NIEUWS- EN ADAERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. t I 1854. No. 93. WOENSDAG den 22 November. 4 b> BINNEN- EN BUITENLAND. daar zeer be- BUITENLAND. de Krim is bij den sultan in onge- Volgens de laatst het Engelsche le- doch daarvan moet Wederom zijn van hier naar de meldde men dat de Krim zoo roordeelig ware voor kavalerie De paarden echter hebben allen. Zij krijgen volstrekt aan den zolder ge- Uit al hetgeen men verneemtis op te ma ken dat de strijd, wel verre van te verflaau- wen nog heeter en gfooter wordten dat er aldra welligt twee groote kampplaatsen zul len zijn, de Krim en Bessarabië; immers, Omer-pacha staat gereed naaf gemeld wordt, om den Prulh te overschrijden. De admiraal Nakhimoff, die nog nooit een paard heeft bestegen, rijdt thans voort durend langs de vuurliniën van Sebastopol. Ook Menzikoff verbergt zich niet. Toen bij onlangs onder het hevigste vuur doof de ver schansingen reed, riepen de artilleristen hem toe: Dit is geene plaats voor Uwe Exc. De bevelhebber van een bastion zeide tot hem Komt gij hier, omdat gij ons niet ver trouwt Ik zweer u, wij zullen allen onze pligt doen!” «Laat mij dan ook mijnen pligt doenantwoordde de prins daar zeer be daard op. Op de Petersburg-Koningsberger telegfaaf- linie wordt voor het eerst in het groot de nieuwe vernuftige uitvinding van Siemens en Halske aangewend, voor welke hun op de tentoonstelling te München de groote medaille is toegekend. Terwijl de Morsesche drukte- legraaf tot hiertoe slechts eene snelheid van 120 4 150 woorden in de minuut toeliet, is de nieuwe toestel in staat, om 600 woorden in de minuut over te makenzonder dat daar voor eene bijzondere geschiktheid van den te legrafist noodig is. eenen was er spoed en kracht, om de gebeurtenissen voor te komen, in plaats van ze af te wachten, en om ram pen af te keeren die welligt onherstelbaar zouden zijn. Elke bajonet en elke sabel, die Engeland beschikbaar heeftis thans voor de muren van Sebastopol noodig. Al hetgeen het gouvernement thans voor de versterking onzer krijgsmagt doet, is nog maar eene beuzeling bij het ontzaggelijk groote gewigt der crisis, waarin wij ons bevinden. Elk nieuw berigt, hetwelk wij ontvangen toont, dat de krijgs magt des vijands bestendig sterker wordt, ter wijl ons leger, op het allergunstigste geno men nog maar half zoo sterk is als toen het in de Krim landde. Elk uur vertraging in het afzenden der ruimste versterkingen is eene ramp voor de natieeene zware verantwoor delijkheid voor hare bestuurders.” Men kan ligtelijk nagaan, dat de En gelsche dagbladen hunne beschikbare ruimte bezigen voor alles wat betrekking heeft op de hardnekkige en bloedige worsteling, die thans in de Krim plaats heeft. Alle andere voorvallen of tijdingen worden meestal inge krompen, om het publiek zoo veel mogelijk met de bijzonderheden bekend te maken, aan de groote kwestie verbonden. Niets kan op dit oogenblik hooger belangstelling wekken bij bet publiek in Engeland, eene belangstel ling, die weldra even hoog gestemd zal wor den door geheel Europa. De dringende en bijna angstige aanbevelingen in den Times om alles te doen wat strekken kan tot ver sterking van het deerlijk geteisterde Engelsche legerhebben eene ongerustheid te weeg ge- bragt, die door geen getal opgaven van ge sneuvelde Russen weggenomen kan worden. Hoe uitermate gewigtig het open laten der noordelijke Krim was, bewijzen nu de aan zienlijke versterkingen der Russen, waaraan men aanvankelijk niet wilde gelooven, en de krijgsbeweging van Menzikoff na den slag van Alma werd met regt behendig en gewigtig ge noemd. Reeds is berigt, dat Frankrijk nog een leger van 200,000 man naar het tooneel des oorlogs zal zenden nader verneemt mendat het nieuwe leger 100,000 man zal tellen, en dat de subsidie van Engeland ter bestrijding der kosten ISO a 200 millioen zal beloopen. Dat Rusland van zijnen kant niet stil zit, is gemakkelijk te begrijpen. Ook vorst Menzi koff krijgt onophoudelijk aanzienlijke verster kingen en vóór het einde’ dezes jaars zal de Russische bevelhebber over een leger van 150,000 man hebben te beschikkenen derhalve in ge talsterkte met zijne vijanden gelijk staan. Uit Parijs schrijft men o. a. dd. 15 Nov. WEENEN, 18 November. Volgens alhier ontvangen berigten, telden de Engelsche troe pen in den strijd op den 5 dezer aan dooden en gekwetsten 102 officieren en 2500 manen de Franschen 48 officieren en 1500 man. Drie Engelsche generaals, Cathcart, Coldie en Straug- ways, zijn gesneuveld. HAMBURG, 18 November. Veertien Rus sische stoomschepen hebben uit Sweaborg eene verkenning gedaan tot Dagö, zonder eenen Engelschen of Franschen oorlogsbodem te ont moeten. KONSTANTINOPEL5 November. Uit de Krim is van den 3den hier het berigt ont vangen dat de ziekten onder de belegeraars aan het toenemen warenen dat de troepen vooral des nachts, verschrikkelijk van de kou de te lijden hadden. Een Turksch linieschip van 80 stukken en een Turksch fregat zijn bij den jongsten storm gezonken. KONSTANTINOPEL, 9 November. Sulis- man-pacha, bevelhebber der Turksche troe pen in de Krim, is bij den sultan in onge nade vervallen en van zijnen post ontzet. Prins Napoleonaan buikloop lijdendeis uit de Krim te Konstantinopel teruggekeerd. De Russen zijn uit de nabijheid van Ba laklava teruggetrokken, om hunne versterkings- troepen te verwachten. ATHENE, 10 November, nieuwe Fransche troepen Krim vertrokken. Generaal Kalergis, Grieksch minister van oorlog, heeft den Russischen zaakgelastigde bij het Helleensche hof met uitzetting gedreigd. TRIEST17 November. De Triester Ztg. berigt, dat de gealliëerden voornemens zijn in de Krim te overwinteren en te dien einde versterkingen behoeven. LONDEN, 15 November, geschrevene dépêches, was ger 16,700 man sterk, afgetrokken worden het verlies van den 5 November en dat van 20 dagen belegering. Onlangs gaf de Times 80 man per dag op voor het laatst genoemde verlies, hetwelk met eene lage schatting van de slagtingen van den 5 November de overblij venden op hoogstens 12,000 man brengt, zijnde 15,000 minder dan de oorspronkelijke sterkte, zonder de 700(X mandie gezegd worden sedert den veldtogt gezonden te zijn, in rekening te brengen. Men kan hieruit nagaan hoe buitengewoon dapper het Engelsche leger gestreden moet hebben. LONDEN, 16 November. Het is steeds op merkelijk, hoe de Engelsche generaals en offi den uit slechts twee eenvoudige verschansin gen met 22 stukken geschut. De Engelschen verloren daar 5000 man en honderd officie ren de Franschen 1800 man de Russen 5000 man. Bijzondere berigten uit de Krim ontvan gen schrijven het verlies der Engelschen toe aan de omstandigheid, dat generaal Liprandi twaalf stukken geschut door zijne kavalerie bedekte, die, toen de Engelsche kavalerie eene charge deed, links en regts hare flank opende als wanneer de artillerie der Russen vuur ga! d bout portant. Vroeger i geschikt en v thans zegt men het ’t ergst van geen hooi of gras zoodat zij zich met diste- len moeten behelpen.” Uit overweging van den hardnekkigen tegenstand van Sebastopol en de steeds aan- groeijende magt der Russen, hebben de Fran sche en Engelsche regeringen de noodzakelijk heid beseft, om op eene groote schaal de ge allieerde magt te versterken. Wij staan thans in eene positie zegt de Times aan het slot van een belangrijk ar tikel waarin wij evenzeer belegerden als belegeraars zijn; waarin het initatief niet meer bij ons is; waarin het van des vijands goed vinden afhangt, ons elk oogenblik wederom tot moorddadigen strijd te dwingen. Nooit een tijdsgewricht, hetwelk zooveel i koenheid vorderde, zooveel geest- SNEEK21 November. De tweede kamer der staten-generaal heeft op den 17 dezer met overgroote meerderheid besloten tot de over weging van het voorstel des lieeren Wintgens en tot dat van den heer Van Hoëvell en vier andere leden. De regering heeft bij deze gelegenheid ver klaard, dat, zoodra de politieke omstandighe den eene rustige toekomst zullen openen al lereerst de accijns op de rogge zal worden af geschaftop dit oogenblik echter kan zij gee ne andere voorstellen doen dan die welke be reids door haar zijn ingediend. De Nederlandsche regering heeft officieel berigt ontvangen dat de blokkade der havens in de Oost- en Witte Zeeën, alsmede in de Zwarte Zee, tegen het aanstaande voorjaar, ingeval van voortduring van den oorlog met Rusland, gestreng zal worden ten uitvoer ge legd. Blijkens eene mededeeling in de Staats courantis de opbrengst der rijks-middelen gedurende de tien eerste maanden van ditjaar *1854, geweest ƒ48,678,817, terwijl die op brengst, gedurende gelijk tijdsverloop van het vorige jaarf 47,478,055 heeft bedragen. Al de algemeene rubrieken hebben vermeerdering opgeleverd alleen de in- en uitgaande en scheepvaartregten eenige vermindering. Van den 11 tot en met den 17 dezer, zijn 21 gevallen van besmètlelijke longziekte in deze provincie voorgekomen bedragende daar door het totaal dier gevallen sedert 1 Jan. de zes jaars 2709. In de zitting der prov. staten van Fries land van den 15 dezer, is behandeld het rap port der commissie, in wier handen een aan tal adressen van veehouders was gesteld al len bezwaren inhoudende tegen het door de staten in hunne jongste zomervergadering ge nomen besluit, tot afschaffing der heffing van prov. belastingen in zake de longziekte onder het rundvee, als gevolg waarvan tevens de afmaking van het aangetaste vee en bet ver- leenen van schadevergoeding daarvoor zoude ophouden. Na eenige discussie, werd, in over eenstemming met de conclusie der commissie, met '54 tegen 7 stemmen tot afwijzing der verzoeken besloten. Men meldt uit Utrecht, dd. 17 Nov.: Gisteren avond hield de heer P. J. F. de Geest, gewezen Roomsch priester, thans zen deling in Nederland, eene voordragt in het gebouw voor kunsten en wetenschappen al hier, die door eene talrijke schare toehoorders van verschillende gezindheden, waaronder vele notabelen, werd bijgewoond. Men meldt uit Enschedé, dd. 14 Nov.: De smid van eene der stoomspinnerijen al hier, een man van omstreeks 45 jaren had het ongeluk, in eene der riemen van de as te geraken, die, onmiddellijk plaatst, met eene verbazende snelheid rond draait. Vóór dat de machine kon worden stil gezetwerd zijn ligchaam meer dan honderd maal om de as aan den zolder geslagen en dusdanig verbrijzeld, dat armen en beenen ja zelfs de ingewanden door de fabrijk wer den geslingerd. De ongelukkige laat eene we duwe met vijf kinderen na. De Jezuiten in Spanje vertrekken naar Frankrijk; de bisschop van Bayonne heeft hun te Larressore, op de grenzen, eene wijkplaats aangeboden. In Sardinië zijn de Mazzinisten of aan hangers van het jonge Italië weer in bewe ging. Zij schijnen wel genegen om den czaar te ondersteunen tegen het Westen, en dat laat zich begrijpen. De paus is vóór den. Turk, en Napoleon III vóór de ultramontaan- sche geestelijkheid. Waarom zou Mazzini dan niet voor den knoet kunnen zijn Het is in de wereld der contrasten slechts één meer. Het Journal de St. Peterburg houdt eene nalezing op de rapporten aangaande de ba- taille bij de Alma. Het Russisch leger telde daar 50,000 man infanterie en 5600 man ka valerie, dus 55,600 man met 84 stukken ge schut, en de ontzettende verschansingen, die door Menzikoff opgerigt zouden zijn, heston- COURANT. SNEEKER I—

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1