NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1854. No. 97. WOENSDAG den 6 December. I BINNEN- EN BUITENLAND. - -< d iniiiiiiimiiiiiiiiiiiifflilil zamentrekkcn. opgerigt in de van den mi- O’Donnell tot minister voor dezen gedenk en werd den paus Voor geheel Nederland zijn thans aange steld één scherpregter en twee adsistenten te weten: 1) D. Jansen, thans scherpregter te Amsterdam; 2) J. L. Kleijne, thans adsistent- scherpregter te ’s Hertogenbosch, en 5) J. Burk, thans adsistent-scherpregter te ’sGravenhage. Bij den gemeenteraad te Deventer is o. a. ingekomen een advies van de kamer van koop handel over het in hare handen gesteld adres tot oprigting van een beurtveer tusschen deze gemeente en de gemeente Sneek. Men meldt uit Hoorn De toenemende welvaart onzer landliedendie thans voor de voortbrengselen van veeteelt en landbouw het het dubbele inkomen hebben van vroegere evenwel niet onvoordeelige jaren maakt hen zoo speelzuchtigdat men thans niet alleen in meublement en vertering den anders een- voudigen landman niet meer herkent, maar hij gaat zoo ver, dat hij thans het goud ge lijk stelt met het zilver in vroegere jaren. Zoo ziet men thans vele landlieden met gouden tabaks- en sigarendoozenen het bestellen ter vervaardiging van gouden eetlepels en vorken is geene zeldzaamheid bij de goudsmeden in onze provincie meer, ja men spreekt zelfs van grooter gouden huisraad, dat reeds besteld zoude zijn. Het bestuur der Parijsche wereldtentoon stelling had vroeger bepaald dat de daarvoor buitenslands werkzame commissiën vóór den 50 Nov. opgaven moesten doen van de kunstenaars welke uit haar land voorwerpen voor de ten toonstelling van schoone kunsten wilden in zenden. Deze termijn is thatis, gelijk uit eerie mededeeling in den Franschen Moniteur van den 25 Nov. blijkt, tot den 20 December ek. verlengd. Op de munt te Rome wordt eene groote gouden gedenkpenning geslagen waarop de onbevlekte ontvangenis der maagd Maria wordt voorgesteldde paus zal aan de uitgenoodigde bisschoppen een exemplaar daarvan ten ge schenke geven. Het goud penning komt uit Australië ten geschenke aangeboden. De Spaansche cortes zijn eindelijk gecon stitueerd. Esparterode hertog der overwin ning, is president, en vice-presidenten zijn O’Donnell, Dulce, Madox en de Perales, al len liberalen. Espartero is ook tot president nisterraad benoemd en C2„ van oorlog. De met de paketboot le Nil te Marseille ontvangene tijdingen uit Konstantinopel deelen o. a. mede, dat, sedert den slag van Inker- man vóór Sebastopol niets anders was voor gevallen dan een kleine uitvaldie gemakke lijk werd teruggeslagen. Een Russisch corps lijk moet dit te digt bij het vuur zijn gebragt, althans in een oogenblik ontplofte het kruid, met het ongelukkig gevolg, dat vijf zich in het vertrek bevindende personen, de een meer, de ander minder ernstig zijn gekwetst, zoodai men voor het leven van sommigen beducht is. Vele der glasruiten van het huis en de daar over en bijzijden gelegene woningen zijn meest alle verbrijzeld; ook het achterste gedeelte van het huis is zwaar beschadigd door de ontplof fing die zoo hevig was dat zij op verren af stand werd gehoord. De Prov. Friesche Cour, raadt haren le zers aan om het voorstel der heeren Van Hoë- vell c. s. [afschaffing der belasting op de brand stollen]zoo veel mogelijk door bezadigde pe titiën te onderstennen. Reeds,” zegt zij, grijnst de winter den behoeftigen schrikwekkend tegen. Moge dit de liberalen een spoorslag te meer zijn om niet te vertlaauwen in den strijd tegen zelf zuchtige behouders die zich tegen alle ont heffing der mindere standen van drukkende en onregtvaardige belastingen aankanten.” Die toelichting achtte de vrijzinnige redactie van genoemde courant gewis goed, ten einde den in houd der petitiën vooral bezadigd te doen zijn! (Zondbl.) Binnen eenige dagen ziet men tegemoet een ander voorstel van leden der tweede ka mer, tot afschaffing van belasting, hoogst ver moedelijk betreffende den rogge-accijns. SNEEK, 5 December. Nadat jl. vrijdag avond, door het muzijkcorps der dd. schutte rij dezer stad, onder geleide van heeren offi cieren aan onzen nieuwbenoemden burge meester, den heer H. Clz. Wouda, eene ver- eerende serenade bij fakkellicht was gebragt had gisteren bij de plegtige installatie van zijn edel achtbare in eene openlijke vergadering van den gemeenteraad alhier, onze stad een fees telijk aanzien door het wapperen van vlaggen zoo van publieke als van vele particuliere ge bouwen en schepen. Waarlijk, algemeen was de belangstelling in deze gebeurtenis, te meer nog, daar de aanvaarding van dit gewigtig en eervol ambt, van vele vroegere proeven weldadigheid, door eene van liefde gekenmerkt werd, achtbare, i leden van den gemeenteraad van 4000 mandat voor Eupatoria verschenen was, werd insgelijks teruggedreven. Den 19 Nov. hebben nieuwe stormen op de Zwarte Zee gewoed. Als zeker wordt berigt, dat Omer-pacha met 68,000 man naar Fokschani in Moldavië moet oprukken; Ahmid-pacha zal met 50,000 man Badabagh bezetten en 5000 zullen er in Dobrudscha blijven, Al de Engelsche troepen f die naar de Krim vertrekken, zullen van minié-geweren voorzien worden en zich gedurende de reis oefenen met het schieten op eenen schijf, aan den top van den voormast bevestigd. Eene dépêche uit Kischenew van 26 No vember aan den Morning-Advertiser meldt dat de Russische troepen zich aan den Pruth Aanzienlijke werken wordeu nabijheid van Mohilew langs de Dniester-linie. De marsch der troepen, om het leger der Krim te versterken, had op gehouden. Volgens eenen brief uit War schau werd spoedig de divisie kurassiers der Russische keizerlijke garde in Polen verwacht. Een brief uit Konstantinopel verklaart de verflaauwing en genoegzame schorsing van het bombardement, door het berigt, dat er zeer weinig voorraad van kruid was in het kamp, zoodat men slechts 10 maal daags alle kanonnen kon lossen en ’s nachts het vuur staakte. De schrijver klaagt, dat het trans portschip the Golden Fleece ronddwaalde met 500 a 800 ton buskruid, zonder te weten waar ze te landen en eindelijk naar Malta vertrok. Uit Londen wordt gemeld Onder de groote uitgavendie de krijg vordert, komt de huur van stoombootentoe- behoorende aan bijzondere maatschappijen of personen voor als bedragende 5,000,000 p. st. (56 millioen gulden), behalve die, welke het gouvernement bouwt of gekocht heeft. De oppositie voorspelde in het voorjaar twee onheilen. Het eerste was een rampspoe-- dige veldtogt, het tweede een ontëerende vre de. Zullen beide bewaarheid worden, nu dit met het eerste reeds het geval is Deze vraag moet beslist worden door den uitslag der mi- nisteriëele verdeeldheid. Het ontbreekt echter niet aan lieden, die de geheele vervulling dier noodlottige voorspelling als hoogst waarschijn lijk achten, hetzij nu of na nog grootere op offeringen. Bij Gravesend heeft men de ongewone verschijning waargenomen van 40 a 50 jonge walvisschen van aanzienlijke lengte (50 of 40 voet wordt opgegeven). Eén hunner scheen door de raderen der stoomboot getroffen en het gezelschap toog daarop naar zee. Het lersche landvolk werd zoodanig ver schrikt door het gerucht eener loting voor het leger, dat eene officiëele kennisgeving vereischt werd, om die bevolking te overtuigen, dat de dienst slechts vrijwillig gevorderd werd. Ve len hadden zich reeds op reis naar Amerika begeven. Met betrekking tot de aanneming der vier punten door Rusland, wordt van onder scheidene kanten berigtdat vorst Gortscha- koff, Russisch gezant te Weenen aan graaf Buol hiervan officiëele mededeeling heeft ge daan. Graaf Buol heeft zijne bijzondere te vredenheid daarover betuigd, en onmiddellijk werd aan generaal Coronini bevel gezonden alles in het werk te stellenom een conflict tusschen de Oostenrijksche en Russische troe pen te vermijden. De keizer van Rusland heeft te Parijs een proces gewonnen. De heer Berton, thans aan het Theatre du Gymnase en vroeger aan den schouwburg te Petersburg verbonden, was, wegens niet nakoming zijner verbindtenissen, door generaal Guedenoff, als gemagtigde van den czaar geregtelijk vervolgd. In plaats van de gevorderde schadevergoeding van 100,000 fr.had de regtbank in eersten aanleg hem veroordeeld tot betaling eener som van 50,000 fr.welk bedrag echter in hooger beroep tot 5000 fr. is verminderd. Den 28 Nov. heeft de Sardinische kamer hare werkzaamheden hervat. In deze eerste zitting heeft de minister van binnenlandsche zaken een wetsontwerp ingediend tot ophef- j van dit gewigtig de zijde diens mans, na zoo van zijne onbekrompene nieuwe edele daad Terwijl zijn ed. namelijk, in den namiddag aan de 1 en de andere au toriteiten te dezer stede in het logement de Wijnberg en aan de stedelijke ambtenaren op het stadshuis een diner gaf, wilde hij dat ook de mindere stedelijke beambten zoo als policiebedienden van de 2de klasse, kaas-, bo ter-, koren- en turfdragers enz., ja ook de armen dezer gemeente, eenen regt genoegelij- ken dag zouden hebbenen gaf hij tot dat einde aan de eersten ieder ƒ1.50, terwijl hij aan de verschillende administratiën der kaat sten pro rato ƒ600 uitdeelde, waarvoor aan dezen eene behoorlijke hoeveelheid vleesch en gort, benevens nog eenig geld werden uitge reikt. Dank en eere zij den burgervader, die met zoodanige gezindheden en op zulk ee ne wijze zijne taak aanvaardde! Zijn arbeid worde hem zoo veel mogelijk gemakkelijk ge maakt, en hij ondervinde steeds in al zijne be trekkingen de gunst des Allerhoogsten die al zijne pogingen, tot heil dezer gemeente, met zijnen besten zegen bekroone Door Z. M. den koning zijn benoemd: tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank alhier de heer mr. K. Bangaadvocaat te Fra- neker; en tot ontvanger der registratie en domeinen alhier de beer J. van Assen, thans te Maarssen. Van den 25 Nov. tot en met den 1 Dec. zijn 22 gevallen van besmettelijke longziekte in deze provincie voorgekomen bedragende daar door het totaal dier gevallen sedert 1 Jan. de zes jaars 2741. Men leest in de Prov. Friesche Cour. Men berigt ons uit Sneek, dat er in den nacht van maandag op dingsdag jl., doormid del van binnenbraakeen diefstal is gepleegd ten huize van A. J. Hoekstra, te Legemeer; bestaande hoofdzakelijk in manskleederen, be nevens een paar Ulster schaatsen, een geschil derde tabaksdoos, waarin van binnen de naara van S. H. v. d. Veen geschreven is, een grijs geldbeursje met eene som van circa ƒ5, enz.” Reeds donderdag daaraanvolgende werd door de policie alhier aangehouden zekere A. van der Wonde, welke een paar schaatsen tracht te te beleenen. Die persoon is echter, of schoon de schaatsen later voor de gestolene zijn herkerid, toen ontslagen, omdat op dat oogenblik het niet bewezen was, dat die schaat sen de ontvreemden waren. Thans kunnen wij hierbij voegendat eergisteren alhier ge vankelijk van Bolsward zijn binnengebragt ge noemde A. van der Woude, benevens des- zelfs broeder H.die aldaar meerdere van de ontvreemde goederen hadden te gelde gemaakt. Z. K. II. prins Frederik der Nederlanden heeft jl. woensdag avond op het koninklijk slot te Berlijnbij gelegenheid der echtver- bindtenis van prins Frederik Karei van Pruis- sen met prinses Maria Anna van Anhalt-Des- sau uit handen van Z. M. den koning van Pruissen de keten der orde van den Zwarten Adelaar ontvangen. Men meldt uit ’s Gravenhage, dd. 1 Dec.: Gisteren middag, ruim 12 ure, heeft er bij den heer Regout, ijzerverkooper, in de School straat een verschrikkelijk ongeluk plaats ge had. Men had namelijk in het woonvertrek een vaatje met buskruid geplaatst, dat voch-> tig was, leu einde bet te droogenwaarschijn^ Wal /W COURANT. SNEEKER 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1854 | | pagina 1