NIEUWS- EN ARVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1854. No. 87. WOENSDAG den 8 November. A 9de Jaargang. 1 r I V SNEEKER ll t BINNEN» EN BUITENLAND. geformeerd links t BUITENLAND. l r Rome van geroepen regelen, met een in n tl s r 5 i I r e e n e de Krim er zeer door be- De geallieerden echter heb- voor 100,000 mange- COURANT. LUXEMBURG, 51 October. Door den heer Richard is een vormelijk voorstel ingediend, om, uithoofde van de groote duurte, het sto ken van brandewijn uit aardappelen te ver bieden. De regering heeft echter verklaard dat zij door den prins stadhouder tot het ne men van dusdanig besluit niet gemagtigd is. (Bij de wetgeving-commissie zijn thans juist twee wets-ontwerpen in onderzoek: legenden BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de heer Barend Selhorst Hoofdonderwijzer aan de Stads Fransche school te Steenwijk, benoemd en aangesteld tot on derwijzer in de school voor moderne talen voor Jongens alhier, alsmede, dat mejuf- vrouw Alida Johanna Wilhelmina deJongh Secondante te Assen, benoemd en aangesteld als onderwijzeresse in moderne talen aan de Meisjesschool alhier, hunne scholen zullen openen op Maandag den 15 November eerst komende, de eerste in de voormalige school van den heer Van Os, de laatste in eene kamer boven de Stads Waag; met aanbeve ling aan Ouders en Voogden, om voor hun ne kinderen of pupillen van deze gelegenheden gebruik te maken en alzoo tot den bloei dezer inrigtingen mede te werken. Sneek den 6 November 1834. Burgemeester en Wethouders voopnoemd, H. CIz. WOUBA 1. B. De Secretaris HA GA. nopel, Varna en moeijelijkt wordt, ben mondbehoeften durende zes weken. Door de Morning-Post ontvangen berig- ten uit de Krim, van den 15 Oct., zeggen onder anderen, dat de koude zeer vinnig ge worden waswaardoor vele paarden omkwa men. Nog behelzen zij eene andere treurige bij zonderheidnamelijk, dat van de 5000 bajo netten der brigade gardes, die den 20 Julij in volkomen goeden staat waren, nu slechts 1740 meer bruikbaar zijn, en dat van de 40 officieren, die toen bij ieder bataljon stonden thans nog slechts 14 op de effective lijst voor komen. In bijzondere berigten uit het kamp voor Sebastopol wordt gezegd, dat de Russen voort durend als bijen werken om de versterkin gen hooger op te halen of te verdubbelendat vrouwen en kinderen aarde aandragen en men duidelijk met den verrekijker eene gansche tweede linie van verdediging zag opwerpen de witte forten waren met eene donkere verf gekleurd, ten einde ze des nachts minder in het oog te doen vallen. Een groot kamp was geformeerd links van de belegeraars; het werd mede verschanst door aardewerken. Kozakken vertoonden zich nu en dan in het front van de belegeraarsten einde hunne bewegingen SNEEK7 November. Bij de tweede ka mer is ingekomen een ontwerp van wet, strek kende tot aankoop van 2‘/a en 5 pCt. Neder- landsche schuld, ter vervanging der schatkist biljetten, welke alsnog, injiet dépot voor de verzekering der verzilvering van de rentelooze schuld, onder bewaring van de Nederlandsche Bank zijn, en een tweede ontwerp, ter wijziging van de wet van April 1852, betref fende het daarbij bedoelde dépot. Mede is aan de leden van de tweede kamer der staten-generaal toegezonden een wetsont werp houdende bepalingen op het stuk der loodsdienst voor zeeschepen. Bij koninklijk besluit van 50 Oct. jl. is een nieuw tarief vastgesteld, volgens hetwelk met ingang van 1 Januarij 1855 de scheep- vaartsregten op het Zwolsche Diep zullen wor den geheven. Met uit. Dec. 1854 worden de koninklijke besluiten van 50 Dec. 1852 en 21 Dec. 1855 ingetrokken. Op den 5 dezer overleed alhier aan eene borstziektein den ouderdom van 66 jaren de wel edel achtb. heer S. ten Cate, in leven burgemeester dezer stad, Ridder van de orde van den Ned. Leeuw en Kommandeur van de orde der Eikenkroon. Reeds vele jaren bekleed de hij op eene waardige wijze den post van burgemeester alhier, totdat hij in den jongst- verloopen zomer zijn ontslag verzocht, hetwelk hem toen echter niet werd toegestaan. La ter, van wege zijnen gezondheidstoestand, op nieuw daarop aandringendewerd het hem onlangs en slechts kort vóór zijnen dood door Z. M. eervol verleend.Velen zullen hier ge wis met ons het verlies van dien waardigen man betreuren en zijn aandenken in zegening houden. Zijne assche ruste in vrede! Naar wij vernemen, is in de vergadering van den gemeenteraad alhier op gisteren be sloten tot de afschaffing van de plaatselijke belasting op de rogge. Van den 28 Oct. tot en met den 5 Nov. zijn 15 gevallen van besmetlelijke longziekte in deze provincie voorgekomen bedragende daar door het totaal dier gevallen sedert 1 Jan. de zes jaars 2671. In de zitting van den gemeenteraad der stad Leyden van 2 dezer, heeft de burge meester te kennen gegevendat door een’ koopman in aardappelen het aanbod is gedaan gedurende den geheelen winter de aardappe len voor eenen bepaalden prijs te verkoopen, waartoe hij heeft verlangd, dat hem een pak huis in gebruik worde afgestaan. De raad heeft onmiddellijk besloten hem daartoe een pakhuis gratis te verleenen. Naar men verneemtzal de hoofdveree- niging van het Nederlandsch onderwijzers-ge- nootschap eerstdaags aan de tweede kamer der staten-generaal een adres indienen, houdende bezwaren tegen de voorgedragene wet op het lager en middelbaar onderwijs. te bespieden. Een brief uit Petersburg van den 24 Oct. meldt, dat de krijgstoerustingen op groote schaal voortgezet worden. De regering laat te Petrosawodsk en te Kroonstad ver dragend geschut vervaardigen dat in het voorjaar de forten van Kroonstad zal bezetten. In de ha ven van Kroonstad heerscht thans groote be drijvigheid. De kusthandel is door het vertrek der vijandelijke vloten van zijne boeijen ont daan en de lijsten der in- en uitgeloopene schepen zijn zeer lang. De Alands-eilanden zijn wederom door de Russen bezet. Het Petersburger hof blad zegt, bij gele genheid van het vertrek der Fransch-Engelsche vloot uit de Oostzee, het volgende: De ex peditie der onoverwinnelijke vloot is voor dit jaar ten einde gebragt. Loonde het wel de moeite, zulk eene fraaije, magtige vloot, als die van Engeland en Frankrijk in de Finsche golf, uit te rusten, om eenige weerlooze kust plaatsen te verbranden en eenige handelsche pen en schuiten op te brengen De geldmid delen van Engeland en Frankrijk schijnen in zeer bloeijenden toestand te verkeeren, anders zouden de beide mogendheden de gelden, noo- dig tot het onderhoud der vlootgedurende een half jaar, niet hebben weggeworpen. De tijding van het verbranden der vloot bij Sino pe deed in Frankrijk en Engeland het bloed in de aderen koken. Waarom had het berigt van de inneming van Bomarsund niet dezelfde uitwerking? Eenvoudig omdat voor Sinope de vijandelijke vloot onder de bescherming ba rer batterijen lag en vernield werd terwijl daarentegen bij Bomarsund 60 oorlogschepen met 12,000 man landingstroepen eene bezet ting van 2000 man overvielen Was Bomar sund het doel van het streven onzes vijands wij moeten bekennen dat hij het buitenge meen schitterend heeft bereikt. Sic transit gloria niundi De Clamor Publico zegt, dat Frankrijk, even als Engeland en in overeenstemming met deze laatste mogendheid, een sterk eskader naar de Antilles zal zenden om des noodig deze eilanden te beschermen teg§n eenen aan val der Vereenigde Staten. Naar men verneemt, begeeft de’ aartsbis schop van Utrecht zich, ter bijwoning van de door den paus bijeengeroepene kerkvergadering, naar Rome. Kardinaal Wiseman is over Parijs naar Rome vertrokken, en schijnt volgens berigten uit Parijs veel spoed te makenom op de plaats zijner bestemming aan te komen. Men leest in de Morgenster Rome, het lijdt geen’ twijfel, gordt zich aan tot eenen hevigen aanval op het Protes- tantismus. De vereeniging der bisschoppen te om te beraadslagan over het leerstuk Maria’s onbevlekte ontvangenis, is z.amen- om het plan voor den veldtogt te In den volsten zin” zegt de Tijd, hoofdorgaan der ultramontanen dat Rome zelf verschijnt zal het dan be waarheid worden, wat de kerk sedert eeuwen van de moeder des Heeren zingt: Gaude Ma ria Kir go, cunotas haereses Tu sola inter- emisti in universo mundo (heil u maagd Maria, gij alleen hebt al de ketterijen in de geheele wereld gedood)en God zal nog eenmaal too- nen dat Hij het zwakke heeft uitverkoren, om het sterke beschaamd te maken.” Te Londen werd jl. vrijdag bij J. Scott Russel Co. de laatste der 4 monster-cylin ders gegoten bestemd voor het groote stoom schip, dat de Eastern stoomboot-maatschappij laat bouwen. Die cylinder is 18 voet lang en heeft 6 voet diameter; 55 ton ijzerwaren voor de gieting benoodigd. De lengte van het stoomschip, dat op dezelfde werf gebouwd wordt, bedraagt 675 voet, het is 85 voet breed en 60 voet diep. Er zullen 50,000 ijzer- platen en 5,000,000 klinkbouten aan gebruikt worden. Geladen zijnde, berekent men den diepgang op 50 voet en ledig op 22. Eene schroef en schepraderen zullen het schip in beweging brengen. De scheprad-machines zijn van 1000 paardekracbt en behoeven 40 vuur plaatsen de schroefmachines hebben 1500 paar- dekracht en 60 vuurplaatsen. 12,000 ton steen kolen genoegzaam voor eene reis om de we reld, zullen kunnen medegenomen worden. De inrigtingen voor de passagiers worden ge maakt voor 600 eerste en 2000 tweede klasse. Men schrijft uit Huesca, in Spanje: De hier ontvangene tijdingen van de Fransche grenzen zijn van zeer ernstigen aard, daar het schijnt, dat het oogenblik nadert, waarop de carlistische partij zal beproeven in geheel het land het hoofd op te steken. In een’ voor ons liggenden brief lezen wij dat de burger oorlog tegelijk zal uitbarsten in Neder-Arro- gon, Katalonië en Navarre, en dat reeds zeer vele carlistische officieren op de grenzen ver- eenigd zijn. In Wurtemberg organiseert zich eene ei genaardige landverhuizing en wel naar Pales tina. De leiders hebben besloten de bonds vergadering te verzoekenbij de porte pogin gen aan te wenden om van haar den af stand te verkrijgen van eene uitgestrektheid gronds in het Heilige Land. De keuze van het Heilige Land tot woonplaats steunt op godsdienstige grondenruim 500 huisvaders hebben het adres aan de bondsvergadering on- dertcekend. Uit Parijs wordt gemeld: Men verzekert, dat de regeringsmaatregel, houdende verbod, om granen tot het stoken van sterken drank te gebruiken tot vele processen zal aanleiding geven. De likeurstokers weigeren namelijk de door hen bestelde graneu te ontvangenop grond, dat de regering hun het gebruik ont zegd heeft. Te Weenen werd jl. woensdag als zeker verhaald dat de door de heeren von der Pford- ten en von Beust aangewende pogingenom Pruissen met Oostenrijk eenstemmig te doen handelen in de Oostersche kwestie, dien gun- stigen uitslag niet hebben opgeleverd. De Duitsche bladen berigten, naar men zegt uit vrij goede brondat de generaals der geallieerden den 29 Oct. hadden bepaald, om de stad te bestormen. De NVeener Soldatenfreund zegt, dat het slechte weder, door de handelschepen in de Zwarte Zee steeds gevreesd, zich doet gevoe len en de gemeenschap tusschen Konstanti-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1