NIEUWS- EN ADÏE1ITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 92. ZATURDAG den 18 November. I- het geniaal BUITENLAND. - de leden der vele aanzien de ontwer- aanstaan - Tot lid van de fabrijken alhier is WEENEN, 11 November. Met betrekking tot de voor velen bestaande onzekerheid om trent de verdere houding van Oostenrijk te genover Ruslandmag het als een veelbeteeke- bestuur der stads armen-inrigting het voorstel is gedaan om even als in het vorige jaar, we derom warme en voedzame spijzen uit te rei ken. Het is te hopen, dat de pogingen van het bestuur, ter verwezenlijking van dat zoo nienschlievend plan, door ruime bijdragen van de gegoede ingezetenen dezer stad, ondersteund zullen worden. Men meldt uit Groningen, 8 Nov.: De gisteren geopende vergadering der prov. staten belooft zeer belangrijk te zullen wor den. Behalve toch eene missive van den mi nister van binnen!. zaken over de inpoldering der Lauwerzee, waarbij Z. Exc. verklaartdie zaak ook door eene geldelijke ondersteuning bevorderlijk te willen zijn, hebben gedep. sta ten ingezonden een plan, om het Reitdiep voor groote zeeschepen bevaarbaar te maken en twee zeer belangrijke plannen ter alge- meene verbetering der scheepvaarlkanalen in' dit gewest, zaken, waarnaar men hier zoo lang reeds beeft uitgezien. De voorbands voor gestelde verbeteringen zijn op circa 12 tonnen gouds geraamd. ten en ander is commisso- riaal gemaakt. Men meldt uit Meppel12 Nov.: De aantogt van wilde ganzen uit de ooste lijke kwartieren is sedert eenige dagen zeer groot; eene menigte legert zich tusschen hier en Zwartsluis, in de lage, thans reeds groo- tendeels onder water staande hooilanden; ook in de Staphorster landen verkeeren zij veel. Zij, die zich in die omstreken met hel van gen bezig houden, zullen zeker eene goede vangst kunnen maken. Sommigen voorspellen uit de overkomst de zer trekvogels eenen vroegen winter. rung van bpaansche uitgewekenen, waarschijn- lijk carlisten, eene aanzienlijke hoeveelheid geweren, kruid en lood in hert buitenland is aangekocht, en dat deze oorlogsbehoeften den 15 December moeten beschikbaar wezen. Die oorlogsvoorraad schijnt bestemd, om den bur gerkrijg in Spanje weder te doen ontbranden. Ook in Nederland en Belgie heeft men aan- koopen willen doen, doch die pogingen zijn mislukt. Al de uit Madrid ontvangene brieven ko men daarin overeen, dat de dag van 8 Nov., opening der cortes, de kwestie der dynastie opgelost en den troon van Isabella II op hech te grondslagen gevestigd heeft. De Frankf. Postz. zegt, dat de Russi sche gezant te Berlijn aan de Pruissische re gering heeft medegedeeld, dat Rusland, hoe wel de vier punten niet onvoorwaardelijk kun nende aannemen, ze echter als grondslag tot onderhandelingen kan aanmerken, en van deze zijne bedoeling blijk wenscht te geven, door onroiddellijk over die vier punten met Oosten rijk in onderhandeling te treden. Volgens de N. Preuss. Zeit.te Berlijn, bestaat er gegronde hoop dat de voorstellen aan den bondsdag door zijne speciale commis sie ter zake van de Oostersche kwestie te doen, gereed zijn, om in de deze week te houdene bondsvergadering te worden ter sprake gebragt. Welonderrigte personen verzekeren, dat Oostenrijk en Pruissen het geheel ééns zijn omtrent de voornaamste punten, waarover nog verschil van gevoelen tusschen de beide mo gendheden bestond en dat zij op de toestem ming der andere bondstaten rekenen. Het Journal des Débats zegt in zijne be schouwing over de jongste tijdingen (tot 27 October) o. a. het volgende: Het rapport van generaal Canrobert van den 27 Oct. doet zeer wel begrijpen de buitengewone bezwaren die de belegeringswerken langer en moeijelij ker hebben gemaakt dan voor eenige andere vesting. Men kan onder het geschut der stad geen’ weg afleggen dan door zich te doen be schutten door de loopgraven, aangelegd, zoo als bekend is, in den grond, en die den troe pen en den kanonnen tot weg dienen, waar door zij zoo veel mogelijk aan het vuur des vijands worden onttrokken. Die loopgraven nu moesten in den rotsgrond worden.gemaakt, en hier was het gewone werktuighet hou weel, niet voldoende, maar moest men bijna dagelijks mijnen laten springen. Let men op BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK, 17 November, kamer van koophandel en tabrijken herkozen de heer Sjoerd ten Ca te Bz. Uit ’s Gravenhage wordt gemeld van den 15 November: Men verneemtdat in den loop der week, waarschijnlijk donderdag, bij de tweede kamer der stalen-generaal fn beraadslaging komen zal de vraag, nopens het in overweging nemen van het voorstel van de heeren Van Hoëvpll o s tot aticM™ den accijns op de brandstoffen. Men ziet de beraadslaging over pen der staatsbegrooting voor 1855 den maandag tegemoet. Van den 15 wordt gemeld, dat in de af- deelingen de groote meerderheid van 51 leden vóór het nader onderzoek was van het voor stel van Van Hoëvel c. s., doch velen achtten in allen gevalle de opheffing van heter. De tweede kamer der staten-generaal heeft in hare zitting van den 14 dezer achtereen volgende aangenomen zonder beraadslaging: 1) het wetsontwerp tot vaststelling der be- grooting van uitgaven voor de algemeene lands drukkerij voor 1855; 10 wetsontwerpen van naturalisatie. Wij vernemen, dat door de Friesche stoomboot-reederij te Harlingen is besloten tot het doen aanbouwen van eene ijzeren stoom boot voor de vaart tusschen Amsterdam en de Lemmer, ten einde het traject binnen 4 uren te kunnen afleggen. In de Amst. Cour, leest men Van goederhand vernemen wijdat de hooge raad, die, zoo als wij onzen lezers mededeel den jl. zaturdag eene bijeenkomst zou hou den in zake het verzoek om gratie, door Jo hann Heinrich Kemper ingediend, in die ver gadering tot het uitbrengen van een afwij zend advies aan den koning besloten heeft. De collecte en winter-inschrijvingenten behoeve van de armen der Nederd. Herv. ge meente te ’s Hageheeft de aanzienlijke som van f!4,5G6 opgebragt, waaronder echter nog niet begrepen zijn de giften van u. Ld2... koninklijke familie en van zoo lijken die zich thans nog niet in de residen tie bevinden. Men verneemt, dat een weldadig inwo ner van ’sHage, die met belangstelling den maatregel had gezien waarbij in het pakhuis op de Hooikade, aan minvermogenden aardap pelen tot verminderden prijs worden verkocht, een bewijs zijner goedkeuring daarover wil lende geven aan den persoon die zich met de uitvoering hiervan belast, verzocht heeft, aan de weeshuizen der Evang. Lutherschen Nederd. Hervormden en R. Katholieken ieder twintig en aan die der Waalschen en Nederd. Israéliten ieder tien halve mudden aardappe len te doen toekomen. Men meldt uit Zwolle Met genoegen vernemen wijdat door het het zwaarwigtige van dien arbeiddan zal men erkennen dat deze belegering eene der gedenkwaardigste wordt van de hedendaagsche militaire jaarboeken. Bovendien moet men op merken dat de belegerden even sterk in getal zijn als de belegeraars, terwijl, volgens den algemeenen regelde getalssterkte dezer laat- sten integendeel drie of vier maal grooter moest wezen. Blijft een deel des Russischen legers als hulpcorps in het veld, ook een deel des geallieerden legers wordt buiten het beleg gebruikt, om dat te dekken.” In Sebastopol ontstaat zeer dikwijls brand die branden zijn echter van korten duur, boe tel de wind ook is, daar de straten der stad met regte hoeken doorsneden en de blokken huizen zeer klein zijn, zoodat de omvang van de plaats des onheils belrekkelijk zeer beknopt is. Overigens zijn al de huizen van steen ge bouwd en geven der vlammen weinig voedsel. Dat de Russen de fel bestookte vesting met leeuwenmoed verdedigen, blijkt voortdu rend uit al de brieven, die van het tooneel des oorlogs ontvangen worden. De aanzien lijke hoeveelheid kanonnen op de Russische schepen komen de belegerden hierin zeer te stade. De Weener Presse meldt, dat generaal Canrobert een’ adjudant naar Omer-pacha heeft afgezonden, met uitnoodigingeen zeer sterk detachement van het Turksche leger naar de Krim te doen vertrekken. Inderdaad is den 25 Oct. een corps kavalerie te Baldjick naar Balaklava ingescheept. Men weet, dat de ge neraals der gealliêerden zich bij voortduring over gebrek aan paarden beklagen. Wanneer nog drie veldpredikers, die op hun vertrek staan, in de Kri TI *7 n n B n r»qnl/z. 15 Roomsche en 5 Hervormde geestelijken aan wezig zijn. Vele Engelsche bladen bevatten bijna da gelijks beschouwingen en ingezondene stukken, ten betooge van het verderfelijke van den oor log en van de noodzakelijkheidhoe eerder hoe liever den vrede te sluiten. Te Parijs verheft zich menige stem tegen den gang der zaken en wordt het ernstige van den toestand zeer te regt ingezien niettegenstaande de gunstige berigten, die de generaals uit de Krim over zenden. Een Parijsch orgaan vestigt er de aan dacht ophoe noodlottig de oorlog voor de voornaamste Russische hoofd-officieren tot dus ver geweest is. Onder anderen zijn negen der knapste generaals gesneuveld, vijf meer of min ernstig gekwetst, namelijk: gesneuveld de ge neraals Schilder, Selvan Dreschern Chru- leff, Bebutoff, Sollikoff, Neijer, Karcimsin en Korniloff; gekwetst: de generaals Paskewitsch Popofl’, Buturlus Gortschakofl en Nachimofl. In Duitschland begint de enkele Rus- sischgezinde stem, die er zich voortdurend laat hoorenweder moed te vatten. De N. Pr. Z., die vroeger zelf den val van Sebastopol zeer* waarschijnlijk noemde, ziet het gevaar thans minder dreigend in. Hij meentdat het mislukken der grootsche, maar gewaagde on derneming der Franschen de eenige kans open houdt voor het spoedig herstel van den vrede, omdat Rusland dan eerder zal kunnen toege ven, terwijl de Westelijke magten tot de over tuiging zouden zijn gekomen, dat de kracht van den czaar te groot isom op zoo grooten afstand het te wagen die te breken. Te Memel zijn den 8 dezer brieven uit Petersburg ontvangen waarin de Petersburg - sche kooplieden verbieden hunne goederen aan boord van Engelsche schepen te ladenuit vrees, dat de Russische vloot in zee steke en ze wegneme, daar het aantal Engelsche krui sers in de Oostzee zeer gering is. De Engelsche vloot is werkelijk uit de Oostzee vertrokken de Russen hebben er da delijk gebruik van gemaakt en op de kusten van Koerland een Engelsch schip prijs gemaakt. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de drie onderwijzers Visser, Zeilmaker en Geel hebben aangeboden eene Industrie-School voor ambachtslieden en in- dustriëelen te openen, en des winters in na der te bepalen avonduren te houden. Het bestuur dezer stad heeft dit edelmoedig aan bod met welgevallen ontvangen en vertrouwt, dat alle ouders, die zonen hebben, welke van deze lessen gebruik kunnen maken, zulks met belangstelling zullen vernemen. Die op deze School opgenomen wenscht te worden, moet minstens 15 jaren oud zijn, en zal zich in persoon zaturdag den 18 dezer maand in het Armhuis moeten vervoegen van 4 tot 6 uur, wanneer er naar de vorderin gen van de aspirant-leerlingen een onder zoek zal plaats hebben. Sneek den 15 November 1854. Burgemeester en Wethouders voornoemd, SS. CIz. WOITH, L. B. Fe Secretaris IIAGA. SNEEKER COURANT. F L l“* s J'« 1 IVTon 1-» J - 1 -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1