NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER, 1854. No. 88. ZATURDAG den 11 November. Jnafgang* G. BINNEN- EN BUITENLAND. kiers de aanval op Eupatoria aldus verhaald: l Parijs, om het Uittreksel uit van Petersburg als zij medege- de echtheid in te 24 uren door werd i<ZF.GElE 197 gekwetsten (waaronder 5 den 9/21 50 dooden (waaron- en 160 gekwetsten (waaronder tachement vrijwilligers, bestaande uit den lui tenant Goriatchefl', den kornet Bogomolets en 20 lansiers van het regement van H. K. H. mevrouw de grootvorstin Katharina Michaï- lowna, en eenige kozakken, onder begunsti ging van den mist, in galop tot de stad; sloeg zich door eene massa Tartaren heen, die zich vóór den muur bevonden doodde 12 hunner op de plaats, nam 2 gevangen, kwetste een groot aantal, en drong door tot in de stad, de vlugtelingen op de hielen volgendeaan de barrière doodden zij de drie Fransche in fanteristen, die op schildwacht stonden, en toen in de gansche stad schrik en verwarring was verspreid, verwijderden zij zich weder, meer dan 1000 stuks groot en klein vee en paarden voor zich uitdrijvende. Bij deze scher mutseling werd de kornet Bogomolets door eenen lanssteek ligt gekwetst.” De Moniteur de V Armee deelt het vol gende niet onbelangrijke feit mede. Bij een der uitvallen van het garnizoen van Sebasto polwerd de heer Dampierreeen Fransch officier, door de Russische kavalerie gevangen genomen. De heer Dampierre verzocht aan een Russisch hoofdofficier, naar het Fransche kamp eenig berigt te willen zenden, tenein de zijne vrienden gerust te stellen. De Rus sische officier zeidc hem daarop edelmoediglijk dat, zoo hij zijn woord van eer wilde geven van terug te komen, hij hem veroorloofdezelf naar het kamp te gaan. Het is wel niet noo- dig te zeggen, dat de heer Dampierre dit aan bod aannam en stiptelijk zijn woord hield. Het verhaal der gevechten op 2a en 2G Oct. in den Constitutionnel heeft ongetwijfeld het karakter eener half officiëele mededeeling. Die gevechten moeten, volgens genoemd blad, moorddadig zijn geweest, maar den wapens der gealliëerden nieuwe lauweren hebben ver schaft. Overigens is de toestand der stad al lerverschrikkelijkst. Onder de inwoners schij- oproerige bewegingen te hebben plaats Het gebrek aan water is zoo groot een glas water cesn roebel wordt nen gehad, dat voor betaald. Een wapenstilstand van de belegerden den 24sten gevraagd door lord Raglan geweigerd. De vroegere berigten, betreffende het sprin gen van eenige kruidmagazijnenzoo op de Fransche batterijen als in Sebastopol, het ver nielen van verscheidene kustbatterijen enz. worden thans bevestigd. Van eene geloofwaardige zijde wordt uit Parijs gemelddat aldaar bij bet Pruissische gezantschap eene in cijfers vervatte dépêche van prins Menzikoff ontvangen zoude zijn. Wij laten die hier volgen, zoo deeld wordt, zonder voor staan Kanselarij van Warschau, een aan het keizerlijk kabinet gezonden berigt. Prins Menzikoff meldt onder dagteekening van den 29 October, 8 uur ’s a- vonds, dat al zijne versterkingen zijn aange komen. De 180 eskadrons zijner ruiterij zijn alom meester van de vlakten. De onlangs van. Wormesensk aangekomene dragonders van Mu- ravien zijn vol strijdlust. Den vorigen dag is het vuur van den vijand zwakker geweest den 29 Oct. had hij niet geschoten. De in het hoofdkwartier ontvangene berig ten duiden aan, dat de gealliëerden voor hun ne communicatiën bezorgd zijn en zich gereed maken, om, met prijsgeving van een gedeelte van hun materiëelde belegering op te geven. Zij lijden ontzaggelijkten gevolge van ziek ten en gebrek aan levensmiddelen. In den nacht van 28 en den geheelen 29 Oct. was de zee zeer stormachtig; des avonds werd het rustiger. Een koude regen begon te vallen. De vijand had zijne vuren niet ontstoken.” Ook van het oorlogstooneel in Kaukasiëzijn tijdingen ontvangen. Aan Schamyl is nabij Grorraja eene nederlaag toegebragt. Reeds is melding gemaakt van eene nota van 22 Oct.door den heer von Nesselrode aan de kabinetten van Berlijn en Weenen gezonden in welke nota volgens eenigen op nieuw sprake zou zijn van de vier waarbor gen, of volgens anderen de beer Nesselrode BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat in hun ne vergadering van heden, van de Schuld, spruitende uit de negotiatie van ƒ50,000, te gen 4 percent, ten laste van de Stad, is uit geloot no. 2en van die uit de negotiatie van ƒ50,000, tegen 4'/, percent, no. 77. Wordende de houders herinnerd, dat de ka pitalen, tegen overgifte van de originele obli gatie en de onverschenen coupons, kunnen worden ontvangen ten kantore van den ge- meente-ontvanger te Sneek, na den 4 Januarij 1855. Sneek den 28 October 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd II. Clz. WOIDA L. B. De Secretaris 1IAKA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de heer Barend Selhorst Hoofdonderwijzer aan de Stads Fransche school te Steenwijk, benoemd en aangesteld tot on derwijzer in de school voor moderne talen voor Jongens alhier, alsmede, dat mejuf- vrouw Alida Johanna Wilhelmina. deJongh, Secondante te Assen, benoemd en aangesteld als onderwijzeresse in moderne talen aan de Meisjesschool alhier, hunne scholen zullen openen op Maandag den 15 November eerst komende, de eerste in de voormalige school van den heer Van Os, de laatste in eene kamer boven de Stads Waag; met aanbeve ling aan Ouders en Voogden, om voor hun ne kinderen of pupillen van deze gelegenheden gebruik te maken en alzoo tot den bloei dezer inrigtingen mede te werken. Sneek den 6 November 1854. Burgemeester en 'Wethouders voornoemd, II. Clz. WOl BA L. B. De Secretaris II AC A SNEEK, 10 November. In den nacht van den 8 op den 9 dezer overleed alhier, in den ouderdom van 69 jarende hoogwaarde heer J. Simons, oud-aartspriester van Friesland, geheim kamerheer van Z. H. Pius IX, ridder der orde van den Ned. Leeuw, en R. K. pas toor te dezer stede. Sedert het jaar 1811 in het H. dienstwerk geplaatstwas hij van af het jaar 1826 tot kort vóór zijnen dood daar in binnen deze stad werkzaam en genoot hij van wege zijne bekende braafheid en zijn ver draagzaam en vredelievend karakter, de alge- meene achting zijner medeburgers. De tweede kamer der staten-generaal heeft op den 7 dezer hare werkzaamheden hervat. Zijn ingekomen de volgende ontwerpen van wet: 1) tot regeling der ontvangsten en uit gaven van het algemeen pensioenfonds voor 1855; 2) 11 ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen .5) tot vermindering der regten van invoer van granen en andere levensbehoeften 4) houdende nadere bepalin gen nopens de kosten der huizen van bewa ring; 5) betreffende de loodsdienst6) en 7) twee ontwerpen nopens den aankoop van schuld; 8) betreffende de onteigening van per- ceelen tot uitbreiding van het station voor den Rijn-spoorweg te Arnhem; 9) tot regeling van het gebruik van het koloniaal batig slot van 1852 en 10) tot afschaffing der regten van uitvoer van gemunt goud en zilver in In- dië. Al deze ontwerpen worden naar de afdeelingen verzonden. Is ingekomen eene missive van de heeren Van Hoëvell, Jespers, Van Bosse, Wester- hoff en Thorbecke, houdende voorstel tot af schaffing van den accijns op de brandstoffen. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben vervolgens onderzocht de ontwerpen van wet: 1) nopens het tonne- geld der zeeschepen 2) wegens de naturali satie; 5) betrekkelijk den arbeid der gevan genen en 4) ten opzigte van het pensioen fonds. Tevens zal worden geraadpleegd over het in overweging nemen van het voorstel van den heer Wintgens, tot instelling van plaatselijke raden van gezondheid. Men verneemt, dat een gewijzigd ont werp van wet, nopens de jagt en visscherij bij het depart, van binnenl. zaken in behan deling is. Men verwacht, dat het nog in den loop der tegenwoordige zitting aan de kamers zal worden aangeboden. Op den 7 dezer zijn de zittingen van de synodale commissie aangevangen onder het voorzitterschap van den weleerw. heer ds. Mol- huyzen van Deventer. In het Alg. Handelsldad werd dezer da gen berigt, dat er thans, even als in hel Roomsche Weenen en bel Roomsche Parijs, ook in het Protestantsche Londen op den 1 dezer maand geene beurs gehouden is wegens het Allerheiligenfeest. Uil een ingezonden stuk aan de Waakzaamheid verneemt men echter, dat bet een bekend Londensch gebruik is, om jaarlijks op dien dag de localen der beurs te schrobben en te schuren de schoorsteenen van het gebouw te vegenen in zekeren zin een algemeen reinigingsfeest te houden. Naar wij vernemen, zou een pastoor zon dag den 29 Oct. op den middag op de Mare te Leyden, juist toen de militaire kerk uit ging, waar ds. Fangman gepredikt had, in kerkgewaad zich vertoond hebben. Er zou eene aanklagt, wegens het schenden der wet tegen hem zijn gedaan. De heer Sibour, aartsbisschop van heeft geene uitnoodiging ontvangen jubileum te Rome bij te wonen; bet schijnt, dat hij in de pausenstad niet zeer hoog staat aangeschreven. Men leest in de Gron. Courant: Gelijk men weet heeft liet Fransche gou vernement bij besluit van den 25 Oct. jl. het stoken uit alle soorten van granen verboden. Dit besluit zal invloed uitoefenen op den prijs ook onzer veldvruchten, vooral op de rogge. Onze branderijen zullen, ijveriger dan ooit, aan het werk gaan en de verzendingen van gedistilleerd naar Frankrijk op groote schaal worden uitgevoerd. Onze kapitalisten ban en de groothandel zullen met zekerheid belangrijke sommen winnen maar de min dere burgerij het volk Te Zierikzee circuleert ter teekening een adres aan de tweede kamer der staten-gene raal tot afschaffing van den accijns op het gemaal, ten minste op dat van de rogge, in plaats van de voorgestelde afschaffing der 25 opcenten. Uit Spanje meldt men De carlistische woelingen moeten, naar men verzekert, een ernstig en dreigend aanzien krijgen. Hetschijnt, dat de regering de draden in handen heeft van eene zamenzwering, wier zetel te Pampeluna is gevestigd. Overigens is aan de Epoca me degedeeld, dat uit Madrid naar Navarre, Ara gon en Katalonië personen zijn vertrokken die aan dit alles niet vreemd zijn, en dat men alleen op de zamenstelling der kaders van het carlistische leger wacht, om den standaard van Karel VI op te steken. Lord Palmerston is te Parijs aangekomen naar men zegt, om te onderhandelen over het sluiten van een aanvallend en verdedigend ver bond tusschen Oostenrijk en de Westersche mogendheden. Omtrent het gebeurde op den 8/20 voor Sebastopol is een uitvoerig berigt van vorst Menzikoff opgenomen in het Journal de Saint Petersbourg van 17/29 October. Daarin wordt o. a. gemelddat in den nacht van 8/20 en 9/21 een uit Sebastopol gezonden detachement vrijwilligers zich op de Fransche loopgraven wierp en 19 stukken geschut vernagelde; dat de Russen den 8/20 50 dooden (waaronder 5 officieren) en officieren), en der 1 officier) 5 officieren) telden. In datzelfde rapport wordt de aanval op Eupatoria aldus verhaald: Be neden Eupatoria hebben de operatiën zich be paald tot schermutselingen tusschen onze voor posten van lansiers en kozakken met de vij andelijke detachementen, die liet waagden uit de stad te konten. Den 8/20 naderde een de- i y I -J SNEEKER I COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1