NIEUWS- EN ADVERTENT1Ë-BLAD VOOR DE STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER’. •ZF 1854. No. 95. WOENSDAG den 29 November. 9de Jaargang. Wg<«- SNEEKER BINNEN- EN BUITENLAND. COURANT. voor de groote die de veront- van ieder wel- In de Mor- aan Z. Exc. den rai der R. K. eeredienst Ul recht, ra gr. J. Zwijzen, heeft op den 2 dezer, bij eene mis sive van J J uister Die streek bezit aanzienlijke kopermijnen in overvloed. De haven van Archangel in de Witte Zee was in de eerste tien dagen dezer maand nog vrij van ijs. Vele handelschepen, voor namelijk Noorweegsche en Zweedsche, hebben van die gelukkige en hoogst zeldzame gelegen heid in het vergevorderde jaargetijde gebruik gemaakt, om in genoemde haven ladingen graan in te nemen, waarmede zij hopen nog uit de Witte Zee te kunnen komen vóór dat de vaart geheel gesloten zal zijn. Volgens Hamburgsche brievenzouden Russische kruisers in de Oostzee drie Engel- sche schepen genomen hebben. Jl. maandag hebben al de officieren der Engelsche vloot te Kiel, die zich met verlof te Hamburg bevonden bevel gekregen on middellijk aan boord hunner schepen terug te keeren. Naar het schijnt, zak hun voortaan geen verlof meer worden gegeven om zich te verwijderen. Insgelijks zijn de Engelsche zee officieren, die te Berlijn vertoefden, per tele graaf van daar terug ontboden. Alle mogelijke maatregelen tot versterking van het leger in de Krim worden met kracht voortgezet. Het juiste getal troepen, dat uit Engeland afgezonden zal worden, wordt even min als dat, hetwelk Frankrijk levert, ge noemd. Men weet echter genoegzaam te berekenenhoe vele troepen uit Engeland vertrekken kunnen. De Times geeft de krach ten van het Engelsche leger op eene wijze op, die geschikt is, om een verkeerd begrip te vormendoch het getal manschappen on der lord Raglan, dat vóór 5 Nov. 15,700 was, weder op 16,000 brengt na de aankomst van nieuwe troepen tot herstel van geledene verliezen. Alles te zamen genomen, bedragen de naar de Levant gezondene Engelsche troe pen sedert het begin van den oorlog 59,000 man, met inbegrip, naar raen volgens den Times moet opmakender beraamde verster kingen. De Times noemt 20,000 man als de oorspronkelijke raagt, waarmede lord Raglan vertrok, doch schijnt te vergeten, dat hij 27,000 man opgaf als geland te' Eupatoria. Daarbij gevoegd de 19,000, waardoor hij de oorspronkelijke 20,000 man op 59,000 brengt, dan zouden er 46,000 man vertrokken zijn of gedeeltelijk nog vertrekken, waarvan zonder twijfel 50,000 reeds in de Krim aankwamen tot 5 Nov. Na den 5 Nov. werd het leger volgens de opgave van den Times zelve op 12,000 man geschat, zoodat, wanneer al de troepen, die nog niet vertrokken zijn, insge lijks behouden te Balaklava aankomen het Engelsche leger hoogstens tot 28,000 a 50,000 man klimmen kan, met de herstelden gewon den en ziekenhetgeen zonder twijfel eene belangrijke vermeerdering is, aangezien de groote Russische overmagt in en vóór Sebas topol het zoo zeer gesmolten leger zelfs in zijnen tegenwoordigen toestand schijnt te ont zien, zoo als blijkt uit de Russische dépêche, volgens welke tot 12 Nov. niets veranderd was in den toestand van zakendan de weêrs- gesieidtieiddie, vumai nu een meer ie ..co zen vijand is dan de Russen. Men verneemt, dat in het hevigst van het gevecht, op den 5 dezer vóór Sebastopol, de gealliëerden op de wallen en bolwerken van Sebastopol schitterende equipages hebben kunnen bemerkenwaarin dames en officie ren gezeten warendie volstrekt geen acht schenen te slaan op hetgeen er voorviel. Volgens de Weener Presse wordt keizer Nicolaas zelf eerlang te Kischenew verwacht. Men leest in een der Engelsche bladen: De geallieerden hebben in de Krim hunne? bruggen achter zich afgebrand. Eene weder- inscheping is voor hen eene onmogelijkheid geworden. Eene maand zou moeten verloo- pen alvorens de schependie hen naar de Krim bragtenweder bijeen waren, daar zij in ver van elkander liggende havens der Zwarte Grieksche en zelfs Middellandsche zee anke ren. In het leger zelf is de gedachte aan eenen aftogt voorzeker nog bij niemand opgekomen men is echter bekommerdwelligt dan ook ten onregte, dat de timides avis" van zulken aard bij het Britsche kabinet de overhand zou den kunnen verkrijgen. Tegen het ministerie van oorlogdat zich over de ware krachten van Rusland beter had moeten verstendigen heerscht juist niet de meest toegevende stem ming in Engeland, en de belangstellende be wondering, die niemand den troepen kan ont zeggen kan het algemeene misnoegen over de werkeloosheid der regering slechts nog meer prikkelen. Zal Sebastopol vallen Die vraag wordt steeds meer en meer ge hoord. Vroeger was het: Sebastopol valt," en de theorie des oorlogs wees met haren ijzeren vinger den dag aan waarop de Russische vlag voor het laatst op de torens der Europesche sterkte zou hebben gewapperd. Toen vroeg de bedachtzame: Zou Sebastopol kunnen blij ven staan Maarnu is de vraag des wan- trouwens Zou de vesting nog genomen wor den En men mag dit vragen men mag er zelfs wel bijvoegen: Zullen de geallieerden de Krim ook moeten verlatenzonder Sebasto pol ja, zouden zij, indien het bevel daar toe door het Westenom welke redenen dan ook, werd gegeven, wel kunnen vertrekken?” O! de tijd verbergt voor het landingsleger wel ligt nog zoo veel achter den sluijerwaar mede de hand der Voorzienigheid steeds de toekomst voor het hopend of vreezend oog verbergt. daar het eigenlijk had moeten wezen alle eendjes zwemmen in het water.” Er moet im mers harmonie zijn tusschen het onderwerp en den toon De gedenkdag der Hervorming is een prettig onderwerp voor de lief hebbers waarop de luchtige melodie van alle eend jes”” wat beter zou passen dan de zware Psalm- klank.' Zulke woorden durft een Roomsch blad schrijven te midden eener overgroote Pro- testantsche meerderheid! Zóó durven de Je zuiten het aanzienlijkste gedeelte der natie, met den koning aan bet hoofd, in het aan- gezigt slaan, door den spot te drijven met het geen ons heilig en dierbaar is Dat durven zij bij het naderen van den winter, terwijl zij het welen dat de Roomsche bevolking door de Protestanten van den hongerdood moet worden gered. Vreemd intusschen is het niet, dat de Jeznitenpartij alle ontzag en al len eerbied voor wet en betamelijkheid verliest. In een land, waar de ministers den moed niet hebben, het 169ste artikel van de grondwet tot eene waarheid te maken en waar de wet, regelende het toezigt op de onderscheidene kerkgenootschappen,” telkens, straffeloos, wordt overtreden, daar moet de stoutheid der pries ters tot roekeloosheid aangroeijen. Wij zul len ons voor heden er toe bepalen, tegenover de aanhaling van de Tijd van een volks deuntje” eene waarschuwende aanhaling te plaatsen uit de Spreuken van Salomo (hoofdst. XV5) Als men de goddeloozen wegdoet van het aangezigte des konings dan zal zijn troon bevestigd worden door de geregtigheid.” Geen geduld is zoo groot, of het beeft zijne grenzen Mogen de Jezuiten toch niet ver getendat zij door den wettigen souverein uit het land zijn gebannen en dal zij hier slechts oogluikend worden geduld Bij Ruijsbroeck, in de provincie Ant werpen, stierven tweelingbroeders op denzelf- den dag, hetzelfde uur en aan dezelfde ziekte. Zij waren 45 jaren oud steeds bij elkander en van zulk eene gelijkheid, dat hunne naaste bloedverwanten hen niet onderscheiden kon den. Merkwaardig is hetdat zij sedert lang de overtuiging hadden elkander niet te zullen overleven. De uit de Spaansche provincie Navarre naar Frankrijk vertrokkene Jezuiten zullen zich te Aire, in het departement des Landes, ves tigen. Daar zij dit besluit hebben genomen in strijd met de bevelen der Spaansche rege ring, volgt daaruit, dat deze laatste hen niet meer op Spaansch grondgebied zal ontvangen. De Noord-Amerikaansche Unie heeft haar grondgebied weder uitgebreid, door den aan koop van zeven millioen acres grond, gren zende ten noordoosten van het Bovenmeer, en begrepen tusschen de grenzen der Kanada- sche provinciën en die der staten Wisconsin en Minosotaten westen van den Missisippi. de heeren jbr. M. Salvador van lasterlijke aan- en laster in dagbladen zal nu die- het prov. geregtshof van Noord-Hol- dien datum voor de zaken kennis gegeven, dat zijn weleerw. de staten of kerkelijke gemeenten van Deventer, Vaas sen, Denekamp en Enschedé, allen in de pro vincie Overijssel op kanonieke wijze tot pa rochiën heeft verheven, respective!ijk op den 18, 24 en 26 Sept, en den 6 Oct. jl. en bij de parochiale kerkbesturen daarin aangesteld, het algemeen reglement voor die besturen in het aartsbisdom heeft ingevoerd en in wer king gebragt. Eindelijk wordt door zijn weleerw. de tus- schenkomst van Z. Exc. ingeroepenopdat aan de pastoors der beide reeds genoemde pa rochiën te Zwolle, alsmede aan den pastoor van de parochie van den H. Libuines te De venter, elk eene jaarwedde van ƒ600, en te vens aan de kapellanen dier parochiën elk eene jaarwedde van ƒ100 uit ’s rijks schatkist moge worden verstrekt. Te Utrecht werden dezer dagen in de Fransche en Luthersche kerken concerts spi rituele gegeven door een gezelschap Béarnsche Pyrenesche zangers, gedeeltelijk ten voordeele van de armen dier stad. De biljetten dien aangaande uitgedeeld hebben aan hun hoofd te lezen algemeene propaganda van godsdien stige muzijk. Men zegt, dat dit gezelschap de opbrengst zijner concerten hoofdzakelijk doet strekken tot onderstand of stichting van R. Katholieke kloosters. Hoe het zij het zou in alle ge vallen goed zijn, dat het publiek wist, welk doel die zangers met hunne concerts spirituels beöogen. (Zondagsbl.} Over den hatelijken uitval van de Tijd ten aanzien van de dichtregelen van den heer Warnsinck op de Hervorming, bevat het Tiel- sche Weekblad van den 10 dezer bet volgende De vuile, lasterlijke N. H. Tijdhet er kende blad der Jezuiten, heeft in zijn no. van den 4 Nov. jl. weder eenen toon aangeslagen hoogst beleedigend en grievend meerderheid der bevolking, en waardiging moet gaande maken denkend mensch. Men oordeele. genster van den 1 Nov. jl. heeft de heer W. H. Warnsinck Bz. een lied geplaatst op den gedenkdag der Hervorming," naar de wijze van Psalm 65. De Tijd neemt daaruit aanleiding, om den algemeen en teregthooggeachten Warnsinck te bespotten en te verguizen en bm hem als dichter” belagchelijk te maken. Wij vooronderstellen, dat het artikel geschre ven is door den zuurkool-dichter Thijra.” Is dat waar, dan zouden wij het aan den re- censtructeur” niet zoo euvel duiden, dat hij zich door kunstnijd heeft laten vervoeren om zijnen meester te verguizen. Dat behoort tot het wezen van de school, waarin hij is opge voed. Maar wAar zal men verschooning vin den voor de volgende woorden W. H. Warnsinck heeft zich blijkbaar vergist, toen hij meende een Psalmtoon te moeten aanslaan,- SNEEK, 28 November. In de zitting van de 2de kamer der staten-generaal van den 21 dezer is ingekomen eene kon. boodschap ten geleide van een ontwerp van wet tot ophef fing van het fonds tot wapening en bevesti ging van het zuidelijk frontier. De eerste kamer der staten-generaal is opgeroepen tegen Donderdag 7 December as. tot hervatting barer werkzaamheden. Van den 18 tot en met den 24 dezer, zijn 10 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomen bedragende daar-, door bet totaal dier gevallen sedert 1 Jan. de-» zes jaars 2719. De provinciale staten van Zuid-Holland hebben besloten, te berusten in de toevoeging van den geheelen Haarlemmer-polder aan de provincie Noord-Holland. De zaak van en S. Fongers, aangeklaagd brenging nen voor land, op den 14 Dec. ek. De aartsbisschop van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1