NIEUWS- EN ADVERTENT1E-DLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. A I 4 1854. No. 06. ZATURDAG den 2 December. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER Sebastopol het geschut, dat dag enz. -4 MAANDAG DEN 4 DECEMBER 1854, voormiddags ten elf uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Mededeeling enz. van een koninklijk besluit, houdende benoeming van den Heer H. Clz. "Wouda tot burgemeester dezer gemeente. Rapport betrekkelijk de voorgestelde grond slagen enz. voor eenen hoofdel ij ken omslag in het jaar 1855. BINNEN- EN BUITENLAND. SNEEK1 December. Heden heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van het afbreken van het eud en het bouwen van een nieuw Burger-Weeshuiswaarvan aannemer is ge worden de heer H. Wouda alhier, voor eene som van f 57,500. Op den 26 Nov. is te Leyden in hoogen ouderdom overleden de hoogleeraar M. Siegen- beek, een man, die zich door zijne talrijke letterkundige, historische en taalkundige ge schriften eenen duurzamen roem in Neder land heeft verworven. Men meldt uit Zwolle, dd. 24 Nov.: Heden had in het gebouw Odéon alhier de reeds vroeger aangekondigde voorlezing plaats door den heer De Geestgewezen Roomsch- Katholiek priester. Getuigde de eivolle zaal van de hooge verwachting, die men van den spreker had, zoo vond ook niemand zich daar in teleurgesteld. De door Z.Eerw.voor eene talrijke schare van menschen uit allerlei stand en van verschillende godsdienst, uitge- sprokene rede over het verschil tusschen de Protestantsche en Roomsch-Katholieke geloofs leer onderscheidde zich bovenal door gema tigdheid van taalzoodat zij op allen eenen diepen indruk maakte. Men schrijft in de Kamper Courant van den 26 Nov. Van tijd tot tijd arriveren de studenten alhier voor de Afgescheidene hoo- geschool. Zoo zagen wij er gisteren een aan komen van 57 jaar, met vrouw en vier kin deren terwijl er 20 in aantogt zijn onder geleide van eenen onderwijzer der bijzondere school te Groningen. Het is te bejammeren dat niemand der ingezetenen er eenig voor deel van kan trekken die niet Afgescheiden is, zijnde het streng verboden, dat een der studenten bij iemand zijne ƒ5.40 per week voor kamerhuur, kost en inwoning enz. mag bestedendie niet Afgescheiden is.” Men meldt uit Meppeldd. 24 Nov.: Heden avond is alhier tot veler leedwezen en blijdschap het berigt ontvangen dat onze .algemeen beminde leeraar H. Uden Masman het beroep naar Groningen had bekomen wij zeggen met leedwezen omdat men den «vaardigen en hooggeschatten man, met zijne veelvuldige talenten, zoo ongaarne uit deze gemeente ziet vertrekken., met blijdschap, omdat men den verdienstelijken man van har te gaarne eene betere standplaats gunt, die hij overwaardig >is en naar onze schatting al lang heeft verdiend. :Een geachte stadgenoot te Meppel heeft dezer dagen twee vette runderen geslagtwaar van ibij het eene rund geheel en het andere ge deeltelijk in potten heeft doen inzouten en de ze alzoo heeft doen bezorgen aan de woningen van verschillende behoeftigen. Eene edelmoe- «dige daad en een schoon voorbeeld ter navol ging voorzeker in deze dagen! Ter gelegenheid van het jubileum te Ro mewelks aanvang op den 20 Nov. jl. heeft plaats gehad, waren den 18den in die stad reeds bijeen 51 kardinalen, 57 aartsbisschop pen en 57 bisschoppen. Sedert is dit getal .aanmerkelijk vermeerderd. De kardinalen wo nen de vergaderingen der bisschoppen niet bij en zullen, na.afloop der beraadslagingen van deze, in geheime consistorien bijeenkomen, onder voorzitting van den paus ,zelven. Met de jongste mail van New-York is berigt ontvangen dat de heer Maury, direc teur van de sterrewacht der Vereenigde Sta len aan het nationale instituut schriftelijk hoeft men niet zeer ingewijd te zijn in de krijgskunde, om overtuigd te zijn, dat -voor het oogenblik de gealliëerden geene genoegzame krachten bezitten; Het Russische ‘leger wordt van de Engelsche zijde opgegeven als zijnde het dubbele van het Anglo-Franscheen zal spoedig driemaal zoo sterk zijn. Volgens bijzondere brieven zouden de' verbondene veldoversten in de 'Krim besloten hebben, om geen’ storm te loopenalvorens de noodige versterkingen ontvangen te heb ben. Eigenlijk zijn zij op het oogenblik zelf belegerd. De Morning Herald zegtdat het ge- heele leger een jaar soldij zal ontvangen voor de aan de Alma bevochte zege. De geheele militie van Engeland wordt ge mobiliseerd. Onlangs zond vorst Menzikoff aan keizer Nicolaas het volgende berigt: Ik acht het eenen heiligen pligt, U. M. de getuigenis af te leggen van de voorbeeldelooze zelfverloo chening en onwrikbare gemoedskalmte van de bemanning der vloot. Noch de verliezen, die zij eiken dag ondergaan noch de vermoeie nissen der dienst in de bastionsnoch de vijandelijke batterijen, waarvan dagelijks nieu we voor hunne oogen oprijzen noch het on ophoudelijk gebulder van het geschut, dat dag en nacht lucht en aa/de doet trillen niets is in staat, ook zelfs geen’ oogenblikhen te rug te houden van de vervulling hunner plig— ten integendeeldit alles vermeerdert hunnen ijver, en de een wedijvert steeds met den an der in dapperheid en moed, bij de verdedi ging van het hun zoo na aan het harte lig gende Sebastopol.” De czaar antwoordde hier op De heldhaftige standvastigheid onzer on vergelijkelijke zeelieden en onverschrokketje ver dedigers van Sebastopol maakt mij gelukkig. God zal hun de schitterende daden vergelden, die tot dusverre zonder voorbeeld zijn. Mijne tschernomorsche zeelieden van den jare 1828 kennende, toen ik mij met eigene oogen over tuigde, dat voor hen nooit iets onmogelijk is, gevoel ik mij gelukkig in de overtuiging, dat de onvergelijkelijke strijders zich weder even zoo zullen toonen als zij zich steeds te land en ter zee gedragen hebben. Doe hun allen te weten, dat hun oude bekende, die hen steeds achtte, trotsch op hen is, en allen met een vaderlijk hart, als waren het zijne dierbare en beminde kinderendankt. Deel hun deze mijne woorden bij dagorder mede, en beveel den vleugel-adjudant vorst Galit- zin dat hij zich tot al mijne vlotelingen be- geve, om hun mijnen groet en dank over te brengen.” Het bevestigt zich niet, dat er den 14den een nieuw gevecht vóór Sebastopol zou zijn geleverd. Volgens berigten uit Petersburgwordt daar een geretrancheerd kamp gevormd, dat groot genoeg zal zijn, om 200,000 man te kun nen bevatten, terwijl met den meesten ijver aan de versterkingswerken der stad wordt gearbeid. Met leedwezen verneemt mendat de Turken ofschoon zij in den jongsten strijd dapperder dan in de vorige gevochten hebben zich voortdurend door groot gebrek aan krijgs tucht kenmerken, hetwelk onder anderen in het uitplunderen der lijken van vriend en vijand blijkt. De gewezen opperbevelhebber der in de Krim dienstdoende Turksche troepen en zijn adjudant zijn door den krijgsraad te Konslan- tinopel ter dood veroordeeld maar door den sultan begenadigd en tot zeven jaren kruiwa genstraf verwezen. Het was volstrekt noo- dig geworden zegt het Journal de Constan tinople zulk een blijk van strengheid te ge ven want die beide militairen zijndoor met schande van hunnen post te loopende oor zaak geweest van het ongelukhetwelk den 25 Oct. jl. aan de hulptroepen uit Tunis te Balaklava wedervaren isen van al hetgeen daaruit is voortgekomen.” Terwijl het Turksche leger in de Krim steeds versterkt wordt en van zijnen toestand geene ongunstige rapporten komen luiden de mededeelingen over het Turksche leger in Azië heeft kennis gegeven van de ontdekking van een nieuwe ster, door den heer James Fergu son assistent-astronoom bij het observatori um, en waaraan door den ontdekker de naam van Euphrosine is gegeven. Men leest in den Antwerpschen Préour- seurMen zal niet genoegzaam bekend zijn met de onmetelijke verliezen over het alge meen door den oorlog in de Oostzee aan den Europeschen handel te weeg gebragt, wanneer men verneemtdat dit jaar vijfduizend sche pen van alle zeevarende natiën minder door de Sond zijn gevaren dan in het vorige jaar. Alleen van Engelsche schepen lis het getal aan merkelijk verminderd; in ,1855 was het 4680 dit jaar bleef het beneden de 2000. De Deen- sche regering die zoo als men weetvoort gaat met het heffen der regten waaraan al de schepen bij hunnen doorlogt door de Sond onderworpen zijn, heeft evenzeer eene groote misrekening ondervonden met betrekking tot deze voorname bron der inkomsten van het rijk.” De Pruissische spoorwegen zijn overstelpt met goederen-vervoer van en voor Rusland. Men moet aan de stations pakhuizen laten bouwen voor de massa’s, die niet dadelijk kun nen vervoerd worden. Een brief uit het leger van Sebastopol zegtdat de oorlog een moorddadig karakter begint te verkrijgen. Tot staving van deze meening voert de schrijver een geval aan waarin eenige Russen, met eenen majoor aan het hoofd, verscheidene gekwetste Engelschen waaronder de kolonel Seymour, in koelen bloede afmaaktende majoor werd later ge vangen genomen en wegens zijne afschuwe lijke daad ter dood veroordeeld; lord Raglan verkoos echter, uit vrees voor represaille, ee - nen brief aan prins Menzikoff te zenden waarin het voorval vermeld en aangedrongen werd te willen zorgen, dat zoodanige wreed aardigheden zich niet herhaalden. ,r Er is te naauwernood eene pairs-familie in Engeland, die geen’ rouw draagt over een lid, dat in de Krim gesneuveld is. Lord El liot, de zoon van graaf St. Germain, lord luitenant van Ierland, behoort onder de doo- den. Ook de hertog van Wellington verliest een aanverwant. De welbekende naam van Seymour is op de lijst der gevallenen. Lord Cremorne verloor eenen broeder en het ond adellijke geslacht der Abergavenny’s levert zijne bijdrage tot het verlies van edelen, terwijl aan den graaf en de gravin van Clare hun eenige zoon de markgraaf Fitz Gibbon ontvallen is. Van de parlementsleden zijn verscheidene gesneuveld. De tweede divisie Engelsche infanterie, die 5000 man sterk in de Krim landde, is tot 1500 gesmolten. De derde divisie begon den strijd bij Inkerman met 1900 man waarvan 600 gedood en gewond werden. Van het 95ste regement hieven slechts twee kapiteinséén serjant en drie soldaten onbeschadigd. Het gouvernement heeft eene groote Bre mer stoomboot van 1600 tonnenlast tot ver voer van troepen gehuurd. In eenen brief uit het kamp der gealli eerden loopende tot den 8 Nov.komt o. a. het volgende voor De Russische gevangenen zeggen eenstemmig, dat aanzienlijke strijdkrachten tot ontzetting van de vesting in aantogt zijn. Dannenberg werd binnen acht of tien dagen met 40 a 50,000 man verwacht (42 bataljons). Hij be vond zich toen te Nicolaïeff. De troepen maken de winterkwartieren ge reed en verwachten alle oogenblikken verster king. Mogt het weder koud en ongunstig worden met veel regendan kunnen zij zich welligt gedwongen zien het beleg op te bre ken. Niemand verwacht de bemagtiging van Sebastopol in de eerste vier of vijf maanden en er is geen vooruitzigt van strijden in de eerste maand. De meeste brieven schrijven in denzelfden zin met betrekking tot het ondernemen van stormloopen op Sebastopol,, doch het is niet waarschijnlijkdat iemand bekend zal worden gemaakt met de voornemens der bevelhebbers, wanneer deze een plan tot bemagtiging der stad beraamd mogten hebben. Intusschen be- SNEEKER 1 4 COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1