NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. igl fis 1834. No. 91. WOENSDAG den 15 November. aars:; o "W A t c. MaBR 1® EK der Weij H. v- /v VW H SNEEKER Veen A. van der o’ w BINNEN- EN BUITENLAND. sen JI. van st ra COURAN' BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de drie onderwijzers Visser, Zeilmaker en Geel hebben aangeboden eene Industrie-School voor ambachtslieden en in- duslriëelen te openen, en des winters in na der te bepalen avonduren te houden. Het bestuur dezer stad heelt dit edelmoedig aan bod met welgevallen ontvangenen vertrouwt, dat alle ouders, die zonen hebben, welke van deze lessen gebruik kunnen maken, zulks met belangstelling zullen vernemen. Die op deze School opgenomen wenscht te worden, moet minstens 15 jaren oud zijn, en zal zich in persoon zaturdag den 18 dezer maand in het Armhuis moeten vervoegen van 4 'tot 6 uur, wanneer er naar de vorderin gen van de aspirant-leerlingen een onder zoek zal plaats hebben. Sneek den 15 November 1834. Burgemeester en Wéthouders voornoemd, II. Clz. WOUD AL. B. De Secretaris 1IAGA. SNEEK 14 November. Bij besluit van Z. M. van den 4 dezer, is tot lid van het collegie van regenten over het huis van arrest alhier benoemd de heer L. Schuijt Korver, luitenant ter zee, 1ste klasse, op non-activiteitwonen de te dezer stede. Misschien dient de regering nog in dit zittingjaar een wetsontwerp in op de Natio nale Militie, en het maakt bij haar een punt SjSultN^Wi BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK herinneren door deze aan hunne bekendmaking van den 7 October jl. houdende, dat op donderdag den 16 Novem ber aanstaandedes voormiddags van negen tot des namiddags één uur, op het gemeente huis alhier zal worden gehouden de vergade ring, om de plaatsen aan te vullen der leden van de Kamer van Koophandel en Fabrijken te dezer stede, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn, of die door overlijden of andere oorzaken zullen zijn uit gevallen, moetende dit jaar aftreden de heer Sjoerd ten Cate Bz.en dat binnen deze ge meente kiezers zijn de heeren: D. J. Bakker, J. L. Bakker, J. Bleeker, W. Bleeker, A. Bleeker, A. P. Bloemen, P. Bloemen, N. Bor neman O. A. Bonsma, G. N. Bouma, IJ. J. Bransma, J. H. Brenuinkmeijer, W. O. Bru- nings P. Binkes, H. B. Braam, J. Campen, S. ten Cate Bz.T. ten Cate, J. ten Cate, W. II. CnossenL. Cock Th. CoolG. Cool Thz.G. Cool, Jac. Droge, J. F. van Druten, R. J. van Driessen, J. van Dries- J. R. Feenstra, P. van der _Feer Cz. der Feer, H. Fennema, Jobs. Feen- W. II. Feenstra, P. B. Feenstra, J. B. Feenstra, J. van Gorkum, G. Gorter, J. ten Cate van Gonggrijp, E. de Groot, K. van Someren GréveM. J. van Gent, R. Gorter, A. Groenhuizen, J. Groenhuizen, A. B. van Haga B. A. HesselinkJ. ter Horst G. Hz.H. S. a S. van Heslinga, F. Holt- kamp, G. Houwink, D. Haga, J. Halbertsma, C. T. HaagsmaK. A. JongbloedH. Jong bloed, II. Joustra, T. Joustra, D. E. de Jong, T. P. de Jong, L. van der Kallen, H. King- ma Jz. A. S. van LankhorstW. J. Mole naarTh. S. van der Meuten, S. van der Meulen, D. M. Mello, J. NoyonR. Nie- veen H. E. Napjus, F. H. Pijttersen, A. W. Stam, W. T. Stam, A. Sustring, S. Sijbesma, H. van Steenwijk, F. van Scheltinga, A. Vlink, G. Verwer, W. II. Visser, II. Veen, A. VeenL. VeenE. Veen A. van der WeijB. Wouters, H. Witteveen, II. Wou- da Clz.N. Wouda, I. van der Weij, H. Zandstra, W. van der Zij pp. Sneek den 15 November 1834. Burgemeester en Wethouders voornoemd II. Clz. WOUDA L. B. De Secretaris 1IAOA. ligting zou worden gevangen genomen. Da delijk werd eene telegrafische correspondentie geopend tusschen den officier van justitie te Groningen en dien te Zwolle, ten gevolge waarvanéén uur nadat de ordonnantie der regtbank was gewezen, de beklaagde in een logement te Zwolle werd gevat. Den volgen-r den dag werd hij gevankelijk naar Groningen overgebragt. Het te Meppel bestaande patronaat of oud-diaken-gezelschap heeft weder het voor nemen, om gedurende den winter, aan min vermogenden tegen zeer verminderden prijs aardappelen te verkoopen, en daartoe nu reeds maatregelen genomen. Het patronaat, verleden jaar hiermede aangevangen heeft toen niet alleen aardappels, maar ook andere huishou delijke artikelen op dergelijke wijze verkocht, waardoor p. m. 100 a 130 huisgezinnen van de armenkas terug gehouden zijn. Uit Karlsruhe meldt men, dat, daar de aartsbisschop de van hem door de regering verlangde concessiën niet doet, en in het bij zonder de ban van den oppersten kerkeraad niet wil intrekken de regering ook niet van zins schijnt, om de preliminairen van het ver drag tusschen haar en den paus, ten uitvoer te leggen. De R. kerk zou alsdus in een nieuw bedenkelijk stadium getreden zijn. olgens dg Neue Züricher Zeitung, zijn in het bisschoppelijk archief te Solothurn twee pauselijke excommunicatie-bullen tegen twee kantons voorhanden welke documenten wij len den bisschop Salzmann aanleiding moeten hebben gegeven te verklaren dat hij liever den bisschoppelijken zetel verliet, dan die bul len af te kondigen en in werking te doen sprak de edele man was hij ook Zwit ser.” Het blad, waaruit wij dit overne men, voegt hierbij: Zeker was de zelfstandige man geen Jezuitanders had hij zijne Zwit- sersche trouwhartigheid wel weten uit te blusschen De graaf de Via Manuelgrande van Spanje, jl. dingsdag uit Bayonne vertrokken, om naar Madrid te keeren, is aldaar door zij nen koetsier vermoord geworden. De ver moorde laat eene weduwe (dochter van den hertog de Gor) en drie zeer jonge kinderen na. ’s Graven vader was, tijdens den vorigen burgeroorlog op last van Zumala-Carregui gefusilleerd geworden. Dezer dagen werd, ’s namiddags te 9 ure, in de straat Montera, eene der schoonste en volk rijkste van Madrid, een heer, die daar rustig wandeldedoor verscheidene personen aange zien voor den heer Salamanca, en op hun ge roep Daar is Salamancadoor eene massa volks aangevallen, op straat geworpen en met stokslagen zóó toegetakeld dat men hem be wusteloos naar het gasthuis moest brengen De heer Salamanca bevindt zich echter te Vit toria Een Amerikaansch dagblad, Wester Uni on Advocate, meldt, dat een godsdienstig ge nootschap te Cincinnati (V. Staten) besloten heeft, eenen I’rotestantschen zendeling in do eeuwige stad te onderhouden. Dien ten ge volge is de eerw. dr. Tefft benoemd om deze betrekking te vervullen. Vóór 93 jaren had op de kust tusschen Sierra Leona en de Kaap de Goede Hoop geen enkel inlander eenige opvoeding ontvangen ot wist iets van het Christendom af. Thans zijn de nederstellingen van de Amerikanen en Eu ropeanen aldaar verdubbeld; 13,000 inboorlin gen hebben eene Christelijke opvoeding ont vangen meer dan 100 stations voor zendelin gen zijn er opgerigtde zeerooverij is er bij na vernietigd; op eene uitgebreidheid van 1500 mijlen, is er geen punt op de kust, die voor den invloed van het Christendom niet open staat; ongeveer 100 kerken zijn er gebouwd; 19,000 jonge inboorlingen worden thans nog in de Christelijke scholen onderwezen, en ge deelten van de Heilige Schrift zijn in 90 Afri- kaansche talen overgezet, die te voren zelfs nooit geschreven waren. Volgens brieven uit Hongkong, die de Parijsche Univers ontvangen heeft, is bij het verdrag tusschen Japan en de Vereenigde Sta- van overweging uit, om, in afwachting dat zoodanige wet zal zijn tot stand gekomeneenige wijzigingen te brengen in de thans bestaande wet op de schutterijen, ten einde deze in vele opzigten in beteren staat te brengen, dan zij is. De regering is bezig met het in gereedheid brengen van drie ontwerpen van wet, be trekkelijk de medische policie en hoopt die weldra in de kamer ter tafel te brengen. Aan de heeren C. S. Sixma van Heem stra H. L. van Heemstra en Bernelot Moens en Co., is door den koning voorloopige con cessie, geldig voor één jaar tijds, toegezegd voor den aanleg van spoorwegen loopende van Harlingen over Leeuwardén en Groningen naar de Hannoversche grenzen, in de rigting van Leer van Leeuwarden naar Zwolle van Groningen naar Zwolle van Zwolle naar Arnhem van Kampen over Zwolle naar de grenzen in de rigting van Rheine. De toezeg ging is op den 10 October jl. door genoemde heeren voorwaardelijk aanvaard en zal ten gevolge daarvan nader over de voorwaarden der concessie worden onderhandeld. De predikanten der Nederd. Hervormde gemeente te Leeuwarden hebben openlijk hun voornemen bekend gemaakt, om gedurende eenige weken, de woensdag avond-godsdienst- oefening te wijden aan de behandeling van navolgende leerstukken der Hervormde leer: O -h^e oorzaak der zaligheid. 9) De kenbron van den weg der zalig heid. 5) Jezus Chris tus de eenige middelaar. 4) De verzoening der zondaars met God, door den dood van Chris tus. 3) De Christenen in hunnen hoogen rang en gelijkheid. 6) De eeredienst der Christe lijke kerk. 7) De ware eenheid der Christe- dé^feerr((er ^oomscTi-Raïiioiieke kerk. Van den 4 tot en met den 10 dezer, zijn 17 gevallen van besmctlelijke longziekte in deze provincie voorgekomen bedragende daar door bet totaal dier gevallen sedert 1 Jan. de zes jaars 9688. Men meldt uit ’s Hage De tot hiertoe onbekende commissie, die zich met den uitverkoop van aardappelen aan behoeftigen tegen verminderden prijs heeft be last gaat daarmede geregeld voort. Reeds zijn door haar ruim 1900 mudden verkocht. Een der heeren tot de commissie behooren- de staat daartoe wederom een zijner pakhui zen belangeloos af, ten einde nog meer voor raad te kunnen bergen. Men verzekert uit ’s Hagedat, in eene daartoe belegde bijeenkomst van den hoogen raad der Nederlanden, op den 11 dezer zou beraadslaagd worden over het thans bij dat ligchaam berustende rekwest om gratie door Johann Heinrich Kemper den koning aange boden. Men meldt van het Nieuwe Diep, dd. 6 dezer: Het metselwerk aan de nieuwe koop- vaarders-schutsluis alhier is in de afgeloopene week ten einde gebragt. Het is welligt niet onbelangrijk hierbij te vermelden dat door 99 metselaars, die daaraan arbeidden, in den betrekkelijk korten tijd van 94 weken 3 mil- lioen steenen zijn verlegdwaarmede niet min der dan 96,000 mudden specie zijn verwerkt. Er zijn onder hen metselaars, die 4 duizend steenen daags verleggen. Men is thans bezig met het in orde bren gen der sluisdeuren, kolossale gevaarten; met Julijvan het volgende jaar, denkt men met bruggen, windwerk enz. in gereedheid te zijn in 1836 zal de doorgraving geschieden, terwijl in het daarop volgende jaar de sluis voor de scheepvaart zal kunnen worden opengesteld. Men meldt uit Arnhem, 8 November: Heden morgen slechts zeer weinige oogen- blikken na het houden der godsdienstoefening in de R. K. kerk op St. Walburg, is een groot gedeelte van een’ op dat gebouw aanwe zig zijnden toren naar beneden gestort, binnen waarts van genoemd gebouw, terwijl, behalve dat daardoor het orgel is verpletterdbovendien nog veel meer schade is veroorzaakt. Geluk kig heeft men geene menschenlevens te be treuren. De regtbank te Groningen gelastte, dat mr. d. B. M.advocaat te Zwolle, wegens op-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1