om en bij Madrid sedert eenigen tijd gepleegd, is de gouverneur Sagasti zelf, aan het hoofd van eenige honderden miliciens de stad uitgetrokken om die rooverbende op te sporen, en het gelukte hem 200 schuldi gen, allen met ponjaards, pistolen of geweren gewapend in verzekering te nemen. Bij decreet van de Spaansche koningin worden de cortes tegen den 8 dezer bijeen geroepen. In de Deutsche Zeil. van Bucharest leest men: «Uit de Krim vernemen wij, dat eene groote krijgsraad gehouden werd. Generaal Canrobert stelde voor de stad stormenderhand in te nemen. Lord Raglan antwoordde, dat zijn leger reeds 5000 man had verloren; dat eene. bestorming minstens 10,000 man aan het verbonden leger zou kosten; dat hij oordeelde, tegenover het Engelsche volk en parlement de verantwoordelijkheid niet op zich te kunnen nemen van eene dusdanige opoffering van men- schen en hij bijgevolg voorsteldede belege ringswerken digter bij de stad te brengen. Dit voorstel werd aangenomen.” Al de forten van Sebastopel zijn van ka zematten voorzien. Het fort Sint Nicolaas is het grootst en schijnt zeer sterk te zijn. Tus schen de kazematten bevinden zich fornuizen of ovensom de kogels gloeijend te maken. Volgens kolonel Upton, die de bassins gemaakt en verscheidene jaren te Sebastopol doorge- bragt heeft is alleen het uitwendige van gra niet en zijn verscheidene werken bij de keel open, tenzij zij later mogten gesloten zijn. Kolonel Upton zegt ook dus leest men in den Morning-Post dat de kanonnen vast staan en de Russen door het aantal hunner vuurmonden eiken aanval hopen af te weren. Het drinkwater komt over Inkerman, uit het dorp Baïdaroostwaarts van Balaklava. Daar nu de gealliëerden de waterleiding hebben vernield, zijn de inwoners aan eene wreede ontbering ten prooi. Uit Balaklava wordt ge meld dat al de inwoners bevel hebben ge kregen onmiddellijk te vertrekken en waar zij kunnen een goed heenkomen te zoeken. Als reden daarvan geven eenigen op, dat het voor nemen bestaatde vloot in brand te steken en anderen dat de stad aan de vlammen zal worden prijs gegeven. Den 10 Oct. zijn de inwoners reeds vertrokken. Hoe weinig vertrouwen de Fransche re gering thans stelt op eene spoedige bemagtiging van Sebastopol blijkt uit de omstandigheid dat het officiëele blad de laatste woorden van de jongste dépêche van baron Bourqueney te Weenen, waarin deze gezant de hoop uit drukt, dat Sebastopol binnen vijf dagen val len zalheeft weggelaten. Volgens gemaakte berekeningen, denkt men, dat de Engelsche en Fransche batterijen dagelijks 25,600 bommen en kogels tegen Se bastopol kunnen afschieten, wanneer zij om de tien minuten een schot lossen. Een brief uit de Krim meldt, dat sir George Brown groot gevaar heeft geloopen van door zijne eigene troepen gedood te worden hij had de voorposten bezocht en keerde langs een’ anderen weg terug, toen een piket scherp schutters vuur gaf, gelukkiglijk zonder hem te treffen alleen ging een kogel door den mantel van zijnen adjudant, die hem verge zelde. De herovering van Eupatoria door de Rus sen w'ordt thans tegengesproken. Vorst Gortschakotf heeft in eene dépêche van 17/29 Oct. uit zijn hoofdkwartier te Ki- schinewin Bessarabië, berigt, dat generaal Liprandi den 13/25 het gedetacheerde kamp der Engelschen aangetast en de vier schansen die het dekten, veroverd he?ft, Jllfkanonnen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1