NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN RET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 94. ZATURDAG den 25 November. 4, VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN *27 NOVEMBER 1854, voormiddags ten tien uur. plaat- B. Rijpkema, BINNEN- EN BUITENLAND. f'"F' ■'.-'-iF middel ver- Gij zult eene prooi der vlammen De schade wordt op ruim Te Sumanap woedde den PUNTEN TER BEHANDELING. Missive betrekkelijk eene algemeene tentoon stelling in deze provincie in 1855. Voortzetting der beraadslagingen adressen van De Jager en Grondslagen van de Adres van G. J. Gorter, om vergunning tot het leggen van eenen ijzeren pijp door den grachtswal. Missive betrekkelijk den toastand brug bij de voormalige Oosterpoort. Adres om vergunning tot bet maken van een gewelf over een gedeelte van zekere ha ven. over de Geertsma cum sociis, alsmede van Abbinga. en verordening hoofdelijken omslag in 1855. Plan van eene geldleening. Rapport over het aanbrengen van wijzigin gen in het reglement op de herbergen. Tarief voor het maximum voor 1855, in ge volge art. 25 der wet op het armbestuur. Adres van drie stadswerklieden, tot het be houden van zomerloon. Twee adressen omtrent aanslagen in de be lasting op de honden. Missive’s betrekkelijk restitutiën van selijke belastingen. Voorstel tot wijziging van het reglement op den invoer tot doorvoer. Besluiten enz. omtrent het aanstellen van onderwijzers in de Fransche scholen. Besluit tot af- en overschrijving. Adres van B. Rijpkema, om grond op grond- pacbt. vlammen vernield zijn geworden, wordt begroot op ruim f 16,750. Gedurende de maand October zijn op de Britsche kusten gestrand 52 schepen, waarvan 21 alleen gedurende de stormen van 17 en 18 Octobervan die 52 schepen werden 25 ge heel verbrijzeld en 5 vergingen met man en muis. Op al de overige schepen hebben niet meer dan 10 menschen het leven verloren. Lord Palmerston’s verblijf te Parijs heeft iets geheimzinnigs. Zoo veel weet men ech ter, dat hij sedert den 16den op Saint-Cloud gehuisvest is, alwaar hij de keizerlijke gast vrijheid geniet. De aartsbisschop van Parijs heeft aan zijne geestelijken kennis gegeven, dat hij naar Rome vertrekt, alwaar hij door den paus is ontboden om deel te nemen aan de plegtig— hedendie ter gelegenheid der Onbevlekte Ontvangenis worden bereid. Uit Rome is berigt ontvangendat de kardinaal Sterekxaartsbisschop van Meche len benoemd is tot lid der heilige congrega tie van den Index. Een particuliere brief uit ’s Hage meldt, dat de zoon van Z. H. den hertog Bernard van Saksen-Weimardie dient bij de garde van H. M. de koningin van Engeland, voor Sebastopol is gekwetst. De bijzonderheden, die achtereenvolgens bekend worden van het gevecht op 5 dezer vóór Sebastopoldoen dit gevecht als het hard nekkigste het langdurigste en moorddadigste kennen datmet inbegrip zelfs van den slag bij de Alma, in de Krim geleverd is sedert de geallieerden daar geland zijn. Het verlies vooral in het Engelsche leger was zeer groot, en de Engelsche bladen stellen het gelijk met datdoor de Britsche krijgsmagt bij Water loo ondergaan. Zoo als men reeds weet, zijn dien dag acht Engelsche generaals buiten ge vecht gesteld, namelijk drie sneuvelden en vijf werden gekwetst. Een der gesneuveldensir G. Cathcart, was vroeger gouverneur der Kaap kolonie; de beide anderen zijn Strangways en Goldie. Hoewel de Franschen slechts aan het tweede gedeelte van dat bloedig treffen hebben SNEEK, 24 November. Maakten wij >n ons vorig nommer melding van sneeuw die thans in Frankrijk en vooral in Duitschlacd reeds gevallen wasook hier (en vrij zeker op meer andere plaatsen in deze provincie en in ons vaderland) kunnen W'ij nu reeds in de zen bij bevinding spreken daar alhier in den nacht van dingsdag op woensdag jl. en ook nog vervolgens eene buitengewone hoeveelheid sneeuw gevallen is, zóó zelfs, dat de scheep vaart daardoor belemmerd is geworden, en de Hollandsche post, in plaats van des avonds 5 a 6 uur, eerst in het holst van den nacht kon aankomen. Door Z. M. de koning is onze veelgeach te stadgenoot de heer H. Clz. Wouda be noemd tot burgemeester dezer stad. Het hof zal den rouw voor den tijd van veertien dagen aannemen wegens het overlij den van H. M. de koningin-moeder van Bei- jeren waarvan in de eerste week de middelbare en in de tweede week de ligte rouw zal gedra gen worden. Het verzoek om gratie, door Johan Hein rich Kemper aan Z. M. gerigtdoor Hd. van de hand gewezen zijnde, heeft deze misdadi ger op den 22 dezer, ’s middags 12 uur, de doodstraf ondergaan. Gelukkiglijk kan hierbij vermeld worden dat de in het eerst zoo ver hard schijnende zondaar, na zijne veroordee- ling, tot ernstig nadenken en meer gevoel ge komen is, dat hij overtuigende blijken heeft gegeven van een opregt berouw over zijne gru welijke misdaad, maar ook van een ootmoedig geloof aan Gods genade, en dat hij in eene bedaarde gemoedsstemming de eeuwigheid is ingegaan. Men leest in de Amst. Courant Wij lazen heden morgen in de Tijd, N. H. C.de volgende ongerijmdheid, aan de Gazette de Lyon ontleend: De Geneefsche kapitalisten hebben vele millioenen schats aan Rusland voorgeschoten. Het zijn Hollandsche bankiers, die, in overeenstemming met hun gouvernement, deze leening genegotieerd heb ben.” De Tijd laat er op volgen: Dit berigt, aangenomen, dat de G. d. L. naauwkeurig is enz. voor den deel genomen, bedraagt hun verlies toch 48 officieren en 1400 man aan dooden en gekwet sten terwijl het verlies der Engelschen wordt opgegeven te bestaan in 102 officieren en 2100 manschappen aan gesneuvelden en gewonden. Eene door den Times medegedeelde Weener dépêche meldt, dat het gevecht zeven uren duurde, dat de Russen met een verlies van 8000 man werden teruggedreven, en dat ook generaal Canrobert gekwetst is. Dit laatste berigt vereischt nadere bevestigingdaar het in Frankrijk nog niet ontvangen is. De cor respondent der Amst. Cour, te Londen schrijft, dat het Engelsche leger in de Krim zonder de sedert gezondene versterkingen niet veel meer dan 10,000 man zal kunnen tellen, welk cij fer wel juist schijnt, daar de Times 12,000 opgeeft. De reden, waarom geen Engelsche rui terij naar de Krim gezonden wordt, blijkt nu te zijndat er geen water is voor de paarden. Men verneemt, dat de keizer van Rusland lord Dunkellin den zoon van lord Clanricarde, die zoo als men zich zal herinneren door de Russen krijgsgevangen gemaakt waszonder eenige voorwaarde naar zijne moeder heeft te ruggezonden. Dit staaltje van ridderlijke groot moedigheid valt des te meer in het oog, omdat lord Clanricarde zich in het parlement hevig jegens Rusland heeft uitgelaten. De duiker Cranedie de gezonken Rus sische schepen bij den ingang der haven van Sebastopol moet doen springen is te Balaklava ingelicht, is, reeds op zich zelf beschouwd niet zonder beteekenis en gewigt. Het daar door vermelde feit wordt echter daardoor nog opmerkelijker, dat, sinds eenige weken, mi- nisteriëele bladen, bepaaldelijk de Amsterdam- sehe Courantonverholen voor Rusland en te gen Frankrijk en Engeland partij gekozen heb ben enz. Volgen de gewone fraaiheden. Wij hadden juist de pen opgevat, om de curieuse opmerking van de Tijd naar verdien sten te kwalificeren, toen wij in den Consti- tutionnel het volgende lazen Een Fransch- man was door een voornaam koopman (Rus sisch) beleedigd geworden de czaar werd er van onderrigt. IIij liet den koopman tot zich komen en vroeg hem waarom hij zich dus tegen den Franschman gedragen had. Om dat ik de Fransche natie haat, was het ant woord. Ge hebt dus geene andere rede nen Dus alleen uit haat tegen de Fran schentegen de Franschen in het algemeen, hebt gij zoo gehandeld hernam de czaar. Ja sire. Welnu, ik zal u een schaffen om uwen wrok te koelen, naar het leger der Krim vertrekken.” Wij raden, op het voorbeeld van den czaar de redactie van de Tijd in gemoede aan. om liever dienst te nemen in het leger der geal lieerden, dan hier met de pen te strijden te gen uit de lucht gegrepene stellingen. Men meldt uit Schiedam, dd. 21 Nov.: Als eene bijzonderheid kan men vermelden, dat onze haven heden vol beladeneschepen is, aanbrengende rogge en gerst uit Denemarken, Zweden en Pruissen. Den 25 Aug. jl. is te Andramajoe (Oost- Indië) brand ontstaan waardoor een 500tal groote en kleine huizen benevens ongeveer 5700 pikols padie, zijn geworden. 12,000 begroot. 21 Aug. in de kampong Pabeanachter de Chinesche kamp, een hevige brand, ten ge volge waarvan 144 woningen waaronder 5 steenen huizen en 5 padie-pakhuizen door de vlammen vernield zijn geworden. De schade aangekomen. Sedert den aftogt der verbondene vloten zijn de Aland-eilanden tot op dezen oogenblik nog niet weder in bezit genomen door de Rus sische autoriteiten; men verwacht echter, dat, zoodra het ijs die eilanden met bet vasteland zal hebben in verbinding gebragt, het kei zerlijk gezag daar zal worden hersteld. Uit Reval wordt van den 7den aan de Hamburgsche Börsenhalle geschreven dat al de Russische vuurtorens op de kust sedert tien dagen weder brandden. In een officieel Russisch berigt uit Odessa van den 8 dezer wordt gezegddat al de Tar- taarsche stammen der Krim welke tegen de Russische heerschappij waren opgestaan, zich, met uitzondering van die, welke zich in het rayon der gealliëerden bevinden weder on derworpen hebben. Ten gevolge van den oorlog in de Oost zee en van de blokkade der Russische havens, is de vaart door den Sond en de beide Belten aanmerkelijk verminderd; men berekent, dat dit jaar 5000 schepen minder dan in 1855 den Sond zullen passeren. De gealliëerden ontvangen bij voortduring versterking. De troepen landen óf te Balakla va óf te Chersonesus. Men berekent, dat ge middeld 1000 man daags ontscheept worden. In Engeland en Frankrijk worden voort durend troepen verzameld en uitgerust, om naar de Krim te vertrekken en de gemaakte toebereidselen voor de voortzetting van den oorlog in het volgend jaar te land en ter zee zijn ontzettend. De Morning Herald ziet de eenige oor zaak van den verschrikkelijken toestand, waar in de belegeraars vóór Sebastopol zich bevin den uitsluitend in het verraad of het ge brek aan gezond verstand van de Engelsche ministers, voor zoo verre zij de porte gedwon gen hebbenin het bezetten der Donau-vor- stendommen door de Oostenrij kers te bewilligen.” Met betrekking tot de krijgsgebeurtenis- sen in den Kaukasusdeelt het Journal de Saint Pétershourguit l'Invalide Russeeen rapport mede, waaruit blijkt, dat Schamyl bij herhaling door de Russische troepen de ne derlaag heeft geleden. De vloten der gealliëerden in de Noor delijke IJszee hebben op den 4 September de Russische stad en vesting Petropolowskabij de landengte van Kamschatkain de baai Achatskaangetasten bij die gelegenheid twee batterijen vernield en twee schepen ge nomen. Het verlies der gealliëerden bedroeg 64 man. De Engelsche admiraal Price werd door een ongelukkig toeval gedood. SNEEKER COURANT. 4 f- z' r.iOTiivxüu.uuïïiij

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1